PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοιλιακους πριν η μετα το χασιμο βαρους



tonybros
29-02-12, 23:02
Καλησπερα σ'ολους.
θα ηθελα τα φωτα σας για την συγκεκριμενη απορια. Ειμαι 36 χρονον και 18,5% ποσοστο λιπους. Εχω ξεκινησει ενα προγραμμα για χασιμο βαρους/λιπους με αρκετη αεροβια και βαρη και επισης και διατροφη (δεν θα ηθελα να σας κουραζω γι'αυτο δεν θα αναλυσω το προγραμμα και την διατροφη).
εκει ομως που εχω χασει την μπαλα ειναι οτι καποιος γνωστος μου με συμβουλεψε να μην κανω κοιλιακους ακομα. Να χασω πρωτα τα κιλα και μετα να ξεκινησω κοιλιακους λεγοντας οτι εαν γυμναζω τους κοιλιακους απο τωρα θα επιβραδυνω την λιποδιαλυση στην περιοχη της κοιλιας.
Ισχυει κατι τετοιο ;;;
Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να γυμναζω τους κοιλιακους οπως και τους αλλους μυς.

Ευχαριστω προκαταβολικά

DimitrisT
01-03-12, 09:43
Γυμναζεις τα παντα αναξαρτητα απο το ποσο λιπος εχεις, μυς ειναι και οι κοιλιακοι.
Ισως να εννοουσε να μη τους γυμναζεις γιατι θα μεγαλωσουν και θα ''σπρωχνουν'' το λιπος που βρισκεται απο πανω τους προς τα εξω και θα φαινεται λιγο μεγαλυτερη η κοιλια.
Μη φανταστεις κατι το τρομερο.

ka2sel
01-03-12, 11:09
Καλησπερα σ'ολους.
θα ηθελα τα φωτα σας για την συγκεκριμενη απορια. Ειμαι 36 χρονον και 18,5% ποσοστο λιπους. Εχω ξεκινησει ενα προγραμμα για χασιμο βαρους/λιπους με αρκετη αεροβια και βαρη και επισης και διατροφη (δεν θα ηθελα να σας κουραζω γι'αυτο δεν θα αναλυσω το προγραμμα και την διατροφη).
εκει ομως που εχω χασει την μπαλα ειναι οτι καποιος γνωστος μου με συμβουλεψε να μην κανω κοιλιακους ακομα. Να χασω πρωτα τα κιλα και μετα να ξεκινησω κοιλιακους λεγοντας οτι εαν γυμναζω τους κοιλιακους απο τωρα θα επιβραδυνω την λιποδιαλυση στην περιοχη της κοιλιας.
Ισχυει κατι τετοιο ;;;
Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να γυμναζω τους κοιλιακους οπως και τους αλλους μυς.

Ευχαριστω προκαταβολικά

Αυτο που σου ειπε δεν εχει βαση

giannis64
01-03-12, 19:20
δεν πρεπει να ξεχναμε πως κοιλιακοι και ραχιεοι ενωνουν το επανω με το κατω σωμα. ετσι ειναι καλο να ειναι παντα γυμνασμενοι για να μην δινουμε ολο το βαρος επανω στους σπονδυλους.

δεν ειναι μονο για το 6 πακ ομορφια και μοστρα.

pitbullakias
14-03-12, 22:22
καλησπερα και απο μενα!καταρχην συγνωμη αν γραφω κατι που ηδη υπαρχει η δεν γραφω στο σωστο τοπικ!
σαν νεος και γω εχω καποιες απορειες!
ειμαι 95 κιλα και υψος 1,75!
κανω καποια διατροφη για να χασω λιπος αλλα το προβλημα μου ειναι οταν παω γυμναστηριο καω μονο αεροβιο
ποδηλατο διαδρομο και τα συναφη αντε και σπανια κανα κοιλιακο!με τα βαρη δεν ασχολουμαι καθολου!
αυτο γινεται διοτι εχω ακουσει πως σφιγγεις με τα βαρη και δεν φευγει το λιπος!απο την αλλη ομως παλι εχω ακουσει οτι αν χανεις κιλα μετα κρεμαει το δερμα!λογο του οτι θελω να χασω γυρω στα 15 κιλα δεν ξερω τη να κανω!να κανω βαρη η οχι?καθε συμβουλη δεκτη και ευχαριστω προκαταβολικα

giannis64
14-03-12, 22:31
na ξερεις ενα πραγμα. οσο περισοτερους μυς εχεις, τοσο ποιο ευκολα αποβαλετε το λιπος.

και μυς αποκτας με τα βαρη. αυτα ειναι αλυσιδα. βαρη αεροβια διατροφη.

pitbullakias
14-03-12, 22:35
ωπ συγνωμη εκανα δυο φορες το ποστ λαθος μου!:(
αρα δηλαδη να αρχισω κανενα προγραμμα με βαρη?να σημειωσω οτι κανω και διατροφη παραλληλα και ειμαι ηδη 4 κιλα κατω!
απλα φοβαμαι ουτε να κρεμασω θελω ουτε να σφιξω

giannis64
14-03-12, 22:53
ολο το θεμα ειναι να κατεβεις οσο πιο αργα μπορεις σε λιπος. τα κιλα μην τα μετρας. αρχησε να μετρας με μεζουρα.

Mcstefan7
15-03-12, 00:07
Φίλε κάνε και βάροι και κατέβα σιγά σιγα σε λίπος.Έτσι και δν θα κρεμάσεις αλλα κατεβαίνοντας σε λίπος θα ανεβαίνεις και σε μύες!

pitbullakias
16-03-12, 00:02
ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας και τις απαντησεις σας!
η αληθεια ειναι οτι χανω πολυ ευκολα βαρος και τωρα που κανω και διατροφη ειναι πολυ μεγαλος ο ρυθμος αδυνατισματος μου!
θα προσπαθησω να τρωω περισσοτερο και θα κανω και δειλα δειλα κανα βαρος!
και παλι ευχαριστω πολυ