PDA

Επιστροφή στο Forum : Γράμμωση-απορίες-διατροφή + Φώτο



nikos1233
27-01-12, 18:58
Καλησπέρα παιδιά. Βασικά δεν ήξερα που να ποστάρω γιατί αυτά που γράφω αφορούν διατροφή, γράμμωση και φωτογραφίες.
Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι. Σκέπτομαι να αρχίσω γράμμωση αξίζει?? Σας ποστάρω και μερικές φωτογραφίες μου για να δείτε που βρίσκομαι ( με αδικούν οι φωτογραφίες …πραγματικά!)
http://img96.imageshack.us/img96/9313/dsc01167gh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/dsc01167gh.jpg/)
http://img440.imageshack.us/img440/5510/dsc01175t.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/440/dsc01175t.jpg/)

Αφού είδατε και τις φωτογραφίες θέλω τι γνώμη σας…
Ορίστε η διατροφή μου που κάνω τώρα
Είμαι 78 κιλά και 1.75
8:00
80γρ βρωμη+1 σκοοπ πρωτεΐνη/
11:00
Τόνο σε νερό+ 100γρ ρύζι +σαλάτα με 1 κουταλάκι λάδι.
14:00
160γρ μπιφτέκι μοσχαρίσιο +100γρ ρύζι +σαλάτα.
16:00- προπόνηση
17:15 – 1σκοοπ πρωτεΐνης.
18:00- 160γρ κοτόπουλο +μακαρόνια ολικής ή ρύζι (100γρ)
21:00
1 τοστ γαλοπούλα κασέρι light + 1 γιαουρτάκι 0%
00:00
1 γιαουρτάκι 0% + 300μλ γάλα άπαχο.

Αυτή είναι η διατροφή μου..
Αν προχωρήσω σε γράμμωση τι πρέπει να αλλάξω??
Να τονίσω ακόμη πως έχω διάδρομο στο σπίτι(από τους ακριβούς), οπότε μου δίνεται η δυνατότητα να τρέχω ότι ώρα θα θέλω.. (θα ήταν σωστό να τρέχω 5 το πρωί??)
Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ!

giannis64
27-01-12, 19:42
βλεπωντας την διατροφη σου, δεν νομιζω πως σε σηκωνει να κανεις γραμμωση, μιας και δεν θα μπορουσες να ελατωσεις κατι απο την ποιοτητα και την ποσοτητα που ηδη εχεις στην δοατροφη σου.
να πω πως θελεις γραμμωση? ναι.
να πω πως θελεις κιαλλα μυικα κιλα? ναι.
οποτε θα σου ελεγα να μεινεις ετσι, και αν τωρα σε αυτην την διατροφη ανεβενεις σε κιλα, να ανεβασεις αεροβιο (αν κανεις) και αν κανεις να δεις αν την κανεις σωστα.
αν εισαι σταθερος σε κιλα, να ανεβασεις λιγο θερμιδες και αεροβιο μαζι. τωρα αν μου πεις οτι σε αυτην την διατροφη κατεβενεις σε κιλα, και εισαι σε τετοια κατασταση, τοτε κατι τρεχει.
θα πρεπει να ανεβασεις ολο το προπονητικο προγραμμα που κανεις.

nikos1233
27-01-12, 19:49
Αερόβια δεν κάνω καθόλου.. Θα ήταν σωστό πχ να ξυπνώ 4 φορές την εβδομάδα 5 το πρωί να κάνω αερόβια από μια ώρα χωρίς να έχω φάει, και να τρώω μετά από 2 ώρες?

giannis64
27-01-12, 19:59
5 το πρωι??? :shock:

αν ειναι δυνατων. οχι ρε τι βαρβαρη ωρα ειναι αυτη?
κανε αεροβια μετα την προπονηση με τα βαρη. δες εδω Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.)
αλλα καλα ειναι να απαντησεις και στις αλλες ερωτησεις.

nikos1233
27-01-12, 20:03
Ναι οκ δεν κατάλαβα τι πρέπει να απαντήσω. Όχι δεν πέφτω σε κιλά αλλά ούτε ανεβαίνω… φοβάμαι όμως να ανεβάσω θερμίδες γιατί δεν θέλω να πάρω λίπος. Πριν χρόνια (4) ήμουν 110 kg οπότε το φοβάμαι..

giannis64
27-01-12, 20:07
βαδιζεις και βλεπεις. αλλωστε δεν θα παρεις και 10 κιλα απευθειας.

