PDA

Επιστροφή στο Forum : Something new: Μη κανεις αεροβικη-θα λιπωσεις



TheWorst
03-02-12, 03:02
Η αεροβικη αυξάνει την κορτιζόλη σας, οδηγώντας σε τοπική εναπόθεση λίπους γύρω από τη μέση, ανεξάρτητα από το πως τρώτε. Δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα λιπωσετε, αλλά σίγουρα συμβαλλει. Χωριστά, σε σχέση με την ορμονική η αεροβικη μονο την καταπατα. Βαριες προπονήσεις έχουν μια ισχυρή ορμονική επίδραση στην υποβάθμιση του λιπους. Ξεχάστε για την καύση θερμίδων, απλά ενεργοποιηστε τις ορμονες με έντονη προπονηση, τρώτε σωστα και αφήστε το σώμα σας μόνο του να βελτιστοποιήσει το ποσοστό λίπους. Όταν του δινετε οτι φαγητο και οποια προπονηση του χρειαζεται , το σώμα πολύ εύκολα κανει ο,τι χρειαζεται και δε χρειαζεται να σκεφτουμε και αεροβιο.

Poliquin:

http://www.charlespoliquin.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/728/The_Many

billys15
03-02-12, 03:45
Για μενα εχει καποιο δικιο ο Poliquin,οντως η αεροβικη δεν ειναι τοσο καλη οσο φανταζομαστε,ουτε και θα δουμε ευκολα κοιλιακους αν τρεχουμε 2 ωρες τη μερα π.χ.Ηδη εχει αρχισει να καταρριπτεται ο μυθος οτι η αεροβικη σε κανει κομματια,κι αυτο το βλεπουμε απο παραδειγματα οτι πολλοι γραμμωνουν μονο με τα βαρη και την διατροφη,οπως παραδειγμα ο Ηλιας εκανε παλια.Αν τωρα κανουμε λιγο ισα ισα για καρδιαγγειακα οφελη,αυτο ειναι αλλο.Αλλα για γραμμωση δεν ειναι το ιδανικο.

tasos2
03-02-12, 10:52
Kαι η προπονηση με βαρη αυξανει την κορτιζολη και η κορτιζολη ειναι καταβολικη ως προς το λιπος και τη μυικη μαζα

TheWorst
03-02-12, 12:19
Kαι η προπονηση με βαρη αυξανει την κορτιζολη και η κορτιζολη ειναι καταβολικη ως προς το λιπος και τη μυικη μαζα

Χαιρω πολυ , η κορτιζολη μου αυξανεται οταν δω τις τιμες των κοτοπουλων :shock: Ειναι η ορμονη του στρες που λεμε.

NASSER
03-02-12, 12:30
Ωραίο θέμα. Περιμένω να δω ποια θέση θα πάρει η πλειοψηφία επί του θέματος :wcourt:

mitsoulas
03-02-12, 12:43
:shock: Τι εγινε τσαμπα τρεχουμε ? ? ? και χυνουμε ποταμια υδρωτα καθημερινα και οχι μονο χασιμο χρονου αλλα το σημαντικοτερο και ενεργεια μιας και κουραζεσαι στο τελος εγω ειδικα μου φευγει η μαγκια μολις τελιωνω με τον διαδρομο με λιγα λογια αλλος ενας μυθος καταριφτηκε :?:

beefmeup
03-02-12, 13:42
μαλιστα..
αρθρα σαν αυτα του Poliquin,υπαρχουν αρκετα στο ιντερνετ..
ο μακντοναλντ γραφει οτι το σωμα αποθηκευει περιπου 15 κιλα πρωτεινης,ο αραγκορν γραφει τα δικα του,ο riptoe μοιραζει απλοχερα τις γνωσεις του για διατροφη κλπ κλπ..

