PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω συνδρομο "Bipolar"



neow_ola
26-01-12, 22:09
Έιχα περίεργες αλλαγές στην διάθεση μου το τελευταίο διάστημα και μου ήρθε να κανω ενα τεστ για να δω αν είμαι bipolar. Για όσους δεν ξέρουν bipolar είναι τα άτομα που έχουν ακραιες αλλαγές στην διάθεση τους. Μπορεί το πρωι να είναι τελείως χαρουμενα και το βράδυ να εχουν τάσεις αυτοκτονίας. Τελοσπαντων εκανα ενα χαζο-τεστ στο ιντερνετ και μου εβγαλε οτι εχω αυτο το συνδρομο. Δεν το παρνω στα σοβαρα, αλλα ειναι και αυτο μια ενδειξη. Τι θα μου συμβουλευατε να κανω?

RAMBO
26-01-12, 22:11
πιστευω οτι θα επρεπε να το ρωτησεις σε ενα φορουμ ψυχολογιας

Dreiko
26-01-12, 22:12
1ον.να μην εμπιστευεσαι ενα τεστ του ιντερνετ φιλε μου...
2ον.το να εισαι απλα κυκλοθυμικος το εχεις σκεφτει?

Υπαρχουν βεβαια και πιο "ειδικοι" εδω μεσα να σε βοηθησουν...:thumbup:

TheWorst
26-01-12, 22:12
Καλυτερα οχι σε φορουμς...

neow_ola
26-01-12, 22:23
πιστευω οτι θα επρεπε να το ρωτησεις σε ενα φορουμ ψυχολογιας
πιστευω υπαρχουν και εδω ατομα που εχουν γνωσεις για να με βοηθησουν.

1ον.να μην εμπιστευεσαι ενα τεστ του ιντερνετ φιλε μου...
2ον.το να εισαι απλα κυκλοθυμικος το εχεις σκεφτει?

Υπαρχουν βεβαια και πιο "ειδικοι" εδω μεσα να σε βοηθησουν...:thumbup:

1. δεν τα εμπιστευομαι τυφλά, αλλα μια δοση αληθειας την εχουν πιστευω
2. πιστευω ειμαι κατι παραπανω απο κυκλοθυμικος. εχω πολλα απο τα συνηθη συμπτώματα που εχουν ατομα που πασχουν απο αυτο το συνδρομο

Καλυτερα οχι σε φορουμς...

γιατι οχι?

RAMBO
26-01-12, 22:27
σιγουρα υπαρχουν και δω ατομα να βοηθησουν αλλα αλλου μπορουν να σε βοηθησουν πιθανωσ περισσοτερο και με καλυτερο τροπο,αλλο ενα bobybuilding φορουμ και αλλο ενα με αναλογα ενδιαφεροντα αλλα το καλυτερο να μιλησεισ με καποιον ειδικο;)

gym
27-01-12, 00:21
θα σου συμβουλευα να μιλησεις με ειδικο...
θα μπορουσες να παρεις τηλεφωνο και σε γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης...η ακομη αν εισαι φοιτητης,υπαρχει ψυχολογος δωρεαν στις εστιες...για ολους τους φοιτητες!:thumbup::thumbup:

περα απο αυτο...θες να πεις κατι πιο λεπτομερες>μηπως εισαι κυκλοθυμικος οπως ειπε κ ο ντρεικο?
εχεις κανει δηλαδη καποια σοβαρη αρνητικη ενεργεια κ το εχεις σκεφτει αυτο ?

kleiza7
27-01-12, 01:47
το οτι ΕΣΥ πιστευεις οτι εχεις αυτο το συνδρομο ειναι ενας λογος για να συμβουλευτεις εναν ειδικο. μην ντραπεις μην κολλησεις. αν ειναι σε τετοιο βαθμο που να μην μπορεις να ειναι ενταξει στην καθημερινοτητα σου πρεπει. Εδω ομως σταματαει η βοηθεια που μπορει να σου προσφερει καποιος μεσω ιντερνετ.
Και ψυχολογος να ειναι δεν γινεται να βοηθησει καποιος γραφοντας γραμμες...
να το δεις φιλε μου. σιγουρα θα σου κανει καλο.

eri_87
27-01-12, 01:53
Bipolar εννοείς.. διπολικός προφανώς. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι μπορεί απλά να περνάς διάφορα προσωπικά θέματα που σου δημιουργούν αυτές τις ψυχολογικές μεταστάσεις. Αν κρατάει για καιρό αυτό κ αν θεωρείς ότι είναι ιδιαίτερο σοβαρό έως επικίνδυνο εννοείται να πας σε ειδικό. Από την άλλη, οι άνθρωποι έχουμε μια τάση όταν διαβάζουμε για κάποια ασθένεια (συμπτώματα κυρίως) ξαφνικά να τα έχουμε όλα όσα διαβάζουμε κ να νιώθουμε λίγο ότι ναι, αυτό έχουμε. Οπότε.. εσύ ξέρεις αν χρειάζεσαι γνώμη ειδικού!

chourdakis
27-01-12, 01:57
θα φανει χαζο...αλλα ξερω πολλα ατομα διδυμοι στο ζωδιο ...με το ιδιο προβλημα με σενα

Αντωνης
27-01-12, 02:13
Tι του λετε του ανθρωπου....Ποιοι γιατροι και ποιοι ειδικοι?Συνηθεστατο φαινομενο ειναι,και ειδικα σε ατομα που ειναι αγχωνονται ευκολα....

Τιποτα δεν εχεις φιλε μου...Και εμενα η διαθεση μου αλλαζει πολυ ευκολα,και μαλιστα πολλες φορες ειναι ή του υψους ή του βαθους...Εδω και καμια 10ετια με θυμαμαι να το εχω και ακομα ζω....

gym
27-01-12, 02:15
αντωνη οταν εχεις τα ΄΄κατω΄΄ σου ,μπορεις να πεις οτι εχεις και τασεις αυτοκτονιας οπως γραφει ο σταρτερ επανω?

Αντωνης
27-01-12, 02:20
Ο φιλος εκανε παραθεση τι διαβασε στο google ''Μπορεί το πρωι να είναι τελείως χαρουμενα και το βράδυ να εχουν τάσεις αυτοκτονίας''.Το μονο που ειπε για αυτον ειναι οτι εχει περιεργες αλλαγες στην διαθεση του

Σιγα μην εγραφε εδω αν ειχε τασεις αυτοκτονιας....

gym
27-01-12, 02:21
Ο φιλος εκανε παραθεση τι διαβασε στο google ''Μπορεί το πρωι να είναι τελείως χαρουμενα και το βράδυ να εχουν τάσεις αυτοκτονίας''.Το μονο που ειπε για αυτον ειναι οτι εχει περιεργες αλλαγες στην διαθεση του

Σιγα μην εγραφε εδω αν ειχε τασεις αυτοκτονιας....

το να παει σε εναν ψυχολογο παντως δεν ειναι κακο..καλο θα του κανει αν νιωθει ΄΄καπως ΄΄ συνεχεια...

vagg
27-01-12, 02:22
Tι του λετε του ανθρωπου....Ποιοι γιατροι και ποιοι ειδικοι?Συνηθεστατο φαινομενο ειναι,και ειδικα σε ατομα που ειναι αγχωνονται ευκολα....

Τιποτα δεν εχεις φιλε μου...Και εμενα η διαθεση μου αλλαζει πολυ ευκολα,και μαλιστα πολλες φορες ειναι ή του υψους ή του βαθους...Εδω και καμια 10ετια με θυμαμαι να το εχω και ακομα ζω....

μπορει να θες και εσυ ειδικο..χαχαχαχα
το οτι ζεις δεν σημαινει και κατι,θα μπορουσες να ζεις και καλυτερα

vagg
27-01-12, 02:25
το οτι εχουμε γινει ολοι ανισσοροποι (γιατι αυτο καταλαβαινω εγω οτι περιγραφει ο φιλος) δεν σημαινει οτι ειναι και νορμαλ

Αντωνης
27-01-12, 02:27
το να παει σε εναν ψυχολογο παντως δεν ειναι κακο..καλο θα του κανει αν νιωθει ΄΄καπως ΄΄ συνεχεια...
Για μενα ειναι πεταμενα λεφτα να παει για τετοιο συνηθες πραγμα σε ψυχολογο...Αλλα anyway αν νιωθει οτι πρεπει σωνει και ντε να παει,περι ορεξεως...




μπορει να θες και εσυ ειδικο..χαχαχαχα
το οτι ζεις δεν σημαινει και κατι,θα μπορουσες να ζεις και καλυτερα

Ναι,αμα ειχα κερδισει το Λοττο θα ζουσα καλυτερα...
Στον χαρακτηρα μου ειναι αυτο το πραγμα να αλλαζει ευκολα η διαθεση μου,απο μικρο παιδι το εχω..Δεν ειναι οτι καλο ουτε κακο,που κολλαει το ''καλυτερα''?Υπαρχουν φορες που ολα ειναι σκατα και νιωθω καλα,και αλλες που ολα ειναι καλα και νιωθω σκατα...Καποτε βοηθαει,καποτε εισαι νταουν χωρις λογο...Μια η αλλη ειναι

thanos col
27-01-12, 02:31
ολοι στην εποχη που ζουμε ειμαστε...βαλε οικονομικη κριση βαλε εξεταστικες βαλες μας παρατησε η γκομενα ...ε δεν θελει και πολυ...μην αγχωνεσαι

Eddie
27-01-12, 02:31
Συνηθεστατο φαινομενο ειναι,και ειδικα σε ατομα που ειναι αγχωνονται ευκολα....

Τιποτα δεν εχεις φιλε μου...Και εμενα η διαθεση μου αλλαζει πολυ ευκολα,και μαλιστα πολλες φορες ειναι ή του υψους ή του βαθους...Εδω και καμια 10ετια με θυμαμαι να το εχω και ακομα ζω....

Κι εγω ετσι ειμαι,πολυ κυκλοθυμικος..μπορει το παραμικρο να μου φτιαξει ολη τη μερα,ενω κατι ανεπαισθητο και ασημαντο (για τους πολλους) να μου τη χαλασει.Το κακο ειναι οτι μπορεις να ξενερωσεις ευκολα..αλλα υπαρχει και η αντιθετη θετικη πλευρα που ισορροπει τα πραγματα.


θα φανει χαζο...αλλα ξερω πολλα ατομα διδυμοι στο ζωδιο ...με το ιδιο προβλημα με σενα

Κι εγω διδυμος ειμαι :green:

vagg
27-01-12, 02:38
δεν συμφωνω εγω πιστευω οτι υπαρχει λογος και αντιμετωπιζετε...τωρα αυτο ειναι θεμα του καθενος...
αλλα δεν ειναι και απαντηση "δεν εχεις τιποτα,το εχω και εγω και ζω"
απο μικρο παιδι εχει ο καθενας οτι εχει γιατι τοτε καταγραφει τις πληροφοριες για τον κοσμο στον σκληρο του δισκο...για την ακριβεια απο το δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης...
τελοσπαντων για μενα μονο που το σκεφτετε και αν πιστευει οτι το θεμα του αξιζει 50ε την επισκεψη (αυτο θα το αξιολογησει αυτος) να παει

neow_ola
27-01-12, 03:02
Δεν ειμαι και κανενας ειδικος αλλα αμα ημουν απλα κυκλοθυμικος δεν θα εμπενα καν στον κοπο να ψαξω πληροφοριες και να ζητησω την βοηθεια σας. Πηγαινω στην σχολη και ειμαι μεσα στην καλη χαρα, σαν μαστουρωμενος. Γυρίζω σπίτι και ειμαι πολύ χάλια. Δεν μπορω να πω πως εχω τασεις αυτοκτονιας αλλα ωρες ωρες αισθάνομαι τοσο μελαγχολικος, τοσο αθλια που σιχαινομαι τη ζωη μου. Οχι, ουτε οικονομικο προβλημα έχω, ουτε προβλημα με την σχολη ουτε και με καποια κοπελα (παρεμπιπτοντως ειμαι 20 χρονων). Θα δω αρχικα με τις γραμμες βοηθειας τι μπορώ να κανω.

