PDA

Επιστροφή στο Forum : Controlled Labs WARNING (Ερώτηση-cause cancer) SOS



ApollonE
10-02-12, 11:49
Καλημέρα,
Έκανα μια αγορά απο το εξωτερικό με κάποια Προιόντα της Controlled Labs:
Orange Triad
και
Orange OxiMega-Fish & Greens Formula 1 ea

Αυτά στο πίσω μέρος της ετικέτας έχουν μια προειδοποίηση όπως συνήθως όλα τα συμπληρώματα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι στην αναφορά ότι προκαλούνε ΚΑΡΚΙΝΟ μπορείτε να με ενημερώσετε για το θέμα αυτό?
Ευχαριστώ

Warnings
Keep out of the reach of children and pets. Do not purchase if safety seal is broken. The Beta Alanine in this product may cause a slight tingling in some users, this is a natural characteristic. Before ingesting this product you should consult your doctor if you are not aware of your current health status or if you have any medical condition including, but not limited to: diabetes, high or low blood pressure, cardiac arrhythmias, stroke; diseases of the heart, kidneys, liver or thyroid gland; anxiety, history of seizures, depression, any psychiatric ailment, pernicious anemia or other blood disorders, prostate enlargement. This product is intended for adults 18-50 years of age only. WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, or birth defects or other reproductive harm. Do not take this product if you are pregnant or nursing. Do not consume with less than the recommended amount of water or if you are prone to dehydration or are subjected to extremely hot temperatures. Do not take this product with any drugs without permission from your prescribing doctor. Allergen Warning: Manufactured on equipment which processes products containing milk, egg, wheat, soybeans, shellfish, fish oil, tree nuts, and peanuts.

Lao
10-02-12, 11:55
Προφανώς, σύμφωνα με τους Νόμους της Καλιφόρνια, κάποια στοιχεία θεωρούνται ύποπτα. Γενικά η Καλιφόρνια έχει ένα θέμα, πολλά προϊόντα δεν κυκλοφορούν εκεί.

beefmeup
10-02-12, 12:10
ναι το εγραφαν κ διαφορα της LG...κ το εχω δει κ σε αλλων εταιριων..

Lao
10-02-12, 12:22
ναι το εγραφαν κ διαφορα της LG...κ το εχω δει κ σε αλλων εταιριων..

Εγώ πάντως δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε κάτι τέτοια. Έχουν μια ιδιαίτερη... παραξενιά οι Αμερικάνοι με τους νόμους που έχουν σε κάθε Πολιτεία. Νομίζω ότι πολλές φορές θεσπίζουν νόμους σε κουλά κριτήρια.

ApollonE
10-02-12, 12:27
Στο παρακάτω link που έψαξα και βρήκα στο Forum του bodybuilding.com αναφέρετε στους νόμους της Καλιφόρνιας και ότι για να μην έχει προβλήματα η εταιρεία σε όλα τα προϊόντα της θα έχει αυτή την προειδοποίηση και ότι και άλλες εταιρείες θα το κάνουν μελλοντικά αυτό!
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=139033783&page=2

Τι να πώ.....Εκεί που πας να αγοράσεις αντιοξειδωτικά και Ωμέγα που εν μέρη κάνουν καλό στην υγεία να βλέπεις αυτήν την προειδοποίηση είναι Τραγική Ειρωνεία

Lao
10-02-12, 12:30
Στο παρακάτω link που έψαξα και βρήκα στο Forum του bodybuilding.com αναφέρετε στους νόμους της Καλιφόρνιας και ότι για να μην έχει προβλήματα η εταιρεία σε όλα τα προϊόντα της θα έχει αυτή την προειδοποίηση και ότι και άλλες εταιρείες θα το κάνουν μελλοντικά αυτό!
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=139033783&page=2

Τι να πώ.....Εκεί που πας να αγοράσεις αντιοξειδωτικά και Ωμέγα που εν μέρη κάνουν καλό στην υγεία να βλέπεις αυτήν την προειδοποίηση είναι Τραγική Ειρωνεία

Κάπου είχα βρει τυχαία μια λίστα με τι απαγορεύεται σε ποια χώρα. Δεν φαντάζεσαι πόσο μεγάλος ήταν ο κατάλογος.

Πολλές φορές, μια ουσία μπορεί να απαγορεύεται για λόγους θρησκευτικούς, πολιτικούς, εμπορικούς, για θέματα κουλτούρας κτλ κτλ κτλ... Μην το ψάχνεις, θα τρελαθείς χωρίς λόγο.

Dark
10-02-12, 13:40
για να λέει ότι μπορεί να προκαλέσει καρκίνο όλο και κάπου θα στέκει...
δεν βάζεις μια το προϊόν και τα συστατικά του?

Devil
10-02-12, 13:49
Στο παρακάτω link που έψαξα και βρήκα στο Forum του bodybuilding.com αναφέρετε στους νόμους της Καλιφόρνιας και ότι για να μην έχει προβλήματα η εταιρεία σε όλα τα προϊόντα της θα έχει αυτή την προειδοποίηση και ότι και άλλες εταιρείες θα το κάνουν μελλοντικά αυτό!
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=139033783&page=2

Τι να πώ.....Εκεί που πας να αγοράσεις αντιοξειδωτικά και Ωμέγα που εν μέρη κάνουν καλό στην υγεία να βλέπεις αυτήν την προειδοποίηση είναι Τραγική Ειρωνεία

γενικα στο αμερικα εχουν ενα θεματακι.... δλδ αν στις οδηγιες δεν σε προειδοποιησουν για τα παντα.... μπορεις να τους κανεις μηνυση....:green:

ApollonE
10-02-12, 13:49
Εδώ βρήκα μια ανάλυση για Βαρεά Μέταλα
http://www.controlledlabs.com/pdf/orange%20oximega%20fish%20oil%20pcb%20and%20heavy%20metal.pdf

deluxe
19-04-12, 20:47
Να υποθεσω οτι ειναι καλο αυτο;

sanitarium20
22-05-13, 19:30
Ρε παιδιά παρήγγειλα και εγώ και μου ήρθε σήμερα η εν λόγω πολυβιταμίνη, κυρίως κατόπιν των αποθεωτικών κριτικών που διάβασα στο αμερικάνικο bodybuilding όπου πραγματικά ΑΠΑΝΤΕΣ την έχουν αποθεώσει λέμε. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Αλλά μου ήρθε σήμερα και διάβασα και εγώ αυτό πάνω στην ετικέτα και χέστηκα και εγώ πάνω μου... Δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχούμε λέτε; Πιο συστατικό είναι υτό που στην Καλιφόρνια θεωρείται καρκινογόνο; Ξέρει κάποιος να μου πει;;;

Metalhead|T|
22-05-13, 19:36
επειδη το εχω ξαναδει το σεναριο,απο προσωπική εμπειρια ,συνήθως καποιες ετικετες(αυτο το εχω δει εγω σε άσχετα πραματα που εχω αγοράσει εγω-τεχνητα δολώματα για ψάρεμα απο την ακτη) λεει ας πουμε '' this product contains lead a chemical known to the state of california to cause cancer ''κλπ κλπ.....οπως προειπώθηκε..ειναι πολυ περίεργοι οι αμερικάνοι με αυτα..βέβαια δεν ξέρω τι στο κέρατο μπορεί να εχουν οι βιταμίνες μεσα..δεν γράφεις τα συστάτικα :)




η οπως εδινε απαντηση καποιος σε ξένο φορουμ


''Many supps will soon have a prop 65 warning, tons are already starting to have them on the labels.

It's a blanket warning just like "Consult your physician" now due to California making laws that even makes an organic peach a cause of cancer''

sanitarium20
22-05-13, 19:43
Εσύ το παίρνεις;

Metalhead|T|
22-05-13, 19:45
οχι φίλε μου δεν το έχω δοκιμάσει καν...το παράδειγμα το έδωσα ασχετα με το προιόν επειδη το εχω ξαναδει,και βρήκα και μια εξήγηση απο ξένο φόρουμ....:welcome:

sanitarium20
22-05-13, 20:00
Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση