PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή κατανάλωση συμπληρωμάτων.



james2
01-03-12, 13:25
Γεια σας. Παίρνω τα εξής συμπληρώματα και θα ήθελα να ρωτήσω ποια ώρα, και ποσότητα είναι η καλύτερη για καλύτερα αποτελέσματα. Λόγο δουλειάς πολλές φορες τα παίρνω όπως να είναι και φοβάμαι ότι αυτό έχει αποτέλεσμα να μην δουλεύουν όπως πρέπει και ότι τζάμπα τα παίρνω.

amino 2222 softgels
optimen
glucosamine & chondroitin
omega 3
dexaprine
beta ala9
gold standard whey
CGT-10

Δεκτη κάθε γνώμη.

Adinamos
01-03-12, 14:51
Μεχρι στιγμης πως τα παιρνεις?

james2
01-03-12, 15:16
Το πρωί παίρνω μισό dexaprine και ένα glucosamine πριν το πρωινο. Κατά τις 11 1 omega 3 και 3 beta ala9 +1amino το μεσημέρι ένα optimen+1 amino κατά τις 4.30 το άλλο μισό dexaprine 5.30 πάω γυμναστήριο, όταν γυρίσω 1,5 scoop whey,κατά τις 9 CGT-10, κατά τις 10 το βραδυ ένα amino, και πριν πάω για ύπνο ένα scoop whey με gala.

Andrikos
01-03-12, 15:29
Φίλε μου τα περισσότερα που παίρνεις είναι πεταμένα λεφτά.

Hercules
01-03-12, 15:38
Φίλε μου τα περισσότερα που παίρνεις είναι πεταμένα λεφτά.

συμφωνω απολυτα! αλλος ενας ασχετος που πλακωθηκε σε καμια δεκαρια συμπληρωματα νομιζοντας οτι θα φουσκωσει γρηγοροτερα

james2
01-03-12, 15:50
συμφωνω απολυτα! αλλος ενας ασχετος που πλακωθηκε σε καμια δεκαρια συμπληρωματα νομιζοντας οτι θα φουσκωσει γρηγοροτερα

Κύριε σχετικέ το μονο που δεν περιμένω από αυτά που παίρνω είναι να φουσκώσω... Αν ήθελα να φουσκώσω θα πήγαινα αλλου....

Hercules
01-03-12, 15:54
Κύριε σχετικέ το μονο που δεν περιμένω από αυτά που παίρνω είναι να φουσκώσω... Αν ήθελα να φουσκώσω θα πήγαινα αλλου....

ο λογος που τα παιρνεις τοτε?αν εχεις ελλειψεις στη διατροφη σου κοιτα να την βελτιωσεις,δεν γινεται για καθε ελλειψη που εχουμε να πλακωνομαστε στα συμπληρωματα..η γνωμη μου παντα

Dimitrios
01-03-12, 16:42
συμφωνω απολυτα! αλλος ενας ασχετος που πλακωθηκε σε καμια δεκαρια συμπληρωματα νομιζοντας οτι θα φουσκωσει γρηγοροτερα

Εντάξει ρε φίλε μπορείς να το πεις και καλύτερα. Μην το πάρουμε με τα μούτρα το παιδί...
όντως κάποια είναι αχρείαστα. Παρόλα αυτά άλλο πράγμα ρωτάει.

james2
01-03-12, 16:47
ο λογος που τα παιρνεις τοτε?αν εχεις ελλειψεις στη διατροφη σου κοιτα να την βελτιωσεις,δεν γινεται για καθε ελλειψη που εχουμε να πλακωνομαστε στα συμπληρωματα..η γνωμη μου παντα

1 Γιατί κάνω μια αρκετά κουραστική δουλειά.
2 Γιατί η διατροφή μου δεν είναι και η καλύτερη.

Σίγουρα θα ήμουν τρελός να περίμενα να φουσκώσω από omega 3 και glucosamine....
Και σίγουρα όταν κάποια από αυτά τελειώσουν δεν θα τα ξαναγοράσω.

Chalkiasdimitris
01-03-12, 18:06
Γεια σας. Παίρνω τα εξής συμπληρώματα και θα ήθελα να ρωτήσω ποια ώρα, και ποσότητα είναι η καλύτερη για καλύτερα αποτελέσματα. Λόγο δουλειάς πολλές φορες τα παίρνω όπως να είναι και φοβάμαι ότι αυτό έχει αποτέλεσμα να μην δουλεύουν όπως πρέπει και ότι τζάμπα τα παίρνω.

amino 2222 softgels
optimen
glucosamine & chondroitin
omega 3
dexaprine
beta ala9
gold standard whey
CGT-10

Δεκτη κάθε γνώμη.


καλησπερα ,
φανταζομαι οτι ταυτοχρονα θελεις να χασεις και λιπος ,και βαζεις το dexaprine,
την πρωτεινη μπορεις να την εχεις οποια ωρα της ημερα θελεις για να φτανεις (με την πρωτεινη) τα 5-6 γευματα την ημερα
τα αμοινοξεα μπορεις να τα βαζεις μαζι με τα στερεα γευματα για να αυξανεις την πρωτεινη τους
την οπτιμεν μαζι με το πρωινο
τα omega 3 μαζι με το πρωινο και το μεσιμεριανο
το dexaprine το πρωι νυστικος και πριν την προπονηση
το beta ala 9 με αδειο το στομαχι και αυτο ,καποια στιγμη το πρωι και το απογευμα
το cgt-10 κατα την διαρκεια της προπονησης

τα βαζω ετσι λογο του οτι ειναι πολλα και δεν βλεπω χωρο να στα προτεινω αλλιως

πιστευω να βοηθαω

james2
01-03-12, 18:55
καλησπερα ,
φανταζομαι οτι ταυτοχρονα θελεις να χασεις και λιπος ,και βαζεις το dexaprine,
την πρωτεινη μπορεις να την εχεις οποια ωρα της ημερα θελεις για να φτανεις (με την πρωτεινη) τα 5-6 γευματα την ημερα
τα αμοινοξεα μπορεις να τα βαζεις μαζι με τα στερεα γευματα για να αυξανεις την πρωτεινη τους
την οπτιμεν μαζι με το πρωινο
τα omega 3 μαζι με το πρωινο και το μεσιμεριανο
το dexaprine το πρωι νυστικος και πριν την προπονηση
το beta ala 9 με αδειο το στομαχι και αυτο ,καποια στιγμη το πρωι και το απογευμα
το cgt-10 κατα την διαρκεια της προπονησης

τα βαζω ετσι λογο του οτι ειναι πολλα και δεν βλεπω χωρο να στα προτεινω αλλιως

πιστευω να βοηθαω

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Lao
02-03-12, 02:45
Το πρωί παίρνω μισό dexaprine και ένα glucosamine πριν το πρωινο. Κατά τις 11 1 omega 3 και 3 beta ala9 +1amino το μεσημέρι ένα optimen+1 amino κατά τις 4.30 το άλλο μισό dexaprine 5.30 πάω γυμναστήριο, όταν γυρίσω 1,5 scoop whey,κατά τις 9 CGT-10, κατά τις 10 το βραδυ ένα amino, και πριν πάω για ύπνο ένα scoop whey με gala.

Σε ό,τι αφορά την Opti-Men πάντως, λάθος την παίρνεις. Η δοσολογία είναι 3 ταμπλέτες την μέρα και όχι μία.

Θα παίρνεις μία με κάποιο γεύμα. Βάλε οπωσδήποτε μία με το πρωινό σου.

Τα Ω3 πάλι... εξαρτάται. Ποια έχεις;

james2
02-03-12, 11:39
Σε ό,τι αφορά την Opti-Men πάντως, λάθος την παίρνεις. Η δοσολογία είναι 3 ταμπλέτες την μέρα και όχι μία.

Θα παίρνεις μία με κάποιο γεύμα. Βάλε οπωσδήποτε μία με το πρωινό σου.

Τα Ω3 πάλι... εξαρτάται. Ποια έχεις;


Τα απλα ω3 τις Now.

Lao
02-03-12, 13:14
Τα απλα ω3 τις Now.

Από αυτά πρέπει να παίρνεις minimum 4 την μέρα, λόγω χαμηλής περιεκτικότητας.

GeoDask
02-03-12, 13:32
Σε ό,τι αφορά την Opti-Men πάντως, λάθος την παίρνεις. Η δοσολογία είναι 3 ταμπλέτες την μέρα και όχι μία.

Θα παίρνεις μία με κάποιο γεύμα. Βάλε οπωσδήποτε μία με το πρωινό σου.

Τα Ω3 πάλι... εξαρτάται. Ποια έχεις;

Μια ερώτηση. Γιατί είναι λάθος να πάρει 1 ή 2 ; επειδή στο κουτί λεει 3 ;

Lao
02-03-12, 13:39
Μια ερώτηση. Γιατί είναι λάθος να πάρει 1 ή 2 ; επειδή στο κουτί λεει 3 ;

Γιατί σχεδόν σε όλα τα πράγματα, παίρνει πολύ χαμηλές δόσεις έτσι. Δεν έχει κανένα νόημα αυτό που κάνει.

Κάθε εταιρεία, όταν βγάζει ένα προϊόν, το βγάζει με κάποιες προδιαγραφές χρήσης, οι οποίες προδιαγραφές έχουν σκοπό την θεωρητικά καλύτερη απόδοσή του.

Και μιας και η Opti-Men είναι το θέμα μας, όταν κάποιος παίρνει μόνο μία ταμπλέτα αντί για 3, με εξαίρεση τις Β1, Β2, Β3, Β5 και Ε, παίρνει τέτοιες δόσεις που είναι σαν να παίρνει Centrum.

Αν παρόλαυτά το παιδί δεν γουστάρει να παίρνει 3 ταμπλέτες την μέρα, τότε κακώς την πήρε. Ας έπαιρνε μία φόρμουλα που να είναι φτιαγμένη ώστε να παίρνει 1 την μέρα.

james2
02-03-12, 13:49
Από αυτά πρέπει να παίρνεις minimum 4 την μέρα, λόγω χαμηλής περιεκτικότητας.

Ναι το ξέρω αυτό και σκέφτομαι να τις αλλάξω.
Για την optimen έχεις δίκιο. Συνήθως παίρνω 2. Εχω δοκιμάσει και βραδυ αλλα μου κάθεται κάπως στο στομάχι γίαυτό την αποφεύγω. Πχ με τις anavite έπαιρνα 3 το πρωί και 3 το βραδυ αλλα δεν είχα αυτό το θέμα..

Lao
02-03-12, 13:52
Ναι το ξέρω αυτό και σκέφτομαι να τις αλλάξω.
Για την optimen έχεις δίκιο. Συνήθως παίρνω 2. Εχω δοκιμάσει και βραδυ αλλα μου κάθεται κάπως στο στομάχι γίαυτό την αποφεύγω. Πχ με τις anavite έπαιρνα 3 το πρωί και 3 το βραδυ αλλα δεν είχα αυτό το θέμα..

Να υποθέσω ότι έπαιρνες και τις 2 ταμπλέτες της Opti-Men μαζί;

Αν ναι, μην το ξανακάνεις. Η σωστή χρήση της Opti-Men είναι 1+1+1 πάντα με κάποιο γεύμα. Είναι πολυβιταμίνη που έχει σαν σκεπτικό (και βάσει αυτού έχει φτιαχτεί) να τροφοδοτείσαι όλη μέρα με καλούδια. ;)

Andrikos
02-03-12, 14:42
Μια ερώτηση. Γιατί είναι λάθος να πάρει 1 ή 2 ; επειδή στο κουτί λεει 3 ;

Ειδικά αν δεν πάρει κανένα .. .Bye bye muscles!

Kazmaier
02-03-12, 14:45
Ειδικά αν δεν πάρει κανένα .. .Bye bye muscles!
ειρωνικα το λες φυσικα ε:thumbup:

Andrikos
02-03-12, 14:47
Να υποθέσω ότι έπαιρνες και τις 2 ταμπλέτες της Opti-Men μαζί;

Αν ναι, μην το ξανακάνεις. Η σωστή χρήση της Opti-Men είναι 1+1+1 πάντα με κάποιο γεύμα. Είναι πολυβιταμίνη που έχει σαν σκεπτικό (και βάσει αυτού έχει φτιαχτεί) να τροφοδοτείσαι όλη μέρα με καλούδια. ;)

Υπάρχουν μεγάλα αποθέματα βιταμινών στο ανθρώπινο σώμα. Διαρκούν ΜΗΝΕΣ. Αυτά περί "σωστής χρήσης" εκτός του ότι είναι ψυχαναγκαστικά , δεν έχουν καμία τεκμηρίωση.

Andrikos
02-03-12, 14:54
ειρωνικα το λες φυσικα ε:thumbup:

Ναι Βασίλη. Οι παππούδες μας που έκαναν πεζοπορίες σε μέτωπα με σκατά φαΐ μέσα στο κρύο, πώς άντεχαν , ή οι γιαγιάδες μας που τρεφόντουσαν με 600 θερμίδες την μέρα στον λιμό του Β' Παγκοσμίου. Και ο Lao θα μας πείσει πως αν δεν πάρουμε πολυβιταμίνη 3 φορές την ημέρα δεν θα μπορούμε να είμαστε υγιείς ή να κάνουμε γυμναστική ή δεν ξέρω κι εγώ τι προσπαθεί να πει με το "σωστή χρήση 3 φορές την ημέρα"

Lao
02-03-12, 15:20
Υπάρχουν μεγάλα αποθέματα βιταμινών στο ανθρώπινο σώμα. Διαρκούν ΜΗΝΕΣ. Αυτά περί "σωστής χρήσης" εκτός του ότι είναι ψυχαναγκαστικά , δεν έχουν καμία τεκμηρίωση.

Really?

Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες π.χ. διαρκούν μήνες;

Λες επίσης ότι αν κάποιος π.χ. φάει σήμερα και πάρει ό,τι είναι να πάρει και μετά δεν φάει για μήνες, τα αποθέματα βιταμινών μέσα του θα διαρκέσουν για μήνες;

Εν ολίγοις, αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός.


Ναι Βασίλη. Οι παππούδες μας που έκαναν πεζοπορίες σε μέτωπα με σκατά φαΐ μέσα στο κρύο, πώς άντεχαν , ή οι γιαγιάδες μας που τρεφόντουσαν με 600 θερμίδες την μέρα στον λιμό του Β' Παγκοσμίου. Και ο Lao θα μας πείσει πως αν δεν πάρουμε πολυβιταμίνη 3 φορές την ημέρα δεν θα μπορούμε να είμαστε υγιείς ή να κάνουμε γυμναστική ή δεν ξέρω κι εγώ τι προσπαθεί να πει με το "σωστή χρήση 3 φορές την ημέρα"

Ο Lao και ο κάθε Lao εδώ μέσα, δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν.

Λέει την γνώμη του, όπως όλοι.

«Σωστή χρήση» είναι αυτή που προτείνει ο κάθε κατασκευαστής. Αν ο Andrikos και ο κάθε Andrikos έχει δικά του πρότυπα στο μυαλό του, είναι δικό του θέμα για το οποίο εγώ δεν έχω να σχολιάσω κάτι.

Και BTW, για να έρθουμε και σε όσα λες και μιας και είσαι διατροφολόγος, προτείνεις να ζούμε όπως οι γιαγιάδες και οι παππούδες μας; Γιατί αναφέρεις μόνο την μία όψη του νομίσματος, και δεν βλέπω να λες πουθενά ότι την εποχή εκείνη οι άνθρωποι είχαν χαμηλότερο προσδόκιμο όριο ζωής, πολλά παιδιά είχαν ραχιτισμό, η ηπατίτιδα θέριζε κτλ κτλ κτλ.

Και πριν πεις κάτι ανάλογο, είναι γνωστό ότι η ποιότητα ζωής είναι και θέμα υγιεινής, περίθαλψης, κληρονομικότητας κτλ, αλλά είναι ΚΑΙ θέμα διατροφής. Και όσο και να λέμε το κλασσικό «αν τρως ισορροπημένα, δεν έχεις ανάγκη από συμπληρώματα κτλ», εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω και πολλούς που να κάνουν τόσο καλή διατροφή.

Έχω και άλλη απορία, ωστόσο.

Στο θέμα «Σε πoια συμπληρώματα δίνετε προτεραιότητα??» (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10619-Σε-πoια-συμπληρώματα-δίνετε-προτεραιότητα)

εδώ


Τα συμπληρώματα πρωτείνης τα θεωρώ φαγητό (σίγουρα είναι πολύ πιο "φαγητό" από μία πάστα ή μία σοκολάτα)

Οπότε 2: Κρεατίνη και μία πολυβιταμίνη.


...εκτός και αν καταλαβαίνω λάθος, λες ότι δίνεις προτεραιότητα στην κρεατίνη ΚΑΙ στην πολυβιταμίνη.

Υποθέτω λοιπόν ότι έχεις πάρει πολυβιταμίνες, είτε συνεχίζεις ακόμα να παίρνεις.

Εφόσον λοιπόν όπως λες έχουμε τόσο μεγάλα αποθέματα που κρατάνε για μήνες, πως αιτιολογείς την παραπάνω απάντησή σου;

Επειδή με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θέλεις ανέλυσέ το λίγο.

Andrikos
02-03-12, 15:48
Really?

Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες π.χ. διαρκούν μήνες;

Λες επίσης ότι αν κάποιος π.χ. φάει σήμερα και πάρει ό,τι είναι να πάρει και μετά δεν φάει για μήνες, τα αποθέματα βιταμινών μέσα του θα διαρκέσουν για μήνες;

Εν ολίγοις, αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός.


Really

π.χ η Βιταμίνη 12 (http://www.nal.usda.gov/fnic/DRI//DRI_Thiamin/306-356_150.pdf) είναι αποθηκευμένη στο συκώτι και στο σώμα μας σε ποσότητες που είναι σε MILIGRAM ενώ χρειαζόμαστε MICROGRAM κάθε μέρα. Υδατοδιαλυτές δεν σημαίνει πως έχουν μικρή ημιζωή ή πως δεν αποθηκεύονται. Αντί να ζητάς σε εμένα απόδειξη για ότι λέω, εσύ θα έπρεπε να παραθέτεις τις αποδείξεις μιας κι εσύ έκανες τον ισχυρισμό.






...εκτός και αν καταλαβαίνω λάθος, λες ότι δίνεις προτεραιότητα στην κρεατίνη ΚΑΙ στην πολυβιταμίνη.

Υποθέτω λοιπόν ότι έχεις πάρει πολυβιταμίνες, είτε συνεχίζεις ακόμα να παίρνεις.

Εφόσον λοιπόν όπως λες έχουμε τόσο μεγάλα αποθέματα που κρατάνε για μήνες, πως αιτιολογείς την παραπάνω απάντησή σου;

Επειδή με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θέλεις ανέλυσέ το λίγο.


Πω Lao πραγματικά με παγίδευσες τώρα.:green: Η απάντηση μου ήταν στην ερώτηση "Σε τι συμπληρώματα δίνετε προτεραιότητα;" όχι στο αν πιστεύω πως αν δεν πάρω πολυβιταμίνη 3 φορές την μέρα θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Πώς να το κάνουμε υπάρχουν κάποιοι από εμάς που δεν είναι ούτε ΚΑΤΑ επειδή τα φοβόμαστε, ούτε ΥΠΕΡ των συμπληρωμάτων με την έννοια του εξαρτημένου ανθρώπου και της υποχόνδριας νοοτροπίας.
Δεν θα νιώσω ελλειπής αν δεν πάρω πολυβιταμίνη ή κρεατίνη, "επειδή δεν κάνω την σωστή χρήση" που επινόησε πωλητής της ΟΝ μάλιστα το έχω γράψει πως παίρνω σχεδον όποτε το θυμάμαι.
Πολυ πιο σχετικό ποστ μου για τα συμπληρώματα

Έμφαση σε συμπληρώματα = Χάσιμο χρόνου και χρήματος

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17511-%CE%A4%CE%B1-%CE%BF%CF%86-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA-!&p=470595#post470595

beefmeup
02-03-12, 17:43
παιδια αν εχετε την καλοσυνη..γιατι ειναι ενοχλητικο απο ενα σημειο κ μετα..

οταν ενα μελος ανοιγει θεμα κ ρωταει πως να παρει καποια συμπληρωματα,καλο ειναι να απανταμε επι του θεματος,γιατι μετα καταληγουμε οπως εγινε σε αυτο το θεμα..
μουφα δλδ.

οκ,καταλαβαινω την αλλη αποψη περι συμπληρωματων,αλλα οπως κ να το κανουμε ειναι οφ τοπικ...

Hercules,για αυτο το ποστ εχεις infraction..


συμφωνω απολυτα! αλλος ενας ασχετος που πλακωθηκε σε καμια δεκαρια συμπληρωματα νομιζοντας οτι θα φουσκωσει γρηγοροτερα

james2
03-03-12, 01:54
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :thumbup:

exkaliber
03-03-12, 02:02
γεια σου κι απο μενα

για τα συμπληρωματα σου τα παν ολα νομιζω,το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι να παρεις super epa ω3 την αλλη φορα,συμφερουν

δε μου λες,ολα αυτα που πηρες σου τα προτεινες καποιος?
κανεις καιρο γυμναστικη?

james2
03-03-12, 13:51
γεια σου κι απο μενα

για τα συμπληρωματα σου τα παν ολα νομιζω,το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι να παρεις super epa ω3 την αλλη φορα,συμφερουν

δε μου λες,ολα αυτα που πηρες σου τα προτεινες καποιος?
κανεις καιρο γυμναστικη?

Με την γυμναστική ασχολούμαι χρονια. Στο γυμναστήριο πάω τα τελευταία 3. Αυτά γενικά μαζεύτηκαν από διαφορα που διάβαζα και είπα ότι θα βοηθούσαν κάπου...Ένταξη μπορεί να είναι κάπως πολλά αλλα δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Συνηθισμένα συμπληρώματα είναι.
Eκτος απο το Glucosamine που μου το προτείνανε. Δεν το παίρνω για το γυμναστήριο,το παίρνω επειδή κάθε ΣΚ βρίσκομαι στο βουνό και μου είπανε ότι κάνει καλο για τα γόνατα.

Andrikos
04-03-12, 20:02
για την γλυκοσαμίνη δες εδώ (http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=433502)

exkaliber
04-03-12, 21:25
ενταξει δεν ειναι πολλα,8 συμπληρωματακια ειναι,τοσα περιπου περνω με το πρωινο :green:


στις αρθρωσεις κανει καλο η γλυκοζαμινη
το elastamine ειναι καλο συμπληρωμα για αρθρωσεις

εχεις κανενα θεμα με τα γονατα ή προοληπτικα την πηρες??


of topic στο βουνο κανεις ορειβασια ή πεζοπορια?

james2
05-03-12, 00:18
ενταξει δεν ειναι πολλα,8 συμπληρωματακια ειναι,τοσα περιπου περνω με το πρωινο :green:


στις αρθρωσεις κανει καλο η γλυκοζαμινη
το elastamine ειναι καλο συμπληρωμα για αρθρωσεις

εχεις κανενα θεμα με τα γονατα ή προοληπτικα την πηρες??


of topic στο βουνο κανεις ορειβασια ή πεζοπορια?

