PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με βάρος..



NewLife
11-03-12, 13:18
Καλησπέρα ,
Θελω να κανω μια ερώτηση .
Ειμαι 1.77 γύρω στα 100 κιλά εχω ξεκινήσει να κάνω γυμναστήριο βαρη εδώ και 1 μηνα μετά απο 6 μήνες αποχής απο γυμναστήριο.
Το προβλημα ειναι οτι θελω να χασω κιλά αλλα σιχαινομαι τον διαδρομο πανω απο 15 λεπτά δεν μπορω να κάνω...Οποτε το εχω ριξει στα βάρη κυρίως...
Ενώ κανω διατροφη ομως ( διαιτα ) με μικρά γευματα και υπολογισμο θερμιδων δεν χάνω ουτε κιλό ... Ενώ βλεπω το σώμα μου να εχει διαφορές δεν χάνει τιποτα απο κιλο..εχω χασει 1 κιλο σε 1 μηνα...και η διατροφη προσεγμενη ...
Τι παιζει ?
Εχει καποιος να προτεινει κατι αλλο εκτος απο διαδρομο και ποδηλατο για χασιμο βαρους? καποιο ειδικο προγραμμα με βάρη ? Εστω να λιωνω στις καμψεις ?

Ευχαριστώ...Αν εχω βαλει σε λαθος κατηγορια το θεμα παρακαλω διορθωστε το :)

Γιάννηςς
11-03-12, 13:36
Επειδή και εγώ βαριέμαι ελεϊνά να τρέχω στο διάδρομο σε μορφή αερόβιου,κάνω ομαδικά αίθουσας και έτσι δεν βαριέμαι καθόλου.
Επίσης μήπως τρώς λιγότερες θερμίδες απ' όσες πρέπει;Έχει βγάλει BMR και τα σχετικά;Περίμενε βασικά να σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι :green:

tolis93
11-03-12, 13:38
η ζυγαρια ειναι για μενα ο πιο κακος τροπος να μετρας αποτελεσματα και προοδο. βλεπεις αλλαγες στο σωμα σου οποτε αυτο που κανεις δουλευει.
οσο για διαδρομο κτλπ μην ανχωνεσαι. δοκιμασε μηχανημα κοπηλατικης δοκιμασε σκοινακι κολυμβητιριο η διαλειμματικη προπονηση υπαρχουν απειρα προγραμματακια οπως το Ρ90Χ και αλλα παρομοια. δοκιμασε αερομπικ κιολας μη σ πω.παιξε μπασκετακι η πηγαινε για ποδοσφαιρο ολα αυτα θεωρουνται και ειναι αεροβιο.παντως αν εισαι 1,77 και 100 κιλα βλεπεις αλλαγες κ βαρος δε χανεις.σε βλεπω σε κανα 2 χρονακια κτηνος...
καμια φωτο παιζει?

NewLife
11-03-12, 13:49
τρωω 1400-1600 θερμιδες καθε μερα...προσπαθω να εχω περιορισμενο το λιπος γενικα ( βεβαια την πετσα απο το κοτοπουλο την τρωω ) και τα ζυμαρικα ...
Συνηθως ειναι Κοτοπουλο , σαλατες και κανα κρεας χοιρινο κτλπ που καιπου ...
Απλα Για το προγραμμα με την αεροβικη κωλύομαι λιγο .
Απο τι καταλαβα με βαρη δεν χανεις βαρος γενικα σαν την αεροβικη οποτε πρεπει να κανω κατι αλλο..μπασκετακι κτλπ..το καλοκαιρι που θα ξεκινησουν τα μπανια βλεπω να λιωνω εκει ...
Ευχαριστω παιδες

tolis93
11-03-12, 13:52
καλα φτιαξε τη διατροφη σ γτ ειναι μαπα
διαβασε τα αντιστοιχα αρθρα στην αρχικη ιστοσελιδα του φορουμ.
θα σ πω απλα πραγματα
βαλε 2000-2200 θερμιδες κατααλωνε καλα λιπαρα ελαιολαδο ταχινι ξηρους καρπους κτλπ
περιορισε ζωικα κορεσμενα λιπαρα μη σ πω καθολου κιολας
τρωγε καλες πηγες υδατανθρακα οπως πατατα γλυκοπατατα ρυζι καστανο μακαρονι καστανο κτλπ

Γιάννηςς
11-03-12, 14:12
Xαχ!Αυτό εννοούσα.Με τόσες λίγες θερμίδες ο μεταβολισμός "πέφτει" μειώνοντας τις καύσεις κατά την άσκηση για να προστατέψει το σώμα σου από τη στέρηση φαγητού.Όσο για τα βάρη,μπορέι να μην καίνε θερμίδες βραχυπρόθεσμα,αλλά σε έρευνα που διάβασα,μακροχρόνια αυξάνουν κατά πολύ το μεταβολισμό καθώς όσο περισσότερους μυς έχεις τόσο περισσότερη ενέργεια καταναλώνει το σώμα σου για να τους συντηρεί ακόμα και σε στιγμές που δεν κινήσει καθόλου!Για μένα το ιδανικό είναι συνδιασμός διατροφής,αερόβιο και βάρη!Καλή συνέχεια! :green:

giannis64
11-03-12, 14:17
Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.)
διαβασε αυτο.

αν δεν παρεις αποφαση να κανεις αεροβια, ολα δυσκολα θα τα βρησκεις.

σε αυτο που διαλεξες να κανεις, διατροφη, βαρη και αεροβια ειναι αλυσιδα. αν σπασεις εναν κρικο ολα θα ειναι δυσκολα.

διαλεξε εναλλαγες σε ειδει αεροβιας ετσι ωστε να εισαι μεσα σε αυτην και να αφιερωνεις χρονο σε αυτην. υπαρχουν λυσεις.

ελμερ
11-03-12, 14:23
Αν βαριεσαι το διαδρομο τοτε μπορεις να κανεις γρηγορο περπατημα σε καποιο αλσος σε καποιο γηπεδο ποdοσφαιρου κτλ).....(και γω βαριεμαι το διαδρομο,κανω την καρδια μου πετρα και τον κανω...:)) :welcome:

Polyneikos
11-03-12, 14:39
Αδερφέ εισαι 100 κιλα,με ποιο σκεπτικο τρως 1400-1600 θερμίδες;Ειναι πολυ κατω από τις θερμίδες συντηρησης σου,επίσης το να μην χανεις καθόλου με τόσες θερμιδες ειναι απίθανο...Κατι κανεις/υπολογίζεις λαθος...
Αυτο για τις πέτσες που τρως από το κοτόπουλο κανω ότι δεν το διαβασα:P

Galthazar
11-03-12, 16:17
φορα ακουστικα και πηγαινε στο γηπεδο, ή σε κανενα δασακι και τρεχα μονος σου με οποιον ρυθμο θες..στην αρχη μπορει να σου φανει δυσκολο αλλα μετα δεν θα αντεχεις να μην πηγαινεις..κανε και κανα σκοινακι στο τελος και εισαι κομπλε!

τωρα οσο αφορα το θεμα διατροφης αυτα που σου ειπαν..παιξε περιπου 500 θερμιδες κατω απο αυτες της συντηρησης σου (πολλες λεω αλλα σε βλεπω θες να χασεις γρηγορα). Οι θερμιδες που εχεις τωρα ειναι μεγα σφαλμα. Κοιταξε τα αρθρα του φορουμ και κανε μια διατροφη πλουσια σε πρωτεινες, που θα περιεχει πολυακορεστα λιπαρα και υδατανθρακες με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη καθως και φυτικες ινες!

Και να θυμασαι, η καλυτερη ζυγαρια μας ειναι ο καθρεφτης!;)

pitbullakias
18-03-12, 19:00
καλησπερα παιδια εχω μια απορεια και θελω μια βοηθεια γιατι κατι δεν μου καθεται καλα!
ημουν περυσι στα 115 κιλα υψος 1,75 και μεσα σε διαστημα 2μηνων με διατροφη και πολυ δουλεια (μαζεμα ελιων)αν ξερεται
εφτασα στα 93 κιλα!τονιζω οτι δουλευα παρα πολυ απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα με πολυ κουραση και πολυ περπατημα!με ανησυχησε ο ρυθμος που εχασα τα κιλα αλλα εδω και εναμιση χρονο δεν εχω παρει κιλα δυο κιλα πηρα μονο χωρις διατροφες και προσοχη στην διατροφη μου!δυο κιλα πηρα μονο και σε μια βδομαδα διατροφης τα εχασα!
εδω λοιπον μετα απο εναμιση χρονο ειπα να χασω και τα υπολοιπα περιττα κιλα και απο την τεταρτη που ξεκινησα γυμναστηριο σε συνδιασμο με διατροφη και αεροβια 45 λεπτα περιπου εχω φτασει σημερα στα 90 κιλα!
να σημειωσω οτι δεν εχω μεινει μισος καθως εχω πολυ μεγαλη πλατη και γενικα απο μυικη μαζα θεωρουμε οτι ειμαι πολυ καλα!καθως στα 93 κιλα δεν φαινομαι χοντρος!
νερα πινω σε περιπτωση που μου πειτε οτι ειναι υγρα και στην τουαλετα τα ουρα βγαινουν κατασπρα!παω τουαλετα τουλαχιστον 20 φορες την μερα και πινω 3-4 λιτρα νερο!
ειναι φυσιολογικο αυτο?κανω κατι λαθος?
να σημειωσω ακομα οτι η διατροφη μου ειναι πλουσια σε σαλατες λαχανικα φρουτα και γενικα υγιεινες τροφες οσπρια κλπ και που και που σοκολατα με πολυ κακαο!τρωω τα παντα πινω γαλα κανα γιαουρτι απλα εχω κοψει την πατατα το αλευρι την ζαχαρη και τα ψωμια!
στην τουαλετα παω κανονικα χωρις καποια ιδιαιτερα προβληματα!
ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο ποστ