Eddie
27-01-12, 03:59
Δεν ειμαι και κανενας ειδικος αλλα αμα ημουν απλα κυκλοθυμικος δεν θα εμπενα καν στον κοπο να ψαξω πληροφοριες και να ζητησω την βοηθεια σας. Πηγαινω στην σχολη και ειμαι μεσα στην καλη χαρα, σαν μαστουρωμενος. Γυρίζω σπίτι και ειμαι πολύ χάλια. Δεν μπορω να πω πως εχω τασεις αυτοκτονιας αλλα ωρες ωρες αισθάνομαι τοσο μελαγχολικος, τοσο αθλια που σιχαινομαι τη ζωη μου. Οχι, ουτε οικονομικο προβλημα έχω, ουτε προβλημα με την σχολη ουτε και με καποια κοπελα (παρεμπιπτοντως ειμαι 20 χρονων). Θα δω αρχικα με τις γραμμες βοηθειας τι μπορώ να κανω.

Νομιζω οτι ολοι περνανε απο μια τετοια φαση,τουλαχιστον πολλα ατομα που ξερω (συμπεριλαμβανομενου και εμου) την εχουν περασει..αλλοι νωριτερα,στην εφηβια πχ αλλα πιο μετα.

Ισως ομως να εχεις καποιο προβλημα χωρις να δινεις σημασια και υποσυνειδητα να σε τρωει!Στο σπιτι γενικως αισθανεσαι ετσι,η ηταν τυχαιο το παραδειγμα που εφερες?
Και γω πολλες φορες παθαινω το ιδιο μολις γυριζω σπιτι,αλλα εγω εχω και τους λογους μου..κοιτα κι εσυ μηπως εχεις τους δικους σου,κοιταξε μην υπαρχει κατι που σου προκαλει αρνητικη ενεργεια γενικως.

Το καλυτερο παντως γι αυτην την περιπτωση imo,ειναι να μιλας..μη κολλας,ειτε ειναι φιλαρακι σου,ειτε γκομενα σου,ειτε ψυχολογος,ειτε γραμμη βοηθειας πιστευω οτι ειναι καλο να τα βγαζεις απο μεσα σου και να μη τα κρατας.

chourdakis
27-01-12, 04:21
Δεν ειμαι και κανενας ειδικος αλλα αμα ημουν απλα κυκλοθυμικος δεν θα εμπενα καν στον κοπο να ψαξω πληροφοριες και να ζητησω την βοηθεια σας. Πηγαινω στην σχολη και ειμαι μεσα στην καλη χαρα, σαν μαστουρωμενος. Γυρίζω σπίτι και ειμαι πολύ χάλια. Δεν μπορω να πω πως εχω τασεις αυτοκτονιας αλλα ωρες ωρες αισθάνομαι τοσο μελαγχολικος, τοσο αθλια που σιχαινομαι τη ζωη μου. Οχι, ουτε οικονομικο προβλημα έχω, ουτε προβλημα με την σχολη ουτε και με καποια κοπελα (παρεμπιπτοντως ειμαι 20 χρονων). Θα δω αρχικα με τις γραμμες βοηθειας τι μπορώ να κανω.

ισως και γιογκα να βοηθουσε....εμενα παντως με εχει βοηθησει αρκετα στο θεμα ανχος-αισιοδοξια-αυτοπεπηθηση... και ειμαι 19 ετων :P

vaggan
27-01-12, 10:39
Δεν ειμαι και κανενας ειδικος αλλα αμα ημουν απλα κυκλοθυμικος δεν θα εμπενα καν στον κοπο να ψαξω πληροφοριες και να ζητησω την βοηθεια σας. Πηγαινω στην σχολη και ειμαι μεσα στην καλη χαρα, σαν μαστουρωμενος. Γυρίζω σπίτι και ειμαι πολύ χάλια. Δεν μπορω να πω πως εχω τασεις αυτοκτονιας αλλα ωρες ωρες αισθάνομαι τοσο μελαγχολικος, τοσο αθλια που σιχαινομαι τη ζωη μου. Οχι, ουτε οικονομικο προβλημα έχω, ουτε προβλημα με την σχολη ουτε και με καποια κοπελα (παρεμπιπτοντως ειμαι 20 χρονων). Θα δω αρχικα με τις γραμμες βοηθειας τι μπορώ να κανω.να πας σε εναν ειδικο

Αντωνης
27-01-12, 12:50
Κι εγω ετσι ειμαι,πολυ κυκλοθυμικος..μπορει το παραμικρο να μου φτιαξει ολη τη μερα,ενω κατι ανεπαισθητο και ασημαντο (για τους πολλους) να μου τη χαλασει.Το κακο ειναι οτι μπορεις να ξενερωσεις ευκολα..αλλα υπαρχει και η αντιθετη θετικη πλευρα που ισορροπει τα πραγματα.

Φωτοτυπια ειμαστε Bill,τα ιδια ακριβως και γω....
Ωρες ωρες σκεφτομαι βεβαια πως ισως και να ναι καλυτερα που αλλοτε εχω γαματη διαθεση και αλλοτε πολυ χαλια,παρα να ημουνα σε μια μεση κατασταση καθ ολη την διαρκεια του χρονου...
Καποιες φορες αυτη η εντονη εναλλαγη συναισθηματων με κανει να νιωθω λες και παιζω σε ταινια....


Δεν ειμαι και κανενας ειδικος αλλα αμα ημουν απλα κυκλοθυμικος δεν θα εμπενα καν στον κοπο να ψαξω πληροφοριες και να ζητησω την βοηθεια σας. Πηγαινω στην σχολη και ειμαι μεσα στην καλη χαρα, σαν μαστουρωμενος. Γυρίζω σπίτι και ειμαι πολύ χάλια. Δεν μπορω να πω πως εχω τασεις αυτοκτονιας αλλα ωρες ωρες αισθάνομαι τοσο μελαγχολικος, τοσο αθλια που σιχαινομαι τη ζωη μου. Οχι, ουτε οικονομικο προβλημα έχω, ουτε προβλημα με την σχολη ουτε και με καποια κοπελα (παρεμπιπτοντως ειμαι 20 χρονων). Θα δω αρχικα με τις γραμμες βοηθειας τι μπορώ να κανω.

Απλα κυκλοθυμικος εισαι φιλε...Τα συμπτωματα που λες πως εχεις ειναι ακριβως αυτα ενος κυκλοθυμικου...Προβλημα θα υπηρχε αν ησουν ολη την μερα χαλια...
Ετσι οπως το ερμηνευω εγω φταιει το οτι στην σχολη εισαι με αλλα ατομα ή ακομα και πριν πας ξερεις οτι θα συναντησεις αλλους,και ασυνειδητα ανεβαινει η διαθεση σου,η ''ντοπα'' της κοινωνικοποιησης δηλαδη...
Και οταν πας σπιτι ξερεις οτι θα εισαι μονος,και μπαινει η μουνταδα της απομωνοσης στο παιχνιδι...

Και απλα επειδη επεισες τον εαυτο σου οτι σωνει και ντε εχεις κατι,βοηθησε και το google στον επιπλεον εκφοβισμο,σου χει σφηνωθει η ιδεα πως εχεις κατι σοβαρο...Τωρα αν θες να εξακολουθησεις να το πιστευεις εγω δεν θα επιμεινω,ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει...



απο μικρο παιδι εχει ο καθενας οτι εχει γιατι τοτε καταγραφει τις πληροφοριες για τον κοσμο στον σκληρο του δισκο...για την ακριβεια απο το δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης...

Με τον Σφακιανακη που λεει πως εχει μνημες απ την κοιλια της μανας του τι σχεση εχεις?:unsure:

vagg
27-01-12, 14:30
χαχαχαχαχαχα εχουμε κανει ενα ντουετο μαζι παλιοτερα
χωρια την πλακα ο ανθρωπος δεν εχει μνημες πριν τα 3 με 4 χρονια της ζωης του και το προβλημα ειναι με τα γεγονοτα που εχουν συμβει μεχρι τοτε γτ αυτα ειναι που ενω τον εχουν επιρρεασει δεν τα θυματε για να τα βρει και να διορθωσει τον τροπο που τα βλεπει...

geo28
27-01-12, 15:05
χ
χωρια την πλακα ο ανθρωπος δεν εχει μνημες πριν τα 3 με 4 χρονια της ζωης του και το προβλημα ειναι με τα γεγονοτα που εχουν συμβει μεχρι τοτε γτ αυτα ειναι που ενω τον εχουν επιρρεασει δεν τα θυματε για να τα βρει και να διορθωσει τον τροπο που τα βλεπει...

πιο κλισε ψυχιατρικη παπατζα πεθαινεις! ουτε καν..
δε το λεω για σενα,απλα ειναι αλλος ενα μυθος που αναπαραγεται(σ,ενα γενικοτερο πλαισιο που λεγεται pop psyhology,και ουδεμια σχεση εχει με τη πραγματικοτητα)

Konstantinos!
27-01-12, 15:18
Σε όλους μας συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, σε καθέναν με διαφορετική συχνότητα εννοείται.Τώρα αν σε κάποιον συμβαίνει αυτό καθημερινά και με τεράστιες εναλλαγές χαράς λύπης τότε αξίζει να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο,αν έχει και η σχολή σου ακόμα καλύτερα . Διαφωνώ καθέτως με την άποψη πεταμένα χρήματα. Στο μόνο θέμα υγείας που θεωρώ πως δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί είναι το θέμα των φαρμάκων ,που τα κουμπώνουμε χωρίς δεύτερη σκέψη,χωρίς καν να αφήσουμε τον οργανισμό μας να αμυνθεί μόνος του.

vagg
27-01-12, 15:29
πιο κλισε ψυχιατρικη παπατζα πεθαινεις! ουτε καν..
δε το λεω για σενα,απλα ειναι αλλος ενα μυθος που αναπαραγεται(σ,ενα γενικοτερο πλαισιο που λεγεται pop psyhology,και ουδεμια σχεση εχει με τη πραγματικοτητα)

και ποια ειναι η πραγματικοτητα??

geo28
27-01-12, 15:49
και ποια ειναι η πραγματικοτητα??

η πραγματικοτητα σε ποιο ,τι με ρωτας ακριβως?
γενικοτερα η ψυχιατρικη-ψυχολογια παντως πλεον προσεγγιζει στην αιτιοπαθογεννεση οποιασδηποτε διαταραχης
στο ''τωρα'' και οχι στο ''τοτε'' μαζι με βιολογικους παραγοντες..αυτη δλδ η αναζητηση αιτων κατα τα βρεφικα-εμβρυικα
χρονια(λολ) εχει αρχισει και εγκαταλειπεται και καλα κανει και εγκαταλειπεται κατα τη γνωμη μου..

vagg
27-01-12, 16:22
αυτο που λες εχω την εντυπωση οτι ειναι μεθοδος θεραπειας δλδ οντως ο θεραπευτης αντιμετωπιζει το προβλημα στο τωρα χωρις να εξεταζει τα παιδικα χρονια,αυτος ομως καταλαβαινει τι εχει γινει στην παιδικη ηλικια και οδηγησε εκει...δεν ειναι οτι απορριπτει την σημασια των βρεφικων-παιδικων ερεθισματων,απορριπτει την αναδρομη σε αυτα για την αντιμετωπιση του προβληματος...
οτι οι γονεις σου μιλανε μια γλωσσα και απλα ακουγοντας τη μαθαινεις και τη μιλας και εσυ δειχνει ποσο απεριοριστες δυνατοτητες εχεις σε εκεινη την ηλικια και πως τα ερεθισματα τοy περιβαλλοντος "γραφονται κατευ8ειαν στο dna"