Έχω ένα θεματάκι με το δεξί, έχω κάνει μηνίσκο και το ψιλοφοβάμαι... Με το βουνό ασχολούμαι πολλά χρονια
Trekking, Hiking, climbing, Skiing...Tα παντα...Είμαι σε κάποια ομάδα ορεινής διάσωσης οποτε χειμώνα καλοκαίρι...έχουμε πάρει τα βουνά...

james2
05-03-12, 00:19
για την γλυκοσαμίνη δες εδώ (http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=433502)

Έχω καταλάβει από καιρό ότι δεν κάνει τίποτα... Τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα καμια διαφορα.

exkaliber
05-03-12, 00:23
εις ωραιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιος:thumbup:
το σκι και την ορειβασια καταλαβα μονο

δοκιμασε proline και βιταμινη c για κολαγονο

james2
05-03-12, 00:44
εις ωραιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιος:thumbup:
το σκι και την ορειβασια καταλαβα μονο

δοκιμασε proline και βιταμινη c για κολαγονο

Λες...?? Να το δοκιμασω...
(Βλέπω να βγαίνει κανένας πάλι και να μου λέει οτι θέλω να φουσκώσω γρήγορα...:P)

exkaliber
05-03-12, 21:06
και βεβαια λεω:green:
για την c ειμαι σιγουρος


για το προλιν εχω και καποιες αμφιβολιες
καποιοι λεν οτι εφοσον το παραγει ο οργανισμος ειναι περιτο αλλοι διαφωνουν


ρωτα καποιον που ξερει στα σιγουρα πριν το παρεις

james2
05-03-12, 21:25
C δεν φτάνει αυτή που έχει η optimen, χρειάζομαι παραπάνω?

exkaliber
06-03-12, 00:20
ποση εχει η οπτιμεν?

δεν νομιζω οτι υπαρχει στανταρ δοση για την c
ποσο μαλον για το θεμα που λεμε

εμενα με 2-3γρ + τα 300μγ απο την μουλτι ή αρθεωσεις μου ειναι αισθητα καλυετρα

james2
06-03-12, 00:44
ποση εχει η οπτιμεν?

δεν νομιζω οτι υπαρχει στανταρ δοση για την c
ποσο μαλον για το θεμα που λεμε

εμενα με 2-3γρ + τα 300μγ απο την μουλτι ή αρθεωσεις μου ειναι αισθητα καλυετρα

Επεσε η παραγγελια.....

exkaliber
06-03-12, 00:50
ποια παραγγελια?
αυτην εδω?



http://www.youtube.com/watch?v=B-zk_Oc-Kig


μιλας με γριφους γεροντα..

james2
06-03-12, 01:01
ποια παραγγελια?
αυτην εδω?



http://www.youtube.com/watch?v=B-zk_Oc-Kig


μιλας με γριφους γεροντα..

Οχι... χτύπησα μια χιλιάρα.......... οχι σαν αυτή...

http://www.youtube.com/watch?v=-PVBPXtQFno


χαχαχαχαχαχα :P

Screamager
11-12-20, 01:07
Ναι Βασίλη. Οι παππούδες μας που έκαναν πεζοπορίες σε μέτωπα με σκατά φαΐ μέσα στο κρύο, πώς άντεχαν , ή οι γιαγιάδες μας που τρεφόντουσαν με 600 θερμίδες την μέρα στον λιμό του Β' Παγκοσμίου. Και ο Lao θα μας πείσει πως αν δεν πάρουμε πολυβιταμίνη 3 φορές την ημέρα δεν θα μπορούμε να είμαστε υγιείς ή να κάνουμε γυμναστική ή δεν ξέρω κι εγώ τι προσπαθεί να πει με το "σωστή χρήση 3 φορές την ημέρα"
Εδώ πάω πάσο..

Αλλά άλλο "αντέχω και επιβιώνω" και άλλο "τρώω και είμαι υγιής"

Ζω και με ένα κομμάτι ψωμί τη μέρα...
Αλλά με...
Σταφύλια φαγητό κρέας ψωμιά φρούτα σοκολάτες τρέφομαι πιο σωστά