PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρα σωματος



DHM
15-02-12, 21:22
Πως μπορω να ριξω τα υγρα στο σωμα μου καθε ποτε πρεπει να πινω νερο?
Αλατι δεν τροω καθολου εδω και χρονια που και που μονο μην πεφτει η πιεση

beefmeup
15-02-12, 21:41
γιατι να τα "ριξεις"?:unsure:

venom1987
16-02-12, 20:26
Πως μπορω να ριξω τα υγρα στο σωμα μου καθε ποτε πρεπει να πινω νερο?
Αλατι δεν τροω καθολου εδω και χρονια που και που μονο μην πεφτει η πιεση

προφανως εννοεις την κατακρατηση υγρων σε καποια σημεια????????

να πινεις πολυ νερο 2-3 λιτρα την ημερα, καθαρο φαγητο και αεροβια........

DHM
17-02-12, 22:15
προφανως εννοεις την κατακρατηση υγρων σε καποια σημεια????????

να πινεις πολυ νερο 2-3 λιτρα την ημερα, καθαρο φαγητο και αεροβια........
Ακριβως θελω να χασω στους κατο κοιλιακους και λιγο στους πλαινους τι προτεινεις?

Kazmaier
18-02-12, 04:39
Ακριβως θελω να χασω στους κατο κοιλιακους και λιγο στους πλαινους τι προτεινεις?
θα πινεις ΠΟΛΥ νερο και παραλληλα θα ριχνεις και τοπικα μερικα ποτηρια νερο στα σημεια που θελεις να φυγει λιπος,
απλουστατο δλδ ,και να θυμασαι παντα when in doubt,drink wateeeeerrr:thumbup:

CapoFighter
18-02-12, 19:00
θα πινεις ΠΟΛΥ νερο και παραλληλα θα ριχνεις και τοπικα μερικα ποτηρια νερο στα σημεια που θελεις να φυγει λιπος,
απλουστατο δλδ ,και να θυμασαι παντα when in doubt,drink wateeeeerrr:thumbup:

Γιατι να ριχνει νερο στα σημεια που θελει να φυγει το λιπος? Αμα ειναι να κανω μπανιο εγω για να φυγει απο παντου :P

Titanium
18-02-12, 19:09
θα πινεις ΠΟΛΥ νερο και παραλληλα θα ριχνεις και τοπικα μερικα ποτηρια νερο στα σημεια που θελεις να φυγει λιπος,
απλουστατο δλδ ,και να θυμασαι παντα when in doubt,drink wateeeeerrr:thumbup:

:rolf::rolf::rolf::rolf::bowdown:

Keirox
18-02-12, 21:35
Ακριβως θελω να χασω στους κατο κοιλιακους και λιγο στους πλαινους τι προτεινεις?

Λίπος είναι δεν είναι νερό..

DHM
20-02-12, 11:41
Αμα πινω πολυ νερο πως θα στεγνωσω αυτο δεν καταλαβα ολο τουαλετα ειμαι για κατουρημα 3 λιτρα νερο 1 6αδα εχει 1,20 μεσα θα μπω αμα πινω 3 λιτρα την ημερα

Ikos
13-03-12, 03:46
Αμα πινω πολυ νερο πως θα στεγνωσω αυτο δεν καταλαβα ολο τουαλετα ειμαι για κατουρημα 3 λιτρα νερο 1 6αδα εχει 1,20 μεσα θα μπω αμα πινω 3 λιτρα την ημερα

Yγρά παίρνεις και από ένα χυμό που θα πιείς, απο ένα καφέ, από φρούτα που θα φας κτλ.
Δε σημαίνει οτι πρέπει να πίνεις 3 λιτρα νερο χειμώνα καλοκαιρι.
Αν μια μέρα κανεις τρεξιμο, οι αναγκες σου για νερο θα ειναι αυξημενες.
Το να πινουμε αρκετο νερο ειναι μια γενικη αλλα και καλη συμβουλη, δε πρεπει να αφηνουμε τον εαυτο μας να αφθδατωνεται.
Το οτι τρέχεις στις τουαλετες σημαινει οτι πινεις παραπανω απο οτι χρειαζεται, κοψε κάτι.

ΝΑΤΑΛΙΑ
13-03-12, 14:56
δεν νομιζω πως το νερο λαμβανετε μονο για την αφυδατωση. το νερο συμβαλει σε πολλα αλλα θεματα του οργανισμου. το να πηγαινει προς την τουαλετα ειναι καλο.

vaggan
13-03-12, 15:06
Γιατι να ριχνει νερο στα σημεια που θελει να φυγει το λιπος? Αμα ειναι να κανω μπανιο εγω για να φυγει απο παντου :P:clap::clap::clap::clap::bowdown::bowdown::bowdown:

alaniaris_g7
13-03-12, 15:39
Δηλαδή εγώ που πίνω τουλάχιστον 2 λίτρα νερό με την προπόνηση κάνω λάθος κατά τα δικά σου δεδομένα....
Είναι υπερβολή αυτό το πράγμα παίδες;;;;;:unsure::unsure::unsure:

gym
13-03-12, 16:38
Δηλαδή εγώ που πίνω τουλάχιστον 2 λίτρα νερό με την προπόνηση κάνω λάθος κατά τα δικά σου δεδομένα....
Είναι υπερβολή αυτό το πράγμα παίδες;;;;;:unsure::unsure::unsure:

κατσε ρε συ...πινεις δυο λιτρα κατα τη διαρεκια της προπονησης σου κ δεν τουμπανιαζει η κοιλια σου?:unsure::unsure:δεν κανει γκλουκ γκλουκ δηλαδη?

οταν κανουμε προπονηση καλο ειναι να μην νιωθουμε φουσκωμενοι ειτε απο φαγητο ειτε απο νερο...

τωρα εσυ ξερεις πως αντιδρα το σωμα σου αλλα δυο λιτρα μου φαινονται πολλα...εκτος κ αν κανεις προπονηση για μαραθωνιο κ τρεχεις ωρες..(ε εκει θα πιειεις το κατιτις σου).:green:

CapoFighter
14-03-12, 10:38
κατσε ρε συ...πινεις δυο λιτρα κατα τη διαρεκια της προπονησης σου κ δεν τουμπανιαζει η κοιλια σου?:unsure::unsure:δεν κανει γκλουκ γκλουκ δηλαδη?

οταν κανουμε προπονηση καλο ειναι να μην νιωθουμε φουσκωμενοι ειτε απο φαγητο ειτε απο νερο...

τωρα εσυ ξερεις πως αντιδρα το σωμα σου αλλα δυο λιτρα μου φαινονται πολλα...εκτος κ αν κανεις προπονηση για μαραθωνιο κ τρεχεις ωρες..(ε εκει θα πιειεις το κατιτις σου).:green:

Μη το λες... Και εγω πινω 1,5 λιτρο με την προπονηση αλλα γουλιτσα γουλιτσα γιατι αν το πιο μονομιας θα παω τουαλετα. Αυτο που προσεξα ειναι οτι αν πινεις λιγο λιγο δεν τρεχεις στην τουαλετα αλλα μενει μεσα σου.

Mcstefan7
14-03-12, 11:21
Εγώ πάντος με 500ml νερο και πάλι φουσκώνει η κοιλιά μου..Εσεις με 2λίτρα δν πάτα 2-3 φορές τουαλέτα?

Γιάννηςς
14-03-12, 15:41
Παιδιά και εγώ επειδή κάνω πολλές ώρες αερόβιο,και μαζεμένη μεγάλη ποσότητα να πιω μπορεί για τα πρώτα λεπτά να νιώθω κάπως πιο βαρύ το στομάχι,αλλά μέσα σε 5 λεπτάκια έχει αδειάσει πάλι.Και πίνω συνέχεια νερό.

Andrikos
14-03-12, 15:44
Δηλαδή εγώ που πίνω τουλάχιστον 2 λίτρα νερό με την προπόνηση κάνω λάθος κατά τα δικά σου δεδομένα....
Είναι υπερβολή αυτό το πράγμα παίδες;;;;;:unsure::unsure::unsure:

Μπορεί να σε στείλει στο νοσοκομείο κάτι τέτοιο. Άνθρωποι έχουν πεθάνει από τέτοιες βλακείες.

mitsoulas
14-03-12, 16:04
Στην δικια μου περιπτωση παντως δεν μπορω να πιω νερο ευκολα και αυτο που ακουω για 4 λιτρα :shock: ημερισιως , και αν ειναι καλοκαιρι παμε στα 8 λιτρα ? ? ? :shock:
Επινα την ημερα χειμωνα μιλαω 1 λιτρο μαλιστα το μισο λιτρο μετα την προπονηση , και αυτο με το ζορι τωρα πιεζω τον οργανισμο μου να πινει 2 - 2,5 λιτρα με χιλια δυο ζορια ενταξει καλο κανει αλλα γιατι να μην θελω να πιω νερο μπορει να το εξηγησει καποιος αυτο ? ? ? (χειμωνα οχι καλοκαιρι καλοκαιρι χτυπαω τα 2 λιτρα ανετα και ισως και 3.)

alaniaris_g7
23-03-12, 14:05
κατσε ρε συ...πινεις δυο λιτρα κατα τη διαρεκια της προπονησης σου κ δεν τουμπανιαζει η κοιλια σου?:unsure::unsure:δεν κανει γκλουκ γκλουκ δηλαδη?

οταν κανουμε προπονηση καλο ειναι να μην νιωθουμε φουσκωμενοι ειτε απο φαγητο ειτε απο νερο...

τωρα εσυ ξερεις πως αντιδρα το σωμα σου αλλα δυο λιτρα μου φαινονται πολλα...εκτος κ αν κανεις προπονηση για μαραθωνιο κ τρεχεις ωρες..(ε εκει θα πιειεις το κατιτις σου).:green:

Ελένη αυτή την στιγμή που το κάνω αυτό είμαι σε στάδιο του Fitness οπότε χάνω πάρα πολύ ιδρώτα και θέλω να αναπληρώσω τα υγρά του σώματός μου....
Ελπίζω να μην είναι και τόσο παράλογο εάν είναι έτσι.....

alaniaris_g7
23-03-12, 14:06
Μπορεί να σε στείλει στο νοσοκομείο κάτι τέτοιο. Άνθρωποι έχουν πεθάνει από τέτοιες βλακείες.

Δεν έχω ακούσει να πεθαίνει κάποιος με τέτοιον τρόπο φιλαράκι.....:unsure::unsure:

giannis64
23-03-12, 22:40
Δεν έχω ακούσει να πεθαίνει κάποιος με τέτοιον τρόπο φιλαράκι.....:unsure::unsure:

τι λες τωρα? οι πιο πολλοι απο αυτο πεθενουν παρα απο ανακοπη..:P

blackhack
27-03-12, 20:33
το λιπος παντως φευγει με το υγρο πιατων..:p .Αεροβιο,νερο,καθαρη τροφη ..

kleiza7
28-03-12, 02:13
Δηλαδή εγώ που πίνω τουλάχιστον 2 λίτρα νερό με την προπόνηση κάνω λάθος κατά τα δικά σου δεδομένα....
Είναι υπερβολή αυτό το πράγμα παίδες;;;;;:unsure::unsure::unsure:

ενας κανονας που ειναι λιγο πολυ αποδεκτος απο ολους ειναι οτι τις μερες που κανουμε γυμναστικη πρεπει να καταναλωνουμε επιπλεον 1λιτρο νερο/ωρα ασκησης.
ΦΥΣΙΚΑ η φυση της ασκησης διαφερει. π.χ αν δεν την ιδρωνεις τη φανελλα και εισαι μπλαμπλας στο τζιμ ε δεν χρειαζεται και τοσο. ή αν εισαι και τρεχεις σερι μια ωρα φανταζομαι θα θελεις και κατι παραπανω....

αλλα αν ενταξουμε λιτρο νερου τις μερες που γυμναζομαστε νομιζω ενυδατωνομαστε μια χαρα



Στην δικια μου περιπτωση παντως δεν μπορω να πιω νερο ευκολα και αυτο που ακουω για 4 λιτρα :shock: ημερισιως , και αν ειναι καλοκαιρι παμε στα 8 λιτρα ? ? ? :shock:
Επινα την ημερα χειμωνα μιλαω 1 λιτρο μαλιστα το μισο λιτρο μετα την προπονηση , και αυτο με το ζορι τωρα πιεζω τον οργανισμο μου να πινει 2 - 2,5 λιτρα με χιλια δυο ζορια ενταξει καλο κανει αλλα γιατι να μην θελω να πιω νερο μπορει να το εξηγησει καποιος αυτο ? ? ? (χειμωνα οχι καλοκαιρι καλοκαιρι χτυπαω τα 2 λιτρα ανετα και ισως και 3.)

φιλε μου εισαι λαθος εδω . το οτι δεν εχεις την αισθηση της διψας δεν σημαινει οτι ο οργανισμος σου δεν χρειαζεται νερο.. θεωρω το 1 λιτρο λιγο για τις μερες ειδα που γυμναζεσαι που πρεπει να καταναλωνεις 2 λιτρα π.χ

το πρωι οταν σηκωνομαστε πινουμε 2 ποτηρακια νερο καπακι...
αν ξεκιναμε ετσι τη μερα μας θα δειτε οτι θα ξυπνας και θα διψας! Συνηθεια ειναι και μαλιστα καλη συνηθεια;)

δεν ειπαμε να πινουμε 5-6 λιτρα την ημερα. αλλα γενικα τα υγρα μας πρεπει να ειναι αρκετα... ειτε ειναι απο σαλατες, φρουτα ειτε καθαρα απο υδρογονο 2 οξυγονο

vaggan
28-03-12, 09:03
ενας κανονας που ειναι λιγο πολυ αποδεκτος απο ολους ειναι οτι τις μερες που κανουμε γυμναστικη πρεπει να καταναλωνουμε επιπλεον 1λιτρο νερο/ωρα ασκησης.
ΦΥΣΙΚΑ η φυση της ασκησης διαφερει. π.χ αν δεν την ιδρωνεις τη φανελλα και εισαι μπλαμπλας στο τζιμ ε δεν χρειαζεται και τοσο. ή αν εισαι και τρεχεις σερι μια ωρα φανταζομαι θα θελεις και κατι παραπανω....

αλλα αν ενταξουμε λιτρο νερου τις μερες που γυμναζομαστε νομιζω ενυδατωνομαστε μια χαρα




φιλε μου εισαι λαθος εδω . το οτι δεν εχεις την αισθηση της διψας δεν σημαινει οτι ο οργανισμος σου δεν χρειαζεται νερο.. θεωρω το 1 λιτρο λιγο για τις μερες ειδα που γυμναζεσαι που πρεπει να καταναλωνεις 2 λιτρα π.χ

το πρωι οταν σηκωνομαστε πινουμε 2 ποτηρακια νερο καπακι...
αν ξεκιναμε ετσι τη μερα μας θα δειτε οτι θα ξυπνας και θα διψας! Συνηθεια ειναι και μαλιστα καλη συνηθεια;)

δεν ειπαμε να πινουμε 5-6 λιτρα την ημερα. αλλα γενικα τα υγρα μας πρεπει να ειναι αρκετα... ειτε ειναι απο σαλατες, φρουτα ειτε καθαρα απο υδρογονο 2 οξυγονοαυτα ειναι μαλακιες τουμπανο λεπτομερειες της λεπτομερειας,να χαμε να λεγαμε δεν υπαρχει κανονας που να λεει ποσο νερο πρεπει να πινεις πινε οσο εσυ διψας εγω το χειμωνα πινω 4 ποτηρια νερο και αν, και το καλοκαιρι πινω πανω απο δεκα

kleiza7
28-03-12, 11:28
αυτα ειναι μαλακιες τουμπανο λεπτομερειες της λεπτομερειας,να χαμε να λεγαμε δεν υπαρχει κανονας που να λεει ποσο νερο πρεπει να πινεις πινε οσο εσυ διψας εγω το χειμωνα πινω 4 ποτηρια νερο και αν, και το καλοκαιρι πινω πανω απο δεκα

δεν ισχυουν αυτα που λες. με την καμια ομως. ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχει ενας ΣΧΕΤΙΚΟΣ κανονας στην καταναλωση υγρων και στις αναγκες του σωματος μας. ΦΥΣΙΚΑ. οπως ενα λουλουδι αν δεν το ποτιζεις ΕΠΑΡΚΩΣ θα μαραθει ποσο μαλλον ενας οργανισμος. οχι και μαλακιες τουμπανα για πραγματα που δεν γνωριζουμε.........4 ποτηρια νερο ειναι ΠΑΝΩ απο ενα λιτρο. επισης 10 ποτηρια νερο ειναι 2.5 λιτρα και βαλε....με 250ml το ποτηρι τουλαχιστον. ενας πολλαπλασιασμος ειναι!!! μαζι με κανενα χυμο σαλατα φρουτο κ.τ.λ γενικα εισαι κομπλε...

που κολλησες??:unsure:

vaggan
28-03-12, 12:52
δεν ισχυουν αυτα που λες. με την καμια ομως. ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχει ενας ΣΧΕΤΙΚΟΣ κανονας στην καταναλωση υγρων και στις αναγκες του σωματος μας. ΦΥΣΙΚΑ. οπως ενα λουλουδι αν δεν το ποτιζεις ΕΠΑΡΚΩΣ θα μαραθει ποσο μαλλον ενας οργανισμος. οχι και μαλακιες τουμπανα για πραγματα που δεν γνωριζουμε.........4 ποτηρια νερο ειναι ΠΑΝΩ απο ενα λιτρο. επισης 10 ποτηρια νερο ειναι 2.5 λιτρα και βαλε....με 250ml το ποτηρι τουλαχιστον. ενας πολλαπλασιασμος ειναι!!! μαζι με κανενα χυμο σαλατα φρουτο κ.τ.λ γενικα εισαι κομπλε...

που κολλησες??:unsure:αυτο που λεω φιλε μου ειναι οτι οσο διψας τοσο θα πιεις. απο την στιγμη που εμενα για παραδειγμα το πρωι ο οργανισμος μου δεν ζηταει νερο, δεν βρισκω τον λογο να ψυχαναγκασω τον εαυτο μου να πιει δυο η παραπανω ποτηρια νερο.εγω αυτο το λεω γιατι δεν τιθεται θεμα αφυδατωσης ετσι απλα και ουτε θεωρω οτι υπαρχει κανονας για να πινουμε δεκα ποτηρια νερο οπως συστηνουν πολλοι.το ποσο νερο θα πιεις καθοριζεται απο τις αναγκες του σωματος σου.

το μαλακιες τουμπανο ηταν λαθος μου ζηταω συγνωμη.:welcome:

giannis64
28-03-12, 13:47
ενας κανονας που ειναι λιγο πολυ αποδεκτος απο ολους ειναι οτι τις μερες που κανουμε γυμναστικη πρεπει να καταναλωνουμε επιπλεον 1λιτρο νερο/ωρα ασκησης.
ΦΥΣΙΚΑ η φυση της ασκησης διαφερει. π.χ αν δεν την ιδρωνεις τη φανελλα και εισαι μπλαμπλας στο τζιμ ε δεν χρειαζεται και τοσο. ή αν εισαι και τρεχεις σερι μια ωρα φανταζομαι θα θελεις και κατι παραπανω....

αλλα αν ενταξουμε λιτρο νερου τις μερες που γυμναζομαστε νομιζω ενυδατωνομαστε μια χαρα




φιλε μου εισαι λαθος εδω . το οτι δεν εχεις την αισθηση της διψας δεν σημαινει οτι ο οργανισμος σου δεν χρειαζεται νερο.. θεωρω το 1 λιτρο λιγο για τις μερες ειδα που γυμναζεσαι που πρεπει να καταναλωνεις 2 λιτρα π.χ

το πρωι οταν σηκωνομαστε πινουμε 2 ποτηρακια νερο καπακι...
αν ξεκιναμε ετσι τη μερα μας θα δειτε οτι θα ξυπνας και θα διψας! Συνηθεια ειναι και μαλιστα καλη συνηθεια;)

δεν ειπαμε να πινουμε 5-6 λιτρα την ημερα. αλλα γενικα τα υγρα μας πρεπει να ειναι αρκετα... ειτε ειναι απο σαλατες, φρουτα ειτε καθαρα απο υδρογονο 2 οξυγονο


αυτα ειναι μαλακιες τουμπανο λεπτομερειες της λεπτομερειας,να χαμε να λεγαμε δεν υπαρχει κανονας που να λεει ποσο νερο πρεπει να πινεις πινε οσο εσυ διψας εγω το χειμωνα πινω 4 ποτηρια νερο και αν, και το καλοκαιρι πινω πανω απο δεκα


αυτο που λεω φιλε μου ειναι οτι οσο διψας τοσο θα πιεις. απο την στιγμη που εμενα για παραδειγμα το πρωι ο οργανισμος μου δεν ζηταει νερο, δεν βρισκω τον λογο να ψυχαναγκασω τον εαυτο μου να πιει δυο η παραπανω ποτηρια νερο.εγω αυτο το λεω γιατι δεν τιθεται θεμα αφυδατωσης ετσι απλα και ουτε θεωρω οτι υπαρχει κανονας για να πινουμε δεκα ποτηρια νερο οπως συστηνουν πολλοι.το ποσο νερο θα πιεις καθοριζεται απο τις αναγκες του σωματος σου.

το μαλακιες τουμπανο ηταν λαθος μου ζηταω συγνωμη.:welcome:

για αυτα τα 3 ποστ θα απαντησω, απλα. το νερο σε καποιον που ασχολητε με τα βαρη, και θελει αποτελεσματα, ειναι χαζο να λαμβανει συμπληρωματα, να προσεχει τι τρωει, να ακολουθει προγραμματα προπονησεων, και να μην ξερει να διαχειρηστει το νερο. το νερο ειναι το καλυτερο συμπληρωμα. θελει στρατηγικη, και θα δωσει αποτελεσματα που θα ειναι καταπληκτικα. θα ερθουν στιγμες που θα πρεπει να πιεις τοσο, οσο να μην αντεχεις αλλο. αλλα θα πρεπει να πιεις για πολλους και διαφορους λογους. θα ερθουν στιγμες που θα δειψας, αλλα δεν θα κανει να πιεις.

ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να εχουμε να λεμε.