αν καποιος τα διαβαζει μονο κ μονο επειδη αυτοι που τα εγραψαν ειναι γνωστοι στον χωρο απετυχε...
αρκετα απο αυτα τα αρθρα εχουν αναφορες σε ελειπεις μελετες η καθολου καμια φορα..
εκει που γραφει δλδ ο αλλος οτι το σωμα αποθηκευει 15 κιλα πρωτεινης,δεν γραφει που το στηριζει..κ γιατι να μην ειναι 10 η 20 δλδ τα κιλα αυτα??
δεν παιζει ρολο τι μυικοτητα εχει αυτο το σωμα??δλδ ολοι αποθηκευουμε τα ιδια κιλα πρωτεινης στο σωμα μας?

ε καπως ετσι ειναι κ αυτο για την αεροβια που γραφει ο τυπος απο πανω..
ειπαμε δεν ειμαι φαν της,κ παντα πιστευα οτι ειναι υπερεκτιμημενη αλλα μην τα γ@μαμε ολα...κανεις δεν καταβολισε μυς με 20-30 λεπτα μεσης εντασης αεροβια...
επισης αυτο που γραφει για τις ορμονες κ την καυση λιπους,οκ υπαρχει αλλαγη στις ορμονες με την ασκηση..
καπου πριν μηνες ποσταρα μια μελετη που δειχνει οτι παρολο που υπαρχουν μεταβολες στις ορμονες κατα την προπονηση,αυτες δεν επειρεαζουν την τελικη συσταση του σωματος..
αυτη την μελετη δλδ ο poliquin που λεω τωρα,δεν την εχει δει??αμεσως αμεσως του καταριπτει το μισο κειμενο..
μετα,στις 5-6 γραμμες που ποσταρε ο worst γραφει..


Η αεροβικη αυξάνει την κορτιζόλη σας, οδηγώντας σε τοπική εναπόθεση λίπους γύρω από τη μέση, ανεξάρτητα από το πως τρώτε. Δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα λιπωσετε, αλλά σίγουρα συμβαλλει.

η 1η προταση ειναι τελικο συμπερασμα,ενω η 2η προταση ειναι διφορουμενη οσον αφορα το κατα ποσο τελικα ισχυει η πρωτη..
με λιγα λογια,ο τυπος άλλα γραφει στην αρχη ενω μετα κανει μια κωλοτουμπα που σου λεει οτι "μπορει κ να μην ειναι ετσι,αλλα μπορει κ να ειναι"..
επισης η λεξη "αεροβικη" που χρησιμοποιει ειναι μια τεραστια γενικοτητα..πια αεροβικη...αυτη που κραταει 3 ωρες,αυτη που κραταει 1 μηνα η αυτη που κραταει 5 λεπτα.?:unsure:
κ σαν αυτον γραφουν ολοι οι γκουρου...

εν ολιγης το θεμα δεν ειναι τι διαβαζουμε η ποιος το γραφει,αλλα κατα ποσο μπορουμε να το αξιολογησουμε σωστα..

gspyropo
03-02-12, 13:49
σιγουρα υπαρχουν καποιες βασικες αρχες που πρεπει να ακολουθουμε και δεν υπαρχουν αμφιβολιες πανψ σε αυτες...απο εκει και περα ο καθενας μεσω της παρατηρησης και της δοκιμης καταλαηγει στο τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο...εαν δεν πειραματιστουμε τοσο με την διατροφη οσο και με την προπονηση μας δεν θα εχουμε τα αποτελεσματα που θελουμε..τουλαχιστον αυτη ειναι η αρχη η δικια μου...σιγουρα ακουμε τους εμπειροτερους και απο εκει και περα πειραματιζομαστε...

Chris92
03-02-12, 16:02
too good to be true....

COBRA_STYLE
03-02-12, 16:08
Oντως ειναι πολυ γενικο αυτο που λεει ο τυπος.Δεν λεει ουτε ποση ωρα,ουτε τι ειδος,ουτε καθε ποτε γινεται η αεροβια.

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι αμα κανεις καθημερινα βαρη και αεροβια 35-50',πραγμα που κανουν πολλοι,θα κολλησεις γρηγορα.

Αμα καποιος θελει τοσο πολυ αεροβια,μπορει να κοτσαρει καποιο anti-cortisol και να την παλεψει καλυτερα.

Devil
03-02-12, 16:10
σταματησα να διαβαζω οταν ειδα το ονομα του Poliquin.... ειναι απλα γελιος....

Andrikos
03-02-12, 16:26
Απίστευτες μαλακίες. Δεν μ' αρέσει καθόλου η αεροβική αλλά αυτά τα πράγματα που γράφει είναι απλά γελοία.

CapoFighter
03-02-12, 20:08
Ξεκιναμε τοτε HIT ... Αντε να δουμε τι θα ακουσουμε και για αυτο.!.!.!

vagg
03-02-12, 20:22
Απίστευτες μαλακίες. Δεν μ' αρέσει καθόλου η αεροβική αλλά αυτά τα πράγματα που γράφει είναι απλά γελοία.

δεν σου αρεσει επειδη την βαριεσε ή για αλλο λογο??


Ξεκιναμε τοτε HIT ... Αντε να δουμε τι θα ακουσουμε και για αυτο.!.!.!


το hit αεροβικη ειναι απλα αυξομειωνεις την ενταση..

Michaelangelo
03-02-12, 20:24
Προσπαθεί να βασιστεί σε κάποιες αρχές, με τον τρόπο όμως που τις χειρίζεται και όπως βασίζεται σε αυτές, βγαίνει τελείως άκυρος! Άλλος ένας από τους πολλούς που θέλει να γίνει γνωστός λόγω δήθεν επαναστατικού τρόπου σκέψης!

Η αεροβική καλώς-κακώς δεν είναι μύθος και οι βασικές αρχές που ξέρουμε (ασκήσεις, γεύματα, διατροφές, αεροβικές κ.τ.λ.) για να καταρριφθούν (όσο και αν τις στηρίζουν πολλοί), η να δώσουν έστω στοιχεία για debate, θέλουν άτομα βαθιά ψαγμένα και όχι τύπους που θα πετάξουν 2 φιλοσοφημένες περί μύθων παπάτζες!

Andrikos
04-02-12, 02:28
δεν σου αρεσει επειδη την βαριεσε ή για αλλο λογο??



Την βαριέμαι, γι' αυτό δεν μου αρέσει:green:

tolis93
04-02-12, 10:49
Μαραθωνοδρόμος με μπακα δηλαδή κ ποδοσφαιριστές κ μπασκετμπολίστες κ αθλητές στίβου όλοι έχουν λίπος σύμφωνα με όσα. Λέει... μαιστα

TheWorst
04-02-12, 16:59
Τολη , κατι τετοιο βγαινει...:turtle:

mono AEK
04-02-12, 21:12
Την βαριέμαι, γι' αυτό δεν μου αρέσει:green:

αποτι φαινεται δε τη χρειαζεσαι κιολας!

xaros
06-02-12, 02:46
Poliquin:

http://www.charlespoliquin.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/728/The_Many

Eνα καλο που εχει το ιντερνετ ειναι η πληροφοριση ,το κακο ομως ειναι οτι δεν ειναι ολοι σε θεση να κρινουν αν πληροφοριση ειναι σωστη ή λαθος.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν χρειαζεται παρα να κοιταξουμε τους αθλητες στιβου που τρεχουν και θα δουμε αν εχουν λιπος απανω τους ή οχι.
Στην σημερινη κοινωνια ο καθε μαλ@κας εχει το δικαιωμα να βγαζει αρθρο και να λεει το μακρυ και το κοντο του,ειναι δυνατον να τον παρουμε στα σοβαρα;
Αυτοι οπως το πανε θα μας πουνε καποια στιγμη οτι για να χασουμε κιλα θα πρεπει να καθομαστε σε μια καρεκλα επι ωρες,ποιος ξερει ολο και καποια δικαιολογια θα βρουνε.

billys15
06-02-12, 03:10
Το πιο απλο παραδειγμα ειναι το παραπανω,απλα ο Poliquin ισως θα 'πρεπε να σταθει καπου στην μεση.Ναι μεν η πολλη αεροβικη δεν κανει,αλλα και καθολου αεροβικη παλι δεν ειναι ο,τι καλυτερο.Συμφωνω στην βασικη ιδεα μαζι του,οτι δεν κανει θαυματα ο διαδρομος,η "σαλτσα" ομως που ριχνει μας τα χαλαει..:green: Εχω μια απεχθεια για αεροβικη,σαν τον Ανδρεα,μπορει και γι'αυτο να ειμαι κατα :green:

Μαρία
06-02-12, 07:47
Τα πραγματα ειναι πολυυυυ απλα......!!!!!Η διατροφη κανει την διαφορα......και οχι η αεροβικη!!!!Τρως?Παιρνεις κιλα........!!Δεν τρως?Χανεις κιλα!!!!Κανεις αεροβιο μια ωρα και μιαμιση και η διατροφη ειναι πλουσια?Δεν χανεις τιποτα!Δεν τρως?Χανεις τα παντα......!!!!:green:

rey1989
06-02-12, 08:12
χμμμ όντως αυτα που λεει ειναι άκυρα.
πάντως σχετικά με την αερόβια , μου ειχε πει ο προπονητής πως το καλύτερο ειναι να μην κανω και το χάσιμο να το παλεψω μέσω της διατροφής.
Ετσι δεν θα κουράζομαι κάνοντας 50 λεπτα αερόβια την μέρα που έκανα πριν παω σε αυτο το γυμναστήριο, δεν θα βαρεθώ (γιατι εδω που τα λέμε η αερόβια στο διάδρομο ολο το χρόνο ασταμάτητα ειναι βαρετή , εκτός αν εχεις κάποιο πάρκο η ωραίο μέρος γενικότερα να τρέχεις) και θα μπορέσω αργότερα στην περίοδο γράμμωσης να δω καλύτερα αποτελέσματα έχοντας κάνει ενα διάλυμα απο την αερόβια για μερικό καιρο.

Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου.
Κάποιος που θέλει να χάσει λίπος με διατροφή 2500 θερμίδων που κάνει προπόνηση με βάρη και 30 λεπτά αερόβια χάνοντας 300 έξτρα θερμίδες την ημέρα (πχ) θα χάσει πιο γρήγορα λίπος απο κάποιον με την ίδια προπόνηση χωρις την αερόβια και με μια διατροφή 2200 θερμίδων ?

οι απόψεις διίστανται και δεν μπορω να βγάλω άκρη. Τελικά τι ισχύει ?:unsure:

Tasos Green
06-02-12, 08:57
σε μενα παντα λειτουργεί το αερόβιο στην γράμμωση.. απο κει και περα ακομα και έρευνα να υπήρχε που να λεει οτι δεν χρειαζότανε το αεροβιο, απο την στιγμή που δουλευει καλα σε μενα ολα τα αλα μου ακουγοντε φουμαρα.

εξαλου δεν ειναι ο μονος παράγοντας για το αεροβιο η απώλεια λίπους. Καρδιαγγειακο, αντοχή και γενικά καλη φυσική κατασκαση ειναι σημεία που βοηθάει πολυ.

GREEK POWER
06-02-12, 09:42
^^^ +1000. Συν οτι μερικοι οπως εγω δεν μετρανε ποσοτητες στο φαγητο με αποτελεσμα το αεροβιο για μενα να "διορθωνει" κατα μια εννοια την ημερησια προσληψη. Ασε που με βοηθαει πολυ στο γεγονος οτι δεν αντεχω να πειναω σε περιοδο γραμμωσης οποτε CARDIO :thumbup:

Andrikos
06-02-12, 14:14
Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου.
Κάποιος που θέλει να χάσει λίπος με διατροφή 2500 θερμίδων που κάνει προπόνηση με βάρη και 30 λεπτά αερόβια χάνοντας 300 έξτρα θερμίδες την ημέρα (πχ) θα χάσει πιο γρήγορα λίπος απο κάποιον με την ίδια προπόνηση χωρις την αερόβια και με μια διατροφή 2200 θερμίδων ?

οι απόψεις διίστανται και δεν μπορω να βγάλω άκρη. Τελικά τι ισχύει ?:unsure:


Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις την πιο τεμπέλικη λύση ή κάτι στο ενδιάμεσο π.χ 15 λεπτά αερόβια, χωρίς να είμαι πολύ σίγουρος για το αν το ένα δουλεύει περισσότερο από το άλλο γιατί υπάρχουν πολλές άγνωστες παράμετροι (π.χ. προπονητική ηλικία, ένταση στην αερόβια, όγκος προπόνησης στα βάρη). Η υπερβολική αερόβια είναι επιπλέον φόρτος στις αρθρώσεις και στους τένοντες και μπορεί να συνεισφέρει σε τραυματισμούς. Ακόμα και να ξέραμε ότι λίγη παραπάνω αερόβια βοηθάει στην καύση του λίπους οι τραυματισμοί είναι πολύ πιο σημαντική υπόθεση. Υπερβολική αερόβια προφανώς και θα σε κάνει να φαίνεσαι σαν μαραθωνοδρόμος , με χαμηλό ποσοστό λίπους μεν , αλλά χωρίς μυική ανάπτυξη. Οι περισσότεροι άνθρωποι, ακόμα και όσοι κάνουν bodybuilding που ξέρουν αρκετά παραπάνω από τον μέσο όρο, μπορούν να χάσουν 200-300 θερμίδες την μέρα με απλές αλλαγές στον τρόπο ζωής τους και κυρίως στην αγοραστική και διατροφική τους συμπεριφορά.

tolis93
06-02-12, 16:23
Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις την πιο τεμπέλικη λύση ή κάτι στο ενδιάμεσο π.χ 15 λεπτά αερόβια, χωρίς να είμαι πολύ σίγουρος για το αν το ένα δουλεύει περισσότερο από το άλλο γιατί υπάρχουν πολλές άγνωστες παράμετροι (π.χ. προπονητική ηλικία, ένταση στην αερόβια, όγκος προπόνησης στα βάρη). Η υπερβολική αερόβια είναι επιπλέον φόρτος στις αρθρώσεις και στους τένοντες και μπορεί να συνεισφέρει σε τραυματισμούς. Ακόμα και να ξέραμε ότι λίγη παραπάνω αερόβια βοηθάει στην καύση του λίπους οι τραυματισμοί είναι πολύ πιο σημαντική υπόθεση. Υπερβολική αερόβια προφανώς και θα σε κάνει να φαίνεσαι σαν μαραθωνοδρόμος , με χαμηλό ποσοστό λίπους μεν , αλλά χωρίς μυική ανάπτυξη. Οι περισσότεροι άνθρωποι, ακόμα και όσοι κάνουν bodybuilding που ξέρουν αρκετά παραπάνω από τον μέσο όρο, μπορούν να χάσουν 200-300 θερμίδες την μέρα με απλές αλλαγές στον τρόπο ζωής τους και κυρίως στην αγοραστική και διατροφική τους συμπεριφορά.

συμφωνω. απλα βγες κ περπατησε 10-20 λεπτα αν θες να καψεις καποιες εξτρα θερμιδες. παντως αεροβια που δε νομιζω οτι μπορει να σε τραυματισει ειναι σακος πυγμαχιας. η τουλαχιστον δυσκολα

Ηλαπ
06-02-12, 16:36
σε μενα παντα λειτουργεί το αερόβιο στην γράμμωση.. απο κει και περα ακομα και έρευνα να υπήρχε που να λεει οτι δεν χρειαζότανε το αεροβιο, απο την στιγμή που δουλευει καλα σε μενα ολα τα αλα μου ακουγοντε φουμαρα.

εξαλου δεν ειναι ο μονος παράγοντας για το αεροβιο η απώλεια λίπους. Καρδιαγγειακο, αντοχή και γενικά καλη φυσική κατασκαση ειναι σημεία που βοηθάει πολυ.

Εχεις μπει/μηνει ποτε σε περιοδο γραμμωσης χωρις αεροβιο για να ξαρεις αν δουλευει ή οχι????

Εγω δεν ξερω τι παιζει αν και εχω την εντυπωση οτι ενα προγραμματακι με πολλες επαναληψεις σε κουραζει πιο πολυ απο τον διαδρομο...Δλδ θυμαμαι φορες που εχω τελιωσει και ειμαι λαχανιασμενος σχεδον...

tolis93
06-02-12, 16:39
Εχεις μπει/μηνει ποτε σε περιοδο γραμμωσης χωρις αεροβιο για να ξαρεις αν δουλευει ή οχι????

Εγω δεν ξερω τι παιζει αν και εχω την εντυπωση οτι ενα προγραμματακι με πολλες επαναληψεις σε κουραζει πιο πολυ απο τον διαδρομο...Δλδ θυμαμαι φορες που εχω τελιωσει και ειμαι λαχανιασμενος σχεδον...

εχω μηνει εγω αν σε βοηθαει.σε πληροφορω οτι ειδα κ καλυτερα αποτελεσματα. αλλα μειωνα σταιδακα. δλδ εχω φτασει να κανω απο 40 λεπτα εως και μονο 5 λεπτα ζεσταμα στην αρχη και τις περιοδους που κοβω αεροβιο σε γραμμωση βλεπω καλυτερο μυικο διαχωρισμο.δε ξερω π οφειλεται

Ηλαπ
06-02-12, 16:42
εχω μηνει εγω αν σε βοηθαει.σε πληροφορω οτι ειδα κ καλυτερα αποτελεσματα. αλλα μειωνα σταιδακα. δλδ εχω φτασει να κανω απο 40 λεπτα εως και μονο 5 λεπτα ζεσταμα στην αρχη και τις περιοδους που κοβω αεροβιο σε γραμμωση βλεπω καλυτερο μυικο διαχωρισμο.δε ξερω π οφειλεται

Επειδη προσφατα διαβαζα ενα αρθρο αυτο που υποστηριζε αυτος που το εγραφε ειναι οτι ουσιαστιακ οταν κανεις αεροβιο χανεις θερμιδες μονο την ωρα που κανεις ενω με τα βαρη δεν καις μονο εκεινη την ωρα αλλα "φτιαχνεις τον μεταβολισμο σου και καιει περισσοτερο μεχρι και 48 ωρες αργοτερα....

billys15
06-02-12, 18:16
Εχεις μπει/μηνει ποτε σε περιοδο γραμμωσης χωρις αεροβιο για να ξαρεις αν δουλευει ή οχι????

Απο εδω παιρνεις μια θετικη ψηφο απο μενα προς το παρον,θα ενημερωνω για την προοδο.. Απ'ο,τι φαινεται κι ο Andrew θα συμφωνησει :)

Γιάννηςς
06-02-12, 20:30
Εγώ πάντος όταν έχανα κιλά..και έχασα 30+ δεν άλλαξα κάτι ουσιαστικό στην διατροφή μου...πάλι σαβούρα έτρωγα και έκανα ΠΟΛΥ αερόβιο...ώρες!Και έχανα πολυ γρήγορα,λάθος βέβαια γιατί διέλυσα και το μεταβολισμο μου...

Tasos Green
06-02-12, 21:37
Εχεις μπει/μηνει ποτε σε περιοδο γραμμωσης χωρις αεροβιο για να ξαρεις αν δουλευει ή οχι????

Εγω δεν ξερω τι παιζει αν και εχω την εντυπωση οτι ενα προγραμματακι με πολλες επαναληψεις σε κουραζει πιο πολυ απο τον διαδρομο...Δλδ θυμαμαι φορες που εχω τελιωσει και ειμαι λαχανιασμενος σχεδον...

τα καλυταρα αποτελεσματα στην γραμωση τα ειχα οταν χρησιμοποιούσα αεροβια προπονηση δεν το ειπα γιατι ετσι μου την κάπνισε... και με δίαιτα μονο μπορείς να γραμμωσεις αλλα το αεροβιο επιταχυνει την διαδικασια αυτη.

Η μήπως δεν κες περισσότερο οταν σε πρόγραμμα με βαρη προσθέσεις και αεροβιο???

Αμα σε σενα πιστευεις οτι δουλευει απλα και μονο η ενταση της προπόνησης σου τοτε μην κανεις αεροβιο. δεν εχουμε ομως ολοι τα ιδια στανταρντ.

γιαυτο και στο ποστ μου αναφερομαι σε μενα. εμενα μου δουλευει και δεν το αλλαζω. αυτο ειναι το συμπερασμα μου... οτι δουλευει στο καθενα αυτο να κανει.

και οχι επειδη διαβασε ενα αρθρο ( και οχι ερευνα ) το ασπάζεται και το κανει.

Ηλαπ
06-02-12, 21:51
τα καλυταρα αποτελεσματα στην γραμωση τα ειχα οταν χρησιμοποιούσα αεροβια προπονηση δεν το ειπα γιατι ετσι μου την κάπνισε... και με δίαιτα μονο μπορείς να γραμμωσεις αλλα το αεροβιο επιταχυνει την διαδικασια αυτη.

Η μήπως δεν κες περισσότερο οταν σε πρόγραμμα με βαρη προσθέσεις και αεροβιο???

Αμα σε σενα πιστευεις οτι δουλευει απλα και μονο η ενταση της προπόνησης σου τοτε μην κανεις αεροβιο. δεν εχουμε ομως ολοι τα ιδια στανταρντ.

γιαυτο και στο ποστ μου αναφερομαι σε μενα. εμενα μου δουλευει και δεν το αλλαζω. αυτο ειναι το συμπερασμα μου... οτι δουλευει στο καθενα αυτο να κανει.

και οχι επειδη διαβασε ενα αρθρο ( και οχι ερευνα ) το ασπάζεται και το κανει.

Εγω αλλα ηθελα να πω..Επειδη ειμαι καινουριος και ψαχνομαι πολυ ακομα ηθελα να μαθω αν ισχυει για κανεναν αλλο..Γι αυτο σε ρωτησα αν εχεις περασει ολη την διαρκεια την γραμμωση με μονο βαρη ή μηπως το αφησες νωρις και δεν προλαβες να δεις απτελεσματα...

Tasos Green
06-02-12, 22:16
Εγω αλλα ηθελα να πω..Επειδη ειμαι καινουριος και ψαχνομαι πολυ ακομα ηθελα να μαθω αν ισχυει για κανεναν αλλο..Γι αυτο σε ρωτησα αν εχεις περασει ολη την διαρκεια την γραμμωση με μονο βαρη ή μηπως το αφησες νωρις και δεν προλαβες να δεις απτελεσματα...

εχω δοκιμάσει αρκετες φορες χωρις αεροβιο να γραμμωσω.. και κυριος με προγραμματα δυσετ τρισετ και μια υποθερμιδικη.. και παλι τα αποτελέσματα ηταν ικανοποιιτικα στην γραμωση εχασα κιλα, αλλα δεν ηταν τα ιδια με τις περιοδους που χρησημοποιησα (και) αεροβιο... και απο την αποψη οτι "καθαρησα σε μικροτερο χρονικο σιαστημα" σε σχεση με τις περιοδους που δεν εκανα. και λέγοντας αεροβιο δεν ενοοω τζοκινγκ, cardio εννοω διαλυματικες μεθοδους υψηλής έντασης Ηιττ-tabata και αλες τετοιες μεθοδους.

Αλλα και παλι το αν θα κανει κανεις αεροβιο η οχι για να χασει εξαρταται απο τον ιδιο.. υπαρχουν πολλοι παραγωντες στο να χανει κανεις κιλα και σε πολλες περιπτωσεις δεν χρειασεται να προσθεσουν αεροβια ασκηση. διαιτολογιο, σωματοτυπος, μεταβολισμος και λοιπά... γιαυτο λεω οτι δουλευει στο καθενα.

spyros1979
17-02-12, 21:54
και λέγοντας αεροβιο δεν ενοοω τζοκινγκ, cardio εννοω διαλυματικες μεθοδους υψηλής έντασης Ηιττ-tabata και αλες τετοιες μεθοδους.

+1000 :clap: Συμφωνώ απολύτως.
Ακριβώς τον ίδιο τύπο αεροβικής χρησιμοποιώ κι εγώ & μου αποδίδει πολύ καλύτερα απο τρέξιμο, διάδρομο, ποδήλατο, aerobics κλπ.