PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα Bruce Lee



Themis96
16-02-12, 18:03
υπαρχει πουθενα καποιο προγραμμα, ασκησεις ή γενικοτερα πληροφοιρες για τα workouts του Bruce Lee?

chourdakis
16-02-12, 18:09
ειχα ψαξει κατα καιρους στο νετ....ασχολιωτανε πολυ με καμξψεις-σκουατ-μονοζυγο....και εκανε παρα μα παρα πολλες ισομετρικες ασκησεις...αν γοογλαρεις ιθα βρεις πραμα

crazydoctor
16-02-12, 18:14
υπαρχει πουθενα καποιο προγραμμα, ασκησεις ή γενικοτερα πληροφοιρες για τα workouts του Bruce Lee?

φιλε εχω ψαξει απειρες φορες...ξερω οτι εκανε περιπου 3 ωρες την ημερα προπονηση κυριως στο μονοζυγο και σκουωτ....πολλες ισομετρικες ασκησεις, push ups και τετοια..σορρυ αλλα δεν ξερω συγκικριμενα αν μπορει καποιος να το βρει να μας πει..

Themis96
17-02-12, 00:02
ακι εγω εψαξα...δεν υπαρχουν πληροφοριες...γενικα λεει οτι δοκιμαζε πολλες ασκησεις και οτι δεν χρησιμοποιοθσε ιδιαιτερα βαρη...επισης τα push ups...pull ups..dips..squats..τα εκανε με το σωματικο βαρος ή και με προσθετο βαρος?...πραγματικα η αναλογια βαρους-δυναμης ειναι απιστευτη.

crazydoctor
17-02-12, 00:16
ακι εγω εψαξα...δεν υπαρχουν πληροφοριες...γενικα λεει οτι δοκιμαζε πολλες ασκησεις και οτι δεν χρησιμοποιοθσε ιδιαιτερα βαρη...επισης τα push ups...pull ups..dips..squats..τα εκανε με το σωματικο βαρος ή και με προσθετο βαρος?...πραγματικα η αναλογια βαρους-δυναμης ειναι απιστευτη.

εγω ξερω οτι εκανε σε καθημερινη βαση βαρη..σχεδον ολες οι ασκησεις ητανε με προσθετο βαρος..

johny_8
17-02-12, 01:06
Για τα πους απς τα είχε τελειωπηειση έκανε με 2 δάχτυλα(μπορει να είναι και με ενα) με το ένα χερι. δες αυτο στην αρχη http://www.youtube.com/watch?v=Zcf-z8pUEAQ

Themis96
17-02-12, 08:31
το ειχα δει αυτο με τα push ups...δεν ειναι ομως περιεργο να κανει βαρη...να μπορει να σηκωσει παρα πολλα κιλα..και να εχει τετοιο λεπτο χερι?

Keirox
17-02-12, 10:53
το ειχα δει αυτο με τα push ups...δεν ειναι ομως περιεργο να κανει βαρη...να μπορει να σηκωσει παρα πολλα κιλα..και να εχει τετοιο λεπτο χερι?

Τα πάντα είναι θέμα διατροφής. Στο ολυμπιακό λίφτινγ υπάρχει κατηγορία 58 κιλών που κάνουν snatch και clean and jerk 120-150 κιλά.

Απο ότι φένεται ο Bruce Lee πρέπει να α) Κράταγε μια συγγεκριμένη κατηγορία κιλών β) να έκανε πολύ τραινινγκ με ΠΟΛΛΑ κιλά ωστε να προπονήσει το κεντρικό και το περιφεριακό νευρικο σύστημα (CNS/PNS).

mitsoulas
17-02-12, 12:33
Tι να πω δεν εχω λογια ειχε ενα κορμι ο ατιμος απαιχτο κοιλιακοι ειδικα φετες , φοβερος αν παιζει στην τηλεοραση τις ταινιες του παρα πολυ σπανια βεβαια , καθομαι και τον χαζευω μαλιστα παρακολουθησα προσφατα σε dvd δυο ιστοριες με τον δασκαλο του μπρους λι τον ιπ-μαν τι να λεμε τωρα εμοινα με ανοιχτο το στομα για πολυ ωρα. :bowdown:

Themis96
17-02-12, 15:33
Τα πάντα είναι θέμα διατροφής. Στο ολυμπιακό λίφτινγ υπάρχει κατηγορία 58 κιλών που κάνουν snatch και clean and jerk 120-150 κιλά.

Απο ότι φένεται ο Bruce Lee πρέπει να α) Κράταγε μια συγγεκριμένη κατηγορία κιλών β) να έκανε πολύ τραινινγκ με ΠΟΛΛΑ κιλά ωστε να προπονήσει το κεντρικό και το περιφεριακό νευρικο σύστημα (CNS/PNS).

ναι την κρατουσε μια κατηγορια αλλα απο την στιγμη που εκανε βαρη τα χερια του τα ποδια του και ολο το σωμα γενικα δεν φουσκωνε...δεν ετρωγε πολυ μηπως?:P

τελος παντων...για μενα ηταν ενα θαυμα της γυμναστικης...και οταν λες πολλα ενοεισ πολλα κιλα λιγες επαναληψεις?..ποσες δηλαδη?

crazydoctor
17-02-12, 16:01
ναι την κρατουσε μια κατηγορια αλλα απο την στιγμη που εκανε βαρη τα χερια του τα ποδια του και ολο το σωμα γενικα δεν φουσκωνε...δεν ετρωγε πολυ μηπως?:P

τελος παντων...για μενα ηταν ενα θαυμα της γυμναστικης...και οταν λες πολλα ενοεισ πολλα κιλα λιγες επαναληψεις?..ποσες δηλαδη?

εγω φανταζομαι πχ σκουωτ εκανε 8 επαναληψεις...το πολυ..

jminas82
17-02-12, 16:51
Επειδή κάπως ετσι είμαι και εγώ , κάνω πολλά κιλά και σχετικα λίγες επαναλήψεις και κρατώ το σωματικό μου βάρος χαμηλό .Τετοια προπονηση πρεπει να εκανε..

Themis96
17-02-12, 19:23
Επειδή κάπως ετσι είμαι και εγώ , κάνω πολλά κιλά και σχετικα λίγες επαναλήψεις και κρατώ το σωματικό μου βάρος χαμηλό .Τετοια προπονηση πρεπει να εκανε..

λιγες επαναληψεις ποσες ενοεις? μεχρι 8? μεχρι 5?

PEGY
17-02-12, 19:28
Υπάρχει βιβλίο το οποίο χωρίς να θυμάμαι καλά είναι γραμμένο απ τον ίδιο ή από κάποιον κοντινό του. Πολύ παλιά έκδοση αλλά αναλυτικό με φωτος κ άλλα.
Το είχε στην έκθεση βιβλίου στην κλαθμώνος φέτος, αλλά κουβαλούσα ήδη δύο καλάθια;)

vaggan
17-02-12, 19:58
Υπάρχει βιβλίο το οποίο χωρίς να θυμάμαι καλά είναι γραμμένο απ τον ίδιο ή από κάποιον κοντινό του. Πολύ παλιά έκδοση αλλά αναλυτικό με φωτος κ άλλα.
Το είχε στην έκθεση βιβλίου στην κλαθμώνος φέτος, αλλά κουβαλούσα ήδη δύο καλάθια;)τα εχω ολα τα βιβλια του αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεει τα εφαρμοζε η απλα τα εγραψαν για να κερδοσκοπησουν στην πλατη του?

PEGY
17-02-12, 20:17
Σίγουρα οι πηγές δεν ξέρεις αν είναι αξιοπιστές. Ένα ξεφύλλισμα που του έκανα πάντως μου φάνηκε καλό, τα βασικά έκανε ο άνθρωπος. Λειτουργικές ασκήσεις

vaggan
17-02-12, 20:42
Σίγουρα οι πηγές δεν ξέρεις αν είναι αξιοπιστές. Ένα ξεφύλλισμα που του έκανα πάντως μου φάνηκε καλό, τα βασικά έκανε ο άνθρωπος. Λειτουργικές ασκήσειςαποτι θυμαμαι ο μπρους λι εκανε κανονικα μποντυμπιλντινγκ οχι με την στενη εννοια του ορου αλλα ηταν ο πρωτος που εφαρμοσε ασκησεις που υπαγονται στην φιλοσοφια του μποντυμπιλντινγκ μαλιστα στο σπιτι του ειχε και ενα πολυοργανο ηρακλη

Themis96
18-02-12, 14:59
παντος οποιος ξερει τι πρεπει να κανουμε ωστε να αυξησουμε δυναμη χωρις να περνουμε βαρος η πολυ βαρος ασ ποσταρει...

Themis96
18-02-12, 16:00
επισης το να κανεις 3 φορες την εβδομαδα αλλα απο λιγοτερα σετ φουλ μποντι ειναι καλυτεροο απο το μια ομαδα καθε μερα?

Keirox
18-02-12, 23:31
Δες αυτό themis96 http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18194-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-Starting-Strenght-Mark-Ripetoe

grtech
19-02-12, 00:03
Message from Mark Rippetoe.

We're giving an extra special thanks to Keirox, who was the most active affiliate program representative this month. He will be the featured affiliate program representative on the Starting Strength home page for the month of February. Way to go, Man!

And don't forget, you're my number one customerhttp://www.gpwa.org/forum/images/smilies/tiphat.gif.
http://www.crossfitfootball.com/uploads/football/image/DSC_0067.jpg

Dim0s
20-03-21, 22:21
134221

TRIANTAFYLLOU
20-03-21, 22:47
Πάντως για τα λίγα κιλά σωματικό βάρος που είχε έδειχνε εντυπωσιακός και με ποιότητα και σχήμα και έπειθε για τα δυνατα χτυπήματα του ενω δεν είχε σωματοδομή ογκώδη ανθρώπου και εντάξει η τεχνική του ήταν υποδειγματική

Mad strength ripper
09-06-21, 02:32
Πρόκειται για πρόγραμμα λίγων επαναλήψεων με έμφαση στη δύναμη ! Να προσθέσω ότι χρησιμοποιούσε ισομετρικες ασκήσεις για ενεργοποίηση του κεντρικού νευρικού συστήματος ! Δε μας αναφέρει τη ταχύτητα εκτέλεσης των επαναλήψεων !!