PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελανιες μετα απο προπονηση..



Ηλαπ
26-02-12, 04:53
Καλησπερα παιδια!
Οπως και(πιθανον) καταλαβατε και απο το τιτλο εχω πρβλημα με τις μελανιες....ΠΟτε πριν δεν εκανα κατι με αυτα τα μαυροκιτρινοπρασινα σημαδακια αλλα τρ τελευτεα εχει παραγινει το κακο λογο της προπονησης!!Στην τελευτεα και μονο αποχτησα 6 (τουλαχιστον γιατι μπορει αν ειναι μερικες που δεν φαινονται αλλα τις νιωθω :turtle: )...
ΜΠορει να με θεωρησεται υπερβολικο ή ψυρα αλλα δεν αντεχω αυτα τα σημαδια μου καθονται για τοσο καιρο!!!

Ξεριε κανεις καποιο κολπο ή καποιο φαρμακο με το οποιο ερχεται πιο γρηγορα η "αναρωση"???

Σας ευχαριστω πλ εκ των προτερων, καθε βοηθεια δεκτη!!!!!

CapoFighter
26-02-12, 10:12
Εννοεις οτι οταν πχ κανεις στηθος τοτε βγαζεις μελανιες στο στηθος?Η οταν κανεις χερια βγαζεις στα χερια? Φυσικα και υπαρχουν συμπληρωματα για να αναρρωνεις πιο γρηγορα αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο!!!

Ηλαπ
26-02-12, 13:04
Εχεις δικιο δεν το διευκρινησα!!!
Μελανιες μετα απο προπονιση MMA που ειναι σαν εκεινες που παθενεις μετα απο πτωση ή απο χτυπημα...

Γιάννηςς
26-02-12, 13:35
Aχα!Και γω στο κικ μποξινγκ τα ιδια.Μόνιμα μελανιές στα κόκαλα της λεκάνης που προεξέχουν απο τα uppercuts,στους πήχεις από τις αγκωνιές,στους τετρακέφαλους από τα low,και καμιά φορά στο κούτελο(βασικά εκεί κοκκινήλες ειναι) απο την παθητική άμυνα :P.

Ηλαπ
26-02-12, 13:42
Aχα!Και γω στο κικ μποξινγκ τα ιδια.Μόνιμα μελανιές στα κόκαλα της λεκάνης που προεξέχουν απο τα uppercuts,στους πήχεις από τις αγκωνιές,στους τετρακέφαλους από τα low,και καμιά φορά στο κούτελο(βασικά εκεί κοκκινήλες ειναι) απο την παθητική άμυνα :P.

Μπαα εγω δεν εχω θεμα με το striking( κικ, μποξ κλπ) αλλα πιο πλ απο την παλη στο εδαφος....Στην τελευτεα προπο απεχτησα μελανιες στον ομο, δυο στον αγκωνα, μια στον πηχη και μια σε καθε πλευρο( οι οποιος μπορει και να εγιναν σε συνδιασμο με το σχολ που ειχαν ανεβει 2 ατομα στην πλατη μου και τους εκανα βολτες και με πιεχαν πλ σε εκεινο το σημειο :turtle: )

Lao
26-02-12, 14:36
Εχεις δικιο δεν το διευκρινησα!!!
Μελανιες μετα απο προπονιση MMA που ειναι σαν εκεινες που παθενεις μετα απο πτωση ή απο χτυπημα...

Δεν θέλω να διαβάζω τέτοια! :green:

Οι μελανιές είναι το σημάδι των πολεμιστών...:P

Ηλαπ
26-02-12, 14:46
Δεν θέλω να διαβάζω τέτοια! :green:

Οι μελανιές είναι το σημάδι των πολεμιστών...:P

Δλδ οι πολεμιστες διχνουν σαν σκυλακια δελματιας απο την διχρωμια που προκαλουν οι μελανιες??? :turtle: :P

CapoFighter
26-02-12, 15:07
Δλδ οι πολεμιστες διχνουν σαν σκυλακια δελματιας απο την διχρωμια που προκαλουν οι μελανιες??? :turtle: :P

:bowdown::bowdown::bowdown::green::green::green: axxxaxaaxax Ακριβως...!!! Και εγω εχω τετοιο προβλημα με την παλη αλλα εγω τουλαχιστον το αποδεχομαι :P

Ηλαπ
26-02-12, 15:48
Και εγω προσπαθω αλλα ειναι λιγο καπως....Τον χειμωνα τουλαχιστον φοραμε και μακρυα ρουχα και δεν πολυφαινονται.....Το καλοκαιρι ομως τι κανουμε???

COBRA_STYLE
26-02-12, 16:06
Ε δεν μπορεις να κανεις κατι το καλοκαιρι ρε φιλε.

Η' θα το κοψεις ή δε θα βγαινεις απο το σπιτι αφου δε σαρεσει το θεαμα.:unsure:

Ηλαπ
26-02-12, 16:39
Ε δεν μπορεις να κανεις κατι το καλοκαιρι ρε φιλε.

Η' θα το κοψεις ή δε θα βγαινεις απο το σπιτι αφου δε σαρεσει το θεαμα.:unsure:

Τπτ απο τα δυο δεν γινεται....
Το θεμα μου ειναι αν μπορω να κανω κατι οχι για να μην βγαινουν αλλα για να φευγουν πιο γρηγορα....

COBRA_STYLE
26-02-12, 17:24
Ισως μασαζ σε αυτες τις περιοχες σε συνδυασμο με καποια κρεμα.

Γιάννηςς
26-02-12, 17:43
Απλά προσπάθησε να το αποδεχθείς.Ειδικά αν αγαπάς αυτό που κάνεις,οι μελανιές δεν είναι τίποτα!Σιγά μωρέ,τις μελανιές θα κοιτάνε το καλοκαίρι; :P Προσωπικά εγω ποτέ δεν το χα σκεφτεί έτσι.Εννοώ ποτέ δεν με πείραξε ιδιαίτερα...είναι πως θα το πάρεις πιστεύω.

Lao
26-02-12, 17:46
Δλδ οι πολεμιστες διχνουν σαν σκυλακια δελματιας απο την διχρωμια που προκαλουν οι μελανιες??? :turtle: :P

Υπερβολές... :P


Και εγω προσπαθω αλλα ειναι λιγο καπως....Τον χειμωνα τουλαχιστον φοραμε και μακρυα ρουχα και δεν πολυφαινονται.....Το καλοκαιρι ομως τι κανουμε???

Listen, πολλές γυναίκες θα σου πουν ότι οι μελανιές και τα σημάδια δείχνουν έναν άντρα που δεν κολώνει να κάνει πράγματα. Αν λοιπόν ουσιαστικά αυτό είναι το πρόβλημά σου, θα έλεγα να μην σε απασχολεί άλλο.

Αν τώρα το κριτήριό σου για να ασχοληθείς με κάτι, είναι το αν θα έχεις μελανιές το καλοκαίρι, θα έλεγα ότι έχεις επιλέξει λάθος άθλημα / ΠΤ / whatever.

Μην πάρεις στραβά αυτό που σου λέω, απλά θεωρώ ότι πρέπει να το αποδεχτείς εφόσον έχεις επιλέξει αυτό που έχεις επιλέξει.

Τώρα, για να σου φύγει ακόμα πιο πολύ η έννοια, με τον καιρό το σώμα σου θα γίνει πιο ανθεκτικό και θα μελανιάζεις λιγότερο. Και εγώ, όταν πρωτοξεκίνησα έκανα εύκολα μελανιές και σημάδια. 15 χρόνια μετά, και μετά από πολλές γροθιές, κλωτσιές, ακροβατικά και πτώσεις, μελανιάζω πολύ δύσκολα.

Φυσικά, παίζει ρόλο και η διατροφή, οπότε κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς. ;)

Μην ξεχνάς ποτέ πάντως, ότι ΠΤ, ΜΑ, ΜΜΑ ή ότι άλλο θες, σημαίνουν σκληραγωγία. :toast:

Ηλαπ
26-02-12, 17:52
@Lao

δεν εχεις αδικο...τελικα μαλλον θα πρεπει να το αποδεχτω....
Τι ενωεις για την διατροφη???

