PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια προτεινη όγκου να παρω ?



Massimo
15-02-12, 21:22
Καλησπερα μαγκες!

Παω γυμναστηριο τρια χρονια περιπου. Το τελευταιο χρονο ομως ειδα τα βαρη ποιο ζεστα και αρχισα να γυμναζομαι συνεχεια με πρωτεινες (στην αρχη whey proteins.) Μολις τελειωσα μια προτεινη όγκου
την Monster Maxx απο την Maxx essentials. Οφειλω να ομολογησω οτι παρα τη μετρια γευση που ειχε (κυριως με νερο) εκανε πολυ καλη δουλεια καθως μου εβαλε περιπου 3 μυικα κιλα σε ενα μηνα (67-70 kg), γεγονος πολυ σημαντικο για
καποιον σαν εμενα που δεν παιρνει ευκολα κιλα. Τωρα εφοσων η συγκεκριμενη πρωτεινη τελειωσε, ψαχνω μια παρομοια που θα εχει μια σαφως βελτιωμενη γευση. Εχω δοκιμασει τη serious mass αλλα η γευση της δεν με ενθουσιασε και την
εγκατελειψα γρηγορα. Προτιμω να μου πειτε καμια γνωμη εσεις που ξερετε αρκετα προιοντα απο το να παω σε ενα απο τα γνωστα μαγαζια που πουλανε ειδη γυμναστικης και να μου πλασαρουν μετρια προιοντα ως απιστευτα..

Ευχαριστω!

procop
16-02-12, 02:11
Καλησπερα μαγκες!

Παω γυμναστηριο τρια χρονια περιπου. Το τελευταιο χρονο ομως ειδα τα βαρη ποιο ζεστα και αρχισα να γυμναζομαι συνεχεια με πρωτεινες (στην αρχη whey proteins.) Μολις τελειωσα μια προτεινη όγκου
την Monster Maxx απο την Maxx essentials. Οφειλω να ομολογησω οτι παρα τη μετρια γευση που ειχε (κυριως με νερο) εκανε πολυ καλη δουλεια καθως μου εβαλε περιπου 3 μυικα κιλα σε ενα μηνα (67-70 kg), γεγονος πολυ σημαντικο για
καποιον σαν εμενα που δεν παιρνει ευκολα κιλα. Τωρα εφοσων η συγκεκριμενη πρωτεινη τελειωσε, ψαχνω μια παρομοια που θα εχει μια σαφως βελτιωμενη γευση. Εχω δοκιμασει τη serious mass αλλα η γευση της δεν με ενθουσιασε και την
εγκατελειψα γρηγορα. Προτιμω να μου πειτε καμια γνωμη εσεις που ξερετε αρκετα προιοντα απο το να παω σε ενα απο τα γνωστα μαγαζια που πουλανε ειδη γυμναστικης και να μου πλασαρουν μετρια προιοντα ως απιστευτα..

Ευχαριστω!

τα gainers τα θεωρω αχρηστα..καλυτερα να παρεις μια πρωτεινη που να σ αρεσει η γευση(πολλων πηγων η whey είτε οτι αλλο επιθυμεις),και απλα να βαλεις παραπανω υδατανθρακα ειτε με δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη ,ειδαλλως φαε μπανανες

venom1987
16-02-12, 10:14
τα gainers τα θεωρω αχρηστα..καλυτερα να παρεις μια πρωτεινη που να σ αρεσει η γευση(πολλων πηγων η whey είτε οτι αλλο επιθυμεις),και απλα να βαλεις παραπανω υδατανθρακα ειτε με δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη ,ειδαλλως φαε μπανανες

+1


μετα την προπονηση ειδικα βαλε για παραδειγμα 1 scoop whey on goldstandar (απο τις καλυτερες) + 2 scoop dextrosy και εισαι αρχοντας

αλλα για ογκο να ξερεις χρειαζεται και φαγακι ετσι????

sticky fingaz
16-02-12, 14:10
Εγω αν επαιρνα πρωτεινη ογκου θα διαλεγα την instant mass της reflex!

Πολυ καλη!

Massimo
16-02-12, 19:41
+1


μετα την προπονηση ειδικα βαλε για παραδειγμα 1 scoop whey on goldstandar (απο τις καλυτερες) + 2 scoop dextrosy και εισαι αρχοντας

αλλα για ογκο να ξερεις χρειαζεται και φαγακι ετσι????

Το τελευταιο μηνα τρωω παρα πολυ φιλε, γυρως στα 6 γευματα μαζι με 2 shake απο weight gainer. Το θεμα μου είναι να εχω απαιραιτητους υδατανθρακες για να καιω κατα τη διαρκεια της προπονησης, για αυτο επιλέγω και weight ganers. Το dextrosy τι ειναι ακριβως? Μπορω πχ να πινω ενα scoop On goldstandar πριν τη προπονηση μαζι με βρωμη και μπανανες και μετα τη προπονηση ενα scoop χωρις και να ειμαι κομπλε απο θεμα υδατανθρακων?

Konstantinos!
17-02-12, 00:43
Το τελευταιο μηνα τρωω παρα πολυ φιλε, γυρως στα 6 γευματα μαζι με 2 shake απο weight gainer. Το θεμα μου είναι να εχω απαιραιτητους υδατανθρακες για να καιω κατα τη διαρκεια της προπονησης, για αυτο επιλέγω και weight ganers. Το dextrosy τι ειναι ακριβως? Μπορω πχ να πινω ενα scoop On goldstandar πριν τη προπονηση μαζι με βρωμη και μπανανες και μετα τη προπονηση ενα scoop χωρις και να ειμαι κομπλε απο θεμα υδατανθρακων?


To dextrosy είναι η δεξτρόζη. Επίσης νομίζω υπερβάλεις.Το τελευταίο σου γεύμα θα πρέπει να είναι 1.5-2 ώρες πριν από τη γυμναστική. Πριν να γυμναστείς μπορείς να αγοράσεις ένα προ-προπονητικό για να σου δίνει ενέργεια κατά τη διάρκεια της προπόνησης(το ίδιο κάνει και η καφείνη οπότε μπορείς να πίνεις ένα σκέτο καφέ πριν την προπόνηση αλλά μην υπερβάλεις γιατί μετά από ένα διάστημα παύει να σε πιάνει,οπότε με μέτρο ) και επίσης να παίρνεις 30-40 λεπτά πριν την προπόνηση BCAA .Μετά την προπόνηση αν θέλεις δεξτρόζη (άλλοι χρησιμοποιούν ζαχαροπλαστική γλυκόζη) ή μια μπανανούλα μαζί με την whey πρωτεινούλα και 40 λεπτά αργότερα φαγάκι στο σπίτι. Επίσης τα weight gainers από προσωπική εμπειρία είναι άπειρο ΛΙΠΟΣ.

Keirox
17-02-12, 00:45
Πίνε 4-5 ποτήρια γάλα πλήρες την ημέρα και θα πάρεις μια χαρά την πρωτείνη σου και της έξτρα θερμίδες για όγκο. Επίσης πίνε και μια πρωτείνη concentrate 30-40 λεπτά πριν την γυμναστική και μία μετά με μια μπανανούλα και θα είσαι μια χαρά.

billys15
17-02-12, 07:18
...μου εβαλε περιπου 3 μυικα κιλα σε ενα μηνα

Καλησπερα και σε σενα!

Η πρωτεϊνη αποκλειεται να σου εβαλε 3 μυικα κιλα,ειδικα σε 1 μηνα.Αυτα που πηρες ειναι μαζι με λιπος και νερα.Σχετικα με την απορια σου,απλα ψαξε το forum και θα δεις υπερβολικα πολλες απαντησεις για την απορια σου ;) Τα παιδια καλα τα λενε παντως,προτιμησε μια σκετη whey χωρις υδατανθρακα,τουλαχιστον προς το παρον που μαθαινεις τις λειτουργιες του σωματος και δεν σε ενδιαφερουν τοσο οι λεπτομερειες.

Massimo
17-02-12, 23:08
Καλα λογικα δεν θα ειναι και τα τρια κιλα μυικα. Αυτο που κανω τωρα είναι οτι περνω την ON GOLDSTANARD και οταν τη πινω το πρωι και μετα το γυμναστηριο τρωω μια μπανανα με λιγη βρώμη. Τα BCAA's πραγματικα βοηθανε?

jimas
27-02-12, 21:55
Καλα λογικα δεν θα ειναι και τα τρια κιλα μυικα. Αυτο που κανω τωρα είναι οτι περνω την ON GOLDSTANARD και οταν τη πινω το πρωι και μετα το γυμναστηριο τρωω μια μπανανα με λιγη βρώμη. Τα BCAA's πραγματικα βοηθανε?

Πόση περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη έχει η ON GOLDSTANARD;
Σε σχέση με την Elite της dymatize ποια θεωρείτε καλύτερη;

billys15
28-02-12, 02:58
Σε σχεση με την elite,εννοεις ποια θεωρουμε καλυτερη ως προς το αποτελεσμα? Αν ναι,κανεις δεν μπορει να σου λυσει την απορια,γιατι δεν γινεται να δεις διαφορα απο πρωτεϊνη σε πρωτεϊνη.Απλα κοιταξε ποια εχει τα διατροφικα στοιχεια που σε βολευουν περισσοτερο,ποια εχει καλυτερη τιμη και μετα πανε σε διαλυτοτητα,χωνεψη κλπ.Αυτα ειναι τα κριτηρια.

jimas
28-02-12, 15:50
Σε σχεση με την elite,εννοεις ποια θεωρουμε καλυτερη ως προς το αποτελεσμα? Αν ναι,κανεις δεν μπορει να σου λυσει την απορια,γιατι δεν γινεται να δεις διαφορα απο πρωτεϊνη σε πρωτεϊνη.Απλα κοιταξε ποια εχει τα διατροφικα στοιχεια που σε βολευουν περισσοτερο,ποια εχει καλυτερη τιμη και μετα πανε σε διαλυτοτητα,χωνεψη κλπ.Αυτα ειναι τα κριτηρια.

Ok. Από ότι είδα σε τιμή είναι ίδιες πάνω κάτω απλά διάβασα ότι η elite έχει 77% περιεκτικότητα σε πρωτείνη. Τώρα δεν ξέρω η Gold Standard της On πόσο έχει

dominik
29-02-12, 23:43
καλησπερα!και γω θα προτινα μια γουει και να συμπληρωσεις απο τα γευματα σου υδατανθρακα.πιστευω οτι οι gainers ειναι μπουρδες!

pizzass
01-03-12, 18:04
αν θες να φτιαξεις ενα καλο gainer και με χαμηλο κοστος η καλυτερη λυση ειναι bulk προμηθειες και τζιτζι. φτιαχνεις οπως θες τα μακρος θερμιδες κλπ. αν θες καποια ετοιμη θα σου προτεινα την FORMASS της DY. την εχω παρει αρκετες φορες και ειναι απο τις αγαπημενες μου. την βγαζουν συχνα σε προσφορα στο εξωτερικο και συμφερει να παρεις 4-5 κουβαδες αποθεμα :thumbup: εγω τουλαχιστον ετσι εκανα ! καλες πηγες πρωτεινης-υδατανθρακα γυρω στις 380 θερμιδες αν κ εγω την επινα με πληρες γαλα για εξτρα ;)

exkaliber
03-03-12, 02:09
παρε μια που να χει αναλογια πρωτεινη-υδατανθρακα 1 προς 3 το περισσοτερο

εναλακτικα παρε whey και 2 κουταλιες ελαιολαδο και εχεις τις ιδιες θερμιδες με την μεση πρωτεινη ογκου που στα 22γρ πρωτεινης δινει 300 θερμιδες



εγω για παραπανω ευκολες θερμιδες περνω γιαουρτια με φρουτα απο το lidl, 600 θερμιδες το μισο κιλο




βεβαια 3 μυικα κιλα σε ενα μηνα δεν προκειτε να δεις με αυτα οποτε συμβουλη μου ειναι μεινε στην Monster Max

Massimo
05-03-12, 21:26
Η αλήθεια ειναι οτι απο τοτε που έκοψα την Monster maxx εμεινα στα ιδια κιλα και απλα συντηρουμε. Φυσικα απολαμβάνω πολύ περισότερο την πρωτεινη τωρα με μπανάνα και λίγη βρώμη, αλλα δεν βάζω τα ίδια κιλά με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο. Ενα scoop πρωτείνης με γαλα, με μια μπανάνα και λίγη βρώμη ποσες θερμίδες παιζει να μου βαζει? πάνω απο 600?