PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΛΥΠΟΔΙΑΛΥΣΗ



louhs
23-02-12, 11:55
χαιρετω ολη την παρεα!!!:rolf:

θα ηθελα λιγακι την εμπειρια σας σε θεμα διατροφης και λυποδιαλυσης, ειμαι 1,80 υψος, 81 κιλα, 30χ βλεπω οτι εχω λιπος το οποιο θελω να
καψω και να σχηματισω λιγο τους κοιλιακους, λογο δουλειας και οικογενεις-παιδια δεν εχω αρκετο χρονο για γυμναστηριο, τωρα τελευταια αρχισα να κανω λιγο μπαρα στο σπιτι με λιγο σχοινακι και κοιλιακους με βαρη, απο οτι καταλαβατε ολο αυτο το διαστημα εγινα τουμπανο:bodybuilder2::squat::bblifthard: με καποια ποστ σας που εχω διαβασει μου εχει ανεβει ακομη ποιο πολυ η θεληση.
θα ηθελα ενα προγραμμα διατροφης-θερμιδων και ασκησης για το σπιτι, ετσι ωστε να καψω το λιπος και να κανω ενα ωραιο κορμι.
απο ογκο νομιζω οτι ειμαι καλα, και γενικα ειμαι σφιχτος.
υπαρχει και μια περιπτωση να αρχισω κολυμβηση, τα φωτα σας παρακαλω!!!:banghead:

louhs
23-02-12, 12:46
ξεχασα να πω οτι δεν τρωω καθολου κρεας

tolis93
23-02-12, 16:07
φιλε μ διατροφη να σου φτιαξει καποιος απλα δε παιζει γιατι δε ξερουμε τις αναγκες σου. δλδ ποσες θερμιδες θελεις κ ποσες καις.
θα σου πω γενικα πραγματα
1)υπολογιζεις τις θερμιδες απο αυτα π τρως και μενεις στα ιδια κιλα

2) κοβεις 200-300 θερμιδες απο αυτες

3)τις θερμιδες που μενουν τις συμπληρωνεις με υγιεινες τροφες
οπως τυρι κοτατζ βρωμη πατατες γλυκοπατατες ρυζι (βραστα) ψαρια θαλασσινα(εφοσον δε τρως κρεας) αυγα (κροκοι και ασπραδια) ξηρους καρπους ελαιολαδο λαχανικα σαλατες κτλπ καποια φρουτα γιαουρτι(καλη πηγη πρωτεινης κατα τη γνωμη μου) και αναλογες τροφες
φτιαξε ενα προγραμμα που να παιρνεις το βαρος σου επι 1μισι τουλαχιστον σε πρωτεινη(μη σου πω επι 2) να παιρνεις το βαρος σου επι 1 σε λιπαρα και οτι μενει να συμπληρωνεις με υδατανθρακες. βεβαια λιπαρα υδατανθρακες μπορεις να κανεις πειραματα να δεις τι δουλευει καλυτερα πανω σου καθως και ποιες πηγες υδατανθρακων και λιπαρων δουλευουν καλυτερα επανω σου.
ελπιζω να βοηθησα

louhs
23-02-12, 17:23
ναι με βοηθησες παρα πολυ, επι της ουσιας κιολας εχει μια εβδομαδα τωρα που ακολουθω αυτην του ειδους την διατροφη και εχω καψει αρκετο λιπος τα οποια αποτελεσματα ειναι ορατα. με την απαντηση σου νομιζω οτι θα βελτιωσω ακομη ποιο πολυ την διατροφη μου, με βοηθησε αρκετα
σε ευχαριστω πολυ!!!!!;)

tolis93
23-02-12, 17:46
ναι με βοηθησες παρα πολυ, επι της ουσιας κιολας εχει μια εβδομαδα τωρα που ακολουθω αυτην του ειδους την διατροφη και εχω καψει αρκετο λιπος τα οποια αποτελεσματα ειναι ορατα. με την απαντηση σου νομιζω οτι θα βελτιωσω ακομη ποιο πολυ την διατροφη μου, με βοηθησε αρκετα
σε ευχαριστω πολυ!!!!!;)

τιποτα.ευχαριστιση μου.αν θελεις ανεβασε και τη διατροφη που κανεις για να δουμε τυχον λαθη κτλπ

louhs
23-02-12, 19:22
η διατροφη μου ειναι πανω κατω αυτη αυτη,
για πρωινο συνηθως κορνφλεικς ολικης αλεσης με χαμηλα λιπαρα γαλα, εναλλακτικα κανα δυο φετες ψηλες με φυστικοβουτυρο και μαρμελαδα με ενα ποτηρι γαλα λαιτ, για δεκατιανο γιαουρτακι λαιτ με λιγο μελι, η καμια μπαρα δημητριακων, μεσημερι συνηθως μαγειρεμενο φαγητο με λιγο τυρακι, απογευμα 4-5 ωρα κανα φυστικι η αμυγδαλο, και για βραδακι καμια σαλατα μαρουλι, κουνουπιδι η κατι αναλογο με λιγο ψωμακι.
οι τροφες μου ειναι πανω κατω αυτες, δεν ειναι καποια διατροφη που εχω παρει απο καπου, ειναι βαση της κρισεως μου και του τι υπαρχει στο ψυγειο, το κανω εδω και δεκα μερες περιπου.

tolis93
23-02-12, 20:52
η διατροφη μου ειναι πανω κατω αυτη αυτη,
για πρωινο συνηθως κορνφλεικς ολικης αλεσης με χαμηλα λιπαρα γαλα, εναλλακτικα κανα δυο φετες ψηλες με φυστικοβουτυρο και μαρμελαδα με ενα ποτηρι γαλα λαιτ, για δεκατιανο γιαουρτακι λαιτ με λιγο μελι, η καμια μπαρα δημητριακων, μεσημερι συνηθως μαγειρεμενο φαγητο με λιγο τυρακι, απογευμα 4-5 ωρα κανα φυστικι η αμυγδαλο, και για βραδακι καμια σαλατα μαρουλι, κουνουπιδι η κατι αναλογο με λιγο ψωμακι.
οι τροφες μου ειναι πανω κατω αυτες, δεν ειναι καποια διατροφη που εχω παρει απο καπου, ειναι βαση της κρισεως μου και του τι υπαρχει στο ψυγειο, το κανω εδω και δεκα μερες περιπου.

μαρεσει το σκεπτικο οχι η διατροφη ομως...
το πρωινο οκ. αν ειχες βρωμη αντι για δημητριακα καλυτερο για μενα αλλα η βρωμη παει λιγο με μετρο οσο να ναι :green: ενδιαμεσα θα εβαζα και κανα φρουτο προσωπικα με το γιαουρτι.μπαρα δημητριακων δε θα το σκεφτομουν καν.θα προτιμουσα κανενα τοστ με γαλοπουλα (ιδιες θερμιδες εχει χοντρικα αν το προσεξεις;)) το απογευμα εισαι οκ με ξηροκαρπια αν και θα εβαζα και καποια πηγη πρωτεινης ειδικα αν ειναι πριν το γυμναστηριο(πχ κανα γιαουρτι για καζεινη να σε κρατησει μαζι με λιπαρα) το βραδυνο σου θα ελεγα ειναι μηδαμινο σε πρωτεινη.βαλε και κοτοπουλο η ψαρακι(τονο πχ η αλλο ψαρι) η γενικα αλλο κρεας η 4-5 βραστα αυγα και βαλε τους 2 κροκους. η οσους θελεις εσυ και σε καλυπτουν.η βαλε 1 τυρι κοτατζ η γιαουρτι μαζι
μη φοβασαι να τρως πρωτεινη.ισα ισα καλο σου κανει δινει ωθηση στους μυες σου και τους συντηρει σε υποθερμιδικες διατροφες(σαν αυτη π κανεις τωρα)

louhs
23-02-12, 21:13
φιλε μου τολη σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ,:wink: θα ακολουθησω την διατροφη με τις αλλαγες που μου προτεινες,με βοηθησες παρα πολυ!!!!
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

tolis93
23-02-12, 21:22
φιλε μου τολη σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ,:wink: θα ακολουθησω την διατροφη με τις αλλαγες που μου προτεινες,με βοηθησες παρα πολυ!!!!
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
οποτε θες εδω ειμαστε:green:

louhs
17-03-12, 01:43
χαιρετω και παλι την παρεα!!!! σκεφτηκα να ανεβασω μια φωτογραφια για να ακουσω γνωμες και συμβουλες βαση της εμπειριας σας, οτι εχετε να πειτε, πειτε το αφοβα, αυτο που θελω ειναι να εχω αποτελεσματα επανω μου, για αυτο καθε αποψη καλοδεχουμενη:shifty: 42016

sifounas1
23-03-12, 22:54
καλησπερα και απο εμενα.....δεν ξερω τι ποσοτητες τρως η ποσες θερμιδες λαμβανεις ....αλλα μια συμβουλη εκτος απο το πρωινο αεροβιο 2-3 φορες επι 40 λεπτα που το θεωρω σημαντικο για καποιον που θελει να ριξει το % λιπος του ,σαν 2 συμβουλη ειναι να μειωσεις λιγο τις ποσοτητες του υδατανθρακα που τρως και γενικοτερα να αποφευγεις να τρως 2-3 ωρες πριν τον υπνο.......να σπασεις τα γευματα σου σε 3 κυρια [πρωινο-μεσημ-βραδινο] και 2 σνακ ωστε να μην χρειαζεσαι να τρως πολυ και ατσουμπαλα........ελπιζω να βοηθησα

sifounas1
23-03-12, 22:57
ξεχασα να σου πω πως για να ριξεις το % μπορεις να ριξεις και μια ματια εδω ....http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15185-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%9A%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82

sifounas1
23-03-12, 23:00
ελπιζω να βοηθησα......συνεχισε να κανεις προπονησεις οχι μονο για αισθησιακους λογους αλλα και για θεμα υγειας και εγω διαβασει σε ενα αρθρο οτι ολοι πρεπει να κανουν αεροβιο τουλαχιστον 3-4 φορες απο 30 λεπτα γιατι βοηθαει πολυ σε καρδιαγγειακο συστημα,αναπνευστικο,αρτηριακο και αλλα που δεν θυμαμαι....επισης να ξερεις στους αντρες το μαξ λιπος που πρεπει να εχουν ειναι 20% μετα θεωρουνται παχυσαρκοι αν και εσυ απο την photo δεν φαινεσαι πολυ λιπωμενος .....κανε μια προσπαθεια αν χανεις 1 κιλο λιπους το μηνα σε 4-5 μηνες θα εισαι πολυ καλα

louhs
01-05-12, 14:33
χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!! να εισαι σιγουρος οτι θα με βοηθησουν!!;););)