εντιτ: η σκληραγωγια ειναι ενα απο τα πραγματα που θελω να ερθουν με οποιοδηποτε(σχεδον) κοστος!!!

Lao
26-02-12, 18:00
@Lao

δεν εχεις αδικο...τελικα μαλλον θα πρεπει να το αποδεχτω....
Τι ενωεις για την διατροφη???

εντιτ: η σκληραγωγια ειναι ενα απο τα πραγματα που θελω να ερθουν με οποιοδηποτε(σχεδον) κοστος!!!

Το να έχεις καλό και γερό δέρμα, να αναρρώνεις γρήγορα κτλ, μέχρι ενός σημείου είναι ΚΑΙ θέμα διατροφής.

Ακριβώς το ίδιο, ισχύει και για τα οστά σου.

Τρως σωστά; Παίρνεις βιταμίνες Α και Ε στις ποσότητες που χρειάζεσαι; Από D πως πάμε; Νερό πίνεις αρκετό;

Ηλαπ
26-02-12, 18:03
Το να έχεις καλό και γερό δέρμα, να αναρρώνεις γρήγορα κτλ, μέχρι ενός σημείου είναι ΚΑΙ θέμα διατροφής.

Ακριβώς το ίδιο, ισχύει και για τα οστά σου.

Τρως σωστά; Παίρνεις βιταμίνες Α και Ε στις ποσότητες που χρειάζεσαι; Από D πως πάμε; Νερό πίνεις αρκετό;

Το σωστα πως το ενωεις???Δεν εχω καποια συγκεκριμενη διατροφη...Απλος προσπαθω να αποφευγω τα πολλα γλυκα/τηγανητα κλπ και να περνω οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορω...Εξτρα βιταμηνες οχι...Μαλλον θα πρεπει να ξεκινησω ε?? Νερο μονο οταν διψασω....

Lao
26-02-12, 18:07
Το σωστα πως το ενωεις???Δεν εχω καποια συγκεκριμενη διατροφη...Απλος προσπαθω να αποφευγω τα πολλα γλυκα/τηγανητα κλπ και να περνω οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορω...Εξτρα βιταμηνες οχι...Μαλλον θα πρεπει να ξεκινησω ε?? Νερο μονο οταν διψασω....

Βλέπεις;

Ορισμένα πράγματα δεν είναι τόσο τυχαία όσο νομίζουμε, κάποιες φορές.

Δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη διατροφή, άρα κατά πάσα πιθανότητα δεν δίνεις στο σώμα σου αυτό που χρειάζεται για να ανταπεξέλθει σε κάτι απαιτητικό όπως αυτό που κάνεις.

Επειδή είμαι υπέρ του να ανακαλύπτουμε πράγματα μόνοι μας, κάνε μια έρευνα σχετικά με το ποιες τροφές ωφελούν το δέρμα και τα οστά. Μετά, τσέκαρε κατά πόσο η διατροφή σου ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου και πράξε αναλόγως. ;)

Ηλαπ
26-02-12, 18:17
Ωραια!!!Σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-04-16, 12:53
Oι μικροαιμοραγίες οφείλονται σε ρήξη αγγείων μέσα στους μύες που πιέζονται σε διάφορες ασκήσεις από την επαφή τους με αντικείμενα,πχ στις όρθιες άρσεις κνημών στο μηχάνημα,στην περιοχή των τραπεζοειδών.
Η χρήση σαλικιλικού οξέως ελαττώνει τη δυνατότητα αιμοστατικού μηχανισμού μέσω αδρανοποίησης των αιμοπεταλίων.Γενικότερα η χρήση μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων,οδηγεί σε πετέχειες και μελανιές.Στην αρχή το αίμα οξειδώνεται και η μελανιά αποκτά ένα χρώμα βαθύ μπλε έως μωβ.Αργότερα η χολερυθριίνη το ανάγει σε κιτρινοπράσινο