PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλαρες επιγονατιδες????



vaggan
04-02-12, 16:06
πηγα σε εναν ορθοπεδικο και μου ειπε μετα απο ψηλαφιση των γονατων οτι εχω χαλαρες επιγονατιδες!!!!υπαρχει κατι τετοιο???εγω του εξηγησα οτι τα γονατα μου ποτε με ενοχλουν οχι αφορητα και ποτε ειναι καλα του εξηγησα οτι δεν μπορω να κανω πολυ βαθυ καθισμα με βαρη γιατι πονανε τα γονατα μου και οτι αν εχω για πολυ ωρα τα γονατα λυγισμενα και ξαφνικα σηκωθω ορθιος με καινε και πονανε.αυτος αφου με ακουσε προσετικα εβαλε το χερι του στα γονατα μου και αφου τα κουνησε περα δωθε μου ειπε οτι εχω χαλαρες επιγονατιδες και οτι δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο πειτε μου ρε παιδια εχετε ακουσει ποτε κατι τετοιο γιατι αυτο δεν μπορω να το δεχτω ετσι απλα

mono AEK
04-02-12, 16:28
ναι υπαρχει

το εχω (και αυτο) κι εγω
αλλα παιζω κανονικα τερμα βαθυ καθισμα με καλο ζεσταμα, εχω βεβαια ενοχληση η οποια γινεται πονος οταν τελειωνω την ασκηση αλλα δε μασαω γιατι εχω τη ταση να αυτοκαταστρεφομαι!!

κανε λεγκ εξτενσιον οσο μπορεις για να δυναμωσει ο τετρακεφαλος που κραταει το γονατο
οσο γυμναζεσαι δεν εχεις προβλημα

vaggan
04-02-12, 19:31
με την υγρασια εσενα και την αλλαγη κλιματος προσ το ψυχρο χειροτερευει η κατασταση σου?

mono AEK
07-02-12, 16:15
οχι

βασικα δε με ενοχλει σε τιποτα απολυτως
απλα οταν ειναι ισιο και χαλαρο το ποδι παιζουν περισσοτερο απτο φυσιολογικο

outnumb
07-02-12, 16:36
http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=104&lang=el

διαβασε προσεχτικα το πανω αρθρο...
και αποφασισε αν θα ακολουθησεις τη συμβουλη του πιο πανω ''αυτοκαταστροφικου'' φιλου...

mono AEK
07-02-12, 16:49
και αποφασισε αν θα ακολουθησεις τη συμβουλη του πιο πανω ''αυτοκαταστροφικου'' φιλου...


να διευκρινησω κατι
το μονο πραγμα που παρεπεμψα να κανει το παιδι ειναι λεγκ εξτενσιον ουτε βαθυ καθισμα ουτε τιποτα αλλο
αν εσυ βρεις εστω εναν ανθρωπο ο οποιος θα σου πει να μην κανεις εξτενσιον για πιο γερα γονατα τοτε τι να πω ειμαι λαθος

επισης το αρθρο λεει για πονο στο γονατο απο τι μπορει να προερχεται και ποια η αντιμετωπιση του οχι για συγκεκριμενα χαλαρες επιγονατιδες
δε καλυπτει καθε πιθανο ενδεχομενο γιατι τοτε θα μπορουσαμε να μιλαμε και για χονδροπαθεια μηνισκους κτλ
πολυ ενδιαφερον αρθρο παντως μπραβο σου

outnumb
07-02-12, 17:02
τα συμπτωματα που αναφερει ο vaggan

του εξηγησα οτι δεν μπορω να κανω πολυ βαθυ καθισμα με βαρη γιατι πονανε τα γονατα μου και οτι αν εχω για πολυ ωρα τα γονατα λυγισμενα και ξαφνικα σηκωθω ορθιος με καινε και πονανε
αναφερονται στο αρθρο και ειναι απο τα κυρια συμπτωματα του επιγονατιδομηριαιου πονου, γι' αυτο και του εβαλα το αρθρο για να δει και να καταλαβει απο τι ενδεχομενως πασχει.
αν προσεξει λιγο με την προπονηση του μπορει να υποχωρησουν και τα συμπτωματα,
αν συνεχισει ακαθεκτος να πιεζει τα γονατα του μπορει και να επιδεινωθει η κατασταση και μετα να ειναι αργα...