PDA

Επιστροφή στο Forum : Whey Protein



evans13
06-03-12, 01:01
γεια σας παιδια. θα ηθελα να σας ρωτισω κατι. γυμναζομαι αρκετο καιρο αλλα στο σπιτι, εχω δει διαφορα χρονο με τον χρονο αλλα ως ενα σημειο. ειμαι 1,80 63 κιλα και 18 χρονων. θα ηθελα να δοκιμασω να παρω whey protein shake διοτι εχω ακουσει οτι βοηθαει αρκετα. λογω ομως 3ης λυκειου δεν εχω χρονο να πηγαινω γυμναστηριο και ανγκαστηκα γυμναζομαι σπιτι. θα ηθελα να μαθω θα με βοηθησει? η θα μου "κατσει" σαν λιπος αν δεν την καιω? και ποσο πρεπει να γυμναζομαι και ποσα γραμμάρια να παιρνω? απλως δεν θελω να περιμενω και να ξεκινισω γυμναστηριο μετα τις εξετασεις διοτι εχουμε και ενα καλοκαιρι μπροστα μας ;);)

θα σας ημουν ευγνωμων αν με βοηθουσατε :green::green::green:

beefmeup
06-03-12, 01:04
μαν,ανοιξες το θεμα σε λαθος ενοτητα..το μετεφρα στην σωστη,αλλα εχε το νου σου,αν θες οκ?:)

η πρωτεινη στην φαση που ειναι κακο δεν θα σου κανει,αλλα μπορει κ να μην ειναι απαραιτητη..
προσπαθησε να τρως 3 γευματα την μερα με τα 2 αν μπορεις να εχουν μεσα ψαρι/κρεας/γαλακτοκομικα/αυγα,κ τπτ σαντουιτσακια στο σχολειο που θα χεις φτιαξει απο το σπιτι,κ θα σαι κομπλε..
εκτιμω οτι με αυτον τον τροπο,μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου σε πρωτεινη χωρις να πας σε συμπληρωμα..

evans13
06-03-12, 01:07
το ξερω αλλα ολοι ψαχνουμε τον ευκολο τροπο. και επισης δεν ειμαι και πολυ του φαγητου

beefmeup
06-03-12, 01:08
ευκολοι τροποι δεν υπαρχουν καλως η κακως..
το οτι θα σου λυσει τα χερια καπως ισχυει,αλλα χωρις κανονικο φαι μην περιμενεις κ πολλα..
ετσι κ αλλιως αντε να περνεις μια δοση την μερα..τι διαφορα μπορει να σου κανει αν δεν τρως οπως πρεπει..?

evans13
06-03-12, 01:11
το συμληρωμα διατροφης ονομαζεται ετσι γιαυτο τον λογο. τι νοημα θα ειχε να παιρνει καποιος απο την στιγμη που καλυπτει την δοσοληψια πρωτεινης απο το φαγητο του?

beefmeup
06-03-12, 01:14
εχει νοημα,γιατι με τον καιρο οι απαιτησεις σε φαι αυξανονται κ δεν μπορεις να εισαι με ενα ταπερ παντου..οποτε πας στο συμπληρωμα..
επισης γιατι απο ενα σημειο κ μετα,για αυτους που εχουν πολλους μυς πανω τους(πραγμα το οποιο αφορα κυριως αθλητες,κ οχι τον μεσο αθλουμενο),ανεβαινουν κατα πολυ οι αναγκες σε πρωτεινη,οποτε απο φαγητο κ μονο δεν βγαινει..κ απο οικονομικης πλευρας το συμπληρωμα ειναι φτηνοτερο..
μες τις ακρες γιαυτα που σου εγραψα,μπορει τελικα να καλυπτεις τις αναγκες σου απο φαι κ μονο,χωρις να πας στο συμπληρωμα..
αν πας ομως,ουτε λιπος θα γινει ουτε τπτ..απλα οπως σου εγραψα θα συμπληρωνεις ενα γευμα παραπανω..

evans13
06-03-12, 01:17
συγγνωμη για το πριξιμο :) κατι τελευταιο δηλαδη αν παρω ποσο να παρω, ποτε και ποσο να γυμναζομαι?(σπιτι)

beefmeup
06-03-12, 01:20
το ποτε κ ποσο εσυ το ξερεις κ θα το ρυθμισεις..αναλογα με αυτα που εχεις διαθεσιμα στο σπιτι σου..
για το ποτε,περνε μια δοση με την γυμναστικη που θα κανεις..
τις μερες που δεν γυμναζεσαι,περνε την για να συμπληρωνεις ενα γευμα..εγω συνηθως το κανω με το πρωινο μου,μιας κ καμια φορα με πιεζει ο χρονος κ δεν μου βγαινει να φαω κανονικα,αλλα κ γιατι πλεον το πρωι ζοριζομαι να φαω πολυ με την τσιμπλα στο ματι..:turtle: