PDA

Επιστροφή στο Forum : Αϋπνία που σπάει νεύρα!



nikos1233
23-01-12, 18:04
Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα αϋπνίας και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας μπας και βρεθεί μια λύση. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πολύ συγκεκριμένο! Δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ το βράδυ .
Τι θέλω να πω? Μια καθημερινή μου μέρα έχει το ακόλουθο ωράριο:

Ξυπνάω το πρωί 7:30 τρώω το πρωινό μου και πίνω το καφεδάκι μου(ο καφές δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν με πιάνει απλά μου έχει γίνει συνήθεια..)

Τώρα ανάλογα με το πρόγραμμα που έχω στην σχολή μου, πάω γυμναστήριο αντίστοιχα.

Πηγαίνω γυμναστήριο ή 9 το πρωί ή 4 το απόγευμα..(για 1 ώρα)

Οι ώρες μαθημάτων που έχω στην σχολή είναι 3 φορές την εβδομάδα από 4 ώρες, και 2 φορές την εβδομάδα από 6. + μια ώρα διάβασμα κάθε μέρα οπότε πέρα από το γυμναστήριο οι ώρες που κουράζομαι είναι η 5 η 7.

Τα γεύματα μου (που είναι 6) τα τρώω στην ώρα τους . (πιστεύω δεν είναι ούτε από φαγητό το πρόβλημα).

Μέσα στην μέρα ανά διαστήματα πιάνω τον εαυτό μου να νυστάζει, και δεν βλέπω την ώρα να πάω για ύπνο. Το πρόγραμμα μου όμως δεν το επιτρέπει. Όμως όταν γυρίζω σπίτι για παράδειγμα 6 το απόγευμα μου έχει φύγει η νύστα φτάνει βράδυ και δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!! Πρέπει να πάει κάθε μέρα 1 ή και 2 το βράδυ για να κοιμηθώ ενώ πρέπει να σηκωθώ 7:30 το πρωί! Με 6 ώρες ύπνο δεν μπορώ βλέπεται και εσείς ότι δεν βγαίνει.

Συγγνώμη αν σας κούρασα περιμένω την συμβουλή σας για το πρόβλημα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

George22
23-01-12, 18:16
Υπαρχουν ανθρωποι που κοιμουνται 3 ωρες τι μερα .
Δε νομιζω οτι εχεις προβλημα .
Κοιμασαι 6 ωρες τη μερα ενω θα επρεπε 8 . Δεν εγινε και τιποτα.
Αν και δε λες ηλικια λογικα θα εισαι γυρω στα 20 κατι . οποτε ολα καλα .
Τωρα αν θες τοσο πολυ να κοιμιθεις 8ωρο δοκιμασε καποια χαλαρωτικα βοτανα που υπαρχουν και κοψε και τον καφε .
αυτα τα δε με πιανουν δεν υσχιουν . η καφεινη ειναι καφεινη.

Andrikos
23-01-12, 19:09
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν είναι αφύσικο να κοιμάσαι 6 ώρες την μέρα. Λίγη νύστα μέσα στην μέρα δεν λέει κάτι και είναι επόμενο αφού τρως συχνά να δίνεις στο παρασυμπαθητικό νευρικό σύστημα (a.k.a rest digest) σου σύστημα εντολή να δουλέψει και το συμπαθητικό σου (αυτό που λέμε fight or flight) "κλείνει'". Enjoy your life και μην σκας για τέτοια πράγματα. Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι όποιος δεν κοιμάται 8 ώρες κάθε βράδυ δεν είναι υγιής. Εγώ πολλές φορές με 6 ώρες νιώθω μια χαρά . Κοίτα να μην αυθυποβάλλεσαι.

Andrikos
23-01-12, 19:15
Αν παρ' όλα αυτά θες να κοιμάσαι νωρίτερα δοκίμασε να τρως πιο βαριά το βράδυ, και να τρως και υδατάνθρακες. Κάτι σε διαλειμματική νηστεία ίσως σε βοηθήσει να πας πιο γρήγορα για ύπνο. Ειδικά αν τρως λίγο το βράδυ δεν βοηθάς τον εαυτό σου να πάει για ύπνο.

vagg
23-01-12, 19:49
toroloi soυ μπορει να το χαλας και το σαββατοκυριακο ,αν δλδ παρασκευη και σαββατο που δεν εχεις υποχτεωσεις την επομενη βγαινεις μεχρι τις 6 το πρωι αυτομπορει να επιρρεαζει τον υπνο σου ολη την υπολοιπη εβδομαδα...επισης τα γευματα αν ειναι μεγαλα μεσα στη μερα και το βραδυ πολυ ελαφρια αυτο μπορει να φερει νυστα μεσα στη μερα και αυπνια το βραδυ,εμενα γενικα με βοηθαν τα γαλακτοκομικα να κοιμηθω γαλα γιαουρτι μου φερνουν νυστα...

morbit_killer
24-01-12, 13:38
Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα αϋπνίας και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας μπας και βρεθεί μια λύση. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πολύ συγκεκριμένο! Δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ το βράδυ .
Τι θέλω να πω? Μια καθημερινή μου μέρα έχει το ακόλουθο ωράριο:

Ξυπνάω το πρωί 7:30 τρώω το πρωινό μου και πίνω το καφεδάκι μου(ο καφές δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν με πιάνει απλά μου έχει γίνει συνήθεια..)

Τώρα ανάλογα με το πρόγραμμα που έχω στην σχολή μου, πάω γυμναστήριο αντίστοιχα.

Πηγαίνω γυμναστήριο ή 9 το πρωί ή 4 το απόγευμα..(για 1 ώρα)

Οι ώρες μαθημάτων που έχω στην σχολή είναι 3 φορές την εβδομάδα από 4 ώρες, και 2 φορές την εβδομάδα από 6. + μια ώρα διάβασμα κάθε μέρα οπότε πέρα από το γυμναστήριο οι ώρες που κουράζομαι είναι η 5 η 7.

Τα γεύματα μου (που είναι 6) τα τρώω στην ώρα τους . (πιστεύω δεν είναι ούτε από φαγητό το πρόβλημα).

Μέσα στην μέρα ανά διαστήματα πιάνω τον εαυτό μου να νυστάζει, και δεν βλέπω την ώρα να πάω για ύπνο. Το πρόγραμμα μου όμως δεν το επιτρέπει. Όμως όταν γυρίζω σπίτι για παράδειγμα 6 το απόγευμα μου έχει φύγει η νύστα φτάνει βράδυ και δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!! Πρέπει να πάει κάθε μέρα 1 ή και 2 το βράδυ για να κοιμηθώ ενώ πρέπει να σηκωθώ 7:30 το πρωί! Με 6 ώρες ύπνο δεν μπορώ βλέπεται και εσείς ότι δεν βγαίνει.

Συγγνώμη αν σας κούρασα περιμένω την συμβουλή σας για το πρόβλημα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημέρα θα σε βοηθήσει πολύ η λήψη l-glutamine (γλουταμίνη ) 5 γραμμάρια το βράδυ η μετά από κάθε προπόνηση βοηθάει το νευρικό σύστημα να χαλαρώσει πάρε και ZMA zinc magnesium ΨΕΥΔΆΡΓΥΡΟς ΜΑΓΝΉΣΙΟ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΊΝΗ B6

COBRA_STYLE
24-01-12, 14:31
^^λιγα πραγματα εως τπτ...δοκιμασε Phenibut!!!

nikos1233
24-01-12, 20:40
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθήσω να μην το σκέπτομαι γιατί και με 6 ώρες που κοιμάμαι δεν έχω θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι γράφουν πως για την μυϊκή ανάπτυξη χρειάζεσαι ύπνο ύπνο ύπνο!

Υγ: 19 χρονών είμαι.

eri_87
24-01-12, 22:27
^^^ Το πόσο θα κοιμηθεί ο καθένας σχετικό είναι... Εξάλλου δε κουράζεσαι ιδιαιτερα μέσα στη μέρα οπότε λογικό να μη νυστάζεις νωρίς. Έχε υπόψην ότι παίζει ρόλο κ το κλίμα της περιοχής που μένεις, πολύ ρόλο... Αφου πάντα κοιμάσαι 6ωρο, τόσο θέλει ο οργανισμός σου, πώς θα γίνει δηλαδή; :green: Κι εμένα θέλει 8-10 ώρες... :P Δες το κι αλλιώς... Έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο! :turtle:

tasos2
25-01-12, 15:14
Αν ομως τον πιανει νυστα μεσα στη μερα σημαινει οτι δε του φτανει. Τη νυχτα απλα τον πιανει υπερενταση και δε νυσταζει

nikos1233
25-01-12, 20:22
Αν ομως τον πιανει νυστα μεσα στη μερα σημαινει οτι δε του φτανει. Τη νυχτα απλα τον πιανει υπερενταση και δε νυσταζει
αυτο ισχύει... το βραδυ με πιανει υπερενταση.

metalwar
01-02-12, 22:32
Βαλεριάνες;; Εμένα με βοηθάνε πολύ.

mono AEK
03-02-12, 18:19
μηπως παιρνεις λιποδιαλυτες?

nikos1233
03-02-12, 23:30
μηπως παιρνεις λιποδιαλυτες?

Όχι ….
. Σταμάτησα να το σκέπτομαι. Πιστεύω ότι το μυαλό είναι το καλύτερο φάρμακο για την αϋπνία στην περίπτωση μου.

DimisPatra1
04-02-12, 00:13
ενα απο τα συμαντικα οπλα για το σπορ που κανεις ειναι ο καλος υπνος και η ξεκουραση.μην το αφησεις ετσι το προβλημα στην τυχη του.νομιζω πως το προβλημα ειναι απο στρες για να προλαβεις ολα και η υπερενταση δεν σε αφηνει να κοιμηθεις.καποιο συμπληρωμα με συμβουλη γιατρου παντα εντελως ακινδυνο θα σε βοηθουσε να ρυθμισεις τις ωρες του υπνου σου.μην το αφησεις ετσι, ο υπνος ειναι τοσο συμαντικος οσο και η διατροφη στο αθλημα του ββ.

zzzz0r
23-03-12, 12:12
Γεια σε όλους. Είμαι καινούργιος χρήστης του forum και ο λόγος που με έκανε να γράψω εδώ είναι ο εξής. Το τελευταίο διάστημα, δηλαδή περίπου 6 μήνες η γυμναστική που έκανα ήταν κυρίως αερόβια. Αποφάσισα λοιπόν ότι είναι καιρός να βάλω και αντιστάσεις με βάρη στο πρόγραμμα μου για να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα περά της πολύ καλής αντοχής που ήδη έχω. Το πρόβλημα μου είναι ότι η προπόνηση με βάρη μετά από 2 βδομάδες μου προκαλεί έντονη υπερένταση με αποτέλεσμα το βράδυ να μην μπορώ να κοιμηθώ καθόλου ή κοιμάμαι ελάχιστα 2 με 3 ώρες για παράδειγμα. Ενώ πέφτω στο κρεβάτι και είμαι φοβερά κουρασμένος δεν μπορεί να με πάρει ο ύπνος. Οι ώρες που πηγαίνω στο γυμναστήριο δεν θα έπρεπε να αποτελούν πρόβλημα αφού συνήθως μέχρι τις 8 το απόγευμα το αργότερο έχω τελειώσει την προπόνηση μου και πέφτω στο κρεβάτι κατά τις 2. Το φαινόμενο αυτό της αϋπνίας υποχωρεί αν σταματήσω την προπόνηση με βάρη για μια εβδομάδα περίπου και επανέρχεται αμέσως μόλις ξαναρχίσω. Γυμνάζομαι 3 φορές την βδομάδα αλλά το πρόβλημα επιμένει και τις ενδιάμεσες μέρες της ξεκούρασης. Το πρόγραμμα μου είναι απλό 10 λεπτά διάδρομο στην αρχή χαλαρά για ζέσταμα και μια μέρα στήθος/δικέφαλα, δεύτερη μέρα πλάτη/τρικέφαλα και τρίτη μέρα πόδια για κάθε μυϊκή ομάδα κάνω δυο διαφορετικές ασκήσεις από 3 σετ με 10 επαναλήψεις. Αν και δεν νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα απλά τα περιγράφω όλα με λεπτομέρειες. Φυτικά σκευάσματα όπως η βαλεριάνα με βοηθάνε αρκετά στον ύπνο μου αλλά δεν θέλω να βασίζομαι σε κανένα φάρμακο έστω και αν είναι φυτικό. Καφέ ΔΕΝ πίνω καθόλου και ποτέ και το βράδυ δεν τρώω βαριά. Περιτό να αναφέρω πως κατα την διάρκεια της μέρας ειμαι με φοβερά κουρασμένος και η διαθεσή μου ειναι χάλια. Έχω ρωτήσει όλους μου τους φίλους που ασχολούνται με βάρη αλλά κάνεις δεν μπορεί να μου δώσει λύση. Για αυτό γράφω εδώ μήπως κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

s0k0s
23-03-12, 12:17
Με βοηθανε τα βαλεριάνα. Αμα θες δοκιμασε και εσυ, δεν χανεις τιποτα. Θα το βρεις σε φαρμακειο.

zzzz0r
23-03-12, 12:24
Μίλησα για την βαλεριάνα στο topic μου

Lao
23-03-12, 12:31
@zzzz0r, όταν προσπαθείς να κοιμηθείς, είναι ήρεμο το μυαλό σου;

zzzz0r
23-03-12, 12:35
Ειμαι αρκετά ήρεμος δεν μπορώ να πώ οτι αγχωνομαι για κάτι αυτή τη περίοδο. Υπήρχαν περίοδοι στη ζωή μου που ήμουν σημαντικά πιο αγχωμένος και πιο ανήσυχος από ότι είμαι τώρα (χώρις να κάνω προπόνηση με βάρη) και παρόλα αυτα κοιμομόμουνα κανονικά

Lao
23-03-12, 12:42
Ειμαι αρκετά ήρεμος δεν μπορώ να πώ οτι αγχωνομαι για κάτι αυτή τη περίοδο. Υπήρχαν περίοδοι στη ζωή μου που ήμουν σημαντικά πιο αγχωμένος και πιο ανήσυχος από ότι είμαι τώρα (χώρις να κάνω προπόνηση με βάρη) και παρόλα αυτα κοιμομόμουνα κανονικά

Άρα, καταλήγουμε ότι το θέμα σου είναι καθαρά οργανικό και δεν έχει καμία σχέση με νοητική ένταση.

Προχωράμε...

Η διατροφή σου πως είναι; Πως τα πας με τα λαχανικά; Πιστεύεις ότι παίρνεις όσο μαγνήσιο χρειάζεσαι;

s0k0s
23-03-12, 12:44
Η βαλεριανα δν ειναι κατι το οποιο εξαρτιεσαι απο αυτην, η συγχωρεμενη γιαγια μου ηταν γιατρος απο την Σοβιετική Ένωση, οπου θυμαμαι ελεγε χωρις να εχεις αυπνιες μπορεις να παιρνεις, κακο δεν κανει.. εγω εχω προσωπικα το ιδιο προβλημα με εσενα αλλα εδω κ πολλα χρονια λογο ενος προβληματος υγειας που εχω, παιρνω σιγουρα 2-3 φορες την βδομαδα και οποτε ξεκιναω αυτο τον κυκλο κοιμαμαι παντοτε καλυτερα.

kleiza7
23-03-12, 12:48
Ειμαι αρκετά ήρεμος δεν μπορώ να πώ οτι αγχωνομαι για κάτι αυτή τη περίοδο. Υπήρχαν περίοδοι στη ζωή μου που ήμουν σημαντικά πιο αγχωμένος και πιο ανήσυχος από ότι είμαι τώρα (χώρις να κάνω προπόνηση με βάρη) και παρόλα αυτα κοιμομόμουνα κανονικά

εγω φιλε μου χωρις να θελω να κανω τον ψυχολογο, επειδη και ο ιδιος εχω θεματα με αυπνια κατα καιρους... θεωρω οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι στα βαρη... δεν ειναι και λογικο. Δηλαδη ενταξει η υπερενταση..αλλα ισως για τις πρωτες φορες. μετα θα επρεπε να ειχε συνηθισει ο οργανισμος σου...

Προσπαθησε να ΠΕΦΤΕΙΣ στο κρεβατι πιο νωρις απο τις 2. πολλες φορες νυσταζουμε στις 12 αλλα δεν κοιμομαστε τοτε με αποτελεσμα να ξαγρυπναμε.

Μην καθεσαι στον υπολογιστη μεχρι λιγο πριν κοιμηθεις. εκτος και αν ειναι αναγκη. πχ λογω εργασιας. αλλα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση το βραδινο σερφαρισμα δεν κανει και τοσο καλο. Χανεις υπνο, και γενικα εγω πιο ευκολα θα νυσταξω διαβαζοντας ενα βιβλιο παρα με το να ειμαι στον υπολογιστη..
Γενικα αν δεν σε παιρνει ο υπνος μην στριφογυρνας στο κρεβατι σου. αλλα μη σηκωθεις να πας και για ποτο:green: διαβασε λιγες σελιδες απο ενα περιοδικο η ενα βιβλιο. και θα δεις πως στην επομενη που θα ξαπλωσεις θα σε παρει ο υπνος..

απο βοτανα Βαλεριανα που ειπες ή Πασιφλωρα. εγω εχω ενα Mix αυτων των 2 και με νανουριζε γλυκα χαχαχαχ:green:

γενικως για εμενα η αυπνια εχει ψυχικη προεκταση. δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την προπονηση στα βαρη. εκτος και αν παιρνεις πρααααααμα απο συμπληρωματα διαφορων ειδων π.χ νιτρικα κτλ!! κατι που δεν κανεις. αρα σχετιζεται με αγχος... και το αγχος αυτο ειναι. αμα πεις "μα δεν με απασχολει κατι" .... ε πιθανον να σε απασχοληθει και να μην το αντιλαμβανεσαι....

και βασικα προσπαθησε να κοιμασαι νωριτερα απο τις 2... να ξαπλωνεις εστω! και ας μην σε παιρνει 2....

η υπολοιπη μερα σου πως ειναι???
εργαζεσαι τι κανεις???
κουραζεσαι γενικοτερα?

zzzz0r
23-03-12, 12:55
η βαλεριανα ειναι αρκετά αθωά ειναι η αλήθεια αλλα θα προτιμούσα να μην έχω την ανάγκη της.

@Lao Η διατροφή μου ειναι normal νομίζω 5 γευματα την μέρα που περιλαμβάνει φρούτα, σαλάτες, κρέας και πολλα γαλακτοκομικά το μονο που δεν καταναλώνω ειναι το ψάρι το οποίο ετσι κι αλλιως δεν το καταναλώνω απο πολυ μικρή ηλικία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πάντως για να προλάβω καποια ελειψη βιταμίνης η οποια θα μπορούσε να επηρεάζει τον ύπνο μου έχω ξεκινήσει και πέρνω καθημερίνα μια πολυβιταμίνη της Lamberτs( η οπως αλλιώς λέγετε) και δεν φαινεται να έχω κάποια διαφορά.
@kleiza Το εχω δοκιμάσει να πέφτω για ύπνο πιο νωρίς αλλα δεν πιάνει. Την ημερα δουλεύω μεχρι τις 4-5 το απογευμα και εχω ενα πρόγραμμα γενικότερα πολύ γεμάτο. Το θέμα ειναι οτι οταν σταματάω τα βάρη σταματάνε και οι αυπνίες. Ισως εχει να κανει με το νευρικο μου συστημα. Ειμαι γενικα αρκετα νευρικος αλλα δνε εχω θέμα με τον υπνο οταν δεν κάνω βάρη

Lao
23-03-12, 13:36
η βαλεριανα ειναι αρκετά αθωά ειναι η αλήθεια αλλα θα προτιμούσα να μην έχω την ανάγκη της.

@Lao Η διατροφή μου ειναι normal νομίζω 5 γευματα την μέρα που περιλαμβάνει φρούτα, σαλάτες, κρέας και πολλα γαλακτοκομικά το μονο που δεν καταναλώνω ειναι το ψάρι το οποίο ετσι κι αλλιως δεν το καταναλώνω απο πολυ μικρή ηλικία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πάντως για να προλάβω καποια ελειψη βιταμίνης η οποια θα μπορούσε να επηρεάζει τον ύπνο μου έχω ξεκινήσει και πέρνω καθημερίνα μια πολυβιταμίνη της Lamberτs( η οποιος αλλιώς λέγετε) και δεν φαινεται να έχω κάποια διαφορά.


Για την Lamberts που ανέφερες, είτε την παίρνεις είτε όχι δεν έχει καμιά διαφορά. Είναι απλά ανεπαρκής για άτομα που γυμνάζονται.

Πιθανολογώ ότι χρειάζεσαι μαγνήσιο και βιταμίνες Β. Θα σου πρότεινα να εστιάσεις εκεί.

Roid Rage
23-03-12, 16:27
διαβαζοντας ενα βιβλιο παρα με το να ειμαι στον υπολογιστη..

γενικως για εμενα η αυπνια εχει ψυχικη προεκταση. δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την προπονηση στα βαρη
Eτσι..

Και θελω να σκεφτουν οσοι εχουν παει στρατο, αν οταν επεφταν να κοιμηθουν τους επαιρνε ο υπνος πριν προσγειωθουν στο κρεβατι..

zzzz0r
23-03-12, 18:21
Στο στρατό κι εγώ έπεφτα ψοφιος στο κρεβάτι δεν λέει κάτι αυτο. Με τα βαρη εχω το πρόβλημα. Όσο για την Lamberts έχει μέσα και Μαγνήσιο και τις βιταμινες Β χωρια ότι πινω παρά πολυ γάλα που είναι πλούσιο σε Μαγνήσιο

COBRA_STYLE
23-03-12, 18:55
καλα για το σημερινο και κυριως το αγελαδινο γαλα μην ορκιζεσαι...αστο καλυτερα;)

Lao
24-03-12, 01:01
Όσο για την Lamberts έχει μέσα και Μαγνήσιο και τις βιταμινες Β χωρια ότι πινω παρά πολυ γάλα που είναι πλούσιο σε Μαγνήσιο

Εχμ, ναι, έχει... αλλά μην βασίζεσαι και τόσο ούτε στις ποσότητες που έχει, ούτε στο ότι τα απορροφάς.

Όσον αφορά το γάλα, ένα ποτήρι δίνει γύρω στο 6-8% της ΣΗΔ, Θες περίπου 15 ποτήρια των 250ml, απλά και μόνο για να πιάσεις την ΣΗΔ...

Roid Rage
24-03-12, 01:32
Στο στρατό κι εγώ έπεφτα ψοφιος στο κρεβάτι δεν λέει κάτι αυτο.
Λεει οτι δεν εχεις αγχος. Εχεις ενα σωρο πραγματα, παντως αγχος δεν εχεις. Και εγω πεφτω ψοφιος καμια φορα τωρα οπως χθες και προχθες και ο υπνος δεν ερχεται, παρολο που μπορει να εχω κοιμηθει καπου 6-7 ωρες σε 3 μερες.
Αμα εχεις πραγματα στο κεφαλι σου...
Τελοσπαντων, το μονο που θα σε βοηθησει να κοιμηθεις (αρκει να βρεις τη δοση που σε πιανει) ειναι η μελατονινη. Ολα τα αλλα βοηθανε ΑΦΟΥ κοιμηθεις.

amateur666
24-03-12, 01:42
Γεια σε όλους. Είμαι καινούργιος χρήστης του forum και ο λόγος που με έκανε να γράψω εδώ είναι ο εξής. Το τελευταίο διάστημα, δηλαδή περίπου 6 μήνες η γυμναστική που έκανα ήταν κυρίως αερόβια. Αποφάσισα λοιπόν ότι είναι καιρός να βάλω και αντιστάσεις με βάρη στο πρόγραμμα μου για να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα περά της πολύ καλής αντοχής που ήδη έχω. Το πρόβλημα μου είναι ότι η προπόνηση με βάρη μετά από 2 βδομάδες μου προκαλεί έντονη υπερένταση με αποτέλεσμα το βράδυ να μην μπορώ να κοιμηθώ καθόλου ή κοιμάμαι ελάχιστα 2 με 3 ώρες για παράδειγμα. Ενώ πέφτω στο κρεβάτι και είμαι φοβερά κουρασμένος δεν μπορεί να με πάρει ο ύπνος. Οι ώρες που πηγαίνω στο γυμναστήριο δεν θα έπρεπε να αποτελούν πρόβλημα αφού συνήθως μέχρι τις 8 το απόγευμα το αργότερο έχω τελειώσει την προπόνηση μου και πέφτω στο κρεβάτι κατά τις 2. Το φαινόμενο αυτό της αϋπνίας υποχωρεί αν σταματήσω την προπόνηση με βάρη για μια εβδομάδα περίπου και επανέρχεται αμέσως μόλις ξαναρχίσω. Γυμνάζομαι 3 φορές την βδομάδα αλλά το πρόβλημα επιμένει και τις ενδιάμεσες μέρες της ξεκούρασης. Το πρόγραμμα μου είναι απλό 10 λεπτά διάδρομο στην αρχή χαλαρά για ζέσταμα και μια μέρα στήθος/δικέφαλα, δεύτερη μέρα πλάτη/τρικέφαλα και τρίτη μέρα πόδια για κάθε μυϊκή ομάδα κάνω δυο διαφορετικές ασκήσεις από 3 σετ με 10 επαναλήψεις. Αν και δεν νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα απλά τα περιγράφω όλα με λεπτομέρειες. Φυτικά σκευάσματα όπως η βαλεριάνα με βοηθάνε αρκετά στον ύπνο μου αλλά δεν θέλω να βασίζομαι σε κανένα φάρμακο έστω και αν είναι φυτικό. Καφέ ΔΕΝ πίνω καθόλου και ποτέ και το βράδυ δεν τρώω βαριά. Περιτό να αναφέρω πως κατα την διάρκεια της μέρας ειμαι με φοβερά κουρασμένος και η διαθεσή μου ειναι χάλια. Έχω ρωτήσει όλους μου τους φίλους που ασχολούνται με βάρη αλλά κάνεις δεν μπορεί να μου δώσει λύση. Για αυτό γράφω εδώ μήπως κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

μηπως δεν εχεις φαει κατα τ διαρκεια τς ημερας οσους υδατανθρακες χρειάζεσαι????????..

υ.γ. επισης θα σ ελεγα να μην παρεις μελατονινη πιες λιγο γαλατακι καμια μπανανιτσα καμποση ςρα πριν κοιμηθεις..

Xefteris
24-03-12, 14:28
Η βαλεριανα δν ειναι κατι το οποιο εξαρτιεσαι απο αυτην, η συγχωρεμενη γιαγια μου ηταν γιατρος απο την Σοβιετική Ένωση, οπου θυμαμαι ελεγε χωρις να εχεις αυπνιες μπορεις να παιρνεις, κακο δεν κανει.. εγω εχω προσωπικα το ιδιο προβλημα με εσενα αλλα εδω κ πολλα χρονια λογο ενος προβληματος υγειας που εχω, παιρνω σιγουρα 2-3 φορες την βδομαδα και οποτε ξεκιναω αυτο τον κυκλο κοιμαμαι παντοτε καλυτερα.

Βαλεριάνα rulez δεν το συζητώ, σου ισιώνει το νευρικό σύστημα. Όσο για τη μελατονίνη καλύτερα να σε συμβουλεύσει ο γιατρός σου. Με τις ορμόνες δεν παίζουμε.

s0k0s
24-03-12, 14:54
Ε στην τελικη πιες ενα τσιγαρο :green:

Roid Rage
24-03-12, 15:02
^^ Α κατα τα αλλα η μελατονινη φταιει..