PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος από Βras De Fer



sifounas1
24-02-12, 16:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΕΚΑΝΕ ΧΕΙΡΟΠΑΛΗ ΜΕ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΥΠΕΡΚΟΝΔΙΛΙΟ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΒΡΑΧΙΟΝΙΟΥ.ΕΚΑΝΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΛΑΜΑ....ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΑΒΑΛΕ[ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ ΧΕΙΡΟΠΑΛΗ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ] ΤΡΑΒΙΟΤΑΝ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΕ ΝΑΡΘΙΚΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΒΑΡΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗ ΚΑΛΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΤΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΡΑ`/ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Π.Χ. ΓΛΥΚΟΖΑΜΙΝΗ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

*** Γραφε με μικρους χαρακτήρες,ειναι κανονας του φόρουμ.MODS TEAM***

pan0z
24-02-12, 16:49
τοσο καιρο στο γυμναστηριο εχω κανει χιλιαδες μαλακιες πολλα κιλα,λαθος τεχνικη,καμια φορα εφυγε καμια μπαρα ή κανας αλτηρας και ποτε δεν τραυματιστηκα...Μια φορα εκανα μπραντ εφερ με κατι παλικαρια και για 2 βδομαδες με πονουσε ο αγκωνας...Πραγματικα δεν εχει καταπονεθει τοσο πολυ το χερι μου αλλη φορα εκτος απο αυτο εδω.Συνιστω οσους θελουν να συνεχησουν την πορεια τους στο gym να πνιξουν τον εγωισμο τους και να πουνε κανα οχι ή τουλαχιστον να κανουν ενα ζεσταμα εστω... απο τοτε που το επαθα δεν μου εχει φυγει ποτε παντα οταν παω να κανω μια τετια κινηση μου ερχετε ενα ελαφρο τσουξιμο.

sifounas1
24-02-12, 23:33
συγγνωμη για τα κεφαλαια το παραλειψα απο βιασυνη...επισης να προσθεσω οτι το παιδι που εσπασε το χερι του εκανε γυμναστικη 2 χρονια και πιστευω πως οι πιεσεις που ασκοντουσαν στον αγκωνα οταν εκανε π.χ. μπαρα με 80kg-90kg θα ηταν μεγαλυτερες απο τοτε που εκανε bra de fer ...προφανως και ειχανε λαθος σταση και προφανως λογο στροφορμης -τερματισε-τον αγκωνα του στην μερια που -κλειδωνει- και δεν παει πιο κατω και το εσπασε...στιγμη ατυχιας ...απλα θα επανερθει πληρως?Στο χειρουργιο του κοψανε και τον τρικεφαλο για να βαλουν την λαμα αλλα του το ξαναραψανε...του κανανε και μια ενεση μυοχαλαροτικη στο χερι πριν το χειρουργιο γιατι ηταν πολυ τουμπανιασμενο και δεν ξεπριζοταν με τιποτα.Το χερι του normal ειναι 44-45cm και τοτε πρισμενο ηταν πιο μεγαλο....τεσπα θα του προτεινατε καποιο συμπληρωμα για αναρρωση καλυτερη και ταχυτερη?-ενα ειναι σιγουρο δεν θα ξαναβαλει bra de fer ποτε....

sadistic
25-02-12, 00:06
.Μια φορα εκανα μπραντ εφερ με κατι παλικαρια και για 2 βδομαδες με πονουσε ο αγκωνας...Πραγματικα δεν εχει καταπονεθει τοσο πολυ το χερι μου αλλη φορα εκτος απο αυτο εδω.Συνιστω οσους θελουν να συνεχησουν την πορεια τους στο gym να πνιξουν τον εγωισμο τους και να πουνε κανα οχι ή τουλαχιστον να κανουν ενα ζεσταμα εστω... απο τοτε που το επαθα δεν μου εχει φυγει ποτε παντα οταν παω να κανω μια τετια κινηση μου ερχετε ενα ελαφρο τσουξιμο.ακριβως αυτο!εδω στο οκλαντ στη δουλεια που ειμαι ειναι και ενας maori.οι μαορι ειναι μια φυλη που ολοι τους ειναι ....απο μεγαλοι μεχρι τεραστιοι.εχουν φυσικη δυναμη.για να μην μακριγορο με ειδε γυμνασμενο και μου λεει...ελα να βαλουμε μπραντεφερ.οκ,του λεω μια μερα θα βαλουμε.και ηρθε η ωρα....μετα απο μια σουπερ κουραστικη μερα!βαλαμε και η καταληψη ηταν οτι δεν μπορεσε να με παρει με τιποτα.να σας πω ουτε εγω το πυστευα!!!ημουν ο πρωτος που εσπασα το ρεκορ του,και που δεν μπορεσε να παρει.αλλα και το τιμημα ...ξερετε.εχει περασει 1,5 μηνας και ακομα ο αγκωνας μεσα ποναει.για να κανω γυμναστικη κανω πολυ καλο ζεσταμα,και οταν ξυπναω καθε πρωι νιωθω τον αγκωνα μου μεσα να καιει.γι αυτο αν θελουμε λειτουργικα τα χερακια μας οπως λεει και το παλικαρι ποιο πανω...οι εγωισμοι στην ακρη.δεν αξιζει...

Andrikos
25-02-12, 00:12
Φίλε μου περαστικά αλλά όταν έχετε αυτή την νοοτροπία ''να πάρω συμπλήρωμα για να διορθώσω την βλακεία μου", θα το κάνεις χειρότερα το θέμα.:green: Μία μαλακία και μισή είναι η γλυκοζαμίνη, και με τη βούλα (http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=433502&h1=true#commentForm).Υπομονή, κάντε ότι σας πουν οι ειδικοί, και να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Gaspari
25-02-12, 18:23
Εγώ πάλι εκτός απο προσωπικά το παίρνω και σαν πρόκληση. Εκτός που δεν με χει πάρει κανένας στην σχολή μου ως τώρα, τους πάω κόντρα εγώ απο μόνος μου:green: Ποτέ δεν έχω πάθει κάτι παρόμοιο γιατί πολύ απλά πάντα κέρδιζα :turtle:

Όσο για τον φίλο σου, περαστικά του και υπομονή δυστηχώς..δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ας αφήσει το χρόνο..

pan0z
25-02-12, 19:28
Εγώ πάλι εκτός απο προσωπικά το παίρνω και σαν πρόκληση. Εκτός που δεν με χει πάρει κανένας στην σχολή μου ως τώρα, τους πάω κόντρα εγώ απο μόνος μου:green: Ποτέ δεν έχω πάθει κάτι παρόμοιο γιατί πολύ απλά πάντα κέρδιζα :turtle:

Όσο για τον φίλο σου, περαστικά του και υπομονή δυστηχώς..δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ας αφήσει το χρόνο..

Δεν ειναι θεμα νικης ή ηττας απλα τρωει ζορι εκεινο το σημειο και ειναι πολυ επικινδυνο.Φιλικα θα σου προτεινα να αφησεις την φιγουρα για να εχεις και εσυ το κεφαλι σου ησυχο γιατι μια φορα θα την παθεις.

mono AEK
13-03-12, 16:40
οι πιεσεις που ασκοντουσαν στον αγκωνα οταν εκανε π.χ. μπαρα με 80kg-90kg θα ηταν μεγαλυτερες απο τοτε που εκανε bra de fer

μεγαλυτερες αλλα και διαφορετικες
με τα βαρη γυμναζουμε συγκεκριμενους μυς με συγκεκριμενη κινηση
η κινηση του μπραντεφερ δε γινεται μεσα στο γυμναστηριο
γιαυτο το λογο και πρεπει να αλλαζουμε συχνα ασκησεις για να δινουμε νεα ερεθισματα στο σωμα
εγω πχ γυμναζω χρονια τα ποδια με σκουοτ πρεσα εκτασεις προβολες λεγκ κερλ κτλ αλλα οποτε παω για μπαλα που δεχονται μικροτερη επιβαρυνση μετα δεν μπορω να περπατησω

ναι μεν λοιπον εχεις δυναμη να κερδισεις στη χειροπαλη αλλα καποια κομματια που δεν εχουν δουλεψει με βαρη ειναι ευαισθητα να τραυματιστουν

εγω δε θα σου πω μη βαζεις μπραντεφερ αλλα κανε ζεσταμα καλο πρωτα