PDA

Επιστροφή στο Forum : Ορμονολογικές εξετάσεις... Απόψεις/γνώμες;



Blackie
15-02-12, 15:22
Καλησπέρα σε όλους! Λόγω του ότι ο ενδοκρινολόγος μου λείπει εκτός και δε μπορώ να τον εντοπίσω (τουλάχιστον για 10 μέρες ακόμα), σκέφτηκα να παραθέσω εδώ τις εξετάσεις μου και όποιος έχει κάνει ή είναι γνώστης να μου δώσει την άποψή του.. 29 ετών, 1.85, 95 κιλά περίπου, γύρω στο 18% λίπος. Τις παραθέτω εξ'ολοκλήρου, μπας και παίζει καμιά άλλη ορμόνη ρόλο στη μυϊκή ανάπτυξη.
Ορμόνη - Μέτρηση - Φυσολογικές Τιμές
Θυρειοειδοτρόπος ορμόνη (TSH) 1.35 (0.55-4.78 μIU/ml)
Ελεύθερη Θυροξίνη(FT4) 1.36 (0.90-1.8 ng/dl)
Προλακτίνη(PRL) 3.6 (2.1-17.7 ng/ml)
Οιστραδιόλη(E2) 35 (λιγότερο απο 70 pg/ml)
Θυλιακιοτρόπος Ορμόνη(FSH) 1.7 (1.1 - 13.3 iu/l)
Ωχρινοποιητική Ορμόνη(LH) 2.7 (1.4 - 9.2 iu/l)
Ελεύθερη Τεστοστερόνη(F-TESTO) 12.1 (5.8 - 18 ng/dl)
Θειϊκή Δεϋδροεπιανδροστερόνη(S-DHEA) 316.9 (160-449 μg/dl)
Αυξητική Ορμόνη(GH) 0.14 (λιγότερο από 8 ng/ml)
Σωματομεδίνη C (SM-C) 307 (114-492 ng/ml)

Με προβλημάτισε αρκετά η GH... Όποιος κατέχει τις γνώσεις ή είχε κάνει παρόμοιες ας μου δώσει τα φώτα του!

Andrikos
15-02-12, 15:27
H GH έχει μεγάλες αυξομειώσεις μέσα στο 24 ωρο, είσαι απολύτως υγιής και κακώς έκανες ορμονολογικές κατά την γνώμη μου - αν είχες ορμονολογικά θέματα θα είχες συμπτώματα τα οποία θα καταλάβαινες. Κοίτα να ξελιπώσεις 18% δύσκολα είσαι στα 10 κιλά πάνω από το ύψος σου

jimmy007
15-02-12, 15:30
Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Αφού η σωματομεδίνη C είναι OK,τότε OK και με την αυξητική που επηρεάζεται η τιμή της κάθε στιγμή από διάφορα πράγματα(διατροφή και κύκλος ύπνου π.χ.).

Blackie
15-02-12, 18:47
Σας ευχαριστώ για τον καθησυχασμό παιδιά!:) Κάτι σχετικό, επειδή τις εξετάσεις τις έκανα πρωΐ (που θεωρητικά, είναι η καλύτερη στιγμή μετά τον ύπνο) και δεδομένου πως κοιμάμαι πάνω-κάτω 4-5 ώρες ημερησίως, μήπως θα μου έκανε καλό ένα συμπλήρωμα τύπου γλουταμίνη ή αργινίνη, που απ'όσο διάβασα αυξάνουν τις τιμές της GH;

Devil
16-02-12, 07:43
Σας ευχαριστώ για τον καθησυχασμό παιδιά!:) Κάτι σχετικό, επειδή τις εξετάσεις τις έκανα πρωΐ (που θεωρητικά, είναι η καλύτερη στιγμή μετά τον ύπνο) και δεδομένου πως κοιμάμαι πάνω-κάτω 4-5 ώρες ημερησίως, μήπως θα μου έκανε καλό ένα συμπλήρωμα τύπου γλουταμίνη ή αργινίνη, που απ'όσο διάβασα αυξάνουν τις τιμές της GH;

δεν νομιζω..... γιατι απλα δεν πιστευω οτι το κανουν.... τουλαχιστον oral.....:green:

jimmy007
16-02-12, 14:41
Σας ευχαριστώ για τον καθησυχασμό παιδιά!:) Κάτι σχετικό, επειδή τις εξετάσεις τις έκανα πρωΐ (που θεωρητικά, είναι η καλύτερη στιγμή μετά τον ύπνο) και δεδομένου πως κοιμάμαι πάνω-κάτω 4-5 ώρες ημερησίως, μήπως θα μου έκανε καλό ένα συμπλήρωμα τύπου γλουταμίνη ή αργινίνη, που απ'όσο διάβασα αυξάνουν τις τιμές της GH;

Aπλά κοιμήσου περισσότερο. 4-5 ώρες είναι λίγες. 6-7 και πάνω. Μπορεί από αυτό να βγήκαν έτσι οι τιμές της GH, αφού η μεγαλύτερη ποσότητά της εκκρίνεται κατά την διάρκεια του ύπνου.
Ένα τέτοιο συμπλήρωμα θα ήταν χρήσιμο μόνο αν σου έλειπαν σε επαρκείς ποσότητες αυτά τα αμινοξέα, κάτι που είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν ακουλουθείς διατροφή πλούσια σε πρωτείνες.
+ Ότι είπε ο Devil.:thumbup:

Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά(Ο ΙGF-1, δηλαδή η SM-C είναι πιο αξιόπιστη μέτρηση από την GH αφού η GH έχει τρελές διακυμάνσεις κατά το 24ωρο.Αφού ο IGF-1 εξαρτάται από την GH και είναι ΟΚ, τότε ΟΚ όλα).

Andrikos
16-02-12, 19:17
Σας ευχαριστώ για τον καθησυχασμό παιδιά!:) Κάτι σχετικό, επειδή τις εξετάσεις τις έκανα πρωΐ (που θεωρητικά, είναι η καλύτερη στιγμή μετά τον ύπνο) και δεδομένου πως κοιμάμαι πάνω-κάτω 4-5 ώρες ημερησίως, μήπως θα μου έκανε καλό ένα συμπλήρωμα τύπου γλουταμίνη ή αργινίνη, που απ'όσο διάβασα αυξάνουν τις τιμές της GH;

Φίλε μου η γυμναστική αυξάνει την αυξητική. Κάνε γυμναστική και θα σου μείνουν και λεφτά που απ' ότι καταλαβαίνω σου περισσεύουν για πέταμα.:green:

Blackie
16-02-12, 20:54
Aπλά κοιμήσου περισσότερο. 4-5 ώρες είναι λίγες. 6-7 και πάνω. Μπορεί από αυτό να βγήκαν έτσι οι τιμές της GH, αφού η μεγαλύτερη ποσότητά της εκκρίνεται κατά την διάρκεια του ύπνου.
Ένα τέτοιο συμπλήρωμα θα ήταν χρήσιμο μόνο αν σου έλειπαν σε επαρκείς ποσότητες αυτά τα αμινοξέα, κάτι που είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν ακουλουθείς διατροφή πλούσια σε πρωτείνες.
+ Ότι είπε ο Devil.:thumbup:

Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά(Ο ΙGF-1, δηλαδή η SM-C είναι πιο αξιόπιστη μέτρηση από την GH αφού η GH έχει τρελές διακυμάνσεις κατά το 24ωρο.Αφού ο IGF-1 εξαρτάται από την GH και είναι ΟΚ, τότε ΟΚ όλα).

Λόγω πολλών ωρών εργασίας δε μπορώ να κοιμάμαι παραπάνω... Φαντάσου να σχολάς 7 το απόγευμα και να κοιμάσαι στις 11... Δεν είναι λίγο βάρβαρο;


Φίλε μου η γυμναστική αυξάνει την αυξητική. Κάνε γυμναστική και θα σου μείνουν και λεφτά που απ' ότι καταλαβαίνω σου περισσεύουν για πέταμα.:green:

Αν εννοείς τις εξετάσεις, έδωσα μόλις 20 ευρώ! Συμμετοχή απ'το ΙΚΑ γάρ, κάτι λειτουργεί ακόμα σ'αυτήν τη χώρα, ευτυχώς!:turtle:

Τέλοσπαντων, θα σταματήσω ν'ανησυχώ και θα συνεχίσω αυτό που έκανα, ευελπιστώντας για το καλύτερο... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Andrikos
16-02-12, 21:51
Λόγω πολλών ωρών εργασίας δε μπορώ να κοιμάμαι παραπάνω... Φαντάσου να σχολάς 7 το απόγευμα και να κοιμάσαι στις 11... Δεν είναι λίγο βάρβαρο;



Αν εννοείς τις εξετάσεις, έδωσα μόλις 20 ευρώ! Συμμετοχή απ'το ΙΚΑ γάρ, κάτι λειτουργεί ακόμα σ'αυτήν τη χώρα, ευτυχώς!:turtle:

Τέλοσπαντων, θα σταματήσω ν'ανησυχώ και θα συνεχίσω αυτό που έκανα, ευελπιστώντας για το καλύτερο... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Φίλε μου η έλλειψη ύπνου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για την υγεία σου από πολλές απόψεις. Βρες χρόνο να κοιμάσαι. Αν έχεις "χρέος ύπνου" τις καθημερινές κοίτα να το καλύπτεις το ΣΚ.

Andrikos
17-02-12, 00:25
Επίσης δες κι αυτό (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_21/05/2006_184597)

marvin
17-02-12, 01:02
Φίλε μου η έλλειψη ύπνου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για την υγεία σου από πολλές απόψεις. Βρες χρόνο να κοιμάσαι. Αν έχεις "χρέος ύπνου" τις καθημερινές κοίτα να το καλύπτεις το ΣΚ.


Ποσο δικιο εχεις.Ειχα μεγαλα χρεη υπνου το τελευταιο 6μηνο το οποιο το σωμα μου τωρα μου το ζητα πισω!!!!Ξυπνουσα παντα πρωτη στο σπιτι πριν χτυπησει το ρολοι και τωρα με 3 ξυπνητηρια και δεν μπορω να ξυπνησω!!!!:(

Blackie
17-02-12, 01:32
Επίσης δες κι αυτό (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_21/05/2006_184597)

Δεν είμαι υποχόνδριος, απλά θέλησα να κάνω εξετάσεις και για να φτιάξω ένα προφίλ, αλλά και από κάποια πράγματα που παρατήρησα πάνω μου... Όσον αφορά τον ύπνο, δε ξέρω αν βγαίνει ένας "μέσος όρος" συμπεριλαμβάνοντας και το Σ/Κ, κατ'εμέ ίσως θα έπρεπε να διαχωριστεί σε ίσες περιόδους... Ποιο το νόημα να κοιμάσαι 4 ώρες καθημερινά και το Σ/Κ 36, ας πούμε; Αν όμως έχεις 4 ώρες ελεύθερο χρόνο μόνο, εκ των οποίων η 1 αφιερώνεται στο γυμναστήριο και άλλη μια στις Α' ανάγκες του ανθρώπου, πίστεψε με, δε θα σε σκοτώσει η έλλειψη ύπνου, αλλά η κατάθλιψη:green:


Ποσο δικιο εχεις.Ειχα μεγαλα χρεη υπνου το τελευταιο 6μηνο το οποιο το σωμα μου τωρα μου το ζητα πισω!!!!Ξυπνουσα παντα πρωτη στο σπιτι πριν χτυπησει το ρολοι και τωρα με 3 ξυπνητηρια και δεν μπορω να ξυπνησω!!!!:(

Πόσο σε καταλαβαίνω... Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, ενώ έχω τρομερές αντοχές μέχρι το βράδυ, το άλλο πρωΐ πραγματικά, δε μπορώ να σηκωθώ με τίποτα...

Andrikos
17-02-12, 02:01
Δεν είμαι υποχόνδριος, απλά θέλησα να κάνω εξετάσεις και για να φτιάξω ένα προφίλ, αλλά και από κάποια πράγματα που παρατήρησα πάνω μου... Όσον αφορά τον ύπνο, δε ξέρω αν βγαίνει ένας "μέσος όρος" συμπεριλαμβάνοντας και το Σ/Κ, κατ'εμέ ίσως θα έπρεπε να διαχωριστεί σε ίσες περιόδους... Ποιο το νόημα να κοιμάσαι 4 ώρες καθημερινά και το Σ/Κ 36, ας πούμε; Αν όμως έχεις 4 ώρες ελεύθερο χρόνο μόνο, εκ των οποίων η 1 αφιερώνεται στο γυμναστήριο και άλλη μια στις Α' ανάγκες του ανθρώπου, πίστεψε με, δε θα σε σκοτώσει η έλλειψη ύπνου, αλλά η κατάθλιψη:green:



Συμφωνώ - κατάθλιψη είναι κλινική κατάσταση , υποθέτω εννοείς την πλήξη της καθημερινότητας. Ίσως πρέπει να κάνεις λιγότερη ώρα γυμναστήριο ή/και λιγότερες μέρες την εβδομάδα. Π.χ. μπορείς να κάνεις 2 μισάωρα τις καθημερινές και 1 ώρα Σάββατο και Κυριακή. Ακόμα και 1 ώρα ύπνου είναι τεράστιο κέρδος.

Andrikos
17-02-12, 02:03
Ποσο δικιο εχεις.Ειχα μεγαλα χρεη υπνου το τελευταιο 6μηνο το οποιο το σωμα μου τωρα μου το ζητα πισω!!!!Ξυπνουσα παντα πρωτη στο σπιτι πριν χτυπησει το ρολοι και τωρα με 3 ξυπνητηρια και δεν μπορω να ξυπνησω!!!!:(

Και εγώ λόγω θητείας είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά τώρα ΟΚ. Ο ύπνος είναι το 1/3 της ζωής μας και είναι πολύ υποεκτιμημένη λειτουργία.

Ηλαπ
17-02-12, 02:07
Φίλε μου η έλλειψη ύπνου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για την υγεία σου από πολλές απόψεις. Βρες χρόνο να κοιμάσαι. Αν έχεις "χρέος ύπνου" τις καθημερινές κοίτα να το καλύπτεις το ΣΚ.

Σορρυ για το οφφ αλλα μια και το ειδα εδω...Εγω κοιμαμε 5 στις 7 μερες περιπου 5 ωρες την νυχτα και αν ειμαι πλ κουρασμενος και εχω προπο μπορει και να κοιμηθω και καμια ωριτσα το μεσιμερι-απογευμα....Τα σκ προσπαθω να κοιμαμε 10-12 ωρες... Αρα συμφωνα με αυτο που ειπες δεν θα εχω θεμα αναπτυξης γιατι απ οτι εχω καταλαβει οι μυς αναπτυσοντε οταν κοιμασε, ή κανω λαθος???

Andrikos
17-02-12, 18:48
Κάτι άλλο που ξέχασα




Αν εννοείς τις εξετάσεις, έδωσα μόλις 20 ευρώ! Συμμετοχή απ'το ΙΚΑ γάρ, κάτι λειτουργεί ακόμα σ'αυτήν τη χώρα, ευτυχώς!:turtle:



Φίλε Blackie, τις εξετάσεις τις πλήρωσες χωρίς να το καταλαβαίνεις από τους φόρους σου. Δεν υπάρχει "δωρεάν γεύμα" και δεν υπάρχουν δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν εξετάσεις. Τα υλικά για τις εξετάσεις που έκανες είναι αρκετά ακριβά και όπως είναι γνωστό δεν υπάρχει δημόσιο χρήμα υπάρχει μόνο χρήμα των φορολογουμένων. Τώρα μπορεί να διαφωνείς μαζί μου και να νιώθεις ότι δικαιούσαι μία τέτοια παροχή υγείας αλλά το να γίνεται πλήρης ορμονολογικός έλεγχος σε νέο άνδρα, αθλητή, χωρίς κανένα σύμπτωμα δικαιολογείται από ιατρικής άποψης όσο δικαιολογείται το να σε δει γυναικολόγος.:green:

Αν θες να κάνεις μία εξέταση, πάρε την περιφέρεια της μέσης σου. Αν είσαι κοντά στα 100 cm που υποθέτω ότι είσαι είναι καλό να χάσεις λίπος γιατί η περιφέρεια μέσης είναι ανεξάρτητος παράγοντας κινδύνου για την υγεία σου.

Blackie
19-02-12, 18:54
Κάτι άλλο που ξέχασα



Φίλε Blackie, τις εξετάσεις τις πλήρωσες χωρίς να το καταλαβαίνεις από τους φόρους σου. Δεν υπάρχει "δωρεάν γεύμα" και δεν υπάρχουν δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν εξετάσεις. Τα υλικά για τις εξετάσεις που έκανες είναι αρκετά ακριβά και όπως είναι γνωστό δεν υπάρχει δημόσιο χρήμα υπάρχει μόνο χρήμα των φορολογουμένων. Τώρα μπορεί να διαφωνείς μαζί μου και να νιώθεις ότι δικαιούσαι μία τέτοια παροχή υγείας αλλά το να γίνεται πλήρης ορμονολογικός έλεγχος σε νέο άνδρα, αθλητή, χωρίς κανένα σύμπτωμα δικαιολογείται από ιατρικής άποψης όσο δικαιολογείται το να σε δει γυναικολόγος.:green:

Αν θες να κάνεις μία εξέταση, πάρε την περιφέρεια της μέσης σου. Αν είσαι κοντά στα 100 cm που υποθέτω ότι είσαι είναι καλό να χάσεις λίπος γιατί η περιφέρεια μέσης είναι ανεξάρτητος παράγοντας κινδύνου για την υγεία σου.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αφ'ενός δεν ήμουν τελείως ασυμπτωματικός, αφ'ετέρου είναι καλό να κάνουμε ενα check up every once in a while, μας αξίζει δικαιωματικά καθαρά σαν πρόληψη...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 15:52
H σωματοτροπίνη κυκλοφορεί κατά ώσεις μέσα στη διάρκεια της ημέρας,με αυξημένη τιμή κατά το νυχτερινό ύπνο (11μμ-8πμ) και τη φάση R.E.M
Επίσης κατά την άσκηση με αντιστάσεις όταν έχει υψηλή ένταση (παραγωγή γαλακτικού οξέως) σε πολυαρθρικές βασικές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη.
Η τιμή της είναι παθολογική όταν είναι ανώτερη του φυσιολογικού ορίου και αυτό υποδηλώνει αδένωμα της αδενο-υπόφυσης (πρόσθιου λοβού) με συνέπειες τη μεγαλακρία
Ο μέγιστη συγκέντρωση της ηλικιακά εμφανίζεται στην εφηβεία και την ηλικία των 15 ετών.
Σε έλεγχο anti-doping,η εξωγενής HGH ανιχνεύεται μόνο μέσω αίματος και αυτό έμμεσα,μέσω συγκέντρωσης της σωματομεδίνης C (αυξητικός παράγων ινσουλίνης-IGF1),
που ως γνωστόν απελευθερώνεται από το ηπατικό παρέγχυμα όταν χορηγούμε υποδόρια σωματοτροπίνη.

http://gtoul.com/?p=4009