PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή πίεση



vaggan
13-02-12, 21:18
εχω πιεση 9 μεγαλη 6 μικρη μπορει αυτο να μου διμηουργησει καποιο προβλημα υγειας?τι μπορω να κανω για να ανεβασω με φυσικο τροπο την πιεση μου?

xelashai
13-02-12, 21:20
εχω πιεση 9 μεγαλη 6 μικρη μπορει αυτο να μου διμηουργησει καποιο προβλημα υγειας?τι μπορω να κανω για να ανεβασω με φυσικο τροπο την πιεση μου?


εδω ειμαστε...μια απο τα ιδια κι εγω...κατα τα αλλα αισθανεσαι καλα?θελω να πω αν σου δημιουργει καποιο προβλημα..ζαλαδες,ταχυκαρδιες?

Eddie
13-02-12, 21:21
τι μπορω να κανω για να ανεβασω με φυσικο τροπο την πιεση μου?

Σχεση! :turtle:

Αλλη εκδοχη,να τρως φαγητα πλουσια σε αλατι..παστο μπακαλιαρο,ρεγγες κλπ :P

xelashai
13-02-12, 21:29
Σχεση! :turtle:

Αλλη εκδοχη,να τρως φαγητα πλουσια σε αλατι..παστο μπακαλιαρο,ρεγγες κλπ :P

:rolf::rolf:...συμφωνω και στα υπολοιπα...

vaggan
13-02-12, 21:30
εδω ειμαστε...μια απο τα ιδια κι εγω...κατα τα αλλα αισθανεσαι καλα?θελω να πω αν σου δημιουργει καποιο προβλημα..ζαλαδες,ταχυκαρδιες? μερικες φορες ναι με πιανει ζαλαδα οταν σηκωνομαι απο μια θεση κατα τα αλλα τιποτα ιδιαιτερο.

vaggan
13-02-12, 21:33
Σχεση! :turtle:

Αλλη εκδοχη,να τρως φαγητα πλουσια σε αλατι..παστο μπακαλιαρο,ρεγγες κλπ :Pτο πρωτο το εχω δοκιμασει δεν κανει τιποτα.:turtle::turtle:το αλατι ομως προκαλει κατακρατηση νερου ειδικα το καλοκαιρι κανα χυμο πορτοκαλι κανει να πινω?

Eddie
13-02-12, 21:50
Ο χυμος δε ξερω αν σε βοηθησει στο θεμα πιεσης..δε νομιζω βασικα.Τωρα ξερω οτι η το σκορδο η το κρεμμυδι την ανεβαζει,και το αλλο (απ τα 2) την κατεβαζει..ετσι λενε στο χωριο μου τουλαχιστον!!Εμεις τα τρωμε και τα 2 οποτε δε κανουμε τιποτα.. :green:



:rolf::rolf:...συμφωνω και στα υπολοιπα...

:P:P:P:P:P

Ηλαπ
13-02-12, 21:54
Ο χυμος δε ξερω αν σε βοηθησει στο θεμα πιεσης..δε νομιζω βασικα.Τωρα ξερω οτι η το σκορδο η το κρεμμυδι την ανεβαζει,και το αλλο (απ τα 2) την κατεβαζει..ετσι λενε στο χωριο μου τουλαχιστον!!Εμεις τα τρωμε και τα 2 οποτε δε κανουμε τιποτα.. :green:




:P:P:P:P:P

To σκορδο εχω ακουσει οτι την κατεβαζει...

COBRA_STYLE
13-02-12, 21:55
Ο χυμος δε ξερω αν σε βοηθησει στο θεμα πιεσης..δε νομιζω βασικα.Τωρα ξερω οτι η το σκορδο η το κρεμμυδι την ανεβαζει,και το αλλο (απ τα 2) την κατεβαζει..ετσι λενε στο χωριο μου τουλαχιστον!!Εμεις τα τρωμε και τα 2 οποτε δε κανουμε τιποτα.. :green:




:P:P:P:P:P

λολ...το σκορδο τη ριχνει.Αλλα για το κρεμμυδι να την ανεβαζει περιεργο μου ακουγεται.

xelashai
13-02-12, 21:58
μερικες φορες ναι με πιανει ζαλαδα οταν σηκωνομαι απο μια θεση κατα τα αλλα τιποτα ιδιαιτερο.

αν βρεις καμια περίεργη..θα στην κρατάει ανεβασμένη συνεχώς..(την πίεση εννοω..αμάν:spank:)!!!
η χαμηλή πίεση εαν δεν υπάρχουν αλλα προβλήματα υγείας ειναι μακροζωία..λιγο αλατάκι σε ισορροπία μέσα στην ημέρα..μη ζαλιστείς .. υπάρχει κ κίνδυνος τραυματισμού ειδικά στην προπόνηση
πρέπει ομως να πας και στον γιατρό σου να σου κανει εναν γενικό ελέγχο και να σου δωσει εκείνος οδηγίες...

rey1989
13-02-12, 22:09
μερικες φορες ναι με πιανει ζαλαδα οταν σηκωνομαι απο μια θεση κατα τα αλλα τιποτα ιδιαιτερο.

αυτό το παθαίνω και εγω !! :shock::shock:

παιδιά τι παίζει ? μπήκα τυχαία στο θέμα και ανακάλυψα ότι έχω το βασικό σύμπτωμα !
τα κρεμμύδια δεν την ανεβάζουν , γιατι τρώω και στις 3ης σαλάτες μου κρεμμύδι (και μετά τσίχλες για την αναπνοή λολ :green:) οπότε θα μου την ανέβαζε!

εντωμεταξύ μιας και διάβασα το παραπάνω μήνυμα θυμήθηκα πως όταν δεν βάζω καθόλου αλάτι στο φαγητό μου (αν τύχει και ξεχάσω) τότε το παθαίνω , όταν βάζω μια τσιμπιά αλάτι (λιγο δλδ) στο φαγητό μου είμαι κομπλε.

vaggan
13-02-12, 22:23
αν βρεις καμια περίεργη..θα στην κρατάει ανεβασμένη συνεχώς..(την πίεση εννοω..αμάν:spank:)!!!
η χαμηλή πίεση εαν δεν υπάρχουν αλλα προβλήματα υγείας ειναι μακροζωία..λιγο αλατάκι σε ισορροπία μέσα στην ημέρα..μη ζαλιστείς .. υπάρχει κ κίνδυνος τραυματισμού ειδικά στην προπόνηση
πρέπει ομως να πας και στον γιατρό σου να σου κανει εναν γενικό ελέγχο και να σου δωσει εκείνος οδηγίες...:rolf::rolf: ρευ μην τρελλενεσαι παρε πρωτα την πιεση σου και βλεπεις μερικοι λενε οτι αυτη η σκοτωδινη ειναι απο ελλειψη σιδηρου xelashai παιζει κανενα υποκαταστατο αλατιου?γιατι σε γενικες γραμμες κανω κατακρατηση νερου μπας και την γλυτωσω

xelashai
13-02-12, 22:30
:rolf::rolf: ρευ μην τρελλενεσαι παρε πρωτα την πιεση σου και βλεπεις μερικοι λενε οτι αυτη η σκοτωδινη ειναι απο ελλειψη σιδηρου xelashai παιζει κανενα υποκαταστατο αλατιου?γιατι σε γενικες γραμμες κανω κατακρατηση νερου μπας και την γλυτωσω

ρωτα εμας για κατακρατηση...αααχχχχ
εγω παντως χρησιμοποιω της fytro..το βρισκεις στο super merket ...αλλα αυτα θελουν προσοχη για οσους εχουν προβληματα με την καρδια
ξαναλεω...ζητα τη συμβουλη του γιατρου σου..
ααα και Xelashai= δάφνη...χάρηκα!:P

vaggan
14-02-12, 10:05
ρωτα εμας για κατακρατηση...αααχχχχ
εγω παντως χρησιμοποιω της fytro..το βρισκεις στο super merket ...αλλα αυτα θελουν προσοχη για οσους εχουν προβληματα με την καρδια
ξαναλεω...ζητα τη συμβουλη του γιατρου σου..
ααα και Xelashai= δάφνη...χάρηκα!:Pα νομιζω οτι το εχω δει σε μια μπλε συσκευασια... βαγγελης χαρηκα επισης:welcome:

xelashai
14-02-12, 10:25
α νομιζω οτι το εχω δει σε μια μπλε συσκευασια... βαγγελης χαρηκα επισης:welcome:

καλυτερα να παιρνουμε το κανονικο ομως γιατι αυτα ειναι για υπερτασικους...της fytro το ειχα παρει για την κατακρατηση κ προσφατα εμαθα οτι εχω χαμηλη πιεση

GeoDask
16-02-12, 19:45
εχω πιεση 9 μεγαλη 6 μικρη μπορει αυτο να μου διμηουργησει καποιο προβλημα υγειας?τι μπορω να κανω για να ανεβασω με φυσικο τροπο την πιεση μου?


μήπως είσαι υποτασικός γενικότερα ; έχεις κάνει μέτρηση σιδήρου ;

Ηλαπ
16-02-12, 19:51
αυτό το παθαίνω και εγω !! :shock::shock:

παιδιά τι παίζει ? μπήκα τυχαία στο θέμα και ανακάλυψα ότι έχω το βασικό σύμπτωμα !
τα κρεμμύδια δεν την ανεβάζουν , γιατι τρώω και στις 3ης σαλάτες μου κρεμμύδι (και μετά τσίχλες για την αναπνοή λολ :green:) οπότε θα μου την ανέβαζε!

εντωμεταξύ μιας και διάβασα το παραπάνω μήνυμα θυμήθηκα πως όταν δεν βάζω καθόλου αλάτι στο φαγητό μου (αν τύχει και ξεχάσω) τότε το παθαίνω , όταν βάζω μια τσιμπιά αλάτι (λιγο δλδ) στο φαγητό μου είμαι κομπλε.


Ποιο πολυ σαν placebo πρεπει να λειτουργει αυτο που λες γιατι τα φαγητα εχουν απο μονα τους αρκετο αλατι παρ ολο που δεν το καταλαβαινουμε...Εγω προσωπικα δεν βαζω καθολου αλατι στο φαγητο....Και αμα βαλω(πολυ σπανια) μπορει να ειναι σε κανα αγγουρακι μονο αλλα και παλι το σκεφτομαι....


εντιτ: ΤΟ παθαινω και εγω αυτο που οταν σηκωνεσαι μαυριζουν τα παντα για λιγο(οχι παντα αλλα μερικες φορες ναι)..Εκανα εξετασεις την προηγουμενη εβδομαδα και βγηκαν ολα καλα εκτος απο τον αιματοκριτη που ηταν κατα 0.4 % πανω απο το οριο...Τι μπορει να φτεει??

vaggan
16-02-12, 20:44
μήπως είσαι υποτασικός γενικότερα ; έχεις κάνει μέτρηση σιδήρου ;μου εχουν βρει και oκτω μεγαλη τεσσερα μικρη ειμαι σιγουρα υποτασικος.τρωω πολυ φαγητο αρκετο κρεας δεν νομιζω να εχω ελλειψεις σιδηρου

DimitrisT
16-02-12, 23:33
αυτό το παθαίνω και εγω !! :shock::shock:

παιδιά τι παίζει ? μπήκα τυχαία στο θέμα και ανακάλυψα ότι έχω το βασικό σύμπτωμα !
τα κρεμμύδια δεν την ανεβάζουν , γιατι τρώω και στις 3ης σαλάτες μου κρεμμύδι (και μετά τσίχλες για την αναπνοή λολ :green:) οπότε θα μου την ανέβαζε!

εντωμεταξύ μιας και διάβασα το παραπάνω μήνυμα θυμήθηκα πως όταν δεν βάζω καθόλου αλάτι στο φαγητό μου (αν τύχει και ξεχάσω) τότε το παθαίνω , όταν βάζω μια τσιμπιά αλάτι (λιγο δλδ) στο φαγητό μου είμαι κομπλε.

Ορθοστατικη υποταση λεγεται (δε νομιζω να το παθενεις συχνα), βασικα οταν σηκωνεσαι πεφτει η πιεση αποτομα και ζαλιζεσαι, μετα επανερχεται στα κανονικα επιπεδα.
Η μανα μου το παθαινει συχνα αυτο και με λιγο αλατακι ''στρωνει''.

Γιάννηςς
17-02-12, 00:00
Oταν έκανα λάθος δίαιτα στο παρελθόν,σε συνδιασμό με χαμηλή πίεση είχα λιποθημήσει μια φορά μέσα στον ηλεκτρικό...στο Θησείο :P .Mια κοπελια που ειχε επισης υποταση απ οτι μου πε,μου δωσε ενα χυμο και στανιαρα γρήγορα!.Και γι ανα κουβαλαει αυτη χυμους μαζι της μαλλον κατι θα ξερει...εικασιες κανω.Παντος σε μενα ειχε δουλεψει.