PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβιες Ασκησεις - Λιποδιαλυση- Χασιμο βαρους



JohnMavrou
14-02-12, 02:07
Γεια σας , κανω μια συγκεκριμενη διατροφη για χασιμο λιπους. θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ασκησεις πρεπει να κανω στο γυμναστηριο ωστε να με βοηθησει να χασω βαρος αλλα και αν γινεται να κανω γραμμωση.Πρεπει να αγορασω καποιο συμπληρωμα ?(Σημειωση πριν απο καθε προπονηση κανω 45 λεπτα συνεχομενο τρεξιμο)

Galthazar
14-02-12, 14:32
Γεια σας , κανω μια συγκεκριμενη διατροφη για χασιμο λιπους. θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ασκησεις πρεπει να κανω στο γυμναστηριο ωστε να με βοηθησει να χασω βαρος αλλα και αν γινεται να κανω γραμμωση.Πρεπει να αγορασω καποιο συμπληρωμα ?(Σημειωση πριν απο καθε προπονηση κανω 45 λεπτα συνεχομενο τρεξιμο)

κανε κυκλικη προπονηση με συνθετες ασκησεις για να γυμναζεις πολλα διαφορετικα τμηματα μυων καθε φορα. Το τρεξιμο βαλτο μετα την προπονηση καλυτερα θα βοηθησει να καψεις περισσοτερο λιπος απ οτι ετσι. Συμπληρωμα δεν ειναι απαραιτητο να παρεις μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου μεσω της διατροφης.

Για καλυτερα αποτελεσματα κανε αντι για κλασσικο τρεξιμο ΗΙΤ, ή ακομα καλυτερα αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις το πρωι αεροβια με το που ξυπνησεις ακομα καλυτερα

Γιάννηςς
14-02-12, 16:11
Για καύση λίπους δεν ισχύει οτι είναι καλύτερο να κάνεις αερόβιο;Το HIT είναι αναερόβιο νομίζω το οποίο εξαντλεί πρώτα το γλυκογώνο από το σώμα νομίζω.Ενώ στο αερόβιο λόγω καλύτερης λειτουργάς του οργανισμού (όπως μου πε και η καθηγητρια μου στη βιολογια) καίγετα λίπος το οποίο είναι πιο πολύπλοκο στο να διασπαστει και να χρησιμοποιηθει.Νομίζω......

chourdakis
14-02-12, 16:23
hit και παλι hit...και χρονο γλυτωνεις και καλητερα παιζεις με τις ορμονες και γυμναζετε εντονοτερα η καρδια...απλως ειναι καπως δυσκολο το hit στο γυμναστηριο γιατι τραβας την προσοχη..πχ. εγω μονο στο ελειπτικο μπορω να κανω hit γιατι στο διαδρομο ντρεπομαι να ανεβοκατεβαζω την ταχυτητα...στο ελειπτικο ομως επειδη η κινηση μενει ιδια δν το παιρνουν πρεφα οι αλλοι :P:P

chourdakis
14-02-12, 16:26
να και αρθρο http://www.bodybuilding.com/fun/ivan6.htm

Μαρία
14-02-12, 16:40
hit και παλι hit...και χρονο γλυτωνεις και καλητερα παιζεις με τις ορμονες και γυμναζετε εντονοτερα η καρδια...απλως ειναι καπως δυσκολο το hit στο γυμναστηριο γιατι τραβας την προσοχη..πχ. εγω μονο στο ελειπτικο μπορω να κανω hit γιατι στο διαδρομο ντρεπομαι να ανεβοκατεβαζω την ταχυτητα...στο ελειπτικο ομως επειδη η κινηση μενει ιδια δν το παιρνουν πρεφα οι αλλοι :P:P

Για ποση ωρα ομως μπορεις να κανεις hit η hiit χωρις σταματημα και με την καρδια να βαραει κοκκινα???Ποσο χρονο?1 ωρα?μιση?5 λεπτα?
Τι σκοπους εχεις?Να ενδυναμωσεις το μυικο και να φτιαξεις μυικο που το hit αυτο κανει αλλα και ενα σωρο αλλα που αφορουν την φυσικη κατασταση η να επικεντρωθεις περισσοτερο στο θεμα λιπους?

chourdakis
14-02-12, 17:03
για θεμα λιπους 20 λεπτα δν ειναι οτι πρεπει?

chourdakis
14-02-12, 17:08
βασικα αλλιως το καταλαβα....2-3 λεπτα ενταση φουλ και 1 λεπτο διαλλειμα..καπως ετσι δν παει?:P

chourdakis
14-02-12, 17:13
και για μην παραξηγηθει κανεις το αρθρο που παραθεσα αναφερεται σε hiit και οχι hit.ευχαριστω:green:

Μαρία
14-02-12, 23:38
για θεμα λιπους 20 λεπτα δν ειναι οτι πρεπει?

Εξαρταται.....δεν υπαρχει καποιο πλαφον.Εχει να κανει με την vo2max,με το επιπεδο φυσικης καταστασης,το ρυθμο,την ηλικια.Ριξε μια ματια στο τοπικ διαχωρισμος αεροβιας αναεροβιας


βασικα αλλιως το καταλαβα....2-3 λεπτα ενταση φουλ και 1 λεπτο διαλλειμα..καπως ετσι δν παει?:P

Για να βελτιωσεις τι???Την γαλακτικη αντοχη σου κτλ?Ναι αμε η διαλλειματικη ειναι πολυ καλη.Ειδικα στο στιβο παιζει πολυ αυτο.


και για μην παραξηγηθει κανεις το αρθρο που παραθεσα αναφερεται σε hiit και οχι hit.ευχαριστω:green:

Ναι διαλλειματικη.....παρα πολυ καλη ειδικα οταν θελουμε να μεγιστοποιησουμε την προσληψη οξυγονου,να μην γαλακτωνει το σωμα σε υψηλες εντασεις να βελτιωσουμε ταχυτητα κτλ......


**** Σε ολες τις μορφες ασκησης χρησιμοποιουμε λιπος αλλα το θεμα ειναι σε ποια μορφη χρησιμοποιουμε περισσοτερο και με ποια ενταση.Τωρα για Hit,hiit,ψιτ μιλαμε για εντασεις,τα βαρη ειναι και αυτα ενταση....

Γιάννηςς
15-02-12, 00:11
Άρα ουσιαστικά για καλύτερη καύση λιπους καλύτερο είναι το αερόβιο γι απολύ ώρα έτσι;
Και γι αντοχή στο γαλακτικό οξύ και καλυτέρευση φυσικής κατάστασης hit.Σωστά;

Keirox
17-02-12, 00:50
Κάνε αυτό http://tombenninger.com/files/2011/09/VisualC25K.v1_0b.png τρώγε -500 θερμίδες απο το TDEE και θα χάσεις λίπος μια χαρούλα.

Γιάννηςς
17-02-12, 01:14
Είμαι ήδη από πέρυσι στην 9η μέρα και τώρα έχω χάσει 2,5-3 κιλά με υποθερμιδική αφαιρώντας περίπου τόσες θερμίδες από υδατάνθρακες.Παίρνω 2,5 επι σωματικο βάρος πρωτεϊνη και μετράω τα πάντα.Διάδρομο κάνω 40 περίπου λεπτά τρέξιμο στο 10.5 με 11.Πιο παλιά έκανα HIIT σπριντ στο 15++ για οσο άντεχα,μετά jogging στο 8 και μόλις έννιωθα οτι βρήκα ανάσα ξανακανα σπριντ για κανα 2λεπτο.Αλλα μετα ημουν ΠΤΩΜΑ.Και δεν μπορουσα να συνεχισω προπονηση kick boxing.Ενώ τωρα 40 λεπτά αερόβιο και δεν καταλαβαίνω τίποτα απο θέμα ενέργειας μετά.