PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη ενος αρχαριου



GrigorisKots
26-09-11, 20:12
Γεια σας απο ενα νεο 16 χρονων.Κανω βαρη περιπου 5 μηνεσ και εχω δει βελτιωση..
Ειμαι 1.78 υψος και 68 κιλα...
Θα ηθελα να μου προτεινεται μια ηπεια διατροφη για ογκο.
Να σημειωσω οτι γενικα ειμαι καλα γραμμωμενοσ...

billy89
27-09-11, 12:49
Γεια σου! Λοιπόν κλασικά... διάβασε το forum, βγάλε μια διατροφή, πόσταρέ την για να έχουμε μια βάση να συζητησουμε!:thumbup:

sTeLaKoS
29-09-11, 11:57
^^ +1 :thumbup:

Ξεκίνα διαβάζοντας τα παρακάτω άρθρα.

Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...)Διατροφή Όγκου
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?107-Διατροφή-Όγκου)
Τα συμπληρώματα που θα δεις να εμπεριέχονται δεν είναι απαραίτητα, παρέλειψε τα.

GrigorisKots
29-09-11, 16:33
eyxaristo poli file....:thumbup::thumbup::thumbup:

GrigorisKots
19-01-12, 16:52
παιδια εγω επειδη ειμαι μικρος και νεος γενικα στο γυμναστηριο(6μηνες) κανω ενα προγραμμα διατροφης οχι και πολυ ηαρδοψορε γι αυτο πειτε μ τι να διορθοσω...
Πρωι 7:30 διο τοστ με ανθοτηρο ή χαμηλο σε λιπαρα κασερι και γαλοπουλα και ενα ποτηρι γαλα
11:30 ενα ακομα σαντοιτς με τυρι μαρουλι και γαλοπουλα
1:30 οτι μαγειρεψει η μανα μου(πυζι με στηθος κοτα,μοσχαρι,φιλετο ψαρι,βραστη πατατα,οσπρια,μακαρονια)
5:30 κανενα φρουτο γιατι πιο μετα παω γυμναστηριο
7:30 3 ασπραδια αυγου και ή οτι φαω το μεσημερι ή πρασινη σαλατα εποχης
10:30 γιαουρτη με βρωμη ή δημιτριακα βρωμης
ειμαι 16 χρονων 1.80 ιπσοσ και 70 κιλα...
γενικα εχω πολυ καλη βελτιωση στο σωμα μου αλλα βοηθηστε οσο μπορειτε...

mitsoulas
20-01-12, 10:09
:shock: Γεια , τι λεξη ειναι αυτη πρωτη φορα την ακουω -----------> ηαρδοψορε :???:

SOSTARAS
20-01-12, 10:13
:shock: Γεια , τι λεξη ειναι αυτη πρωτη φορα την ακουω -----------> ηαρδοψορε :???:

χαχαχαχα harcore ηθελε να γραψει το παιδι ρε απλα ξεχασε να το γυρισει στα αγγλικα !!

GrigorisKots
20-01-12, 16:56
χαχαχαχα harcore ηθελε να γραψει το παιδι ρε απλα ξεχασε να το γυρισει στα αγγλικα !!

nai file akrivos...

GrigorisKots
20-01-12, 19:42
μονο αυτη τη λεξη προσεξες????
ολες λαθος τις εγραψα...
μας εχουν φαει τα greeklish:P:P:P

mitsoulas
23-01-12, 11:55
:lol: :clapping: στον φιλο που το βρηκε , γειααα.

mitsoulas
23-01-12, 11:58
μονο αυτη τη λεξη προσεξες????
ολες λαθος τις εγραψα...
μας εχουν φαει τα greeklish:P:P:P
Δεν πειραζει θα μαθεις σιγα σιγα:)

GrigorisKots
09-02-12, 17:09
ακολουθω διατροφη ογκου συμφωνα με οτι εχω διαβασει...θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να αλλαξω
πρωι 7:30 2 σαντουιτς με μια φετα κασερι(14% λιπαρα) και 2 φετες γαλαπουλα με ενα ποτηρι γαλα ή φετες με μαρμελαδα και βουτηρο με ενα ποτηρι γαλα
11:30 ενα σαντουιτς με μια φετα κασερι και 2 γαλοπουλα
14:30 τις περισσοτερες φορες σινδιαζω υδατανθρακα με προτεινη(μακαρονια με τονο,ριζι με στηθος κοτοπουλο,οσπρια,βραστη πατατα με ψαρι)
18:00 πριν τη προπονηση μια μπαρα διμητριακων
19:30 μετα τη προπονηση οτι εφαγα το μεσημερι + 3 ασπραδια αυγα ή σαλατα εποχης με τονο ή με 4 ασπραδια
22:30 ενα γιαουρτι 2% με 40 γρ βρωμη και μια χουφτα αμυγδαλα...
πειτε μου τι μπορω να διορθοσω...

venom1987
09-02-12, 17:36
ακολουθω διατροφη ογκου συμφωνα με οτι εχω διαβασει...θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να αλλαξω
πρωι 7:30 2 σαντουιτς με μια φετα κασερι(14% λιπαρα) και 2 φετες γαλαπουλα με ενα ποτηρι γαλα ή φετες με μαρμελαδα και βουτηρο με ενα ποτηρι γαλα
11:30 ενα σαντουιτς με μια φετα κασερι και 2 γαλοπουλα
14:30 τις περισσοτερες φορες σινδιαζω υδατανθρακα με προτεινη(μακαρονια με τονο,ριζι με στηθος κοτοπουλο,οσπρια,βραστη πατατα με ψαρι)
18:00 πριν τη προπονηση μια μπαρα διμητριακων
19:30 μετα τη προπονηση οτι εφαγα το μεσημερι + 3 ασπραδια αυγα ή σαλατα εποχης με τονο ή με 4 ασπραδια
22:30 ενα γιαουρτι 2% με 40 γρ βρωμη και μια χουφτα αμυγδαλα...
πειτε μου τι μπορω να διορθοσω...

καλησπερα

καταρχην δεν εχεις γραψει τα χαρακτηριστηκα σ, προπονησεις κτλ

δεν εχεις υπολογισει θερμιδες και μακρος.........βρες τα ολα αυτα και μετα ποσταρε τα ολοκληρωμενα......και βοηθαμε

αρχικα βγαζεις μαρμελαδες,βουτηρα,κασερια.....
πρωινο - γαλα+βρωμη+ξηρους καρπους+μελι
βραδινο το ιδιο με το μεσημεριανο
πριν υπνο ενα γιαουρτακι με ξηρους καρπους

Fratsou
09-02-12, 18:07
ακολουθω διατροφη ογκου συμφωνα με οτι εχω διαβασει...θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να αλλαξω
πρωι 7:30 2 σαντουιτς με μια φετα κασερι(14% λιπαρα) και 2 φετες γαλαπουλα με ενα ποτηρι γαλα ή φετες με μαρμελαδα και βουτηρο με ενα ποτηρι γαλα
11:30 ενα σαντουιτς με μια φετα κασερι και 2 γαλοπουλα
14:30 τις περισσοτερες φορες σινδιαζω υδατανθρακα με προτεινη(μακαρονια με τονο,ριζι με στηθος κοτοπουλο,οσπρια,βραστη πατατα με ψαρι)
18:00 πριν τη προπονηση μια μπαρα διμητριακων
19:30 μετα τη προπονηση οτι εφαγα το μεσημερι + 3 ασπραδια αυγα ή σαλατα εποχης με τονο ή με 4 ασπραδια
22:30 ενα γιαουρτι 2% με 40 γρ βρωμη και μια χουφτα αμυγδαλα...
πειτε μου τι μπορω να διορθοσω...

Συμφωνω με οτι λεει ο Venom1987 και εγω θα σου προτεινα να προσθέσεις ακομα ενα γευμα αναμεσα στα γευματα που κανεις στις 7:30 και 11:30 γιατι μενεις 4 ωρες χωρις να φας τιποτα.Προσπαθησε ολα τα γευματα να ειναι ανα 2 με 3 ωρες

lonsdale
09-02-12, 23:03
16 χρονων ειναι το παιδι δεν χρειαζεται πιστευω να μετραει θερμιδες

MusclesOfShadow
09-02-12, 23:16
ακολουθω διατροφη ογκου συμφωνα με οτι εχω διαβασει...θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να αλλαξω
πρωι 7:30 2 σαντουιτς με μια φετα κασερι(14% λιπαρα) και 2 φετες γαλαπουλα με ενα ποτηρι γαλα ή φετες με μαρμελαδα και βουτηρο με ενα ποτηρι γαλα
11:30 ενα σαντουιτς με μια φετα κασερι και 2 γαλοπουλα
14:30 τις περισσοτερες φορες σινδιαζω υδατανθρακα με προτεινη(μακαρονια με τονο,ριζι με στηθος κοτοπουλο,οσπρια,βραστη πατατα με ψαρι)
18:00 πριν τη προπονηση μια μπαρα διμητριακων
19:30 μετα τη προπονηση οτι εφαγα το μεσημερι + 3 ασπραδια αυγα ή σαλατα εποχης με τονο ή με 4 ασπραδια
22:30 ενα γιαουρτι 2% με 40 γρ βρωμη και μια χουφτα αμυγδαλα...
πειτε μου τι μπορω να διορθοσω...

Το μεταπροπονητικο γευμα μου αρεσει πολυ, ειναι αρκετα hardcore;):green:
Αλλα και γω θα ηθελα να δω αλλο ενα μικρο γευμα γυρω στις 9 ή κατι καλυτερο για πριν την προπονηση (τουλαχιστον 3 τεταρτα πιο πριν) γιατι η μπαρα δημητριακων μ καθισε λιγο...περιεργα:P

GrigorisKots
10-02-12, 15:32
ειμαι 16 χρονων υψος 1.78 και 73 κιλα.Εχω ηδη παρει 2.5 κιλα απο το καλοκαιρι και μου εχουν μπει τα μισα μυίκα πιστευω...
Ποσοτητες δε μετραω γιατι ειμαι πολυ καινουριος στο θεμα με τη διατροφη.

GrigorisKots
10-02-12, 15:34
ή κατι καλυτερο για πριν την προπονηση (τουλαχιστον 3 τεταρτα πιο πριν) γιατι η μπαρα δημητριακων μ καθισε λιγο...περιεργα:P

τι προτινεις για πριν τη προπονηση...?