PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωτίτιδα



Konstantinos!
09-02-12, 09:46
Καλημέρα σας παιδιά.

Το βράδυ πήγα στο νοσοκομείο με πολύ έντονο πόνο στο δεξί αυτί και μου διέγνωσαν ωτίτιδα.Αγωγή ξεκίνησα αμέσως.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει σε πόσες μέρες θα μπορέσω με ασφάλεια να κάνω βάρη.Ρωτάω λόγω της πιέσεως που ασκείται στο σώμα και δεν κάνει στην περίπτωση της ωτίτιδας να ασκείται πίεση ούτε εσωτερικά,ούτε και εξωτερικά.Ευχαριστώ

DimitrisT
12-02-12, 23:39
Οτι σου ειπαν στο νοσοκομειο..

DHM
12-02-12, 23:52
ειχα παθει οξυα οτιτιδα αν θες πηγαινε γυμναστηριο τρεξιμο μονο γιατι βαρη πχ εγω εκανα μπαρα στηθος βουλωνε ολο το κεφαλι αλλα ετσι και αλλιως εγω ακουω συνεχεια το σφυριγμα μεσα στο αυτι μου τωρα λογο την καλη και σωστη διαγνωση του γιατρου :clap::clap:
με βολεψε μια χαρα
Σταματα το γυμ για καμια βδομαδα παρε τα χαπια κορτνιζονεις λογικα που πηρες αλλα οχι βαρη γιατι με την πιεση βουλωνουν ολα και γινονται και χειροτερα.
Ετσι λεω εγω τωρα αμα θες πας αλλα απο εμπειρια τουλαχιστον...

ares
13-02-12, 00:12
Ωτιτιδα και εγω (την πατησα με βουτιες που το παραξηλωνα) αλλα τα βαρη μου τα κανω κανονικα χωρις προβλημα. Οταν το παραξηλωνω ομως, καποιες φορες με πιανει ενας ψιλοπονος υποφερτος που περναει σε 2-3 λεπτα εντελως οταν βαζω λιγο βαμβακι με λιγο οινοπνευμα στο αυτι μου.

Eddie
13-02-12, 05:29
Οινοπνευμα στο αυτι??Εγω βαμπακι με λαδι εβαζα..Εχω ιστορικο με ωτιτιδες,εχω σπασει 2 φορες τυμπανο..τη μια φορα ηταν σπασμενα και τα 2,και μετα απο ακουογραφημα μου βρηκαν 44% κοφωση :shock: ε?ποιος?χαχα..ευτυχως που οταν εισαι μικρος σε ηλικια αναπληρωνεται στο 100%,ενω οταν εισαι πιο μεγαλος παιζει να σου αφησει κουσουρι.


Τεσπα,νομιζω οτι θελει προσοχη.Μπορεις να το επιβαρυνεις ακομα και με λαθος ανασες που λεει ο λογος.Αποψη μου,μεινε εκτος μεχρι να περασει.

Konstantinos!
13-02-12, 10:23
Οινοπνευμα στο αυτι??Εγω βαμπακι με λαδι εβαζα..Εχω ιστορικο με ωτιτιδες,εχω σπασει 2 φορες τυμπανο..τη μια φορα ηταν σπασμενα και τα 2,και μετα απο ακουογραφημα μου βρηκαν 44% κοφωση :shock: ε?ποιος?χαχα..ευτυχως που οταν εισαι μικρος σε ηλικια αναπληρωνεται στο 100%,ενω οταν εισαι πιο μεγαλος παιζει να σου αφησει κουσουρι.


Τεσπα,νομιζω οτι θελει προσοχη.Μπορεις να το επιβαρυνεις ακομα και με λαθος ανασες που λεει ο λογος.Αποψη μου,μεινε εκτος μεχρι να περασει.


Άσε φίλε,ξεκίνησα τη θεραπεία από Τετάρτη βράδυ,ακόμα τη συνεχίζω ,αυτή τη στιγμή δεν έχω υγρό,παρά μόνο βουίζει ακόμη το αυτί...

Το θέμα είναι άλλο,από Παρασκευή άρχισα να ζαλίζομαι και έχω την τάση όταν κάνω επιτόπιο με τα μάτια κλειστά,να γυρνάω προς τη μεριά που έχω το πρόβλημα.Αυτό νομίζω λέγεται Robertson + και είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της λαβυρινθιτιδας,του λαβυρίνθου της ισορροπίας πίσω από τα αυτιά.Το καλό είναι ότι δεν έχω το στάνταρ της λαβυρινθίτιδας ,δηλαδή να μην μπορούν τα μάτια σου να ακολουθήσουν σωστά το δάχτυλο που σου δείχνουν οι γιατροί μπροστά στο πρόσωπο.Γυμναστήριο έχω να πάω 1.5 βδομάδα,έχω χάσει γύρω στα 3 κιλά από έλλειψη ορέξεως...όλα σκατά.

DHM
13-02-12, 12:49
μην ανυσηχεις κατσε κ 1 κ 2 μηνες δεν εγινε τπτ το σωμα εχει μνημονικο δεν θα χασεις κ τπτ αμα χασεις κ 5 κιλα δεν εγινε τπτ 100 χρονια κ ζουμε εχεις ακομα τονους βαρη να σηκωσεις κ ωρες ατελειωτες ακομα υγεια πανω απ'ολα
Σαν τον πονο στο αυτη δεν εχει ειμαι σιγουρος μετα παει το δοντι

rey1989
13-02-12, 22:16
@Konstantinos!
μην φοβάσαι για τα κιλά , πιθανότατα θα χάσεις και υγρά κλπ , πάνω απ όλα η υγεία μας..
περαστικά ;)


μην ανυσηχεις κατσε κ 1 κ 2 μηνες δεν εγινε τπτ το σωμα εχει μνημονικο δεν θα χασεις κ τπτ αμα χασεις κ 5 κιλα δεν εγινε τπτ 100 χρονια κ ζουμε εχεις ακομα τονους βαρη να σηκωσεις κ ωρες ατελειωτες ακομα υγεια πανω απ'ολα
Σαν τον πονο στο αυτί δεν εχει ειμαι σιγουρος μετα παει το δοντι

αυτό ξαναπέστο ! διάβασα το θέμα και θυμήθηκα τι βάσανο είναι .. μάλιστα μικρός μου είχαν σπάσει τα τύμπανα και δεν άκουγα για κανα μηνα νομίζω και είχα πανικοβληθεί , νόμιζα οτι θα μείνω για πάντα κουφός!:shock:

Konstantinos!
13-02-12, 22:41
Βρε παιδιά δεν είναι μόνο αυτό,τώρα που έχασα κιλά έβγαλα και ραγάδες στις μασχάλες από τη μεριά της πλάτης μέχρι λίγο στον τρικέφαλο γ@μ0 το ταμ τιριρι μου και τρελαίνομαι γιατί δεν την παλεύω με τίποτα με τις ραγάδες! Όλα τα αντέχω,τις ραγάδες με τίποτα :shock::shock::shock::shock: .Άσε που ζαλίζομαι και με το ζόρι πήγα σήμερα με το αυτοκίνητο στη σχολή να γράψω (κόπηκα κιόλας στο μάθημα).

Konstantinos!
15-02-12, 20:09
Δεν την παλεύω άλλο,σήμερα θα πάω γυμναστήριο αν και η φλεγμονή δεν έχει υποχωρήσει ακόμη.Έχω να γυμναστώ 2 βδομάδες και δεν την παλεύω :weights::shock::bbbiceps:

magavaTOUT
16-02-12, 05:00
Το ειπε, κι ο εντι πιο πανω. Βαμβακι με λαδι=λυτρωση :P