PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκουοτ και αυχενικο!



tasos2
02-03-12, 00:19
Ποσο πιθανο ειναι να παθει καποιος αυχενικο απο το σκουοτ?
Που πρεπει να βαζεις την μπαρα ωστε να μην ενοχλει και παιζει ρολο αν βαζεις μαξιλαρακι ή οχι? Το καταλαβαινεις απο πριν αν κατι που κανεις ειναι κακο δηλαδη υπαρχουν προειδοποιητικοι πονοι ή το παθαινεις μια και εξω?

Εγω εχω το συνηθειο να κανω το σκοουτ χωρις μαξιλαρακι γιατι το μαξιλαρακι μ ενοχλει αλλα δεν με ποναει ουτε μου αφηνει σημαδι. Ενας ομως που με ειδε με τρομαξε με αυτα που μου ειπε περι αυχενικου.

koulara!
02-03-12, 00:22
οπωςδηποτε μα3ιλαρι!!!!!και αμα δν σε βολευει τιλι3ε το με μια πετσετα!!!

tasos2
02-03-12, 00:26
οπωςδηποτε μα3ιλαρι!!!!!και αμα δν σε βολευει τιλι3ε το με μια πετσετα!!!

Λογω αυχενικου ομως ή γενικα το λες? Γιατι εγω δεν εχω καμια ενοχληση...

stelios17
02-03-12, 00:26
οπωςδηποτε μα3ιλαρι!!!!!και αμα δν σε βολευει τιλι3ε το με μια πετσετα!!!

Πιστευω οτι εαν γυμναζεις επαρκως τραπεζιους και χρησιμοποιειες μαξιλαρακι εισαι κομπλε !!!...

(Τωρα εαν υπαρχει καποια προδιαθεση κλπ , δεν ξερω εαν θα επηρεασει κλπ :unsure: )

Αλλα χωρις μαξιλαρακι ειναι σκοτωμα ρε φιλε , ποναει ....!
Ασε που κανω και χωρις μπλουζα και η μπαρα ειναι κρυα και με κρυωνει !! :P
Αν οχι μαξιλαρακι , εστω πετσετα οποσδηποτε !

gym
02-03-12, 00:28
οπωςδηποτε μα3ιλαρι!!!!!και αμα δν σε βολευει τιλι3ε το με μια πετσετα!!!

κ εγω με σκετη κανω κ ποτε με μαξιλαρι...
ποτε ομως
κ ειμαι μια χαρουλα

gym
02-03-12, 00:34
το κρυωνει η ποναει δεν εχει να κανει με αυχενικο...εννοεις ποναει λογω σιδερου πανω στο δερμα σου?:unsure:
σιγα καλε....

το θεμα πιστευω με αυτο εαν εχεις πονους βεβαια εχει να κανει με την θεση του κεφαλιου την ωρα της κινησης κ οχι με το μαξιλαρι-πετσετα-παπλωμα ξερω γω τι βαζει ο καθενας :green:

εαν εχεις πχ καμια κυφωση κιολας θα εχεις την ταση να ριχνεις κεφαλι μπροστα....το θεμα ειναι ο αυχενας να ειναι σε μια ευεθια με την σπονδυλικη σου στηλη αλλιως και γενικα θα εχεις πονοκεφαλους αλλα και θα εισαι περισσοτερο αβολα στην κινηση...
ειναι που ειναι δυσκολη ασκηση ποσο μαλλον να σκυβεις κ κεφαλι ειναι σκοτωμα...

προσοχη λοιπον στην εκτελεση και στησιμον της θεσης απο την κορυφη ως τα νυχια...απο τα πελματα σας πως θα πατανε μεχρι κ το που θα κοιτατε κ την θεση του κεφαλιου σας....

πχ αυτο το β ειναι κυφωση...παρατηρηστε το σωμα σας κ δειτε...καθηστε χαλαρα σε εναν καθρπτη πλαγια η καλυτερα βαλτε καποιον αλλον να σας δει κ θα καταλαβετε... 41287


καποιος φυσιοθεραπευτης λογικα θα μπορουσε να μας δωσει περισσοτερες λεπτομερειες θαρρω :green:

chro
02-03-12, 00:34
Ποσο πιθανο ειναι να παθει καποιος αυχενικο απο το σκουοτ?

[B]Όχι [/B,]αλλά είναι πολύ πιθανό να πάθει κάποιος σε οποιαδήποτε άσκηση, αν αντί να νιώθουμε το σώμα μας, τους μύες και την ισορροπία μας, κοιτάμε σα βλάκες σε καθρέφτη και κουνάμε το κεφάλι.

gym
02-03-12, 00:36
Όχι [/B,]αλλά είναι πολύ πιθανό να πάθει κάποιος σε οποιαδήποτε άσκηση, αν αντί να νιώθουμε το σώμα μας, τους μύες και την ισορροπία μας, κοιτάμε [B]σα βλάκες σε καθρέφτη και κουνάμε το κεφάλι.




δηλαδη?


μαλλον θες να πεις απο λαθος τεχνικη?πχ μια πολυ χαρακτηριστικη ασκηση οπου ολοι παραπονιουνται οτι ποναει ο αυχενας ειναι οι εκτασεις σκυφτος για πισω δελτοειδη....γιατι?γιατι δεν ξερουν τη σωστη θεση του κεφαλιου η την αμελουν κ τραβαει ζορι ο αυχενας

stelios17
02-03-12, 00:39
Το κρυωνει το ειπα ως προς την αισθηση ...
Οντως ειναι τελειως ασχετο με το θεμα μας ....

Τωρα σχετικα με τον πονο , πιστευω οτι εχει να κανει με την πιεση που ασκει η μπαρα πανω στο κρεας ...
Με το μαξιλαρακι παντως δεν νιωθω αυτη την ενοχληση...!

Konstantinos!
02-03-12, 00:40
Μα τη μπάρα δε τη στηρίζεις πάνω στον αυχένα αλλά στους τραπέζιους...Και όταν κάνεις σκουώτ κοιτάς διαγώνια το πάτωμα και όχι ευθεία τον καθρέφτη...

gym
02-03-12, 00:41
ε αμα πας κ βαζεις την μπαρα επανω ακριβως σε σπονδυλο στον αυχενα...πρεπει να εισαι πολυ ντουβαρι....δεν παιζει εκει να μπει μπαρα τοσο ψηλα...

κ δεν νομιζω να το κανει κανεις δηλαδη...ειναι απλα θανατος...

μιλαω για πολυ ψηλα ετσι....

stelios17
02-03-12, 00:43
Γραψτε λαθος , τραπεζιους ηθελα να πω !

johny_8
02-03-12, 01:05
-Με πετσέτα μπορει να γλιστρήσει
-Η μπάρα μένει χαμηλά στους τραπεζοειδης(εδω άλλοι τη βάζουν ψηλότερα έχω δει και πολύ χαμηλά)
- το κεφάλι κοιτάει διαγώνια ψηλά προς τα πάνω

Konstantinos!
02-03-12, 01:08
- το κεφάλι κοιτάει διαγώνια ψηλά προς τα πάνω


Που το στηρίζεις αυτό;

Fratsou
02-03-12, 01:15
το κεφάλι κοιτάει διαγώνια ψηλά προς τα πάνω
Ειδα σε ενα βιντεακι οτι πρεπει να κοιτας ευθεια ωστε και η σπονδυλικη στηλη να ειναι ευθεια.
Εγω παντως κανω σκουοτ χωρις μαξιλαρι,ουτε ποναει,ουτε νιωθω καποια ενοχληση ακομα

johny_8
02-03-12, 01:25
άμα το κεφάλι έχει ελαφρώς κλίση προς τα πάνω βοηθά αφενός να κρατάς το στήθος έξω και αφετερου να κάτσει καλύτερα η μπαρα στους τραπεζοειδής λόγω της καμπύλης που σχηματίζεται.Αυτό βοηθά σε μένα στη στάση του σώματος .Τώρα αν κάποιος το ενοχλει στ σπονδυλική δε τ κάνει έτσι αλλά η μπάρα συγκριτικά πρέπει να πάει πιο ψηλά

Titanium
02-03-12, 01:25
Το μαξιλαράκι δεν με βολεύει προσωπικά γιατι βαζω την μπάρα χαμηλά στους τραπεζοειδείς(σχεδον στην πλάτη) οποτε δεν εχει να κανει και με τον αυχένα...

tasos2
02-03-12, 10:56
Χαιρομαι που δεν προκαλλει αυχενικο αν τη βαζεις στους τραπεζιους


-Με πετσέτα μπορει να γλιστρήσει


Aυτος εινια ο λογος που αποφευγω να βαζω μαξιλαρι γιατι κυλαει προς τα πισω. Επιπλεον δεν εχω λογο γιατι ουτε με ποναει ουτε με κρυωνει η μπαρα ακομα κι οταν φοραω πολυ λεπτη μπλουζα και βαζω πολλα κιλα.

vaggan
02-03-12, 13:14
Το μαξιλαράκι δεν με βολεύει προσωπικά γιατι βαζω την μπάρα χαμηλά στους τραπεζοειδείς(σχεδον στην πλάτη) οποτε δεν εχει να κανει και με τον αυχένα...:clap::clap:

kleiza7
02-03-12, 16:05
το θεμα πιστευω με αυτο εαν εχεις πονους βεβαια εχει να κανει με την θεση του κεφαλιου την ωρα της κινησης κ οχι με το μαξιλαρι-πετσετα-παπλωμα ξερω γω τι βαζει ο καθενας :green:



αυτο ακριβως, με λιγα λογια δεν κοιταμε το προσωπο μας στον καθρευτη μπροστα οταν κανουμε αυτη την ασκηση... κραταμε τον αυχενα σε ευθεια γραμμη με το υπολοιπο σωμα, ουτε κοιταζουμε δεξια αριστερα.. .ενας πονος απο το σιδερο θα περασει (αν ειναι τοσο πολλα τα κιλα) αλλα το να στραβολεμιασουμε με απλα λογια ειναι αποτελεσμα λαθος στασης σωματος, κλαθος θεσης κεφαλιου κ.τ.λ...
και το που κοιταμε μπορει να μην φαινεται σοβαρο αλλα ειναι..
π.χ μπορει να εχουμε την ΤΕΛΕΙΑ σταση σωματος σε αυτη την ασκησε και επειδη τεντωνουμε το κεφαλι καπως για να "ελεγχουμε" την ασκηση να το χαλαμε

απο οτι βλεπω βεβαια οι αποψεις για το που κοιταει το κεφαλι διαφερουν :) αλλα ετσι ειναι αυτα... χαχχα ισως κανω και λαθος εγω... αλλα η λογικ η μου λεει οτι ο κανονας ειναι ολα σε ευθεια... και αρμονια..

Konstantinos!
02-03-12, 17:02
απο οτι βλεπω βεβαια οι αποψεις για το που κοιταει το κεφαλι διαφερουν :) αλλα ετσι ειναι αυτα... χαχχα ισως κανω και λαθος εγω... αλλα η λογικ η μου λεει οτι ο κανονας ειναι ολα σε ευθεια... και αρμονια..


Για αυτό το λόγο κοιτάς διαγώνια κάτω, επειδή και η σπονδυλική στήλη δεν είναι κάθετη με το πάτωμα...Άσε που αν κοιτάς ψηλά είναι σα να πιέζεις τον αυχένα.

Eddie
02-03-12, 17:15
Τι μαξιλαρακια και πετσετες λετε..δεν ειστε καθολου hardcore? :P

Εγω στην αρχη εβαζα μαξιλαρι,αλλα μολις δοκιμασα να κανω χωρις αυτο,εννοειται οτι στην αρχη εμεναν μερικα σημαδια απ τη μπαρα στο σβερκο,αλλα ενιωθα επισης πιο σιγουρος για τα κιλα που ειχα πανω μου.Απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει μαξιλαρακι..και δε προκειται.Τι να πουνε κι αυτοι που κανουν 300-400 κιλα σκουοτ τοτε για τα σημαδια απ τη μπαρα,τον πονο η το ποσο τους κρυωνει η μπαρα τον σβερκο..χαχαχαχ

Για το αυχενικο,ενα μελος μιλησε σωστα που ειπε για σωστη σταση του κεφαλιου σε ολες τις ασκησεις.Αν γυμναζεσαι και κουνας το κεφαλι σου λογικο ειναι καποια στιγμη να την παθεις.Ετσι την επαθε και ο chris cormier ο οποιος νομιζω επαθε ζημια στη σπονδυλικη στηλη του γιατι γυρισε το κεφαλι να δει (ποιος ξερει τι?μαλλον κανα πωπο) την ωρα που εκανε squat.Απ οσο γνωριζω το κεφαλι πρεπει να κοιταει διαγωνια και ψηλα,γιατι απο κει καθοριζεται η κλιση της σπονδυλικης.Αν εχεις την ταση να κοιτας χαμηλα,οπως κανουν οι αρχαριοι που κοιτανε ποσο εξω βγαινουν τα γονατα και ποσο χαμηλα θα κατεβουν,θα παρατηρησεις οτι μαζι με το κεφαλι καμπουριαζει και το σωμα..ενω αν κοιτας ψηλα και διαγωνια,εκτος του οτι διευκολυνεις τις αναπνοες,βοηθας την πλατη σου να κανει τοξο.Αυτο εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον..

luckyseven
02-03-12, 17:25
Τι μαξιλαρακια και πετσετες λετε..δεν ειστε καθολου hardcore? :P

Αν εχεις την ταση να κοιτας χαμηλα,οπως κανουν οι αρχαριοι που κοιτανε ποσο εξω βγαινουν τα γονατα και ποσο χαμηλα θα κατεβουν,θα παρατηρησεις οτι μαζι με το κεφαλι καμπουριαζει και το σωμα..ενω αν κοιτας ψηλα και διαγωνια,εκτος του οτι διευκολυνεις τις αναπνοες,βοηθας την πλατη σου να κανει τοξο.Αυτο εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον..

Aυτό εδώ ο πολυσυζητημένος γιατί λέει μετά το 3.15 να κοιτάμε κάτω εδώ θα ήθελα τον keirox.

http://www.youtube.com/watch?v=yha2XAc2qu8

Eddie
02-03-12, 17:28
Aυτό εδώ ο πολυσυζητημένος γιατί λέει μετά το 3.15 να κοιτάμε κάτω εδώ θα ήθελα τον keirox.

http://www.youtube.com/watch?v=yha2XAc2qu8

Αυτο δεν ειναι το κλασσικο squat αλλα μια παραλλαγη..low bar squat και εχει τελειως διαφορετικη τεχνικη απ οτι το κλασσικο.

luckyseven
02-03-12, 17:50
Αυτο δεν ειναι το κλασσικο squat αλλα μια παραλλαγη..low bar squat και εχει τελειως διαφορετικη τεχνικη απ οτι το κλασσικο.

αχα..(beefmeup copyright)
και δεν μου λες το low bar squat τι σημαίνει πως τοποθετείς την μπάρα χαμηλότερα απ΄ότι το κλασσικό?

Eddie
02-03-12, 17:57
αχα..(beefmeup copyright)
και δεν μου λες το low bar squat τι σημαίνει πως τοποθετείς την μπάρα χαμηλότερα απ΄ότι το κλασσικό?

Ολοκληρη τεχνικη απ την αρχη..διαφορετικη τελειως!Να σου πω χοντρικα,τοποθετεις τη μπαρα χαμηλα κατω απ τους τραπεζιους,οι αγκωνες σχηματιζουν ορθη γωνια,οι καρποι ειναι στην ιδια ευθεια με τους πηχεις και δεν μπαινουν κατω απ τη μπαρα,ο αντιχειρας ειναι πανω απ τη μπαρα,ξεκινας κοιτωντας ελαφρως κατω,εχεις ανοιγμα λιγο μεγαλυτερο των ωμων,μυτες εξω κλπ κλπ....οπως βλεπεις ειναι τελειως διαφορετικο κι απ οτι εχω καταλαβει προτεινεται στους ψηλους (για να εχουν χαμηλοτερο κεντρο βαρους) αλλα χρειαζεσαι και δυνατη μεση καθως εμπλεκεται πολυ μιας και δε μπορεις να κατεβεις κατακορυφα.Λενε οτι σηκωνεις περισσοτερα ετσι απ τη στιγμη που θα μαθεις την τεχνικη...

luckyseven
02-03-12, 18:10
Ολοκληρη τεχνικη απ την αρχη..διαφορετικη τελειως!Να σου πω χοντρικα,τοποθετεις τη μπαρα χαμηλα κατω απ τους τραπεζιους,οι αγκωνες σχηματιζουν ορθη γωνια,οι καρποι ειναι στην ιδια ευθεια με τους πηχεις και δεν μπαινουν κατω απ τη μπαρα,ο αντιχειρας ειναι πανω απ τη μπαρα,ξεκινας κοιτωντας ελαφρως κατω,εχεις ανοιγμα λιγο μεγαλυτερο των ωμων,μυτες εξω κλπ κλπ....οπως βλεπεις ειναι τελειως διαφορετικο κι απ οτι εχω καταλαβει προτεινεται στους ψηλους (για να εχουν χαμηλοτερο κεντρο βαρους) αλλα χρειαζεσαι και δυνατη μεση καθως εμπλεκεται πολυ μιας και δε μπορεις να κατεβεις κατακορυφα.Λενε οτι σηκωνεις περισσοτερα ετσι απ τη στιγμη που θα μαθεις την τεχνικη...

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες δεν με βλέπω να αποκολούμαι από το κλασσικό γιατί ακόμα την φτιάχνω την τεχνική και αυτό φαίνεται πιό πολύπλοκο παρα ταύτα όχι δεν λέω για καινούργια πράγματα απλά καλό είναι άμα τα εντάξεις στην ρουτίνα σου πρέπει να έχεις και κάποιον να σε διορθώνει.

chro
02-03-12, 18:52
άμα το κεφάλι έχει ελαφρώς κλίση προς τα πάνω βοηθά αφενός να κρατάς το στήθος έξω και αφετερου να κάτσει καλύτερα η μπαρα στους τραπεζοειδής λόγω της καμπύλης που σχηματίζεται.Αυτό βοηθά σε μένα στη στάση του σώματος
Αυτό το λάθος κάνουν μερικοί. Σηκώνουν το κεφάλι όλο και πιο πάνω νομίζοντας έτσι θα κρατήσουν το στήθος. Το κεφάλι όπως είπαν κάποιοι πάει inline με τη σπονδυλική. Στα κάθετα δηλαδή squats κοιτάμε απέναντι ή πολύ ελαφρά προς τα πάνω, και στα powerlifting squats όπως το λέει ο rippetoe δηλαδή, πάλι inline είναι αν δείτε την κλίση του κορμού.

johny_8
02-03-12, 19:32
Αυτό το λάθος κάνουν μερικοί. Σηκώνουν το κεφάλι όλο και πιο πάνω νομίζοντας έτσι θα κρατήσουν το στήθος. Το κεφάλι όπως είπαν κάποιοι πάει inline με τη σπονδυλική. Στα κάθετα δηλαδή squats κοιτάμε απέναντι ή πολύ ελαφρά προς τα πάνω, και στα powerlifting squats όπως το λέει ο rippetoe δηλαδή, πάλι inline είναι αν δείτε την κλίση του κορμού.

καλά δεν ειπαμε να κοιτας το θεο. αλλα με ελαφριά κλίση προς τα πάνω όπως είπα παραπάνω. ¨Οσον αφορά τους powelifters έχουν αυτή τη κλίση προς τα πάνω. Δεν ξέρω γιατι ο rippetoe το κάνει έτσι.Απο ότι έχω δει με 450 κιλά και 500 το κεφάλι προς τα πάνω ελαφρώς το έχουν.Ρίξτε μια ματια στο elite FTS.λέει για το κεφάλι στο 5 : 17 http://www.youtube.com/watch?v=EkF9QD7oCIA

mono AEK
13-03-12, 11:18
σε ολες μα σε ολες τις ασκησεις το κεφαλι πρεπει να ειναι σταθερο και σε ευθεια με τη σπονδυλικη στηλη

στο σκουοτ για να μην ξεφευγεις να μην ξεχνιεσαι και να μην κινδυνευεις κοιτας ψηλα
αλλο κοιτας (ματια) αλλο γυρνας το κεφαλι προς τα πανω.

αυτα που σας λεω μου τα εχει πει πρωην επαγγελματιας αρσιβαριστας με ολυμπιακους αγωνες στα ποδια του και μετεπειτα πρπονητης της ολυμπιακης ομαδας
ειναι 50+ αυτη τη στιγμη και ερχεται στο γυμναστηριο μου και παιζει 200 κιλα σκουοτ χωρις διατροφη χωρις συμπληρωμα

εν κατακλειδι ελαφρα γυρισμενο το κεφαλι προς τα πανω βλεμμα ψηλα και σταθερα δε στριβουμε ποτε κεφαλι κατα τη διαρκεια μιας ασκησης