PDA

Επιστροφή στο Forum : έχω τρομάξει..ακαμψία μικρού δαχτύλου



den23
14-02-12, 01:45
γύρισα πριν λίγο από προπόνηση kick boxing και όσο έγγραφα στο pc "σουνειδητιποιησα" ότι το μικρό δάχτυλο του αριστερού μου χεριού ουσιαστικά "κρέμεται"... όταν το κατάλαβα το έλεγξα και είδα ότι το κουνάω προς τα κάτω και μέχρι τη μέση δηλαδή στο ύψος των υπολοιπων δαχτύλων... όταν όμως προσπαθώ να το κουνήσω μονο του πάνω από το ύψος των υπολοιπων δαχτύλων είναι ΑΔΎΝΑΤΟ!! έχω φοβηθεί πολύ... δεν χτύπησα ούτε ένιωσα ενόχληση στη προπόνηση... οποιος ξέρει κάτι επί του θέματος θα εκτιμούσα τη βοήθεια...

Konstantinos!
14-02-12, 02:34
γύρισα πριν λίγο από προπόνηση kick boxing και όσο έγγραφα στο pc "σουνειδητιποιησα" ότι το μικρό δάχτυλο του αριστερού μου χεριού ουσιαστικά "κρέμεται"... όταν το κατάλαβα το έλεγξα και είδα ότι το κουνάω προς τα κάτω και μέχρι τη μέση δηλαδή στο ύψος των υπολοιπων δαχτύλων... όταν όμως προσπαθώ να το κουνήσω μονο του πάνω από το ύψος των υπολοιπων δαχτύλων είναι ΑΔΎΝΑΤΟ!! έχω φοβηθεί πολύ... δεν χτύπησα ούτε ένιωσα ενόχληση στη προπόνηση... οποιος ξέρει κάτι επί του θέματος θα εκτιμούσα τη βοήθεια...


Βιβλιάριο υγείας ----> Νοσοκομείο :thumbup:

Ηλαπ
14-02-12, 02:38
Βιβλιάριο υγείας ----> Νοσοκομείο :thumbup:

Αυτο!!! Κανεις δεν ειναι ικανος να κανει προβλεψη χωρις να εχει καθαρη εικονα και να πεσει και μεσα....


Να ρωτησω πονο νιωθεις???

Konstantinos!
14-02-12, 02:44
Κάτι που ξέχασα να προσθέσω,ακόμα και τηλέφωνο να πάρεις σε οποιοδήποτε γιατρό και να του πεις αυτό εδώ το πράγμα,ακόμη και συγγενής σου να είναι δεν θα κάνει εικασίες.Θα σου πει ότι πρέπει να περάσεις να το δούνε.Και μια συμβουλή,γιατί την πάτησα αυτές τις μέρες.Ποτέ μην καθυστερείτε να κάνετε ανανέωση του βιβλιαρίου υγείας με το σκεπτικό ότι δε θα γίνει τίποτα,κτλ κτλ.Έτσι σκέφτηκα και εγώ που έληξε τέλος του 2011 και να μαι με ωτίτιδα και ήδη 50 ευρώ πληρωμένα σε φάρμακα. ;)

den23
14-02-12, 02:54
Αυτο!!! Κανεις δεν ειναι ικανος να κανει προβλεψη χωρις να εχει καθαρη εικονα και να πεσει και μεσα....


Να ρωτησω πονο νιωθεις???

όχι καθόλου πόνος... μονο ένα είδος "μουδιάσματος" όταν προσπαθώ να το σηκώσω... δεν θα το λέγκα ακριβώς πόνο.. με κουράζει όμως...

Ηλαπ
14-02-12, 02:59
όχι καθόλου πόνος... μονο ένα είδος "μουδιάσματος" όταν προσπαθώ να το σηκώσω... δεν θα το λέγκα ακριβώς πόνο.. με κουράζει όμως...

Παντος δεν ακουγεται και πλ σοβαρο.....Αστο να δεις πως θα σε παει και αμα δεν σου περασει μεχρι το πρωι πηαγαινε στον γιατρο!

den23
14-02-12, 03:05
Παντος δεν ακουγεται και πλ σοβαρο.....Αστο να δεις πως θα σε παει και αμα δεν σου περασει μεχρι το πρωι πηαγαινε στον γιατρο!

δεν ξέρω αν είναι σοβαρό πάντως είναι λίγο freakarisma ξαφνικά να μην μπορείς σχεδόν να κουνήσεις το μικρό σου δάχτυλο... αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ..

Lao
14-02-12, 03:13
δεν ξέρω αν είναι σοβαρό πάντως είναι λίγο freakarisma ξαφνικά να μην μπορείς σχεδόν να κουνήσεις το μικρό σου δάχτυλο... αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ..

Νιώθεις καθόλου «τσιμπήματα», «μυρμήγκιασμα», κάτι τέτοιο;

sogoku
14-02-12, 12:14
Το συμπτωμα σου λογικα εχει να κανει σχεση με το νευρο ulnaris που ενεργοποιει το συγκεκριμενο δαχτυλο και το μισο διπλα.
Εχεις κανενα θεμα με τον αυχενα σου?
Το επαθες υστερα απο ωρες κακης στασης η απο παιξιμο κιθαρας η αλλων τετοιων μικροκινησεων?
Εννοειται πως θα πας σε γιατρο αν συνεχιζει μην πανικοβαλλεσαι παντως.

den23
14-02-12, 13:37
ένα μικρό μούδιασμα ένιωθα που υποχώρησε χτες αργά το βραδυ τελικά μαζί με τη ακαμψία... με τον αυχένα κάνα θέμα δεν είχα... τώρα απλά το νιώθω ακόμα λίγο μουδιασμένο αλλα μπορώ να το κουνήσω κανονικά... μπορεί να φταίει το πληκτρολόγιο του pc η να έγινε στη προπόνηση του kick boxing χωρίς να το καταλάβω..

CapoFighter
14-02-12, 18:16
Το ιδιο προβλημα εχουν οσοι ασχολουνται και με το μπασκετ(αυτοι θα καταλαβουν). Λογικο καθως θα βαρας τον σακο ισως να μπει λιγο το δαχτυλο πιο μεσα(να πιεστει) και ακριβως αυτο το πραγμα συμβαινει και στο μπασκετ οταν η μπαλα σου χτυπησει το δαχτυλο... Βαζεις λιγο παγο την πρωτη μερα,το πιεζεις και προς τα μεσα σαν να θες να κανουν τα δαχτυλα κριτσ-κρατσ(οταν συμβει πχ στην προπονηση) και γινεσαι καλα... :green: