PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύσκολα χάνω :(



Xefteris
06-03-12, 19:24
Εδώ και 2 μήνες έχω μπει σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν παω καλά από το θέμα απώλειας βάρους.

Είμαι 45 ετών 1.90-94 κιλά με 24 κιλά λίπους (έτσι λέει η ζυγαριά).

Κάνω προπόνηση 3 φορες την εβδομάδα με αεροβική 30 λεπτά διάδρομο (ελαφρύ τρέξιμο) και 1.5 ωρα βάρη.

Προσέχω τη διατροφή και έχω κοψει τους υδατάνθρακες που τρώω το πρωί μόνο 2 φέτες ψωμί ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα και την υπόλοιπη ημέρα απο υδατάνθρακα τρωω μπανάνα η μηλαράκι. Φυσικά οι πρωτείνες μου είναι μπιφτεκάκι και κοτοπουλο συν σαλάτα.

Εντάξει ρε παιδιά αυτό το μικρό σωσίβιο δεν λεει να φύγει με τίποτε. Όχι ότι θέλω να γίνω και κομμάτια, πράμα δύκολο στην ηλικία μου, αλλά θέλω να πάω 90 κιλά και η ζυγαρια κάτω από 93 αρνειται να παει ρε γμτ, καμιά ιδέα?
Δηλαδή με τόσο γυμναστική τίποτε? Είναι θέμα χαμηλού μεταβολισμού λόγω ηλικίας?

lila_1
06-03-12, 19:36
To λογικό είναι εφόσον έκοψες θερμίδες, να χάσεις βάρος.
Αν βλέπεις ότι ενώ έχεις κόψει, δεν κατεβαίνει η ζυγαριά, τότε το πιο πιθανό σενάριο είναι να βελτιώνεται η σωματική σου σύσταση ή/και απλά να μην έχεις κατέβει σε θερμίδες όσο νομίζεις.
Τα παχάκια στη κοιλιά θα αργήσουν αρκετά να φύγουν, θέλει υπομονή.

Αν δεν βλέπεις καμία απολύτως αλλαγή στο σώμα σου τότε 1. Κόψε κ άλλο τις θερμίδες σου κ άυξησε τη πρωτείνη σου 2. Ζορίσου λίγο παραπάνω στο γυμναστήριο εάν μέχρι τώρα απλά έσπρωχνες και τράβαγες κιλά.

Μην εμπιστεύεσαι τη ζυγαριά για λιπομέτρηση, γράφει *αλακίες.
Γενικά 2 μήνες είναι μικρό έως αμελητέο χρονικό διάστημα για να δείς αλλαγές απο γυμναστική. Η όποια διαφορά θα οφείλεται κυριως σε έλλειμμα θερμίδων

tolis93
06-03-12, 19:37
Εδώ και 2 μήνες έχω μπει σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν παω καλά από το θέμα απώλειας βάρους.

Είμαι 45 ετών 1.90-94 κιλά με 24 κιλά λίπους (έτσι λέει η ζυγαριά).

Κάνω προπόνηση 3 φορες την εβδομάδα με αεροβική 30 λεπτά διάδρομο (ελαφρύ τρέξιμο) και 1.5 ωρα βάρη.

Προσέχω τη διατροφή και έχω κοψει τους υδατάνθρακες που τρώω το πρωί μόνο 2 φέτες ψωμί ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα και την υπόλοιπη ημέρα απο υδατάνθρακα τρωω μπανάνα η μηλαράκι. Φυσικά οι πρωτείνες μου είναι μπιφτεκάκι και κοτοπουλο συν σαλάτα.

Εντάξει ρε παιδιά αυτό το μικρό σωσίβιο δεν λεει να φύγει με τίποτε. Όχι ότι θέλω να γίνω και κομμάτια, πράμα δύκολο στην ηλικία μου, αλλά θέλω να πάω 90 κιλά και η ζυγαρια κάτω από 93 αρνειται να παει ρε γμτ, καμιά ιδέα?
Δηλαδή με τόσο γυμναστική τίποτε? Είναι θέμα χαμηλού μεταβολισμού λόγω ηλικίας?
καλως τον μιστερ ξεφτερης και μωλις κοιτουσα το προφιλ σου:green:σου σας δε ξερω κ πως να μιλησω αλλα θα το ξεκινησω με ενικο γιατι θεωρω μια παρεα ειμαστε.αν μου επιτρεπεται δηλαδη

αρχικα.
υπολογιζουμε ποσες θερμιδες χρειαζεται το σωμα μας ωστε να διατηρησει το βαρος του
στη συνεχεια κοβουμε απο αυτο 200 με 500 αναλογα τους στοχους μας( αν θελουμε να χασουμε πολυ βαρος κοβουμε τοσο περισσοτερες αν θελουμε να χανουμε σταθερα και να κρατησουμε το μυικο μας ογκο οσο το δυνατοτερο εφικτο κοβουμε λιγοτερες)


Μωλις δουμε οτι η ζυγαρια αρνειται να κατεβει μειωνουμε αλλες 200 θερμιδες απο τη διατροφη μας και συνεχιζουμε μεχρι να φτασουμε το επιθυμητο αποτελεσμα

Αν εχουμε ριξει κατα πολυ τις θερμιδες μας πχ απο 3000 σε 2000 καλο ειναι να ανεβασουμε 200 θερμιδες για 2 εβδομαδες ωστε να ξεκολησει ο μεταβολισμος μας και στη συνεχεια ξανα φτανουμε στις 2000 πχ συνεχιζοντας να χανουμε

η διατροφη μας καλο θα ειναι να αποτελειται σε αυτες τις περιπτωσεις απο αρκετη πρωτεινη (απο 1,5 μεχρι και επι 3 το βαρος μας σε γραμμαρια ειναι η συνιστομενη ποσοτητα) να καλυπτουμε θερμιδες με καλα λιπαρα*(1 γραμμαριο ανα κιλο βαρους σε αυτες τις περιπτωσεις) και συμπληρωνουμε θερμιδες απο καλους υδατανθρακες* και παντα συνθετους ωστε να μη ξεμενουν οι μυες απο γλυκογωνο

συμφωνα με ερευνες η καταναλωση νερου (2 ποτηρια κρυο νερο οπως αναφερεται μιση ωρα πριν καθε γευμα) ευνοει την απωλεια λιπους ταχυτερα.

*καλα λιπαρα ειναι μονο ακορεστα και πολυ ακορεστα οπως ελαιολαδο ιχθυαιλεο ξηροι καρποι ταχινι κροκοι αυγων φυτικα λιπαρα απο βρωμη και απο γαλακτοκομικα κατα ενα μερος. (κακα λιπαρα ειναι βουτηρο μαργαρινη λαδι σε υψιλη θερμοκρασια πχ τηγανισμενο κορεσμενα λιπαρα απο κρεας κτλπ)
* καλοι υδατανθρακες εμφανιζονται σε πατατες γλυκοπατατες ρυζι(καστανο η αναποφλοιωτο η μπασματι η αγριορυζο κατα προτημηση διοτι δεν εχουν υποστει επεξεργασια) μακαρονια ολικης αλεσεως(ακομα και αυτα με ενισχυμενη πρωτεινη) ψωμι ολικης αλεσεως βρωμη λαχανικα και ορισμενα φρουτα.

καλο θα ειναι σε περιοδους γραμμωσης να αποφευγονται να πολλα φρουτα για το λογο οτι περιεχουν φρουκτοζη.η οποια αναπληρωνει το υπατικο γλυκογωνο και δεν δινει ¨"ενεργεια¨" στους μυες

ελπιζω να βοηθησα.
εργαλεια που θα βοηθησουν ειναι το www.myfitnesspal.com το οποιο καταμετρα θερμιδες και ουσιαστικα λεει ποσες θερμιδες χρειαζεται καποιος αναλογα τις αναλογιες του
γνωμη μου
σημειωνουμε τι τρωμε και μετραμε τις θερμιδες(ακομα και με το www.myfitnesspal.com) και παταμε πανω σε αυτες.διοτι καθε σωμα συμπεριφερεται διαφορετικα σε θερμιδες και πηγες ενεργειας( πχ αλλος ειναι οκ με ρυζι και οχι με πατατα και καποιος ειναι οκ με το αντιθετο)

καλο θα ειναι να αποφευγονται σαλτσες τυπου κετσαπ μουσταρδα κτλπ.σαλτσα ντοματας καλο θα ηταν να γινεται σπιτικη.αυτα ναι μεν υπερβολες για τους αναλογους στοχους.απλα εχουμε σα γενικοτερο στοχο μια καλυτερη και πιο υγιεινη ζωη.στην οποια μεγαλο ρολο παιζει η διατροφη μας.

ελπιζω να μη κουρασα
σορυ για το μακρυ ποστ

PEGY
06-03-12, 19:50
Να λάβεις υπόψη σου πολυ σοβαρά οτι όσο πιο πολύ μεγαλώνουμε τόσο πιο δύσκολο είναι να χάσουμε.
Αυτο βέβαια δεν σημαίνει πως με σωστή διατροφή κ γυμναστική κάποιος 45 ετών δεν μπορεί να αδυνατίσει.
Αν τα κιλά επιμένουν κοίτα μήπως έχεις καμια διατροφική αλλεργία

Xefteris
06-03-12, 22:55
To λογικό είναι εφόσον έκοψες θερμίδες, να χάσεις βάρος.
Αν βλέπεις ότι ενώ έχεις κόψει, δεν κατεβαίνει η ζυγαριά, τότε το πιο πιθανό σενάριο είναι να βελτιώνεται η σωματική σου σύσταση ή/και απλά να μην έχεις κατέβει σε θερμίδες όσο νομίζεις.
Τα παχάκια στη κοιλιά θα αργήσουν αρκετά να φύγουν, θέλει υπομονή.

Αν δεν βλέπεις καμία απολύτως αλλαγή στο σώμα σου τότε 1. Κόψε κ άλλο τις θερμίδες σου κ άυξησε τη πρωτείνη σου 2. Ζορίσου λίγο παραπάνω στο γυμναστήριο εάν μέχρι τώρα απλά έσπρωχνες και τράβαγες κιλά.

Μην εμπιστεύεσαι τη ζυγαριά για λιπομέτρηση, γράφει *αλακίες.
Γενικά 2 μήνες είναι μικρό έως αμελητέο χρονικό διάστημα για να δείς αλλαγές απο γυμναστική. Η όποια διαφορά θα οφείλεται κυριως σε έλλειμμα θερμίδων

Λίλα καμία σχεση, στο γυμναστήριο κάνω υπερπροσπάθεια. Μετά από 2 μήνες έχω όντως δυναμώσει αλλά φυσικά σαν όψη αυτό δεν φαίνεται και δεν περίμενα να φαίνεται με τοσο λίγο καιρό. Τώρα σαν διατροφή είναι τα εξής:

Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα
Σνακ: Μπανάνα ή μηλαράκι
Μεσημέρι: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής
Σνακ: Μπανάνα ή μήλο
Βράδυ: Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Ε δεν μπορώ να κοψω κι άλλα, παλιότερα στο μεσημερι έτρωγαι και ένα φλ. καστανό ρύζι αλλά το έκοψα.

Xefteris
06-03-12, 22:58
Ευχαριστω για το μακρύ πόστ Tolis93. Θα το μελετήσω (θέλει και μελέτη)!

Xefteris
06-03-12, 23:00
Να λάβεις υπόψη σου πολυ σοβαρά οτι όσο πιο πολύ μεγαλώνουμε τόσο πιο δύσκολο είναι να χάσουμε.
Αυτο βέβαια δεν σημαίνει πως με σωστή διατροφή κ γυμναστική κάποιος 45 ετών δεν μπορεί να αδυνατίσει.
Αν τα κιλά επιμένουν κοίτα μήπως έχεις καμια διατροφική αλλεργία

Ευχαριστώ PEGY :)

Xefteris
06-03-12, 23:25
Ερώτηση, γενικα τα κρέατα τα τρώω με αρκετή έως πολλή μουστάρδα για να δώσω μία νοστιμιά. Απ' όσο ξέρω δεν παχαίνει ή μήπως γενικά δεν κάνει?

gym
06-03-12, 23:29
Ερώτηση, γενικα τα κρέατα τα τρώω με αρκετή έως πολλή μουστάρδα για να δώσω μία νοστιμιά. Απ' όσο ξέρω δεν παχαίνει ή μήπως γενικά δεν κάνει?

να τσεκαρεις τα συστατικα πισω...

υπαρχει κ μουσταρδα χωρις ζαχαρη υπαρχει κ μουσταρδα με ο,τι θες μεσα...
αν θες μπορεις να χρησιμοποιησεις τη σκονη μουσταρδας....ειτε το αλειφεις το κρεας σου πριν το ψησεις...με σκετη σκονη ειτε με λιγο νερακι το απλωνεις...


πολυ καλυτερη επιλογη!κ γενικα παιξε με μπαχαρικα αφοβα!

Γιάννηςς
07-03-12, 00:17
Και επίσης δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι χρειάζεσαι πολύ περισσότερη πρωτεϊνη.1,5 εώς 3 επί το βάρος σου σε πρωτεϊνη.Και γενικά δεν είναι πολύ λίγες οι θερμίδες;

Xefteris
07-03-12, 11:18
Και επίσης δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι χρειάζεσαι πολύ περισσότερη πρωτεϊνη.1,5 εώς 3 επί το βάρος σου σε πρωτεϊνη.Και γενικά δεν είναι πολύ λίγες οι θερμίδες;

Κοίτα αυτό το διαιτολόγιο κάνω με εναλαγή με πρωτεϊνες από μπιφτέκι, κοτόπουλο. Νομίζω ότι είναι λίγες και πιο κάτω δεν πάει αφου κανω και υπερπροσπάθεια με την προπόνηση, στην αρχή είχα στο μεσημεριανό και 1.5 φλ καστανό ρύζι αλλά τελικά το έκοψα κι αυτο. Πιο κάτω δεν πάει. Φοβάμαι μηπως αν βάλω πιο πολλες πρωτεϊνες μηπως και πάλι κολλήσω.

Xefteris
07-03-12, 11:25
να τσεκαρεις τα συστατικα πισω...

υπαρχει κ μουσταρδα χωρις ζαχαρη υπαρχει κ μουσταρδα με ο,τι θες μεσα...
αν θες μπορεις να χρησιμοποιησεις τη σκονη μουσταρδας....ειτε το αλειφεις το κρεας σου πριν το ψησεις...με σκετη σκονη ειτε με λιγο νερακι το απλωνεις...


πολυ καλυτερη επιλογη!κ γενικα παιξε με μπαχαρικα αφοβα!

Ωχ, η μουστάρδα που τρώω έχει ζάχαρη! Και δεν της φαινότανε, εξαπατήθην! Λεμονάκι από σήμερα.

tolis93
07-03-12, 20:22
Ωχ, η μουστάρδα που τρώω έχει ζάχαρη! Και δεν της φαινότανε, εξαπατήθην! Λεμονάκι από σήμερα.

το να εχει λιγη ζαχαρη μου φενεται φυσιολογικο. οι καλυτερες παντως(πιο καθαρες) ειναι της εκμα και στανταρ οι καθαροτερες ειναι σκονη μουσταρδας λιγο ξυδι (μπαλσαμικο αν θες να γινει πιο γλυκια) νερο και ζαχαρινη η λιγο γιαουρτι.γινεται πολυ καλη σως μουσταρδας

Xefteris
07-03-12, 22:37
το να εχει λιγη ζαχαρη μου φενεται φυσιολογικο. οι καλυτερες παντως(πιο καθαρες) ειναι της εκμα και στανταρ οι καθαροτερες ειναι σκονη μουσταρδας λιγο ξυδι (μπαλσαμικο αν θες να γινει πιο γλυκια) νερο και ζαχαρινη η λιγο γιαουρτι.γινεται πολυ καλη σως μουσταρδας

EKMA τρώω! Μπα βαριεμαι ρε Τολη, που να τρεχεις τώρα να κάνεις και μουσταρδες.

tolis93
08-03-12, 08:57
EKMA τρώω! Μπα βαριεμαι ρε Τολη, που να τρεχεις τώρα να κάνεις και μουσταρδες.

η εκμα εχει ψιλολογια απο ζαχαρη....
το βαριεμαι δε πρεπει να υπαρχει το λεξιλογιο σου.αν εχεις ορεξη ξερεις ποσα φαγητα μπορεις να κανεις(που να ταιριαζουν στη διατροφη σου εννοω) δε προκειτε να βαρεθεις ποτε

ΠανοςΒ
08-03-12, 09:39
Λίλα καμία σχεση, στο γυμναστήριο κάνω υπερπροσπάθεια. Μετά από 2 μήνες έχω όντως δυναμώσει αλλά φυσικά σαν όψη αυτό δεν φαίνεται και δεν περίμενα να φαίνεται με τοσο λίγο καιρό. Τώρα σαν διατροφή είναι τα εξής:

Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα
Σνακ: Μπανάνα ή μηλαράκι
Μεσημέρι: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής
Σνακ: Μπανάνα ή μήλο
Βράδυ: Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Ε δεν μπορώ να κοψω κι άλλα, παλιότερα στο μεσημερι έτρωγαι και ένα φλ. καστανό ρύζι αλλά το έκοψα.

Καλημερα και καλως σας βρηκα.

Θα σου πρότεινα τις παρακάτω αλλαγές:

Πρωινο: βαλε επιπλέον 2-3 ασπράδια. Και βάλε βρωμη καθαρη οχι μούσλι.
Δεκατιανό: το 1 απο τα 3 μπιφτέκια μαζί με το φρούτο ή το τοστάκι που εχεις το βράδυ ή ενα κομματι απο το κρεατικό που θα φας εκεινη τη μερα για μεσημεριανο.
Σνακ απογευματινο: ενα κομματι κρεας/ψαρι/κοτοπουλο πρπ 100-150γρ και σαλατα. Οχι φρούτο.
Βραδυ: Γιαουρτάκι 2% με 8-10 αμυγδαλα/καρύδια.

Στα σαλατικα βαζε και ενα κ.γ ελαιόλαδο.

Ετσι εχεις καλύτερη κατανομή πρωτεινης στα γευματα σου απο οτι πρίν. Γενικά απο το μεσημερι και μετα απεφευγε τους υδατανθρακες εκτός και εαν εχεις προπονηση το απογευμα οποτε μεταπροπονητικα θα χρειαστείς λιγους.

Παίζει βεβαια να χρειάζεται το σωμα σου και για καμια 15αρια μερες λιγο παραπάνω θερμιδες και ανεβει ο μεταβολισμός σου λίγο και μετα να ξανακατέβεις σιγά σιγά.

Xefteris
08-03-12, 12:50
Ευχαριστώ παιδια για τις απαντήσεις, διάβασα και άρθρα και έμαθα πολλά πράματα που αγνοούσα όπως η γλυκόζη και τα αναβολικά της αποτελέσματα μετά την προπόνηση! Ίσως γι΄αυτό την επόμενη μέρα αισθάνομαι μία καταβολή παρ' όλο που όταν έρχομαι απο το gym τρωω μεσημεριανο. Θα πάρω να πίνω μετα απο το gym στο καπάκι εκεί που αλλάζω απο αυτα τα ισοτονικα ποτά. Τελικά θα κόψω τους υδατανθρακες και το βράδυ και βλέπουμε.

Ερώτηση: Aν αυξήσω την μυική μου μάζα με τον καιρό θα μου φύγει αυτό το στομαχάκι το μικρό μόνο με την γυμναστική και μία σχετικα ισοροπημένη διατροφή?

marvin
08-03-12, 12:55
Ευχαριστώ παιδια για τις απαντήσεις, διάβασα και άρθρα και έμαθα πολλά πράματα που αγνοούσα όπως η γλυκόζη και τα αναβολικά της αποτελέσματα μετά την προπόνηση! Ίσως γι΄αυτό την επόμενη μέρα αισθάνομαι μία καταβολή παρ' όλο που όταν έρχομαι απο το gym τρωω μεσημεριανο. Θα πάρω να πίνω μετα απο το gym στο καπάκι εκεί που αλλάζω απο αυτα τα ισοτονικα ποτά. Τελικά θα κόψω τους υδατανθρακες και το βράδυ και βλέπουμε.

Ερώτηση: Aν αυξήσω την μυική μου μάζα με τον καιρό θα μου φύγει αυτό το στομαχάκι το μικρό μόνο με την γυμναστική και μία σχετικα ισοροπημένη διατροφή?

Αν αυξησεις την μυικη σου μαζα θα ειναι σαν να εχεις φτιαξει παραπανω μηχανες στο σωμα σου που καινε λιπος.Η διατροφη ειναι που θα σε βοηθησει να σου φυγει το στομαχακι που λες και να φανουν οι κοιλιακοι σου στη θεση του ,καθως αν κατεβεις σε ποσοστο θα καθαρισεις!!

Xefteris
08-03-12, 13:00
Αν αυξησεις την μυικη σου μαζα θα ειναι σαν να εχεις φτιαξει παραπανω μηχανες στο σωμα σου που καινε λιπος.Η διατροφη ειναι που θα σε βοηθησει να σου φυγει το στομαχακι που λες και να φανουν οι κοιλιακοι σου στη θεση του ,καθως αν κατεβεις σε ποσοστο θα καθαρισεις!!

Nα φανταστείς ότι κάποτε ημουν 103... Γενικά έχω παρατηρήσει πάντως ότι από τα 93 και κάτω χτυπάω τοιχο.

Xefteris
11-03-12, 11:38
Τελικά μπορεί ίσως με κολάει κάπως και η κορτιζόνη που περιέχει το εισπνεόμενο σπρέι που παιρνω τον χειμώνα αν και είναι ελάχιστη αλλά ίσως έχει κάποιο ρόλο.