PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμωση στην εφηβεια..



Jart
25-01-12, 01:28
Καλησπερα σε ολους.
Παω γυμναστηριο 5 μηνες ειμαι 67 κιλα και 1.74 υψος
Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την γραμμωση σε ηλικια 15 ετων. Απο οτι εχω διαβασει στο φορουμ καταλαβα οτι θελει μειωσει θερμιδων και αεροβιο.
Μια μερα ρωτησα τον γυμναστη και μου ειπε οτι για την ηλικια μου στην γραμμωση με το αεροβιο καις τους μυς.
Οποτε μου ειπε οταν εχω φτασει στον επιθυμητο ογκο και θελω να αρχισω γραμμωση απλως να τρωω υδατανθρακες μονο πρωι,μεσημερι και να κανω σκοινακι 3 σετ των 3 λεπτων καθε φορα μετα την προπονηση..

Ειναι καλη επιλογη? Και επισης αν θελω να ειμαι το καλοκαιρι ετοιμος ποτε πρεπει να το ξεκινησω αυτο? π.χ 2 μηνες πριν το καλοκαιρι..

Ευχαριστω

Ηλαπ
25-01-12, 01:34
1On)Τα κιλα σου ρε φιλε ειναι πολυ λιγα για το υψος σου...Θεωρητκα θα επρεπε να ησουν ηδη γραμμωμενος...Αρα για μενα σου λυπουν μυς
2)Ναι με το αεροβιο καις τους μυς.....Δεν βλεπεις τους δρομεις πως ειναι????Σαν λαπαδες απο τους καμενου μυς...Πφφ αυτο φιλε που σου λεει απλςο δεν ισχυει....
3)Ιδικα στην ηλικια που εισαι δεν εχειι σημασιο το ποτε θα φας υδατανθρακες αλλα το ποσες θερμιδες θα φας....Απλος ειναι καλο να αποφευγονται το βραδυ....
4)Συνηθως γραμμωση ξεκινας Μαρτη0Απριλη αλλα εξαρτατα απ τα κιλα που θες να χασεις...

Jart
25-01-12, 01:47
1On)Τα κιλα σου ρε φιλε ειναι πολυ λιγα για το υψος σου...Θεωρητκα θα επρεπε να ησουν ηδη γραμμωμενος...Αρα για μενα σου λυπουν μυς
2)Ναι με το αεροβιο καις τους μυς.....Δεν βλεπεις τους δρομεις πως ειναι????Σαν λαπαδες απο τους καμενου μυς...Πφφ αυτο φιλε που σου λεει απλςο δεν ισχυει....
3)Ιδικα στην ηλικια που εισαι δεν εχειι σημασιο το ποτε θα φας υδατανθρακες αλλα το ποσες θερμιδες θα φας....Απλος ειναι καλο να αποφευγονται το βραδυ....
4)Συνηθως γραμμωση ξεκινας Μαρτη0Απριλη αλλα εξαρτατα απ τα κιλα που θες να χασεις...


1)Τα κιλα μου ξερω οτι ειναι λιγα θελω να παω κοντα στα 70 και μετα να αρχισω γραμμωση.. Με θερμιδες δεν μπορω να ασχοληθω πραγματικα πηρα ενα βιβλιαρακι που τις λεει ασχοληθηκα λιγο αλλα με κουρασε πραγματικα ;ρ Απλως σε διατροφη ειμαι πολυ καλος.
2)Μια αλλη γυμναστρια στο γυμν. που παω μου ειπε οτι στο τελος καθε προπόνησης να κανω 20 λεπτα τρεξιματος: 1 λεπτο φουλ επιδοσης και 2 λεπτα μετριας επιδοσης και να επαναλαμβανεται για 20λεπτα..Τι λες?
3)Ο γυμναστης μου ειπε οτι η αεροβια καιει τους μυς στην ηλικια την δικια μου και οχι στους μεγαλους.

Οσο για αυτο που ειπες οτι επρεπε να ειμαι ηδη γραμμωμενος ενω απο μυς το παω καλα. Μονο οταν βλεπω τον ευατο μου κατω απο πολυ φως βλεπω την γραμμωση αλλιως τιποτα..

Ηλαπ
25-01-12, 01:56
Ουτε καν εγω εχω φιλο που κανει απο τα 8 του νμζω στιβο και δεν εχει παθει τπτ.....Τρ αυτο που σου ειπε η γυμναστηρια ονομαζεται HIT...Εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερο για αντοχη αλλα δεν ειμαι απολυτος σιγουρος....Δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου....Ψαξου λιγο δοκιμασε διαφορετικα πραγματα και θα την βρεισ σιγα σιγα την ακρη...Γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να ασχολησε με θερμιδες ακομα αλλα πρεπει να προσεχεις γενικα να μην ξεφευγει...Οπως και να το κανουμς 15 χρονων εισαι το σωμα σου ανταποκρινεται πολυ γρηγορα!!

Jart
25-01-12, 01:59
Με την μειωση σε υδατανθρακες και με το σκοινακι θα δω καμια διαφορα οταν θελησω να μπω σε γραμμωση..?

Ηλαπ
25-01-12, 02:03
Με την μειωση σε υδατανθρακες και με το σκοινακι θα δω καμια διαφορα οταν θελησω να μπω σε γραμμωση..?

Γενικα για να χασεις λυπος ισχυει το Θερμιδες που περνεις λιγοτερες απο θερμιδες μου σπαταλας...Αμα κοψεις υ/α και ανεβασεις θερμιδες απο πρωτεινες πχ δεν θα δεις διαφορα....Τρ για να μειωσεις θερμιδες υπαρχουν 3ις τροποι...1)Να κοψεις φαγητο 2)Να βαλεις πιο πολυ ασκηση και 3ος και πιο καλος)Να κοψεις θερμιδες και να ανεβασεις ασκηση...Αρα ναι το σκηνακι θα βοηθησει...
Σημαντικη σημειωση: Αν χανεις πανω απο 1-1,5 κιλο την εβδομαδα σημαινει οτι δεν χανεις μονο λιπος αλλα και μυς!!ΝΑ χανεις πανω απο 1-1,5 κιλο την εβδομαδα ειναι νορμαλ μονο στην αρχη της διετας γιατι χανεις και νερα μαζι....

Jart
25-01-12, 02:22
Οποτε αυτο που μου ειπε ο γυμναστης το να κοψω μονο υ/α δεν ισχυει.? Γιατι μου φενοταν ευκολο.
Γτ τωρα να προσπαθω να μετραω θερμιδες και να κοβω..

Ηλαπ
25-01-12, 14:01
Οποτε αυτο που μου ειπε ο γυμναστης το να κοψω μονο υ/α δεν ισχυει.? Γιατι μου φενοταν ευκολο.
Γτ τωρα να προσπαθω να μετραω θερμιδες και να κοβω..

Πρεπει να κοψεις λιγο απ ολα οχι μονο υ/α.....Απλος προσεχε αν το κανεις σιγα-σιγα μην παθει κανα "σοκ" το σωμα σου....

Jart
25-01-12, 14:43
Ευχαριστω πολυ.!