PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλή C-αντιδρώσα πρωτεΐνη !



Panos Gtc
07-02-12, 14:53
Καλησπέρα παιδιά,είμαι 23 χρόνον,έκανα μια εξέταση αίματος και μου βρήκαν αυτό εδώ ...
C-Αντιδρώσα πρωτεΐνη ( CRP ) 8.00 < 6MG/L Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχω κάτω από 6 σωστά? ίππαρχοι κάποιο πρόβλημα ....να σημειώσω ότι έχω ένα πρήξιμο στο δάχτυλο του ποδιού μου εδώ και 2 μήνες από φλεγμονή .
Μήπως ήρθε η ώρα να σταματήσω την πρωτεΐνη και την κρεατίνη τελείως και να παίζω natural από εδώ και πέρα?
Επίσης βρήκα αυτό εδώ ....
Χαμηλός κίνδυνος: < 1.0mg/L

Μέσος κίνδυνος: 1.0 - 3.0mg/L

Υψηλός κίνδυνος: > 3.0mg/L
Η CRP (C-αντιδρώσα πρωτεΐνη) είναι μία πρωτεΐνη που παράγεται στο ήπαρ και δε βρίσκεται φυσιολογικά στο αίμα σε υψηλές συγκεντρώσεις. Αυξάνεται γρήγορα μετά από τραύμα, φλεγμονή, βακτηριακή ή μυκητιασική λοίμωξη και ελαττώνεται γρήγορα μόλις τα παραπάνω θεραπευτούν.

PS. Παρακαλώ πολύ οποιος ξέρει ας απάντηση συντομα ! Ευχαριστώ !

COBRA_STYLE
07-02-12, 15:01
Τη χρησιμοποιουν συνδυαστικα με την εξεταση της LDL για να εχεις μια εικονα σχετικα με την πιθανοτητα καρδιακου επεισοδιου.Προβλεπουν τον κινδυνο δλδ.

Πηγαινε σε καποιο παθολογο να το δειτε το θεμα μαν.

beefmeup
07-02-12, 15:02
Μήπως ήρθε η ώρα να σταματήσω την πρωτεΐνη και την κρεατίνη τελείως και να παίζω natural από εδώ και πέρα?

γιατι οσοι περνουν κρεατινη κ πρωτεινη ειναι un-natural??:green:
τα συμπληρωματα δεν εχουν σχεση με αυτο που λες οτι εχεις..
τωρα για το πως κ τα γιατι,ενας που εχει ιατρικες γνωσεις θα σου πει καλυτερα που μπορει νο οφειλεται η αν ειναι φυσιολογικο..

Panos Gtc
07-02-12, 15:07
απλά δεν ξέρω τι να κάνω ...να συνεχίσω να περνώ την πρωτεΐνη ??? η να τα κόψω όλα ? την whey shake έχω.
είχα πάει σε έναν ορθοπεδικό για την φλεγμονή στο πόδι και μου είπε να κόψω τα συμπληρώματα πρωτεΐνης γιατί έχουν πουρίνες και ανεβάζουν το ουρικό οξύ ktlp...

Andrikos
07-02-12, 15:43
απλά δεν ξέρω τι να κάνω ...να συνεχίσω να περνώ την πρωτεΐνη ??? η να τα κόψω όλα ? την whey shake έχω.
είχα πάει σε έναν ορθοπεδικό για την φλεγμονή στο πόδι και μου είπε να κόψω τα συμπληρώματα πρωτεΐνης γιατί έχουν πουρίνες και ανεβάζουν το ουρικό οξύ ktlp...

Και το ψάρι έχει πουρίνες.

Η C αντιδρώσα είναι δείκτης φλεγμονής. Αν το παράκανες στην γυμναστική μπορεί να είναι κάπως τσιμπημένοι λόγω μικροφλεγμονών στο μυικό ιστό. Θα ζήσεις.

Panos Gtc
07-02-12, 19:24
Και το ψάρι έχει πουρίνες.

Η C αντιδρώσα είναι δείκτης φλεγμονής. Αν το παράκανες στην γυμναστική μπορεί να είναι κάπως τσιμπημένοι λόγω μικροφλεγμονών στο μυικό ιστό. Θα ζήσεις.
το ελπίζω :)
οποτε μπορώ να περνώ την whey shake 3 φορες την μέρα από 1 "σκοοπακι" ? πρωί μεσημέρι βραδυ ? η είναι πολύ ?

COBRA_STYLE
07-02-12, 19:36
Φαγητο??Δεν υπαρχει λογος πιστευω για 3 φορες.Αντε 2.Πρωινο και post.

Αν και στο πρωινο παλι δε το θεωρω απαραιτητο.Προσωπικα μονο στο post την εχω εκτος απο ελαχιστες φορες πριν λιγο καιρο και στο pre.Τωρα μονο ποστ.