PDA

Επιστροφή στο Forum : Έντονος πονοκέφαλος κατά τη προπόνηση



sTeLaKoS
19-01-12, 23:01
Ανοίγω αυτό το τόπικ γιατί εδώ και μερικές μέρες έχω έντονους πονοκεφάλους μετά τα δυνατά σετ, σε σημείο να σταματάω τη προπόνηση και ομολογώ πως έχω τρομάξει λίγο.

Προχθές και ενώ η προπόνηση ποδιών έφτανε στο τέλος, στο τελευταίο σετ, τελευταία επανάληψη στη πρέσα, είχα μια ενόχληση που ξεκινούσε από τον αυχένα και ανέβαινε στο κεφάλι. Δεν ανησύχησα, το θεώρησα φυσιολογικό καθώς πιέστηκα έντονα και είχα να κάνω τόσο δυνατή προπόνηση σχεδόν 3 μήνες. Συνέχισα με γάμπες, κοιλιακούς χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πήρα μια μέρα οφ, και πήγα σήμερα για προπ. 1η άσκηση στρατιωτικές πιέσεις, κάνω ζέσταμα, και στο 1ο λειτουργικό σετ ένιωσα ακριβώς το ίδιο.
Ενόχληση που ξεκινούσε από τον αυχένα, ανέβαινε στο κεφάλι και εστιαζόταν πάνω απ' το αριστερό μου μάτι.
Τα κιλά ήτανε λίγα, ούτε 50, μιας και ήμουν καιρό οφ και προσπαθώ να προσαρμοστώ, ψάχνω τα κιλά μου..

Παλιότερα σε δυνατά σετ squat, deadlift etc έχει τύχει να ζαλιστώ, ακόμη και να μου έρθει τάση για εμετό. Όμως αυτό ήταν εντελώς διαφορετικό.
Δε χρησιμοποιώ pre workout συμπλήρωμα, παρά μόνο πρωτείνη, μουλτι, λιπαρά κ.α.
Ιστορικό δεν έχω, ούτε λαμβάνω κάποια φαρμακευτική θεραπεία.

Έχει τύχει σε κάποιον; Καμιά ιδέα;

72K
19-01-12, 23:18
Εχεις τσεκάρει τον τελευταίο καιρό την αρτηριακή σου πίεση; Κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι και ο ευθειασμός και οποιαδήποτε εκφυληστική πάθηση της σπονδυλικής στήλης.

Keirox
19-01-12, 23:31
Ανοίγω αυτό το τόπικ γιατί εδώ και μερικές μέρες έχω έντονους πονοκεφάλους μετά τα δυνατά σετ, σε σημείο να σταματάω τη προπόνηση και ομολογώ πως έχω τρομάξει λίγο.

Προχθές και ενώ η προπόνηση ποδιών έφτανε στο τέλος, στο τελευταίο σετ, τελευταία επανάληψη στη πρέσα, είχα μια ενόχληση που ξεκινούσε από τον αυχένα και ανέβαινε στο κεφάλι. Δεν ανησύχησα, το θεώρησα φυσιολογικό καθώς πιέστηκα έντονα και είχα να κάνω τόσο δυνατή προπόνηση σχεδόν 3 μήνες. Συνέχισα με γάμπες, κοιλιακούς χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πήρα μια μέρα οφ, και πήγα σήμερα για προπ. 1η άσκηση στρατιωτικές πιέσεις, κάνω ζέσταμα, και στο 1ο λειτουργικό σετ ένιωσα ακριβώς το ίδιο.
Ενόχληση που ξεκινούσε από τον αυχένα, ανέβαινε στο κεφάλι και εστιαζόταν πάνω απ' το αριστερό μου μάτι.
Τα κιλά ήτανε λίγα, ούτε 50, μιας και ήμουν καιρό οφ και προσπαθώ να προσαρμοστώ, ψάχνω τα κιλά μου..

