PDA

Επιστροφή στο Forum : Η βουλιμία



gym
27-01-12, 18:13
Μια από τις διαταραγμένες σχέσεις με το φαγητό ορίζεται ως Βουλιμία και είναι η υπερβολική αύξηση της όρεξης με την απουσία πληρότητας. Κατά τη διάρκεια ενός επεισοδίου στα άτομα που πάσχουν από βουλιμία παρατηρείτε η απουσία ελέγχου ‘του πόσο τρώει κάποιος’ . Η βουλιμία συντακτικά είναι μια σύνθετη ‘λέξη’ του "βούς & λιμός = βόδι & πείνα" δηλαδή έτοιμός να καταβροχθίσει ολόκληρο βόδι, ασυγκράτητα με λαιμαργία. Οι πάσχοντες τρώνε τεράστιες ποσότητες φαγητού κάθε είδους. Καθώς έχουν αναφερθεί περιστατικά όπου άτομα έχουν καταναλώσει ωμό κρέας, φαγητό από τα σκουπίδια με αποτέλεσμα μερικές φορές να βλάπτουν τον οργανισμό τους.

38814

Το βάρος των ατόμων που πάσχουν από βουλιμία συνήθως είναι φυσιολογικό. Παρόλα αυτά ασχολούνται συνέχεις με την εικόνα σώματος και πάντα σκέπτονται το φαγητό. Νιώθουν πεινασμένοι, σκέπτονται το σχήμα του κορμιού τους και νιώθουν το βάρος τους να αυξάνεται συνεχώς.
Τα άτομα αυτά δεν αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει σύγχυση των συναισθημάτων . δηλ νιώθουν ‘χοντροί’, αίσθημα πάχους, το αίσθημα ευτυχίας – λύπης είναι διαστρεβλωμένο και συνδεδεμένο μόνο με την εικόνα σώματος και το βάρος.
Με δύο λέξεις θα λέγαμε πως η βουλιμία είναι μια διατροφική διαταραχή και αυτό γιατί η υπερκατανάλωση, η διαταραγμένη σχέση με το φαγητό και η χρήση εκκαθαριστικών μεθόδων ή μη αποτελούν μερικά από τα συμπτώματα μιας διατροφικής διαταραχής. Μπορεί να ξεκινάει από μερικά πολυφαγίκα επεισόδια μα η εξέλιξη της συνδέεται με την αναζήτηση τρόπου και τεχνικής ανακούφισης και μείωση της ένοχης που αισθάνονται μετά το βουλιμικό επεισόδιο. Με εκκαθάριση με την χρήση είτε καθαρκτικών είτε αυτοπροσκαλούμενου εμετού είτε με όποια άλλη τεχνική, το άτομο μπορεί να φτάνει σε σημείο να κινδυνεύει η ζωή του λόγο χημικής ανισορροπίας, κόπωσης, τάσης για λιποθυμία, σοβαρή αιμορραγία κ.α. που μπορεί να προκληθούν. Η εκκαθάριση είναι μερικοί από τους τρόπους οπού το άτομο νιώθει ανακούφιση μετά από ένα βουλητικό επεισόδιο. Σταδιακά όμως γίνεται ένας τρόπος διαχείρισης των συναισθημάτων. Όμως προοδευτικά αν υπάρχει διάρκεια & συχνότητα των βουλιμικών επεισοδίων η βαρύτητα της κατάστασης θα φτάσει σε μορφή κλινικής διατροφικής διαταραχής .

Μερικά από τα συμπτώματα της βουλιμίας:

-Συχνότητα βουλιμιών επεισοδίων 2-3φορές την εβδομάδα.
-Υπερβολική κατανάλωση φαγητού.
-Απουσία αισθήματος κορεσμού ‘πάντα αισθάνονται πεινασμένοι’.
-Εκκαθάριση μέσω καθαριστικών ή εμετού.
-Η αποφυγή γευμάτων , έλεγχος της πείνας μέσω κατανάλωσης αναψυκτικών ή καφέ.
-Υπερβολική γυμναστική μετά το βουλιμικό επεισόδιο

Η βουλιμία είναι μια ψυχολογική ασθένεια και μερικά από τα συμπτώματα που συνυπάρχουν συνδέονται :

-από ντροπή και ενοχή,
-μυστικότητα,
-υπερβολικό φόβο αύξηση βάρους,
-υπερβολική ανησυχία για την εικόνα σώματος,
-μειωμένη εγκράτεια,
-απουσία πειθαρχίας


Πριν από ένα βουλιμικό επεισόδιο τα άτομα αισθάνεται τεράστια ένταση και με την πρώτη μπουκιά επέρχεται η ανακούφιση για πολύ μικρού χρονικό διάστημα ακολουθεί αίσθημα ενοχής -απελπισίας-. Η ακριβώς επόμενη σκέψη είναι πως θα ξανά νιώσει και πάλι ανακούφιση, έτσι και οδηγείται με ανησυχία και πάλι όμως στην εκκαθάριση. Η εκκαθάριση όπως και ο εμετός είναι αναποτελεσματικά όσο αφορά τον έλεγχο του βάρους. Οι περισσότερές θερμίδες έχουν είδη απορροφηθεί πριν την χρήση των καθαρκτικών. Μετά από μια εκκαθαριστική τεχνική στο άτομο προκαλείται πολύ πόνο τον οποίο πιστεύει πως του αξίζει. Παρόλα αυτά το επαναλαμβάνει πολλές φορές μέσα σε μια εβδομάδα ακόμα και μέσα σε μια μέρα. Και όλο αυτό για να αισθανθεί ανακούφιση και ελευθερία από τις θερμίδες που κατανάλωσε. Σχεδόν πάντα σκέφτονται και αποφασίζουν ότι αυτό δεν θα ξανασυμβεί, στην πράξη όμως οι υποσχέσεις δεν μπορούν τηρηθούν και τα άτομα νιώθουν αβοήθητα.

Για την θεραπεία λοιπόν της βουλιμίας καλό θα ήταν η συνύπαρξη και του ψυχολόγου και του διατροφολόγου γιατί δεν είναι μια απλή ψυχολογική ασθένεια. Έτσι αρχικά ο διατροφολόγος θα βοηθήσει το άτομο να επανέλθει σε μια σωστή διατροφική συμπεριφορά σε σύντομο χρονικό διάστημα ανεξάρτητα από τις παρενέργειες της ασθένειας. Η σταθερή επιστροφή στην φυσιολογική κατανάλωσης της τροφής , η διακοπή των αντισταθμιστικών συμπεριφορών (όπως εκκαθάριση), τα μικρά συχνά γεύματα, και η κατανάλωση τροφών πλούσιων σε θρεπτικά συστατικά, θα έχει σαν αποτέλεσμα αλλαγή στη διάθεση καθώς η χημεία του εγκεφάλου επιστρέφει στα φυσιολογικά.

Μόνο τότε το άτομο θα είναι κινητοποιημένο ως προς την αλλαγή. Ο ψυχολόγος από την μεριά του εύκολα θα μπορεί να βοηθήσει το άτομο να αναγνωρίσει τα συναισθήματα του και να τα διαχειριστεί αποτελεσματικά χωρίς να έχει ανάγκη να καταφύγει σε υπερκατανάλωση φαγητού και εκκαθάριση. Επομένως άμεσα το άτομο θα ανακτήσει τις δυνάμεις του. Θα πάρει δύναμη ανά καταλάβει πιο είναι πραγματικά το θέμα που έχει να αντιμετωπίσει. Με την κατάλληλη θεραπεία ο ειδικός μπορεί να γεμίσει με ελπίδα όλα τα άτομα που νιώθουν αβοήθητα και υποφέρουν σιωπηλά, δεν πρέπει πια να ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια γιατί οι προοπτικές ανάρρωσης είναι πολύ καλές.

Πηγη:http://diatrofi.gr/index.php/bri-i/diet-soul/diet-diataraxes/item/675-%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%AF%CE%B1 Ανθούλα Π. Ρόμπου Διατροφολόγος – Διαιτολόγος

gym
27-01-12, 18:16
Βλεποντας πως η βουλιμια απασχολει πολλα μελη τωρα τελευταια και πιθανως πολυ περισσοτερα,βρηκα ενα απλο και κατανοητο αρθρο με λιγα λογια για την βουλιμια.

Αξιζει να το διαβασετε και αν θελετε να το συζητησουμε ...:toast:

Γιάννηςς
27-01-12, 18:22
Ευχαριστουμε!.... :) :) :)

Triumph
27-01-12, 18:54
Εξαιρετικό άρθρο. Ανήκω και εγώ στην ομάδα τον βουλιμικών,την ζω σε καθημερινή βάση. Στο άρθρο που μας παρέθεσες πραγματικά λες και περιγράφεις τον εαυτό μου. Καλή δύναμη σε όσους πάσχουν απο βουλιμία.

Γιάννηςς
27-01-12, 23:50
Εγώ πραγματικά απο Δευτερα αυτη που περασε υποσχεθηκα να μην ξαναγυρισω πισω...και πραγματικα μεχρι στιγμης δεν μου εχει ερθει ουτε καν σεψη για βουλημικο επεισόδιο!Είναι και το οτι η μερεντα "Εχασε"¨την αξια της στο μυαλο μου γιατι εμαθα οτι μπορω να φτιαχνω οποτε θελω με ελαχιστες θερμίδες,οποτε πλεον για καποιο λογο δεν το νιωθω τοσο ως αναγκη...εκτος απο μερικες φορες που με πιανει τρελλη λιγούρα!

gym
28-01-12, 02:28
πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις αυτην την πεινα του μυαλου απο την βιολογικη πεινα...
η δευτερη ειναι απαραιτητη ενω η πρωτη μας γυρναει σε βουλιμικα επεισοδια...;)

Γιάννηςς
28-01-12, 12:01
Ναι συμφωνω...σημερα το πρωι ειχα τσιτ.Δεν εφαγα γλυκα για να αποφυγω τις πολλες θερμιδες...αλλα παλι εφαγα πολύ!Τελος παντον,μια φορα την βδομαδα ενα τσιτ ειναι...πειραζει αν φαω περισσοτερο σε ενα γευμα;Πολυ περισσοτερο βασικα.Την υπολοιπη μερα συνεχιζω κανονικα....ίσως και πιο χαμηλα σε υδατ για να εξισσοροπησω οσο γινεται.Δεν ξερω αν ειναι βουλημικο αυτο...υπερφαγια μπορει.Δεν εχω τυψεις παντος τωρα οπως θα ειχα αν ετρωγα γλυκα...δινουν πολλες παραπανω θερμιδες.

gym
28-01-12, 12:28
πρεπει να μαθεις γιαννης να κρατας το μετρο στη διατροφη σου...
το παν μετρον αριστον ειναι μεγαλη κουβεντα κ πολλοι δν της δινουν σημασια αλλα εκει βρισκεται το κλειδι σε μια νορμαλ διατροφη που θα την κανεις μια ζωη εφοσον θα σου γινει τροπος ζωης

Γιάννηςς
28-01-12, 12:45
Σε σχέση με το παρελθον εχω κανει προοδο..παλια ετρωγα οτι να ναι οποτε να ναι.Μετα εχασα κιλα και ετρωγα οτι να ναι μονο πρωι...τώρα εφτιαξα την διατορφη και τρωω οτι να ναι μονο πρωινα σαββατου...και ευελπιστώ να το κρατήσω σε ότι να ναι πρωινα σαββατου αλλα με μετρο!Ο επόμενος στόχος :P Θα εχω και την μερεντουλα μεσα στη βδομαδα με τς λιγες θερμίδες...και βλέπουμε! Παντος δεν θα το αφησω ετσι.Και βασικα πρεπει να αλλαξεις νοοτροπια απεναντι στο φαϊ...εγω νιωθω οτι αμα δεν φαω μεγαλη ποσοτητα απο κατι δεν θα το απολαύσω! :(

gym
28-01-12, 12:55
το ''μεγαλη ποσοτητα'' απο κατι δεν λεει κατι...το ζητημα στο θεμα της βουλιμιας ειναι να μην εχεις τις -μετα του φαγητου-ενεργειες οπως καταγραφονται επανω...

ανθρωπος εισαι κ θα ξεφυγεις καποια στιγμη...αλλα το να εχεις τυψεις μετα κ να κανεις διαφορα ,δεν ειναι νορμαλ...

γι αυτο ξαναλεμε κ φωναζουμε οτι πρεπει να βρεις την προσωπικοτητα σου στο φαγητο...να μαθεις ποτε πραγματικα πεινας και να μην συνδεεις το φαγητο με το συναισθημα...

ειναι ο,τι χειροτερο...το φαγητο δεν σου δινει ουτε αγαπη ουτε συμπονοια...

οι ανθρωποι οι δικοι σου ομως τα δινουν κ γι αυτο ειναι καλο να μιλας(οχι απαραιτητα εσυ αλλα γενικα)σε καποιον και να σου παρεχει στηριξη...;)

Γιάννηςς
28-01-12, 13:01
Ε με σας εδω τα συζηταω γιατι αν το πεις σε καποιον απο το αμμεσο περιβαλλον σου δεν θα σε καταλαβει..θα σε βρησει θα σε κατακρίνει και θα σου πει να μην το ξανακανεις...το μονο που μενει να φτιαξω στην διατροφη μου ειναι να ρυθμισω τις ποσοτητες των τσιτ...να εχω ενα θερμιδικό οριο!...Γιατι σημερα ας πουμ ευπολογίζω 1500-2000 θερμίδες+...πολλες για ενα γευμα!Αν και ειναι συγχονευμένα 2 γεύματα...πρωινο και δεκατιανό...αλλα και παλι ειναι πολλές!ΑΝ και δεν εχω ιδιαίτερες τύψεις...

gym
28-01-12, 13:04
και με εναν ειδικο μπορεις ακομη να μιλησιες που να ειδικευεται σε τετοιες περιπτωσεις...
και εδω βεβαια οσο μπορουμε να βοηθησουμε στο θεμα ,βοηθαμε...:toast:

Γιάννηςς
28-01-12, 13:08
Νομιζω προς το παρον αφου εχω κοψει και τους εμμετους και εχω φτιάξει και την διατροφή δεν χρειάζεται ειδικό...αν,λεμε αν πανεμφανιστει στο μελλον ναι θα απευθυνθω σε ειδικο γιατι δεν λεει να καταστρεψω τη ζωη μου!Προς το παρον με τον εαυτο μου πρπεει να δουλεψω και να αλλαξω νοοτροπια απενταντι στα τσιτ :P ...Γιατί το παραχ3ζω κάθε φορά!Καθε σαββατο πρωι δηλαδή :P

gym
28-01-12, 13:09
γενικα μιλαω γιαννηςς οχι ειδικα για σενα βρε...;)