PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξανθήματα



lykos
27-01-12, 21:33
καλησπερα,
εδω και 2 μηνες εχω βγαλει μικρα σπυρακια-εξανθηματα στην περιοχη γυρω απο το πεος,αναμεσα στα μπουτια και σε καποια αλλα σημεια οπως στα χερια κ πλευρα.δεν εδωσα σημασια γιατι μοιαζουν με σπυρακια απο ιδρωτα.το χειροτερο ομως ειναι αναμεσα στα μπουτια κοντα στην περιοχη του πεους.ειναι πολυ ερεθισμενα.τις τελευταιες μερες το προβλημα επιδεινωθηκε. και εχω τρομαξει.
εριξα πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ,μαλλον εχω αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Tinea_cruris
αν δειτε και την φωτο μοιαζει πολυ με αυτο που εχω αλλα εμενα ειναι πιο εντονο και ερεθισμενο και πιο πολυ εξαπλωμενο.
δωστε τα φωτα σας ρε παιδια,τι μπορει να ειναι?μπορει να φταιει η πρωτεινη που παιρνω?την παιρνω 8 μηνες σχεδον.
εχω ξενερωσει πολυ ασχημα

GeoDask
27-01-12, 21:37
Να πάς στον γιατρό φίλε μου.

lykos
27-01-12, 21:39
Να πάς στον γιατρό φίλε μου.

εχω κλεισει ραντεβου με δερματολογο την επομενη τριτη.
το θεμα ειναι ποιος περιμενει μεχρι τοτε,εχω αγχωθει με το ολο θεμα

GeoDask
27-01-12, 21:44
εχω κλεισει ραντεβου με δερματολογο την επομενη τριτη.
το θεμα ειναι ποιος περιμενει μεχρι τοτε,εχω αγχωθει με το ολο θεμα

Μήν αγχώνεσαι φίλε μου, απο την πρωτείνη πάντως δεν νομίζω να είναι. Αυτά τα σπυράκια που λές σου πως εμφανίστηκαν έτσι απο το πουθενά ; είχες καμια σεξουαλική επαφή μήπως ; μήπως είναι τίποτα αλεργικό ;

stelios17
27-01-12, 21:47
Ειχα ακριβως το ιδιο θεματακι απο το τελος του καλοκαιριου μεχρι και πριν λιγο καιρο !!!....
Βασικα ηταν ολοιδιο με την 2η φωτο !!!!....
Ειχε και φαγουρα !...
Δεν πηγα στο γιατρο βασικα , αν και στην αρχη εκανα κατι σεναρια για STD κλπ ...

Αγορα μια αλοιφη απο το φαρμακειο travogen καθως και ενα spray octeni sept ....
Καθημερινα οταν κανεις μπανιο να πλενεις το συγκεκριμενο σημειο καλα και με προσοχη , και επειτα να το στεγνωνεις με το πιστολακι για να μην μενει υγρασια ...
Επειτα ψεκαζεις την περιοχη με το spray και περιμενεις να στεγνωσει και μετα βαζεις την αλοιφη (Travogen) ...

Και προς θεου ΜΗΝ ΤΟ ΞΥΝΕΙΣ !!!!... Εμενα οποτε πηγαινε να μου φυγει , το εξυνα και το εκανα 10 φορες χειροτερα !!!!


***DISCLAIMER***
Φυσικα αυτα που εγραψα πιο πανω ειναι προσωπικη μου εμπειρια , και πιστευω οτι το καλυτερο που θα ειχες να κανεις ειναι να συμβουλευτεις εναν γιατρο .

Giannistzn
27-01-12, 21:48
Θα μπορουσες να αγορασεις kenacomb και να βαζεις 2 φορες τη μερα. ΑΛΛΑ δεν ειναι σωστο γιατι μπορει μεν να βελτιωθει η κατασταση, αλλα να αποκρυψει στοιχεια απο την διαγνωση του γιατρου.

ΕΑΝ ΠΟΝΑΣ δοκιμασε αυτο που σου ειπα. Αλλιως υπομονη.

lykos
27-01-12, 21:52
σεξουαλικο το αποκλειω γιατι παιρνω προφυλαξεις.
τωρα αλεργικο δεν ξερω αν ειναι.
απλα εψαξα και ειδα καποια αρθρα οτι αυτο το παθαινεις απο την πολυ ζεστη,ιδρωτα,οταν το δερμα τριβεται με τα ρουχα και μπορει και να οφειλεται σε τροφες υψηλες σε πρωτεινη.γιαυτο και ρωτησα αν φταιει η πρωτεινη.

Devil
27-01-12, 21:55
χαλαρωσε.... αν ειναι αυτο (θα σου πει ο γιατρος καλητερα...)... θα σου δωσει ενα αντιβακτηριακο... οπως η travogen που γραφει παραπανω το παιδι... και θα εισαι κομπλε...;)

lykos
27-01-12, 22:03
στελιο μου εδωσες ελπιδες οτι ειναι κατι απλο απο τον ιδρωτα.ασε τις τελευταιες μερες το παραεξυσα και εχει επιδεινωθει πολυ,προσπαθω να συγκρατηθω να μην το ξυνω

γιαννη υπαρχει μικρος πονος αλλα δεν ειναι αυτο που με ενοχλει.η φαγουρα και η εμφανιση ειναι το προβλημα.

devil τωρα εχω αρχισει και χαλαρωνω με τις απαντησεις σας :)

σας ευχαριστω για τις απαντησεις,την τριτη που θα παω στον γιατρο θα γραψω εδω να σας πω την διαγνωση.
αν δεν βοηθησει ο γιατρος θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.

Polyneikos
27-01-12, 22:31
Το νοσοκομείο Ανδρεας Συγγρός εχει μεγαλη εξειδίκευση σε δερματικα θεματα,αν θες μια 2η επιλογή,απλα εχει τις δυσκολίες των δημόσιων νοσοκομείων.

lykos
27-01-12, 22:38
Το νοσοκομείο Ανδρεας Συγγρός εχει μεγαλη εξειδίκευση σε δερματικα θεματα,αν θες μια 2η επιλογή,απλα εχει τις δυσκολίες των δημόσιων νοσοκομείων.

ευχαριστω για την πληροφορια polyneikos.θα ειναι η δευτερη μου επιλογη

chro
27-01-12, 23:21
σεξουαλικο το αποκλειω γιατι παιρνω προφυλαξεις.
Χωρίς να λέω για την περίπτωσή σου να μη το λέμε αυτό γενικά. Μπαίνεις όλος σε σακούλα? Αν εννοείς προφυλακτικό προφανώς και την περιοχή αυτή δεν την καλύπτει. κονδυλώματα πχ αρκετοί έχουν κολλήσει ακόμα και με προφυλακτικό!


Το νοσοκομείο Ανδρεας Συγγρός εχει μεγαλη εξειδίκευση σε δερματικα θεματα,αν θες μια 2η επιλογή,απλα εχει τις δυσκολίες των δημόσιων νοσοκομείων.Ναι πολύ μεγάλη αλλά είναι που θα πέσεις. Είχα ανεμοβλογιά και μου διέγνωσαν ακμή! Ευτυχώς πήγα μετά στον Ευαγγελισμό και μου έκαναν σωστή διάγνωση καθώς και προληπτικά ακτινογραφία μην είχα πάθει πνευμονία.

lykos
28-01-12, 01:54
Χωρίς να λέω για την περίπτωσή σου να μη το λέμε αυτό γενικά. Μπαίνεις όλος σε σακούλα? Αν εννοείς προφυλακτικό προφανώς και την περιοχή αυτή δεν την καλύπτει. κονδυλώματα πχ αρκετοί έχουν κολλήσει ακόμα και με προφυλακτικό!


δεν εννοω μονο προφυλακτικο,δεν πηγαινω με οποια κ οποια,γενικα μεχρι πριν 3 μηνες ειχα 1 χρονο σχεση και η κοπελα ηταν απολυτα υγειης.επισης απ'οσα αφροδισια ξερω(τα ξερω ολα σχεδον,εχω ριξει αρκετο ψαξιμο)κανενα δεν μοιαζει με αυτο που εχω.

lykos
02-02-12, 16:07
λοιπον πηγα στην γιατρο,τελικα ειχα αυτο που ποσταρα στην αρχη.ποσταρω και ενα λινκ με μεταφραση για οσους δεν ξερουν αγγλικα καλα http://www.multilingualarchive.com/ma/enwiki/el/Tinea_cruris
μου εδωσε χαπια stabilanol,κρεμα travocort και κρεμα travogen..