Παλιότερα σε δυνατά σετ squat, deadlift etc έχει τύχει να ζαλιστώ, ακόμη και να μου έρθει τάση για εμετό. Όμως αυτό ήταν εντελώς διαφορετικό.
Δε χρησιμοποιώ pre workout συμπλήρωμα, παρά μόνο πρωτείνη, μουλτι, λιπαρά κ.α.
Ιστορικό δεν έχω, ούτε λαμβάνω κάποια φαρμακευτική θεραπεία.

Έχει τύχει σε κάποιον; Καμιά ιδέα;

Κάτι μου λέει ότι έχει σχέση με την αρτηριακή πίεση σου. Θα σου πρότεινα να πάς σε γιατρό όσων το δυνατό πιο γρήγορα να και να μήν ξανα πας γυμναστήριο στο ενδιάμεσο.

Edit: Θα σου πρώτεινα να επέμενες να σου κάνει ο γιατρός πέρα απο ακτινογραφία και MRI.

xelashai
19-01-12, 23:31
λογικα κατι με την σπονδυλικη στηλη πρεπει να γίνεται ή με τον αυχενα...κανε μια ακτινογραφια αμμεσα..μετα την προπονηση σταματαει ο πονοκεφαλος?

sTeLaKoS
19-01-12, 23:46
Τη πίεση μου έχω καιρό να τη μετρήσω, αύριο κιόλας πρωί-πρωί θα πάω απ' τη γιαγιά μου που έχει πιεσόμετρο.
Μπορώ να πάρω μέτρηση οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας;

Κάποιο πρόβλημα στη σπονδυλική δεν έχω τώρα, αλλά στο παρελθόν έχω τραυματιστεί 2 φορές στον αυχένα. Τη 1η στρίβοντας το κεφάλι ενώ έκανα εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας και μια 2η φορά, πέρυσι (σοβαρή) από στρατιωτικές πιέσεις.
Εκείνη τη μέρα δε μπορούσα να συγκρατήσω το κεφάλι μου, την επομένη πήγα στο νοσοκομείο, μου έβαλαν μαλακό κολάρο και μου έκαναν παυσίπονη ένεση.
Δε θυμάμαι τι θεραπεία είχα ακολουθήσει, πάντως ήταν κάποιο αναλγητικό-μυοχαλαρωτικό και κάποιο ΜΣΑΦ.
Ανάρρωσα πλήρως και μετά από 1 μήνα ξαναμπήκα κανονικά σε προπονήσεις.

Λίγο καιρό μετά, χωρίς να έχω κάποια άλλη ενόχληση, το βράδυ στον ύπνο μου μούδιαζαν τα χέρια μου (χωρίς να τα πλακώνω με το σώμα μου).
Πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ, μου έβγαλε ακτίνα στον αυχένα μου είπε πως δεν έχω τίποτα και με έδιωξε.
Αυτό πριν κανένα δίμηνο.


Το μούδιασμα έχει περάσει γι αυτό δε τα σύνδεσα. :unsure:

xelashai
19-01-12, 23:52
Τη πίεση μου έχω καιρό να τη μετρήσω, αύριο κιόλας πρωί-πρωί θα πάω απ' τη γιαγιά μου που έχει πιεσόμετρο.
Μπορώ να πάρω μέτρηση οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας;

Κάποιο πρόβλημα στη σπονδυλική δεν έχω τώρα, αλλά στο παρελθόν έχω τραυματιστεί 2 φορές στον αυχένα. Τη 1η στρίβοντας το κεφάλι ενώ έκανα εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας και μια 2η φορά, πέρυσι (σοβαρή) από στρατιωτικές πιέσεις.
Εκείνη τη μέρα δε μπορούσα να συγκρατήσω το κεφάλι μου, την επομένη πήγα στο νοσοκομείο, μου έβαλαν μαλακό κολάρο και μου έκαναν παυσίπονη ένεση.
Δε θυμάμαι τι θεραπεία είχα ακολουθήσει, πάντως ήταν κάποιο αναλγητικό-μυοχαλαρωτικό και κάποιο ΜΣΑΦ.
Ανάρρωσα πλήρως και μετά από 1 μήνα ξαναμπήκα κανονικά σε προπονήσεις.

Λίγο καιρό μετά, χωρίς να έχω κάποια άλλη ενόχληση, το βράδυ στον ύπνο μου μούδιαζαν τα χέρια μου (χωρίς να τα πλακώνω με το σώμα μου).
Πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ, μου έβγαλε ακτίνα στον αυχένα μου είπε πως δεν έχω τίποτα και με έδιωξε.
Αυτό πριν κανένα δίμηνο.


Το μούδιασμα έχει περάσει γι αυτό δε τα σύνδεσα. :unsure:


μμμ...αυτο τα λεει ολα!;)
το μουδιασμα συνδέεται με τον αυχένα...
κοιταξε το..και κανε ενα διάλειμμα απο την προπόνηση μεχρι να βρεις τι γίνεται..πανω απο ολα η υγεία!!!

72K
20-01-12, 00:01
Την μέτρηση της πίεσης να την παίρνεις για σειρά ημερών, δύο με τρεις φορές τη μέρα στις ίδιες ώρες.

sTeLaKoS
20-01-12, 00:04
Δεν είναι κουρασμένο το σώμα μου, ήμουν 3 μήνες σχεδόν εκτός προπονήσεων(Για άσχετους λόγους). Τωρα είμαι στη 3η ον βδομάδα και πάνω που ξεκίνησα έντονες προπονήσεις.
Keirox περιττό να σου πω πως με τρομοκράτησες. :affraid:

Καμιά ιδέα από τι γιατρό να ξεκινήσω;

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω πως χθες έκανα αερόβια 50 λεπτά χωρίς τη παραμικρή ενόχληση..

exkaliber
20-01-12, 00:05
φλεγμονη/πιασιμο ισως??:unsure:

xelashai
20-01-12, 00:10
Δεν είναι κουρασμένο το σώμα μου, ήμουν 3 μήνες σχεδόν εκτός προπονήσεων(Για άσχετους λόγους). Τωρα είμαι στη 3η ον βδομάδα και πάνω που ξεκίνησα έντονες προπονήσεις.
Keirox περιττό να σου πω πως με τρομοκράτησες. :affraid:

Καμιά ιδέα από τι γιατρό να ξεκινήσω;

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω πως χθες έκανα αερόβια 50 λεπτά χωρίς τη παραμικρή ενόχληση..

παθολογο..ή ορθοπαιδικο..

DimitrisT
20-01-12, 01:04
Δεν είναι κουρασμένο το σώμα μου, ήμουν 3 μήνες σχεδόν εκτός προπονήσεων(Για άσχετους λόγους). Τωρα είμαι στη 3η ον βδομάδα και πάνω που ξεκίνησα έντονες προπονήσεις.
Keirox περιττό να σου πω πως με τρομοκράτησες. :affraid:

Καμιά ιδέα από τι γιατρό να ξεκινήσω;

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω πως χθες έκανα αερόβια 50 λεπτά χωρίς τη παραμικρή ενόχληση..

Αφου εκανες αεροβιο χωρις ενοχληση ισως να μην ειναι η πιεση το θεμα...
Κατι με τον αυχενα μου κανει, καλυτερα να πας σε ορθοπεδικο(αν γινεται να μην ειναι του ΙΚΑ :P ), σιγουρα θα σου πει να βγαλεις ακτινογραφια.

Υ.Γ. Μονο σε ασκησεις που επιβαρυνουν τον αυχενα σε ενοχλει;

sTeLaKoS
20-01-12, 02:18
Δημήτρη δε ξέρω σε ποιες άλλες ασκήσεις με πιανει, σε πρέσα και σε military press μου χει βγει μέχρι τώρα.


Λέω να ξεκινήσω από παθολόγο ελπίζοντας να αποκλείσουμε σοβαρές παθήσεις και να είναι μετά το ψάχνω σε ορθοπερικό.

kritsinaki!
20-01-12, 22:40
Δημήτρη δε ξέρω σε ποιες άλλες ασκήσεις με πιανει, σε πρέσα και σε military press μου χει βγει μέχρι τώρα.


Λέω να ξεκινήσω από παθολόγο ελπίζοντας να αποκλείσουμε σοβαρές παθήσεις και να είναι μετά το ψάχνω σε ορθοπερικό.

μηπως ειναι κοιλη μεσοσπονδυλιου δισκου ?γτ με την ακτινογραφια δεν φαινεται πρεπει ν κανεις μαγνητικη...τα συμπτωματα ειναι κ μουδιασμα και πονοκεφαλοι κ.α. κ εγω εχω τετοιο θεμα με μεση και πηγα παντου ειχα κανει κ ακτινογραφιες κ τπτ στην μαγνητικη φανηκε μονο...

Konstantinos!
30-01-12, 21:03
Είσαι σίγουρος πως κληρονομικά δεν υπάρχει τίποτα;Η μάνα μου έχει ένα θέμα με τον αυχένα της και της είναι κληρονομικό από τη γιαγιά μου.Εμένα ακόμη δε μου έχει εμφανιστεί κάτι (23 χρονών). Δεδομένου ότι όλα τα νεύρα περνούν από το σημείο του αυχένα ,πόνος σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος δικαιολογείται ,είτε μούδιασμα.Επίσης , στην περίπτωση για παράδειγμα της μάνας μου, οι γιατροί δεν μπορούν να κάνουν συγκεκριμένη διάγνωση ως προς την πηγή του προβλήματος. Επίσης κάτι ακόμα φαινομενικά αστείο που εμένα μου δημιούργησε πρόβλημα στον αυχένα μου και δυσκολευόμουν και στις προπονήσεις μου ήταν το μη ορθοπεδικό μαξιλάρι που χρησιμοποιούσα στον ύπνο .Άλλαξα μαξιλάρι...και όλα καλά.

sTeLaKoS
31-01-12, 21:47
Ένα update..

Τις πρώτες μέρες έπαιρνα τη πίεση μου 3 φορές τη μέρα. Ήταν φυσιολογική και κάπως καθησυχαστικά.
Έπειτα πήγα σε παθολόγο και δε βρήκε κάτι παθολογικό πέρα από μια μικρή κύστη στους βλεννογόνους της μύτη που φάνηκε στην ακτινογραφία προσώπου.
Με εξέτασε και νευρολογικά αλλά και πάλι δεν είδε κάτι.
Μου έδωσε προληπτικά κάποια φάρμακα για το μπούκωμα αλλά δε πιστεύει πως είναι από αυτό. Τέλος με καθησύχασε και μου είπε να επισκεφτώ νευρολόγο που έχει εργαλεία και μηχανήματα για να με εξετάσει διεξοδικά.
Αυτές τις μέρες έχω κάνει 3-4 προπονήσεις σε χαμηλή ένταση και λίγα κιλά, πιο πολύ για να μου φύγει ο καημός. Μόλις ανέβαζα ένταση ένιωθα πάλι τη γνωστή συμφόρηση στο κεφάλι.

Έψαξα λίγο τις ειδικότητες των γιατρών και κατέληξα σε ρευματολόγο ο οποίος είναι απ' ότι κατάλαβα μεταξύ ορθοπεδικού και νευρολόγου, για να δει τον αυχένα μου και έχω κλείσει ραντεβού για αύριο.
Ελπίζω να βρει κάτι που να δικαιολογεί αυτό που παθαίνω. Αν όχι.. λογικά θα πάω σε καρδιολόγο.

Καραφλό Ακτινίδιο
31-01-12, 21:53
Λοιπόν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα εχθές , μετά από μεγάλη αποχή ... Ηταν η πρώτη μέρα που έκανα πόδια , στην πρέσσα μετά από καθε σετ , όταν σηκωνόμουν για καμια 20ρια δευτερολεπτα , γύριζαν τα πάντα ,

Μπορεί να φταίει η αποχή και ή απότομη πίεση που έδωσα στο αγαλματενιο μου κορμι :P:P:P

xelashai
31-01-12, 22:15
:welcome:
ναι μαλλον ο ρευματολογος ειναι ο καλυτερος για να σε βοηθησει...
το πιθανοτερο αυχεναλγια θα ειναι η οποια χτυπαει και στο κεφαλι και στα ακρα( για το μούδιασμα που έλεγες)
αφου πηγες για ακτινογραφια γιατι δεν σου εγραφε και για τον αυχενα να τελειωνεις?

sTeLaKoS
31-01-12, 22:25
Της είχα ήδη αναφέρει πως έβγαλα πριν λίγο καιρό για τον ίδιο λόγο και δε σκέφτηκα να της ζητήσω να μου γράψει ακόμη μία για να έχω πρόσφατη.
Θα φανεί αύριο..

xelashai
31-01-12, 22:29
Της είχα ήδη αναφέρει πως έβγαλα πριν λίγο καιρό για τον ίδιο λόγο και δε σκέφτηκα να της ζητήσω να μου γράψει ακόμη μία για να έχω πρόσφατη.
Θα φανεί αύριο..
οκ..γραψε να μας πεις..:welcome:

sTeLaKoS
01-02-12, 19:49
Πήγα σήμερα στον ρευματολόγο του είπα τι νιώθω, πότε το νιώθω καθώς και το ιστορικό μου. Του δειξα και τις παλιές ακτινογραφίες..
Με εξέτασε αλλά δε βρήκε κάτι εμφανές. Ο υπέρηχος έδειξε ελαφρύ σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί τα συμπτώματα που έχω.
Μου ζήτησε να κάνω ηλεκτρομυογράφημα μήπως φανεί κάποια βλάβη σε νεύρο. Θα πάω σε μια νευρολόγο που συνεργάζονται και λογικά θα γίνει μέσω του ταμείου μου.
Εάν εντοπίσει βλάβη μάλλον θα χρειαστεί μαγνητική και εκεί αρχίζουν τα ζόρια...

Προς το παρών λέει μπορώ γυμνάζομαι κανονικά μέχρι το σημείο που δε νιώθω ενόχληση.

xelashai
01-02-12, 19:55
Πήγα σήμερα στον ρευματολόγο του είπα τι νιώθω, πότε το νιώθω καθώς και το ιστορικό μου. Του δειξα και τις παλιές ακτινογραφίες..
Με εξέτασε αλλά δε βρήκε κάτι εμφανές. Ο υπέρηχος έδειξε ελαφρύ σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί τα συμπτώματα που έχω.
Μου ζήτησε να κάνω ηλεκτρομυογράφημα μήπως φανεί κάποια βλάβη σε νεύρο. Θα πάω σε μια νευρολόγο που συνεργάζονται και λογικά θα γίνει μέσω του ταμείου μου.
Εάν εντοπίσει βλάβη μάλλον θα χρειαστεί μαγνητική και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. :(

Μπορώ λέει να γυμνάζομαι κανονικά μέχρι το σημείο που δε νιώθω ενόχληση.

δεν σου ζητησε δηλαδη να κανεις κι αλλη ακτινογραφια για τον αυχένα?
πριν ποσο καιρο ειχες βγάλει?

sTeLaKoS
01-02-12, 20:03
Μπα όχι, δε ζήτησε άλλη και μου έκανε εντύπωση πως ασχολήθηκε πολύ λίγο με τον αυχένα. Μάλλον πιστεύει πως προκαλείται από αλλού.
Πάνε 2.5 μήνες απ' όταν την είχα βγάλει επειδή μούδιαζαν τα χέρια μου. Αυτό είπε ήταν απ' το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.
Τώρα που το σκέφτομαι και ο ορθοπεδικός του ΙΚΑ που είχα πάει τότε, ηλεκτρομυογράφημα είχε πει θα κάναμε εφόσον συνεχιζόταν το μούδιασμα. .

xelashai
01-02-12, 20:09
Μπα όχι, δε ζήτησε άλλη και μου έκανε εντύπωση πως ασχολήθηκε πολύ λίγο με τον αυχένα. Μάλλον πιστεύει πως προκαλείται από αλλού.
Πάνε 2.5 μήνες απ' όταν την είχα βγάλει επειδή μούδιαζαν τα χέρια μου. Αυτό είπε ήταν απ' το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.
Τώρα που το σκέφτομαι και ο ορθοπεδικός του ΙΚΑ που είχα πάει τότε, ηλεκτρομυογράφημα είχε πει θα κάναμε εφόσον συνεχιζόταν το μούδιασμα. .

οκ τοτε... αναμένουμε..και προσοχή ε!

DimitrisT
04-02-12, 21:51
Προς το παρών λέει μπορώ γυμνάζομαι κανονικά μέχρι το σημείο που δε νιώθω ενόχληση.

Ενταξει τωρα θα πω τα γνωστα, λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις..
Αλλα σε καμια περιπτωση να μη το αφησεις.

sTeLaKoS
04-02-12, 22:15
Μπα δε το αφήνω. :weights:
Μιας και επανέφερες το θέμα, σήμερα έκανα crossfit μαζί με την ομάδα mma του γυμναστηρίου. Κυκλικές με Κettlebells, Clubbell, κάμψεις, έλξεις, άλματα κλπ κλπ χωρίς να μετράμε επαναλήψεις, με χρόνο. Δεν είχα καμία απολύτως ενόχληση παρότι πιέστηκα έντονα. (Κοβόμουν από αναπνοές)
Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση που μου ζήτησε :thumbup:

CapoFighter
10-02-12, 13:27
Εδω και δυο βδομαδες σε καθε μου προπονηση με βαρη(3 φορες την βδομαδα) με πιανει πονοκεφαλος στα πρωτα σετ. Δηλαδη χθες εκανα πλατη-δικεφαλο και μολις ξεκινησα εκανα 1 σετ εμπροσθολαιμιες και 1 σετ μηχανημα πουλοβερ με λιγα κιλα για ζεσταμα και μετα ξεκινησα να κανω πουλοβες πυραμιδα ξεκινωντας 15-12-10-8reps/σετ. Στο πρωτο σετ που πιεζομουνα και στο 2ο και στο 3ο σετ με επιανε τρομερος πονοκεφαλος πανω απο το αριστερο μου ματι(σε εκεινη την περιοχη που εχει ενα βαθουλωμα διπλα απο το ματι) σε σημειο που οταν εκανα σιγα σιγα αρνητικες επαναληξεις (τυποιυ Dorian Yates) ενιωθα πως θα παει να σκασει εκεινη η περιοχη. Στα επομενα σετ μου φευγει ο πονοκεφαλος και συνεχιζω κανονικα χωρις κανενα θεμα. Εχω δοκιμασει να κανω και ζεσταμα 10 λεπτα γρηγορο περπατημα αλλα τιποτα.

Δεν νομιζω να φταινε οι ασκησεις γιατι την μια φορα με επιασε στις εμπροσθολαιμιες, την αλλη στο πουλοβερ, την αλλη στις πιεσεις ωμων με μπαρα ορθιος,την αλλη στον παγκο και συνηθως μου φευγει ο πονοκεφαλος στην ιδια ακριβως ασκηση στα επομενα σετ.

Διατροφη ειναι πολυ καθαρη χωρις cheat(μονο ενα γευμα την βδομαδα)

Με οτι αλλο ασχολουμαι δεν με πιανει πονοκεφαλος (capoeira,ποδηλατο,aerobic) μονο στα βαρη με πιανει...
Πιεση δεν εχω μετρησει εδω και καιρο, προβλημα με σπονδυλικη στηλη δεν εχω , ποτε δεν ειχα ξανα τετοιο προβλημα αλλα τον τελευταιο καιρο με πιαναν συνεχεια πιασηματα του στυλ(πιανοταν η δεξια ωμοπλατη μου, μετα η αριστερη, μετα λιγο πιο κατω στα πλευρα ενιωθα ενα πιασιμο) Αυτα ομως εγιναν το 2011 οποτε οταν σταματησα το gym τοτε μου περασαν αλλα τωρα εμφανιστηκε αυτο. Γνωριζει κανεις κατι περαιτερο πανω στο θεμα? Εχει τυχει ποτε κατι παρομοιο σε καποιον και σε τι γιατρο πρεπει να παω γιατι δεν ειμαι σε θεση να πηγαινω σε 10 γιατρους....

xelashai
15-02-12, 09:54
Πήγα σήμερα στον ρευματολόγο του είπα τι νιώθω, πότε το νιώθω καθώς και το ιστορικό μου. Του δειξα και τις παλιές ακτινογραφίες..
Με εξέτασε αλλά δε βρήκε κάτι εμφανές. Ο υπέρηχος έδειξε ελαφρύ σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί τα συμπτώματα που έχω.
Μου ζήτησε να κάνω ηλεκτρομυογράφημα μήπως φανεί κάποια βλάβη σε νεύρο. Θα πάω σε μια νευρολόγο που συνεργάζονται και λογικά θα γίνει μέσω του ταμείου μου.
Εάν εντοπίσει βλάβη μάλλον θα χρειαστεί μαγνητική και εκεί αρχίζουν τα ζόρια...

Προς το παρών λέει μπορώ γυμνάζομαι κανονικά μέχρι το σημείο που δε νιώθω ενόχληση.

καλημερα...
τι εγινε με το ηλεκτρομυογράφημα?...

jimmy007
15-02-12, 12:48
Το πρόβλημα πάντως φαίνεται να εντοπίζεται είτε σε νεύρο είτε σε αγγείο(φλέβα ή αρτηρία) αφού εκτείνεται σε μεγάλη περιοχή.

sTeLaKoS
15-02-12, 12:51
καλημερα...

τι εγινε με το ηλεκτρομυογράφημα?...

Η εξέταση δεν έγινε ποτέ :geek:

Ο γιατρός καθυστέρησε πολλές μέρες να μου βγάλει το παραπεμπτικό γιατί ήτανε "πεσμένο" το online σύστημα τους. Εν τω μεταξύ εγώ έκανα προπονήσεις και όσο δεν είχα ενοχλήσεις ανέβαζα σιγά σιγά κιλά και ένταση.
Πλέον έχω φτάσει στα κανονικά μου κιλά, χωρίς να νιώθω το παραμικρό και απ τη Δευτέρα ξεκίνησα το πρόγραμμά που είχα αφήσει στη μέση όταν με έπιασε. :weights:
Δε ξέρω τι ήτανε, αλλά εφόσον πέρασε λέω να μη το ψάξω...

xelashai
15-02-12, 13:00
Η εξέταση δεν έγινε ποτέ :geek:

Ο γιατρός καθυστέρησε πολλές μέρες να μου βγάλει το παραπεμπτικό γιατί ήτανε "πεσμένο" το online σύστημα τους. Εν τω μεταξύ εγώ έκανα προπονήσεις και όσο δεν είχα ενοχλήσεις ανέβαζα σιγά σιγά κιλά και ένταση.
Πλέον έχω φτάσει στα κανονικά μου κιλά, χωρίς να νιώθω το παραμικρό και απ τη Δευτέρα ξεκίνησα το πρόγραμμά που είχα αφήσει στη μέση όταν με έπιασε. :weights:
Δε ξέρω τι ήτανε, αλλά εφόσον πέρασε λέω να μη το ψάξω...

να βρε τα καλα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης...;)
αν εχεις χρονο παντως κανε την εξέταση..για να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι καλα..
τωρα που γυρίζει γιατι οπως πάνε τα πραγματα δεν βλεπω να μας καλύπτουν εξετάσεις...

Lao
15-02-12, 13:58
Η εξέταση δεν έγινε ποτέ :geek:

Ο γιατρός καθυστέρησε πολλές μέρες να μου βγάλει το παραπεμπτικό γιατί ήτανε "πεσμένο" το online σύστημα τους. Εν τω μεταξύ εγώ έκανα προπονήσεις και όσο δεν είχα ενοχλήσεις ανέβαζα σιγά σιγά κιλά και ένταση.
Πλέον έχω φτάσει στα κανονικά μου κιλά, χωρίς να νιώθω το παραμικρό και απ τη Δευτέρα ξεκίνησα το πρόγραμμά που είχα αφήσει στη μέση όταν με έπιασε. :weights:
Δε ξέρω τι ήτανε, αλλά εφόσον πέρασε λέω να μη το ψάξω...

sTeLaKoS, μήπως έχεις κάποιο θέμα με το στομάχι σου; Κάτι άλλο, αναπνέεις καλά;