ανεβασε θερμιδες, βαλε και αεροβια, και αναλογα τα αποτελεσματα πρατεις. απλα προσεχε την ποιοτητα των θερμιδων.

nikos1233
27-01-12, 20:23
Ευχαριστώ πολύ. Λέω για αρχή να αρχίσω διάδρομο 4 φορές την εβδομάδα για 40 λεπτά μετά από κάθε προπόνηση.

giannis64
27-01-12, 23:08
καλα ειναι να μην ξεκινησεις αμεσως με 40λεπτα. ξεκηνα με 20λεπτα και ανεβαζε σταδιακα 5λεπτα ανα 1-2 βδομαδες.

geosimos
01-02-12, 16:47
Ωραια τα λεει ο Γιαννης...
Αμα κάνεις βαρια προπονηση με βαρη.... θα σου προτεινα να μην κανεις καθολου αεροβια μετα τα βαρη!!!
καλήτερα πρωη....Αλλα αμα δε μπορεις το πρωη τοτε μετα απο βαρη!
για την διατροφη εσυ θα αποφασισεις....ριξε μια ματια εδω www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
για να κατεβασεις το ποσοστο λιπους,πρεπει οπως διποτε να πεις αντιο στην λακτοζη...αρα γαλακτοκομικα να τα αποφευγεις....
η πρωτεινη σου θα πρεπει να ειναι περιπου 160γρ αντε μεχρι 2,5 χ το βαρος σου!!!
τωρα εσυ παιξε με του υδατανθρακες....
Στην διατροφή σου αμα την ακολουθισεις θα εβαζα μια μπανανα στο μετα προπονιτικο!
καλη επυτιχεια!

tolis93
01-02-12, 17:00
Ωραια τα λεει ο Γιαννης...
Αμα κάνεις βαρια προπονηση με βαρη.... θα σου προτεινα να μην κανεις καθολου αεροβια μετα τα βαρη!!!
καλήτερα πρωη....Αλλα αμα δε μπορεις το πρωη τοτε μετα απο βαρη!
για την διατροφη εσυ θα αποφασισεις....ριξε μια ματια εδω www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
για να κατεβασεις το ποσοστο λιπους,πρεπει οπως διποτε να πεις αντιο στην λακτοζη...αρα γαλακτοκομικα να τα αποφευγεις....
η πρωτεινη σου θα πρεπει να ειναι περιπου 160γρ αντε μεχρι 2,5 χ το βαρος σου!!!
τωρα εσυ παιξε με του υδατανθρακες....
Στην διατροφή σου αμα την ακολουθισεις θα εβαζα μια μπανανα στο μετα προπονιτικο!
καλη επυτιχεια!

με συνχωρεις εδω θα διαφωνησω.η λακτοζη δεν τους επιρεαζει ολους.και σε θολωνει οταν εχεις αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους. καταναλωνω τουλαχιστον μισο κιλο γιαουρτι την ημερα σε περιοδους γραμμωσης και μια χαρα χανω.το θεμα ειναι να εχει καποιες θερμιδες κατω απο αυτες π χρειαζεται και να εχει ποιοτηκο φαγητο. οσο για την αεροβια το πρωι. δε ξερω κατα ποσο ισχυει.λενε οτι δεν εχει τοση διαφορα ειτε μετα τα βαρη ειτε το πρωι κ στις 2 περιπτωσεις το γλυκογονο ειναι χαμηλα.τωρα πανω σε αυτο ουτε διαφωνω ουτε συμφωνω:unsure:

Devil
01-02-12, 17:07
με συνχωρεις εδω θα διαφωνησω.η λακτοζη δεν τους επιρεαζει ολους.και σε θολωνει οταν εχεις αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους. καταναλωνω τουλαχιστον μισο κιλο γιαουρτι την ημερα σε περιοδους γραμμωσης και μια χαρα χανω.το θεμα ειναι να εχει καποιες θερμιδες κατω απο αυτες π χρειαζεται και να εχει ποιοτηκο φαγητο. οσο για την αεροβια το πρωι. δε ξερω κατα ποσο ισχυει.λενε οτι δεν εχει τοση διαφορα ειτε μετα τα βαρη ειτε το πρωι κ στις 2 περιπτωσεις το γλυκογονο ειναι χαμηλα.τωρα πανω σε αυτο ουτε διαφωνω ουτε συμφωνω:unsure:

δεν θα κανει τιποτα η λακτοζη..... ισα ισα που τα γαλακτοκομικα καλο κανουν.... εχουν ασβεστιο και βιαταμινη D.... ;)

tolis93
01-02-12, 17:11
δεν θα κανει τιποτα η λακτοζη..... ισα ισα που τα γαλακτοκομικα καλο κανουν.... εχουν ασβεστιο και βιαταμινη D.... ;)

αυτο ειπα κ εγω.οτι δε θα τ κανει κακο:toast:

geosimos
01-02-12, 17:18
με συνχωρεις εδω θα διαφωνησω.η λακτοζη δεν τους επιρεαζει ολους.και σε θολωνει οταν εχεις αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους. καταναλωνω τουλαχιστον μισο κιλο γιαουρτι την ημερα σε περιοδους γραμμωσης και μια χαρα χανω.το θεμα ειναι να εχει καποιες θερμιδες κατω απο αυτες π χρειαζεται και να εχει ποιοτηκο φαγητο. οσο για την αεροβια το πρωι. δε ξερω κατα ποσο ισχυει.λενε οτι δεν εχει τοση διαφορα ειτε μετα τα βαρη ειτε το πρωι κ στις 2 περιπτωσεις το γλυκογονο ειναι χαμηλα.τωρα πανω σε αυτο ουτε διαφωνω ουτε συμφωνω:unsure:

Για να πεσω σε μονο αριθμο λιπους αποφευγω οσο μπορω την λακτοζη!!!
Εγώ απ' την άλλη την λάκτοζη την κόβω τελείως καθώς όταν την είχα δεν έβλεπα προκοπή.
Περισσότερο όμως είναι ότι ταιριάζει στο καθένα. Δοκιμάζεις και τα δύο και πράττεις.
Ξερω οτι τα γαλακτοκομικά παίζουν σπουδαίο ρόλο στη διατροφή μας και πρέπει να τα συμπεριλαμβάνουμε κι αυτά, είτε με whey, είτε με γιαούρτι και cottage πριν τον ύπνο, είτε με γάλα, ότι θέλει ο καθένας!!!
Δες www.musculardevelopment.com/articles/fat-loss/605-fat-attack-aug-2005.html

Πρωτεΐνη μονο απο κρεας ψάρι και αυγα (whey k casein)!!!
carbs πατάτα ή ρύζι και σαλατα
λιπος (ελαιολαδο, fish oil)
κάπως ετσι!
Γύρο στις 3000 cals
Πρωτεΐνες : 290 γρ
Υδατάνθρακες : 225-235 γρ
Λιπαρά : 100 γρ

Υπογραμμίζω ότι μιλάω μόνο για την περίοδο της γράμμωσης.

nikos1233
01-02-12, 17:40
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. έχω φτιάξει ένα προγράμματα το ακολουθώ 3 μέρες τώρα. Θα ποστάρω το βραδάκι την διατροφή μου να δείτε αν βαδίζω σωστά.

giannis64
01-02-12, 19:00
το αν θα επρεπε να αποφευγοντε τα γαλακτοκομικα, δεν ειναι λογο λακτοζης, αλλα λογο λιπαρων, και σε μερικες περιπτωσεις τις μερας λογο αποροφητικοτητας.

απο εκει και περα, αυτο θα πρεπει να μας απασχολει, οταν ημαστε σε χαμηλα ποσοστα λιπους και παιζουμε με τημ λεπτομερεια. διαφορετικα τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ καλες επιλογες πρωτεινης, σε καποιες μονο ωρες της μερας.

jimmy007
01-02-12, 20:55
δεν θα κανει τιποτα η λακτοζη..... ισα ισα που τα γαλακτοκομικα καλο κανουν.... εχουν ασβεστιο και βιαταμινη D.... ;)

Ότι προκαλεί κάποιο θόλωμα σε αρκετούς ισχύει. Αλλά βοηθάει στην λιπόλυση.:thumbup:
Συνεπώς, εγώ προσωπικά τα γαλακτοκομικά αν τα κόψω, θα το κάνω πριν την παραλία, και αν το κάνω εκεί.

nikos1233
01-02-12, 21:04
Η διατροφή μου για γράμμωση
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19105-%CE%97-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7.

giannis64
01-02-12, 21:50
Ότι προκαλεί κάποιο θόλωμα σε αρκετούς ισχύει. Αλλά βοηθάει στην λιπόλυση.:thumbup:
Συνεπώς, εγώ προσωπικά τα γαλακτοκομικά αν τα κόψω, θα το κάνω πριν την παραλία, και αν το κάνω εκεί.

ισως δεν το καταλαβα?

πως γινετε αυτο τζιμη?:unsure:

edit: μην μου βαλεις καμια ερευνα, γιατι θα φαμε τα μουστακια μας..
πες τα με δικα σου λογια..

COBRA_STYLE
02-02-12, 02:25
ισως δεν το καταλαβα?

πως γινετε αυτο τζιμη?:unsure:

edit: μην μου βαλεις καμια ερευνα, γιατι θα φαμε τα μουστακια μας..
πες τα με δικα σου λογια..

προφανως εννοει το ασβεστιο...το οποιο βοηθα στη λιπολυση.

jimmy007
02-02-12, 04:18
ισως δεν το καταλαβα?

πως γινετε αυτο τζιμη?:unsure:

edit: μην μου βαλεις καμια ερευνα, γιατι θα φαμε τα μουστακια μας..
πες τα με δικα σου λογια..

Λοιπόν. Να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ....

Η πρόσληψη ασβεστίου από την διατροφή μειώνει την έκκριση της PTH που εκκρίνεται από τους παραθυρεοειδείς αδένες(κοντά στον γνωστό μας θυρεοειδή που εκκρίνει τις γνωστές μεταβολικές ορμόνες Τ-3,Τ-4,r-T-3).
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μείωση του ενδοκυτταρικού ασβεστίου,που οδηγεί σε αύξηση της λιπόλυσης.

Η περίληψη της έρευνας είναι αυτή, για όποιον ενδιαφέρεται:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21276644

Με λίγα λόγια δηλαδή, αυτοί που έλαβαν μεγάλη ποσότητα ασβεστίου στο πρωινό τους,είχαν αυξημένο ρυθμό οξείδωσης λιπαρών οξέων,υψηλότερο μεταβολισμό και μειωμένη πείνα.

giannis64
02-02-12, 14:22
για να παρεις ομως μεγαλες ποσοστητες ασβεστιου απο το γαλα, και να φτασεις σε σημειο τετοιο, ωστε να πεις οτι με αυτην την ποσοτητα ασβεστιου χανω λιπος, μαλλον θα πρεπει να γινει καποιος αγελαδοβοσκος..

και απο αυτα που σκεφτομαι ειναι πως τα θετικα του ισως να ειναι λιγοτερα απο τα αρνητικα του.

οποτε εγω προσωπικα θα αρκουμουν να επερνα ενα συμπληρωμα ασβεστιου, η απο καμια πολυβιταμινη, παρα να κατεβαζω λιτρα γαλακτος.

ολα αυτα φυσηκα, αν ηθελα να παιξω με τις λεπτομερειες, και αν ημουν ηδη σε χαμηλα ποσοστα λιπους.

jimmy007
02-02-12, 21:40
για να παρεις ομως μεγαλες ποσοστητες ασβεστιου απο το γαλα, και να φτασεις σε σημειο τετοιο, ωστε να πεις οτι με αυτην την ποσοτητα ασβεστιου χανω λιπος, μαλλον θα πρεπει να γινει καποιος αγελαδοβοσκος..

και απο αυτα που σκεφτομαι ειναι πως τα θετικα του ισως να ειναι λιγοτερα απο τα αρνητικα του.

οποτε εγω προσωπικα θα αρκουμουν να επερνα ενα συμπληρωμα ασβεστιου, η απο καμια πολυβιταμινη, παρα να κατεβαζω λιτρα γαλακτος.

ολα αυτα φυσηκα, αν ηθελα να παιξω με τις λεπτομερειες, και αν ημουν ηδη σε χναμηλα ποσοστα λιπους.

H έρευνα δεν έχει γίνει με τεράστια ποσότητα..

beefmeup
02-02-12, 21:48
ποσο διαστημα κρατησε η ερευνα?

xaros
02-02-12, 22:26
5 το πρωι??? :shock:

αν ειναι δυνατων. οχι ρε τι βαρβαρη ωρα ειναι αυτη?
κανε αεροβια μετα την προπονηση με τα βαρη. δες εδω Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.)
αλλα καλα ειναι να απαντησεις και στις αλλες ερωτησεις.

και ομως ,αν μπορει καποιος να σηκωνεται τετοια ωρα ειναι οτι καλυτερο.
οι δρομοι αδειοι, η ατμοσφαιρα καθαρη ,εγω πιτσιρικας περπαταγα καθε πρωι λογο δουλειας 1 ωρα με τα ποδια ,απο τις 5.30 μεχρι 6.30 .
το πρωι νυσταζα αλλα μολις εβγαινα εξω και ξεκιναγα ,επαιρνα φορα και δεν σταματαγα πουθενα,επιανα ρυθμο με το 100%.
μου λεν στο γυμναστηριο να κανω διαδρομο αλλα τον σιχαινομαι,προτιμω να περπατω 2 ωρες εξω παρα μιση ωρα στον διαδρομο.