PDA

Επιστροφή στο Forum : πόνος στην μέση...



procop
04-03-12, 14:24
τον τελευταιο εναμιση μηνα εχω ενοχληση στην μεση.Πιστευω αρχισε ,λογω της προσπαθειας μου να ανεβω σε αρσεις και squat.Εχω σταμαησει να κανω αυτες τις ασκησεις,καθως και την κωπηλατικη μπαρας.Οποτε κανω τερμα βαθυ καθισμα,ακομη και με λιγα κιλα νιωθ ενοχληση.Πλέον,οταν σκυβω να δεσω κορδονια,η οταν καθομαι ωρες στον υπολογιστη και σηκωνομαι τοτε ποναει η μεση...εχω ξενερωσει τερμα ομως.Λεω να παω σε ενα γιατρο,καθως επειδυνωση βλέπω και οχι βελτίωση του προβλήματος.

Supermuscle
04-03-12, 14:46
Λεω να παω σε ενα γιατρο. :thumbup:

Konstantinos!
04-03-12, 19:14
φίλε εννοείται να πας, γόνατα ,μέση και ίσως και ώμους δεν τα αφήνουμε. Εγώ νιώθω από προχθές ενόχληση στον έσω πλατύ του ποδιού χωρίς κανέναν λόγο και χθες βράδυ πήγα στο νοσοκομείο να μου το κοιτάξουν και να μου πουν τι να αποφύγω... Οπότε σου συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο , αν και νομίζω πως στην περίπτωση της μέσης κάνουν πιο ενδελεχείς εξετάσεις.

procop
04-03-12, 19:52
φίλε εννοείται να πας, γόνατα ,μέση και ίσως και ώμους δεν τα αφήνουμε. Εγώ νιώθω από προχθές ενόχληση στον έσω πλατύ του ποδιού χωρίς κανέναν λόγο και χθες βράδυ πήγα στο νοσοκομείο να μου το κοιτάξουν και να μου πουν τι να αποφύγω... Οπότε σου συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο , αν και νομίζω πως στην περίπτωση της μέσης κάνουν πιο ενδελεχείς εξετάσεις.

η βλακεια ειναι οτι δεν εχω ταμειο,οποτε δεν μπορω να μπω σε διαδικασιες οπως αξονικες κτλ..απλα θα παω για κλινικη εξεταση,και αντε και ακτινογραφια,οικονομικα δεν μπορω παραπανω..και οταν παω gym θα κανω μηχανηματα,οσο γινεται η μεση να ειναι σταθερη..και ισως φοραω και την ζωνη σε ολες τις ασκησεις.Αυριο κιολας,θα παρω τηλ να κλεισω ραντεβου.

procop
11-03-12, 16:50
πέρασαν 6 μερες που σταματησα να γυμναζομαι και περνω norgesic ,και παραλληλα βαζω counter -pain,η βελτιωση ειναι αισθητη.Σε γιατρο δεν πηγα ακόμη,διοτι για να κλεισεις ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο ειναι μπαχαλο η κατασταση.Ξέρει καποιος ,ειδικα σε νοτια προαστια,καποιο νοσοκομειο με καλη ορθοπαιδικη πτέρυγα?

Γιάννηςς
11-03-12, 16:52
Δεν είμαι σίγουρος,αλλά έχω ακούσει για το ΚΑΤ και τα ορθοπεδικά.Δεν είμαι σίγουρος,αλλά δεν είναι και στα Νότια προάστια...

procop
11-03-12, 17:09
Δεν είμαι σίγουρος,αλλά έχω ακούσει για το ΚΑΤ και τα ορθοπεδικά.Δεν είμαι σίγουρος,αλλά δεν είναι και στα Νότια προάστια...

ναι,για το ΚΑΤ ξερω και εγω,αλλα ειναι πολυ μακρια.θενκσ παντως

grtech
12-03-12, 05:26
Γειά σου procop.
Για ορθοπεδικό τμήμα ''χειρουργικός τομέας'' είχε θυμάμαι το Τζάνειο, έχουν περάσει τρία χρόνια από τότε που έφυγα από τον Πειραιά οπότε δεν ξέρω τι παίζει σήμερα για αυτό τσέκαρε το, όσο αφορά το Γενικό Κρατικό Νίκαιας δεν γνωρίζω.

Το επόμενο κοντινότερο με την περιοχή ήταν το Σισμανόγλειο στο Μαρούσι τρέχα γύρευε και αυτό δεν νομίζω να έχει ορθοπεδικό. ''Το αστείο είναι ότι το είχαν στα εφημερεύοντα νοσοκομεία για Περιοχές Πειραιά Νίκαια κλπ για τα έκτακτα περιστατικά, οπότε μέχρι να φτάσει το ασθενοφόρο τέζα ο καμπούρης''.

Γενικά από ότι ακούω μέσα στο γενικό μπάχαλο έχουν κλείσει τμήματα - συγχωνεύσεις. Κοίτα στο Τζάνειο πρώτα.
Τεσπα, καλή τύχη και σύντομα σιδερένιος:welcome:.

procop
13-03-12, 13:36
τελικα πηγα σε ιδιωτικο γιατρο,ορθοπεδικο,και μου ειπε εχω δισκοπαθεια 05-Ι1,μου εκανε μια ενεση loxiton με κατι αλλο που απο τα γραμματα δεν μπορω να καταλαβω(ορνιθοσκαλισματα ιατρων) και απο φαρμακευτικη αγωγη μου εδωσε lonarid,(παυσιπονο) και naprosyn(αντιφλεγμονωδες).
μου ειπε να κανω οφ μια εβδομαδα,και μετα να μπω σιγα σιγα,και οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.
grech@θα το εχω υποψιν μου,αν και αχρειαστο να ειναι!

morgoth
13-03-12, 14:15
φιλε προ. welcome to the club. :green:
με μια μαγνητική θα ξερεις ακριβως τι εχεις. Προφανως και αρσεις με πολλά κιλα κτλ τις ξεχνάς. αλλιως θα παθεις κανα λουμπαγκο ζορικο. Μπορεις να κανεις με λιγα κιλα (σε σημειο που να μη νιωθεις ενοχληση) για να γυμναζεις τη μεση μου. Αυστηρη τεχνική οπωσδηποτε.
Πρέπει να χεις καλα γυμνασμενη μεση και κοιλια. ειναι το Α και το Ω για τα προβληματα μεσης. Οποτε κανεις ασκησεις που δε σου επιβαρυνουν τη δισκοκήλη. Δε ξερω αν σου εξηγησε ο γιατρος τι εστι δισκοκήλη και γιατι ποναμε.
Χοντρικα ο δισκος αναμεσα στους σπονδυλους εκφυλιζεται και πεταει ενα εξογκωμα (το βυζι που λεμε στα λαστιχα του αμαξιου). αυτο το εξογκωμα πιεζει τα νευρα που περνανε απο κει και αρχιζει ο πονος. Ισχια, γλουτοι ακομα και η γαμπα μπορει να ποναει. Σε προχωρημενες καταστασεις δε μπορεις να περπατησεις οποτε πας για νυστερι. Μακρια απο μας. Με καταλληλες φυσιοθεραπειες καθε τοσο η μεση θα στρωνει αρκετα και οι σπονδυλοι επανερχονται στην αρχικη τους θεση που ειναι αυτη που δε πιεζει τους δισκους. ειναι κατι που το παντρευεσαι και προσεχεις. Κοβεις τις ασκησεις που με πολλα κιλα και λιγο λαθος τεχνικη θα σου δημιουργησουν προβλημα. Εγώ δε κανω αρσεις καθως και κοπηλατική ορθιος με μπαρα. σκουωτ κανω κρατωντας αλτηρες. Θεωρώ πως με λιγα κιλα τις κανεις ολες. Αλλά τα βαρια κιλα σε αυτες τις ασκησεις να τις αποφευγεις.

procop
13-03-12, 15:43
φιλε προ. welcome to the club. :green:
με μια μαγνητική θα ξερεις ακριβως τι εχεις. Προφανως και αρσεις με πολλά κιλα κτλ τις ξεχνάς. αλλιως θα παθεις κανα λουμπαγκο ζορικο. Μπορεις να κανεις με λιγα κιλα (σε σημειο που να μη νιωθεις ενοχληση) για να γυμναζεις τη μεση μου. Αυστηρη τεχνική οπωσδηποτε.
Πρέπει να χεις καλα γυμνασμενη μεση και κοιλια. ειναι το Α και το Ω για τα προβληματα μεσης. Οποτε κανεις ασκησεις που δε σου επιβαρυνουν τη δισκοκήλη. Δε ξερω αν σου εξηγησε ο γιατρος τι εστι δισκοκήλη και γιατι ποναμε.
Χοντρικα ο δισκος αναμεσα στους σπονδυλους εκφυλιζεται και πεταει ενα εξογκωμα (το βυζι που λεμε στα λαστιχα του αμαξιου). αυτο το εξογκωμα πιεζει τα νευρα που περνανε απο κει και αρχιζει ο πονος. Ισχια, γλουτοι ακομα και η γαμπα μπορει να ποναει. Σε προχωρημενες καταστασεις δε μπορεις να περπατησεις οποτε πας για νυστερι. Μακρια απο μας. Με καταλληλες φυσιοθεραπειες καθε τοσο η μεση θα στρωνει αρκετα και οι σπονδυλοι επανερχονται στην αρχικη τους θεση που ειναι αυτη που δε πιεζει τους δισκους. ειναι κατι που το παντρευεσαι και προσεχεις. Κοβεις τις ασκησεις που με πολλα κιλα και λιγο λαθος τεχνικη θα σου δημιουργησουν προβλημα. Εγώ δε κανω αρσεις καθως και κοπηλατική ορθιος με μπαρα. σκουωτ κανω κρατωντας αλτηρες. Θεωρώ πως με λιγα κιλα τις κανεις ολες. Αλλά τα βαρια κιλα σε αυτες τις ασκησεις να τις αποφευγεις.

δεν μου το εξηγησε καλα,αλλα εγω θεωρουσα οτι θα περασει και δεν ειναι μονιμο!κοιλιακους και ραχιαιους ποιες ασκησεις προτεινεις?για παραδειγμα αρσεις ποδιων απο μονοζυγο ειναι οκ?υπερεκτασεισ για ραχιαιους ειναι οκ?τα ποδια πως να τα γυμναζω τωρα?κατι αλλο,η ζωνη αν την φοραω θα βοηθησει?

morgoth
14-03-12, 15:04
κανεις αυτες που δε σε ενοχλουν.. θα το δεις στη πορεια. μη βαζεις ομως πολλα κιλα σε ασκησεις που νιωθεις οτι τραβαει τη μεση. κανε και καμια φυσιοθεραπεια. βοηθαει

dorita
15-03-12, 00:46
ρε παιδια ανεκαθεν απο παιδι ειχα ενοχλησεις με την μεση...οσα μεγαλωνα γινονταν μεγαλυτερες οι ενοχλησεις π.χ δεν μπορω να καθισω για πολλη ωρα ορθια σε καρεκλα συνεχεια φερνω σβουρες...οταν περπαταω πολυ ωρα με πιανει απιστευτος πονος το βραδυ στον υπνο μου καβω ανυσηχο υπνο γιατι με ενοχλει κ τα λοιπα!! κ ειδικα με την υγρασια με παιθαινει!!
πηγα περυσι για πρωτη φορα σε γιατρο για μαγνητικη αλλα δεν εδειξε τιποτα!!!
ο γιατρος μου εδωσε κατι μυοχαλαρωτικα να τα παιρνω οταν νιωθω πονο κ να μην κανω αυτα που με ενοχλουν!!!
δηλαδη χ@σε μεσα πατριωτη!!
τι αλλο μπορω να κανω;;; με ταλαιπωρει πολυ μεσα στην μερα μου!!

procop
15-03-12, 01:21
ρε παιδια ανεκαθεν απο παιδι ειχα ενοχλησεις με την μεση...οσα μεγαλωνα γινονταν μεγαλυτερες οι ενοχλησεις π.χ δεν μπορω να καθισω για πολλη ωρα ορθια σε καρεκλα συνεχεια φερνω σβουρες...οταν περπαταω πολυ ωρα με πιανει απιστευτος πονος το βραδυ στον υπνο μου καβω ανυσηχο υπνο γιατι με ενοχλει κ τα λοιπα!! κ ειδικα με την υγρασια με παιθαινει!!
πηγα περυσι για πρωτη φορα σε γιατρο για μαγνητικη αλλα δεν εδειξε τιποτα!!!
ο γιατρος μου εδωσε κατι μυοχαλαρωτικα να τα παιρνω οταν νιωθω πονο κ να μην κανω αυτα που με ενοχλουν!!!
δηλαδη χ@σε μεσα πατριωτη!!
τι αλλο μπορω να κανω;;; με ταλαιπωρει πολυ μεσα στην μερα μου!!

δυναμωσε την μεση σου,και κοιτα την σταση του σωματος σου..επισης περπατα αρκετα,και αν μπορεις να κανεις και κολυμπι θα βοηθησει!ακομη,κανε διατασεις

procop
18-04-12, 14:33
τελικα βγηκε η μαγνητικη και εδειξε φλεγμονη στην μεση.οι καλυτερες ενεσεις ειναι οι divastat και φθηνες (8 ε) ..οποτε επανερχομαι αμεσα.
καποια πραγματα για οσους κανουν search στο forum και ισως αντιμετωπιζουν θεματα με την μεση.\
οποτε εμφανιζεται καποιος πονος στην μεση,καλο ειναι να επισκεπτεσται τον ιατρο,διοτι μπορει να χειροτερεψει και να βγειτε εκτος προπονησης για μεγαλο διαστημα.προσπαθησετε να εχεται καλη τεχνικη σε αρσεις,καθισματα και κωπηξλατικη μπαρας.δουλευεται ραχιαιους,μην τους παραμελειτε.

Eddie
18-04-12, 15:20
τελικα βγηκε η μαγνητικη και εδειξε φλεγμονη στην μεση.οι καλυτερες ενεσεις ειναι οι divastat και φθηνες (8 ε) ..οποτε επανερχομαι αμεσα.
καποια πραγματα για οσους κανουν search στο forum και ισως αντιμετωπιζουν θεματα με την μεση.\
οποτε εμφανιζεται καποιος πονος στην μεση,καλο ειναι να επισκεπτεσται τον ιατρο,διοτι μπορει να χειροτερεψει και να βγειτε εκτος προπονησης για μεγαλο διαστημα.προσπαθησετε να εχεται καλη τεχνικη σε αρσεις,καθισματα και κωπηξλατικη μπαρας.δουλευεται ραχιαιους,μην τους παραμελειτε.

Τυχερος εισαι... :clap:

Φλεγμονη που ομως,σε ποιο σημειο ακριβως?

lila_1
18-04-12, 15:34
Έχουν ανοιχτεί 500 θέματα για τον πόνο στη μέση.....αναζήτηση δεν..??

gym
18-04-12, 17:30
:thumbup:

κ εχουμε κ λεμε http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19513-%CE%A0%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BF-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8389-%CE%9C%CE%95%CE%A3%CE%97-%CE%A0%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%A3&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18321-%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5975-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19321-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%87%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85&highlight=%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7

κ η λιστα συνεχιζεται...

αν πατε εξελιγμενη αναζητηση κ βαλετε στις λεξεις κλειδια πονος μεση θα βγαλει ενα σωρο τοπικς...:toast:

procop
21-04-12, 15:18
Τυχερος εισαι... :clap:

Φλεγμονη που ομως,σε ποιο σημειο ακριβως?

στον 04!
gym και lila, εχω ανοιξει αυτη την ενοτητα πριν ενα μηνα,τωρα το search που κολλαει?
τεσπα,και στα αλλα αρθρα που κοιταξα κανενας δεν λεει ξεκαθαρα πως αντιμετωπισε το προβλημα,για αυτο γραφω μπας και βοηθησω αλλους που εχουν θεμα οπως εγω,φιλικα

lila_1
21-04-12, 15:27
Δεν έχει νόημα να ανοίγονται 500 θρεντ για το ίδιο θέμα
Χάνονται οι απαντήσεις που έχουν δώσει άλλα μέλη κ πάνε στο βρόντο.

procop
21-04-12, 15:35
Δεν έχει νόημα να ανοίγονται 500 θρεντ για το ίδιο θέμα
Χάνονται οι απαντήσεις που έχουν δώσει άλλα μέλη κ πάνε στο βρόντο.

το καταλαβαινω αυτο που λες,απλα αν δεις απο την αρχη το θεμα το ανοιξα εγω,και ο λογος ειναι οτι δεν με καλυπταν οι απαντησεις μετα απο αναζήτηση που εκανα..επισης,στα αλλα θεματα,οι περισσοτεροι λενε θα παω σε ιατρο και μετα δεν λενε ουτε τι φαρμακευτικη αγωγη ακολουθησαν,ουτε την διαδικασια που ακολουθησαν (κλινικη εξεταση,ακτινογραφια κτλ) προκειμενου να εξετασουν το προβλημα,και το πιο σημαντικο ποιες ασκησεις επιτρεπεται να κανουν για να περιορισουν προβληματα στην μεση..για αυτο τα εγρψα μπας και βοηθησω καποιον που μπορει να εχει θεμα με την μεση του..μπορουσα καλλιστα απο την στιγμη που πηγα σε ιατρο να σταματησω να γραφω την εξελιξη του προβληματος,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.:toast:

lila_1
21-04-12, 15:39
ΚΑταλαβαίνω τι λες...αυτό που λέω εγώ είναι ότι μπορείς να συνεχίζεις και να συμπληρώσεις με ότι έχεις να πεις ένα παρόμοιο θέμα που έχει ανοιχτεί, αφενός για να είναι συγκεντρωμένες οι απαντήσεις και αφεταίρου να μην χάνονται οι άλλες απαντήσεις που έχουν δωθεί

Τέσπα δν είμαι κ μοντ...απλά λέω :turtle:

TRIANTAFYLLOU
21-04-12, 17:20
αυτο το λέμε γιατι ανοίγοντας διαφορετικά τόπικ για το ίδιο θέμα είναι πιο δύσκολο να βρεί κάποιος απαντήσεις γιατι θα ψάχνει σε διαφορετικά τόπικ .
ενω στο ίδιο επειδη όταν λέμε πόνος στην μεση δεν σημαίνει πως όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες , αλλα εφόσον κάποιος το διαβάσει και έχει τα ίδια συμπτώματα τότε καλύπτετε απο τις απαντήσεις , αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις τότε απλα συμπληρώνει την ιδιαιτερότητα του προβλήματος και οι απαντήσεις δίνονται και οι απόψεις για το συγκεκριμένο

γι αυτο λέμε σε τέτοια τόπικ καλό είναι να περιορίζονται τα άσκοπα πόστ με ίδιο νόημα η τα σπάμ , ώστε να μην χάνονται οι απαντήσεις στο πλήθος των πόστ και είναι δύσκολη η ανάγνωση .
αυτο βέβαια δεν ισχύει σε όφ τοπικ και διάφορα χαλαρα θέματα που είναι για χαβαλέ περισσότερο .

και όταν κάτι χρήζει ιατρικής εκτίμησης και θεραπείας , αυτό δεν σημαίνει πώς κάποιος επειδή έχει κάποια συμπτώματα θα μπορεί χωρίς ιατρική γνωμάτευση να πάρει τα ίδια φάρμακα να γίνει καλά .

εδω τα αναφέρουμε περισσότερο ενημερωτικά ώστε να κατανοήσει κάποιος το πρόβλημα του σχετίζοντας με κάποιου άλλου να έχει μια άποψη και να μην ανησυχεί , αλλα όταν μιλάμε για φαρμακευτικά σκευάσματα εκτός συμπληρωμάτων βέβαια , εκεί πρέπει να τα γράψει γιατρός , εδω μέσα μιλάμε εμπειρικα και περισσότερο σε θέματα πρόληψης , αλλα τα ιατρικα θέματα και φαρμακευτικές αγωγές δεν είναι κακό να αναφέρονται αλλα πληροφοριακά , όχι επειδη ενα φάρμακο βοήθησε σε κάποιον με μια συγκεκριμένη δοσολογία θα μπορούσε να το πάρει και κάποιος άλλος χωρίς ιατρική εκτίμηση

procop
21-04-12, 20:06
ΚΑταλαβαίνω τι λες...αυτό που λέω εγώ είναι ότι μπορείς να συνεχίζεις και να συμπληρώσεις με ότι έχεις να πεις ένα παρόμοιο θέμα που έχει ανοιχτεί, αφενός για να είναι συγκεντρωμένες οι απαντήσεις και αφεταίρου να μην χάνονται οι άλλες απαντήσεις που έχουν δωθεί

Τέσπα δν είμαι κ μοντ...απλά λέω :turtle:

Επρεπε τοτε να συγχωνευτει απο την αρχη,τωρα ουτως η αλλως δεν εχω κατι να προσθεσω

rey1989
24-04-12, 20:03
εχω ενα πρόβλημα η τουλάχιστον έτσι νομίζω αλλα είπα να ρωτήσω πρώτα αν ειναι νορμάλ.
Κάνω άρσεις θανάτου και προσπαθώ να ανεβάζω κιλά. Αν και δεν κάνω πολλά κιλά μετά απο κάθε προπόνηση με ενοχλεί αρκετά η μέση μου ,αλλα την επόμενη μέρα ξυπνάω και δεν έχω ενόχληση, ειναι λογικό αυτό ? γιατι σε προπονήσεις άλλων μυικών ομάδων ακόμα και αν ζοριστώ δεν υπάρχει κάποια ενόχληση μέσα στην μέρα, απλά την επόμενη ημέρα ξυπνούσα πιασμένος.

Αυτή την στιγμή με 75 κιλα σωματικού βάρους το τελευταίο σετ μου ειναι 90kg (σήμερα πήγα στα 90 απο 80 που έκανα μέχρι και την προηγούμενη προπόνηση). Σκεφτόμουν να ανέβω στα 100 γιατι ένιωθα μια τρελή ενέργεια και το προηγούμενο σετ τον 80 βγήκε αέρας λες και σήκωνα πούπουλο αλλα εφαγα κράξιμο και δεν δοκίμασα.


Και η ερώτηση
Υπάρχει περίπτωση να έχω πάθει κάποιο τραυματισμό , έστω ελαφρύ και να μου βγαίνει ενόχληση μόνο μετά την προπόνηση ?

billys15
24-04-12, 20:16
Φανταζομαι οτι ναι κατι εχει τραβηχτει,κατι εχει γινει και σου βγαινει περισσοτερο στις αρσεις.Θα σου προτεινα να μειωσει λιγα κιλα και να δεις την τεχνικη σου.Αν παλι κατι δεν σου βγαινει καλα,δοκιμασε αλλη παραλλαγη (sumo,rdl).Αν συνεχισει ο πονος εννοειται πηγαινεις σε ορθοπαιδικο.

rey1989
24-04-12, 21:00
ωραία, θα το δοκιμάσω, σε ευχαριστώ :thumbup:

niksamaras
24-04-12, 23:07
εχω ενα πρόβλημα η τουλάχιστον έτσι νομίζω αλλα είπα να ρωτήσω πρώτα αν ειναι νορμάλ.
Κάνω άρσεις θανάτου και προσπαθώ να ανεβάζω κιλά. Αν και δεν κάνω πολλά κιλά μετά απο κάθε προπόνηση με ενοχλεί αρκετά η μέση μου ,αλλα την επόμενη μέρα ξυπνάω και δεν έχω ενόχληση, ειναι λογικό αυτό ? γιατι σε προπονήσεις άλλων μυικών ομάδων ακόμα και αν ζοριστώ δεν υπάρχει κάποια ενόχληση μέσα στην μέρα, απλά την επόμενη ημέρα ξυπνούσα πιασμένος.

Αυτή την στιγμή με 75 κιλα σωματικού βάρους το τελευταίο σετ μου ειναι 90kg (σήμερα πήγα στα 90 απο 80 που έκανα μέχρι και την προηγούμενη προπόνηση). Σκεφτόμουν να ανέβω στα 100 γιατι ένιωθα μια τρελή ενέργεια και το προηγούμενο σετ τον 80 βγήκε αέρας λες και σήκωνα πούπουλο αλλα εφαγα κράξιμο και δεν δοκίμασα.


Και η ερώτηση
Υπάρχει περίπτωση να έχω πάθει κάποιο τραυματισμό , έστω ελαφρύ και να μου βγαίνει ενόχληση μόνο μετά την προπόνηση ?


Ενα βιντεο θα βοηθουσε.

rey1989
25-04-12, 07:39
Ενα βιντεο θα βοηθουσε.

φαντάζομαι για το θέμα της τεχνικής μου το λες έτσι ? το πρόβλημα ειναι πως δεν έχω κάποιον να με τραβήξει :green:
θα δοκιμάσω τα παραπάνω και βλέπουμε ..

Eddie
25-04-12, 15:06
Δοκιμασε να κανεις με 50-60 κιλα περιπου 20reps για μερικα σετ για 2-3 προπονησεις για να δυναμωσουν οι ραχιαιοι σου,και υστερα να κανεις καθε φορα ζεσταμα πριν τις αρσεις εναενα-δυο σετακια με 20reps πριν μπεις βαρια για να αιματωνεται η περιοχη.Ενα βιντεο θα βοηθουσε φυσικα,να δουμε ποιο στυλ δουλευεις,αν κανεις με dead stop,touch n go κλπ κλπ..

exkaliber
25-04-12, 18:07
ασβεστιο + βιταμινη δ + μαγνησιο + βιταμινη Κ για γερα κοκαλα

Keirox
26-04-12, 01:17
εχω ενα πρόβλημα η τουλάχιστον έτσι νομίζω αλλα είπα να ρωτήσω πρώτα αν ειναι νορμάλ.
Κάνω άρσεις θανάτου και προσπαθώ να ανεβάζω κιλά. Αν και δεν κάνω πολλά κιλά μετά απο κάθε προπόνηση με ενοχλεί αρκετά η μέση μου ,αλλα την επόμενη μέρα ξυπνάω και δεν έχω ενόχληση, ειναι λογικό αυτό ? γιατι σε προπονήσεις άλλων μυικών ομάδων ακόμα και αν ζοριστώ δεν υπάρχει κάποια ενόχληση μέσα στην μέρα, απλά την επόμενη ημέρα ξυπνούσα πιασμένος.

Αυτή την στιγμή με 75 κιλα σωματικού βάρους το τελευταίο σετ μου ειναι 90kg (σήμερα πήγα στα 90 απο 80 που έκανα μέχρι και την προηγούμενη προπόνηση). Σκεφτόμουν να ανέβω στα 100 γιατι ένιωθα μια τρελή ενέργεια και το προηγούμενο σετ τον 80 βγήκε αέρας λες και σήκωνα πούπουλο αλλα εφαγα κράξιμο και δεν δοκίμασα.


Και η ερώτηση
Υπάρχει περίπτωση να έχω πάθει κάποιο τραυματισμό , έστω ελαφρύ και να μου βγαίνει ενόχληση μόνο μετά την προπόνηση ?

Έχουν δίκιο τα παιδιά? ποσά σετ κανείς? 1χ5ειναι το ιδανικό γιατι έχεις carryover απο το squat 1φορα την εβδομάδα 1χ5 working set είναι το καλύτερο.

rey1989
27-04-12, 07:29
Δοκιμασε να κανεις με 50-60 κιλα περιπου 20reps για μερικα σετ για 2-3 προπονησεις για να δυναμωσουν οι ραχιαιοι σου,και υστερα να κανεις καθε φορα ζεσταμα πριν τις αρσεις εναενα-δυο σετακια με 20reps πριν μπεις βαρια για να αιματωνεται η περιοχη.Ενα βιντεο θα βοηθουσε φυσικα,να δουμε ποιο στυλ δουλευεις,αν κανεις με dead stop,touch n go κλπ κλπ..

μετά τις άρσεις θανάτου κάνω ραχιαίους σε πάγκο, λες να έχει σχέση αυτο ? θα το δοκιμάσω αυτο που προτίνεις γιατι κάτι ανάλογο ειχα κάνει τότε που ειχα πόνους στους πήχεις και σχεδόν το ξεπέρασα το πρόβλημα.

βίντεο δεν μπορώ να βάλω γιατι δεν έχω κάποιον να με τραβηξει , ομως βρήκα ένα που κάνει ίδια τεχνική και λαβή οπότε ελπίζω να καταλάβετε


http://www.youtube.com/watch?v=lEmLCju_Xj4


Έχουν δίκιο τα παιδιά? ποσά σετ κανείς? 1χ5ειναι το ιδανικό γιατι έχεις carryover απο το squat 1φορα την εβδομάδα 1χ5 working set είναι το καλύτερο.


κάνω 4 σέτ , το πρώτο που ειναι 40 με 50kg ζέσταμα και το δευτερο που ειναι 60-70kg 10 reps το τρίτο 80kg 8 reps και το τελευταίο 90kg απο 6 μέχρι 8 , αναλόγως πάντα αν έχω ανεβάσει κιλά και τα κάνω πρώτη φορά αν θα τα καταφέρω η όχι , δηλαδή στο τελευταίο σετ πάντα το πάω οσο αντέχω.

1χ5 εννοείς ενα σέτ με 5 επαναλήψεις? και φτάνει μια φορά την εβδομάδα που έχω πλάτη ? :unsure:

rey1989
29-04-12, 10:37
:unsure::unsure:

chro
30-04-12, 00:57
βίντεο δεν μπορώ να βάλω γιατι δεν έχω κάποιον να με τραβηξει , ομως βρήκα ένα που κάνει ίδια τεχνική και λαβή οπότε ελπίζω να καταλάβετε
Όχι δε θα καταλάβουμε, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και η τεχνική προσαρμόζεται ανάλογα και με το σωματότυπό σου. Η λάθος τοποθέτηση που έχει ο συγκεκριμένος στο βίντεο σε εσένα ίσως είναι η σωστή.

rey1989
30-04-12, 08:51
τοτε δυστυχώς θα αρκεστώ στις συμβουλές που πήρα και θα ανεβάσω βίντεο οταν μπορέσω , γιατι δεν έχω κάποιον να με τραβήξει και η κάμερα του κινητού μου ειναι για τα πανηγύρια ώστε να δοκίμαζα μόνος μου . το συγγεκριμένο βίντεο το έβαλα για να δείξω με πια τεχνική τις εκτελώ, ωστόσο καταλαβαίνω αυτό που λες και έχεις δίκιο.:thumbup: