PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση θερμοκρασίας του σώματος μετά από φαγητό (?)



rey1989
22-02-12, 22:53
Εδω και καιρό (δεν θυμάμαι ακριβώς) εχω προσέξει πως κάθε φορά που τρώω νιώθω πέφτει η θερμοκρασία του σώματος μου (νιώθω τα χέρια μου κρύα) και έχω αυτες τις ανατριχίλες που έχουμε όταν κρυώνουμε. Μου μπήκε η ιδέα και το γκούγκλαρα απλά απο περιέργεια και βρήκα πολλά αποτελέσματα και μάλιστα απο ξένα φόρουμ που σχετίζονται με την γυμναστική.
Έβαλα θερμόμετρο και είχα 36 (αντι για 36,6 που ειναι η κανονικη μου θερμοκρασία).
Το θέμα είναι ομως οτι διάβαζα κάτι για θυρεοειδή(δεν έβγαλα άκρη ..αναφέρουν και ζαλάδες , ναυτίες κλπ αλλα εγώ νιώθω μια χαρά , ισα ισα που όταν τρώω παίρνω τα πάνω μου.) και έχω φρικάρει λιγο βραδιάτικα ..:shock:
το παθαίνει κανένας άλλος? ξέρει κανείς σε τι μπορεί να οφείλετε η ακόμα και αν ειναι νορμάλ ?

racingman
22-02-12, 23:22
και εγω το παθαινω,μετα ομως παω ξαπλωνω βαζω και μια κουβερτα και περνω φωτια.

AntwnhsSs
22-02-12, 23:24
ναι και εγω μετα απο το βραδυνο κυριος αρχιζω και κρυονω, αλλα εχω καιρο τωρα απο τοτε που αδυνατησα πολυ και κρυονουν τα ακρα μου :unsure:

rey1989
22-02-12, 23:27
ναι και εγω μετα απο το βραδυνο κυριος αρχιζω και κρυονω, αλλα εχω καιρο τωρα απο τοτε που αδυνάτισα πολυ και κρυονουν τα ακρα μου :unsure:

αυτό το παθαίνω και εγω απο τότε που αδυνάτησα πολύ. Να φανταστείς χειμώνα δεν ειχα φορέσει ποτε μπουφάν , με φούτερ κυκλοφορούσα ακόμα και με -1 που είχε , ενώ τώρα με 3-4 βαθμούς φοράω μπουφάν , σκουφί κλπ και νιώθω το κρύο να με διαπερνά .. τελικά κάτι ξέρουν οι φώκιες που εχουν λίπος..

πάντως μου φαίνεται είμαστε πολλοί που το παθαίνουμε .. :shock:

marvin
22-02-12, 23:28
Το παθαινω μεσημερι κυριως στη δουλεια.Μολις φαω κρυωνω.Βεβαια εχω θυροειδη ετσι και αλλιως (χασιμοτο) τον οποιο θεωρητικα ελεγχο με χαπι.Δεν το εψαξα γιατι το συνδιαζω με την προσπαθεια του οργανισμου να συγκεντωσει τις δυναμεις του στη χωνεψη της τροφης που εφαγα.:turtle:
Ετσι ειναι σαν να χαμηλωνει την ταση σε καποια μερη του σωματος για να εξοικονομησει ενεργεια καθως λειτουργω υποθερμιδικα.

Να αναφερω οτι παντα οταν τρωω στη δουλεια σημαινει οτι 1-2 ωρες πριν εχω κανει βαρη η αεροβιο!!

rey1989
22-02-12, 23:31
Το παθαινω μεσημερι κυριως στη δουλεια.Μολις φαω κρυωνω.Βεβαια εχω θυροειδη ετσι και αλλιως (χασιμοτο) τον οποιο θεωρητικα ελεγχο με χαπι.Δεν το εψαξα γιατι το συνδιαζω με την προσπαθεια του οργανισμου να συγκεντωσει τις δυναμεις του στη χωνεψη της τροφης που εφαγα.:turtle:


με άγχωσες τώρα ::dooreek:
για να δούμε πόσοι ακόμα το παθαίνουν ..
πάντως δεν εχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή ..

AntwnhsSs
22-02-12, 23:34
σχετικα με τον θυροειδη αν θημαμαι καλα ειχα κανει εξετασεις για αυτο το λογο επειδει κρυονα και ισως σχετιζεται με αυτον αλλα ειχαν βγει αρνητικες:green:,
αρα μαλον δεν ειναι (καθε τοσο ομως πρεπει να κανω, ισως εφναιστει αργοτερα)και αυτο με τα μπουφαν π λες ναι φοραω τα κερατα μου και ακομα κρυονω :unsure:

COBRA_STYLE
22-02-12, 23:36
Και μενα χρονια τωρα,απο μικρος,τα ακρα μου ειναι παντα κρυα.Δε το εχω ψαξει ποτε.

tolis93
22-02-12, 23:54
καθε μα καθε πρωι μετα το πρωινο...θα κανω εξετασεις εξαλλου σε λιγο καιρο.αλλα δε με κοβω για θυροειδη...ελπιζω δλδ...αν τρως πολυ υποθερμιδικα ξερω οτι ειναι κ συμπτωμα χαμηλου μεταβολισμου

lila_1
23-02-12, 02:00
Και μενα χρονια τωρα,απο μικρος,τα ακρα μου ειναι παντα κρυα.Δε το εχω ψαξει ποτε.

Kαι μένα το ίδιο..
Δεν την παλεύω ώρες ώρες...παγώνουν για πλάκα και δε ζεσταίνονται με τίποτα
Υποφέρω το χειμώνα...τελευταία κυκλοφορώ με γάντια στο σπίτι.
Παίζει να ιδρώνω σ όλο το σώμα και τα χέρια μου να ναι πάγος...

exkaliber
23-02-12, 02:03
λογο κακης κυκλοφοριας του αιματος παφτει η θερμοκρασια
μηπως καθεσται τπτ περιεργα?:unsure:




τα ακρα μου ειναι παντα κρυα.

δε βαριεσαι,κρυα ακρα ζεστη καρδια

COBRA_STYLE
23-02-12, 02:04
Παίζει να ιδρώνω σ όλο το σώμα και τα χέρια μου να ναι πάγος...

ακριβως ετσι:thumbup:

προσωπικα και γαντια να φορεσω,απο μεσα τα χερια μου ειναι παγος...δε μου κανουν κατι...οποτε και σε χιονισμενες περιοχες οταν πηγαινω δε φοραω

lila_1
23-02-12, 02:08
ακριβως ετσι:thumbup:

προσωπικα και γαντια να φορεσω,απο μεσα τα χερια μου ειναι παγος...δε μου κανουν κατι...οποτε και σε χιονισμενες περιοχες οταν πηγαινω δε φοραω

Βασικά τα γάντια θα λειτουργήσουν αν τα φορέσεις με ζεστά χέρια..
Διαφορετικά δεν...
Αν πας σε χιόνια βάλε γάντια χειρουργικά και απο πάνω τα κανονικά...δουλεύει!
Αλλά να τα βάλεις απο πρίν, όχι όταν έχουν ήδη παγώσει


Τεσπα γενικά είναι ζόρι...

Γιάννηςς
23-02-12, 02:13
Eγώ πάλι και χειμώνα 0 βαθμους να χει τα χερακια μου ζεστα ειναι.Αν παγωσουν 5 λεπτακια στις τσεπες του μπουφαν και ξαναζεσταινονται.Τα ποδαρακια ολη μερα ξυπολιτος μεσα στο κρυο και παλι σε φυσιολογικη θερμοκρασια.Παντος ειχαμε κανει στη βιολογια το εξής: Αν ειναι παγωμενα τα ακρα,και τα βουτηξεις σε πολυ παγωμένο νερό και τα αφησεις λιγο μεχρι να πονεσουν,ο οργανισμος για να τα ζεστανει αυξανει την κυκλοφορία του αίματος στα άκρα,διογκώνονται οι φλέβες και ετσι πριζεται λιγο το χερακι-ποδαράκι και ζεσταινεται!

marvin
23-02-12, 02:19
Εγω μπερδευτηκα η για την πτωση μετα το φαγητο λεγαμε;:turtle: