PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκησεις ενδυναμωσης - τραυματισμος μεσης



ΓΓΙΙΑΑΝΝΗΗΣΣ
22-02-12, 03:25
Γεια χαρά λοιπών. Υστερα περιπου απο 5 μηνες γυμναστικης (jogging,push ups,μονόζυγα κυριως) (τονιζω οχι βάρη) παρουσιαστηκε πονος στη μεση και με μια μαγνητικη τομογραφια μου διαγνωστηκε ηπια δισκοπαθια σε καποιυς σπονδιλους μου χαμηλα στη μεση.

φυσιοθεραπευτες μου χουν προτείνει ραχιεαιους κοιλιακους ήπιους, κομμένο τρεξιμο και push ups, ενω για το μονόζυγο μου χουν πει οτι κανει καλο, δεν καταπονεί.
ωστόσο το μονοζυγο (που πλεον ειναι η μοναδικη ασκηση ενδυναμωσης που μου χει μινει να κανω) νομιζω οτι με καταπονει και αυτο.

1.Και επιδη καταλαβαινεται την ψυχολογια πανω κατω ρωταω αν μπορειτε να μου προτεινετε αλλες ασκησεις ενδυναμωσης που να καταπονουν οσο το δυνατον λυγοτερο τη μεση η και καθολου.

2.υπαρχει πιθανοτητα η μεση να εχει καταπονηθει απο κακη σταση του σωματος στη καρεκλα του pc και να μην εχει σχέση η γυμναστική?

υ.γ Ζωνες μεσης που ειναι για βάρη βοηθουν? αποτρεπουν τελείως την καταπόνηση η την ελαχιστοποιουν?

Παρακαλω να απαντησουν μονο αθρωποι που γνωριζουν.


Εν τελη δε θελω να καταντησω ενας λαπας λογω ολης αυτης τη καταστασης, γιατι αργα η γρηγορα αυτο θα ειναι το αποτελεσμα. ευχαριστώ για το χρονο σας:)

exkaliber
23-02-12, 01:02
κανε ραχιαιους και κοιλιακους
καταλληλη γυμναστικη ειναι το κολυμπι

παρε ασβεστιο και βιταμινη d3
και αν σου περισευουν χρηματα παρε και μαγνησιο και πολυβιταμινη







2.υπαρχει πιθανοτητα η μεση να εχει καταπονηθει απο κακη σταση του σωματος στη καρεκλα του pc και να μην εχει σχέση η γυμναστική?



μη σου πω οτι εξαιτιας αυτων επαθες την δισκοπαθεια

tolis93
23-02-12, 01:13
ζωνη πηρε η γιαγια μ π ειχε θεμα κ ειδε καποια αποτελεσματα καλα οποτε θα σου τη προτεινα. για ασκησεις συμβουλεψου και το γιατρο σου. σιγουρα πιεσεις στηθους σε μηχανημα κτλπ δεν καταπονουν τη μεση σου παντως.αντι για πους απς δηλαδη κανε πιεσεις με βαρη σε παγκο η σε μηχανημα.σκουατ για κανενα λογο κανε leg press αντιστοιχα.αν δε πατας καν γυμναστηριο ενα ζευγαρι αλτηρες θα βοηθουσε.παραπανω δυστυχως δε ξερω

luckyseven
23-02-12, 07:47
2.υπαρχει πιθανοτητα η μεση να εχει καταπονηθει απο κακη σταση του σωματος στη καρεκλα του pc και να μην εχει σχέση η γυμναστική?

Πολύ σημαντικό είναι να αγοράσεις μιά καρέκλα που να κρατάει σωστά την στάση του σώματος σου
εγώ επειδή κάθομαι αρκετή ώρα στον υπολογιστή όχι μόνο πονάει η μέση αλλά και ο αυχένας γιατί
δεν στηρίζεται κάπου για να ξεκουραστούν οι μύες.Καλό είναι λοιπόν να σηκώνεσαι ανα διαστήματα
και να κρεμιέσαι αν έχεις μονόζυγο για να ενυδατώνονται οι σπόνδυλοι σου.