PDA

Επιστροφή στο Forum : Protein Powder VS Κρεας



MusclesOfShadow
12-03-12, 21:42
Γνωριζω οτι η σκονη πρωτεινης σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να αντικαταστησει την πρωτεινη απο το κρεας, εκτος απο περιπτωσεις....χορτοφαγων? Εκει δεν γνωριζω και ουτε ειμαι.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οχι η συγκριση της βιολογικης αξιας της πρωτεινης αλλα μια συγκριση αναμεσα σε αυτα τα δυο γευματα.... θελω να πω υπαρχει περιπτωση το κρεας (ή καποια αλλη φυτικη πηγη πρωτεινης) να περιεχει και αλλα οργανικα στοιχεια χρησιμα για τον οργανισμο μας ή ολα αυτα καταστρεφονται με το ψησιμο? (οπως τα ενζυμα φυσικα)

beefmeup
12-03-12, 22:16
Γνωριζω οτι η σκονη πρωτεινης σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να αντικαταστησει την πρωτεινη απο το κρεας,

απο που το γνωριζεις αυτο?

Eddie
12-03-12, 22:19
απο που το γνωριζεις αυτο?

Καταρχην η πρωτεινη απο σκονη ειναι ως επι το πλειστον απο ορρο γαλακτος,καμια σχεση με το κρεας.Μονο και μονο απο κει υπαρχει διαφορα στη βιολογικη αξια..δε θυμαμαι ποια πρωτεινη εχει περισσοτερη,αλλα οπως και να χει δεν ειναι ιδια.


Εγω το ξαναλεω,με στερεα γευματα πρωτεινης (οχι αποκλειστικα κρεας) ειδα σημαντικη διαφορα στη μυικοτητα σε σχεση με τα ροφηματα (ανεξαρτητως μαρκας και πηγης).

TEFAAtzis
12-03-12, 22:22
Καταρχην η πρωτεινη απο σκονη ειναι ως επι το πλειστον απο ορρο γαλακτος,καμια σχεση με το κρεας.Μονο και μονο απο κει υπαρχει διαφορα στη βιολογικη αξια..δε θυμαμαι ποια πρωτεινη εχει περισσοτερη,αλλα οπως και να χει δεν ειναι ιδια.


Εγω το ξαναλεω,με στερεα γευματα πρωτεινης (οχι αποκλειστικα κρεας) ειδα σημαντικη διαφορα στη μυικοτητα σε σχεση με τα ροφηματα (ανεξαρτητως μαρκας και πηγης).

+1000:thumbup:,μια απο τα ιδια και γω,οι σκονες βασικα δεν παιζει να χουν και τοση πρωτενη μεσα οση υποτιθετα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

MusclesOfShadow
12-03-12, 22:29
απο που το γνωριζεις αυτο?

Εγω τουλαχιστον δεν θα μπορουσα να ζησω με αυτη την γλυκια γευση ης πρωτεινης σε σεικ συνεχως :green:
Να ενας μικρος λογος:unsure:

MusclesOfShadow
12-03-12, 22:30
+1000:thumbup:,μια απο τα ιδια και γω,οι σκονες βασικα δεν παιζει να χουν και τοση πρωτενη μεσα οση υποτιθετα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Τι εννοεις με αυτο?

beefmeup
12-03-12, 22:33
Εγω τουλαχιστον δεν θα μπορουσα να ζησω με αυτη την γλυκια γευση ης πρωτεινης σε σεικ συνεχως :green:
Να ενας μικρος λογος:unsure:

41912

MusclesOfShadow θα μπορουσες τουλαχιστον να απαντησεις σοβαρα,οπως τα παιδια απο πανω..
καμια φορα ξεχναω καποια πραγματα..σε ευχαριστω που μου τα θυμιζεις οταν πρεπει..

ares
12-03-12, 22:41
Moλις τωρα ημουν σε ενα φορουμ στο οποιο γραφει κ ο Centopani και ελεγε ακριβως για αυτο το πραγμα. Καμια σχεση οι πρωτεινες που μασαμε(φαγητο) με τις σκονες

Varg83
12-03-12, 22:47
Ολες οι σκονες πρωτεινης ειναι αυτο ακριβως που λενε δηλ. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ διατροφης. Εγω ετσι την χρησιμοποιω 2 φορες τη μερα. Σε ολα τα αλλα γευματα εχω αυγα (πρωι) τονους (δεκατιανο ή βραδυ), μοσχαρι, κοτοπουλο, ψαρι.

TEFAAtzis
12-03-12, 23:07
Τι εννοεις με αυτο?

Τι δεν καταλαβες?Εννοω οτι τα Χριστουγεννα πχ που δεν καταναλωνα καθολου σκονες επειδη δεν ειχα παρει τπτ απο την πολη που σπουδαζω στη πολη που μενω κανονικα και ετρωγα κανονικο φαγητο παιρνοντας ολες τις πρωτεινες απο στερεα γευματα,ειδα καλυτερη μυικη αναπτυξη.Και γενικα ελλατονοντας τις σκονες ειδα παλι διαφορα πανω μου προς το καλυτερ.Το δευτερο κομματι δεν σηκωνει εδω αναλυση γιατι θα βγουμε οφ τοπικ,ισως ανοιξω ενα ξεχωριστο θεμα για αυτο!!!

TheWorst
12-03-12, 23:13
Υπαρχουν και αλλες πρωτεινες.Οχι μονο ορρου.Εχω δει κατι carnivor πρωτεινη μοσχαρι (χαχ ελεος)

TEFAAtzis
12-03-12, 23:16
Υπαρχουν και αλλες πρωτεινες.Οχι μονο ορρου.Εχω δει κατι carnivor πρωτεινη μοσχαρι (χαχ ελεος)

Ο ορος αναφερθηκε γιατι ως επι το πλειστον ειναι η κυριαρχη μορφη πρωτεινης που παιρνουμε απο τις σκονες!!!Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει την carnivor για να μπορω να εκφερω γνωμη αλλα και παλι το φαγητο δεν το βαζω κατω απο καμια σκονη!!!

CapoFighter
14-03-12, 00:04
Ο ορος αναφερθηκε γιατι ως επι το πλειστον ειναι η κυριαρχη μορφη πρωτεινης που παιρνουμε απο τις σκονες!!!Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει την carnivor για να μπορω να εκφερω γνωμη αλλα και παλι το φαγητο δεν το βαζω κατω απο καμια σκονη!!!

Το υποστηριζεις τοσο πολυ που στο τελος θα με κανεις να πιστεψω οτι κρυφα κατω απο το τραπεζι πινεις το ροφημα σου...:P

TEFAAtzis
14-03-12, 00:06
Το υποστηριζεις τοσο πολυ που στο τελος θα με κανεις να πιστεψω οτι κρυφα κατω απο το τραπεζι πινεις το ροφημα σου...:P

μπααα;)

Devil
14-03-12, 01:17
βασικα.... πρωτεινη να ναι.... και οτι να ναι (περιπου...) κρεας,ψαρι,τυρια,σκονες το ιδιο μου κανουν λιγο πολυ ολα....:green:

MusclesOfShadow
14-03-12, 21:01
Υπαρχουν και αλλες πρωτεινες.Οχι μονο ορρου.Εχω δει κατι carnivor πρωτεινη μοσχαρι (χαχ ελεος)

Oχι ελεος φιλε...
Εγω θα επαιρνα καμια ντουζινα απο δαυτες, το προβλημα ειναι οτι οι πιθανοτητες ειναι 70% οτι ειναι ζελατινη με προφιλ αμινοξεων για τα μπαζα οσον αφορα την μυικη αναπτυξη

http://patrickarnoldblog.com/wheres-the-beef/

Αλλιως δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο πρωτεινη κοκκινου κρεατος σε σκονη.
Βασικα υπαρχει. Πρωτεινη κοκκινου κρεατος σε σκονη+κοκκινο κρεας :green:

tasos2
14-03-12, 21:25
Εγω το ξαναλεω,με στερεα γευματα πρωτεινης (οχι αποκλειστικα κρεας) ειδα σημαντικη διαφορα στη μυικοτητα σε σχεση με τα ροφηματα (ανεξαρτητως μαρκας και πηγης).

Oπως ειπε κι ο τεφατζης η σκονη μπορει να μην εχει οση πρωτεινη και αμινοξεα λενε. Οποτε δεν ειναι αντικειμενικη συγκριση για να πεις οτι η στερεα τροφη ειναι καλυτερη γιατι μπορει με τη σκονη να υπολογιζες οτι επαιρνες 30 π.χ. και να παιρνεις 15 ενω στο κρεας δε γινεται.
Το ενδιαφερον θα ηταν να συγκριναμε απλο γαλα light (που σιγουρα εχει πρωτεινη) με στερεα τροφη ας πουμε 1 λιτρο γαλατος (30 γρ. πρωτεινη) vs 120 γρ (περιπου) κρεατος (30 γρ.πρωτεινη)

Eddie
14-03-12, 21:28
Oπως ειπε κι ο τεφατζης η σκονη μπορει να μην εχει οση πρωτεινη και αμινοξεα λενε. Οποτε δεν ειναι αντικειμενικη συγκριση για να πεις οτι η στερεα τροφη ειναι καλυτερη γιατι μπορει με τη σκονη να υπολογιζες οτι επαιρνες 30 π.χ. και να παιρνεις 15 ενω στο κρεας δε γινεται.
Το ενδιαφερον θα ηταν να συγκριναμε απλο γαλα light (που σιγουρα εχει πρωτεινη) με στερεα τροφη ας πουμε 1 λιτρο γαλατος (30 γρ. πρωτεινη) vs 120 γρ (περιπου) κρεατος (30 γρ.πρωτεινη)

Ελα?Και ποιος μας λεει οτι με ενα λιτρο γαλα παιρνεις 30 γρ??Πιτσες μπλε...με τοσο χημεια που πεφτει στο γαλα,τοσο συντηρητικο,τοση παστεριωση και ξανα παστεριωση,τοσες επιστροφες απο ληγμενα και αντε στο καζανι με τα φρεσκα...εγω αδυνατω να πιστεψω οτι 1ον ειναι υγιεινο (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και 2ον εχει οση πρωτεινη λεει.


Εκτος κι αν συγκρινουμε το πραγματικο γαλα (αυτο που βγαινει απο το ζωο) με το κρεας...

tasos2
14-03-12, 21:41
Ελα?Και ποιος μας λεει οτι με ενα λιτρο γαλα παιρνεις 30 γρ??Πιτσες μπλε...με τοσο χημεια που πεφτει στο γαλα,τοσο συντηρητικο,τοση παστεριωση και ξανα παστεριωση,τοσες επιστροφες απο ληγμενα και αντε στο καζανι με τα φρεσκα...εγω αδυνατω να πιστεψω οτι 1ον ειναι υγιεινο (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και 2ον εχει οση πρωτεινη λεει.


Εκτος κι αν συγκρινουμε το πραγματικο γαλα (αυτο που βγαινει απο το ζωο) με το κρεας...

Καλα υγιεινο δεν ειναι αλλα η πρωτεινη δεν χανεται πιστευω. Αμα ηταν ετσι θα εχανε και το κρεας επειδη το ψηνουμε και τα ασπραδια επειδη τα βραζουμε και η σκονη γιατι και αυτη την παστεριωνουν και θα ημασταν ολοι ρεγγες και τα μωρα που απο μια ηλικια και μετα πινουν αποκλειστικα γαλα παστεριωμενο δεν θα αναπτυσσονταν

Eddie
14-03-12, 21:46
Καλα υγιεινο δεν ειναι αλλα η πρωτεινη δεν χανεται πιστευω. Αμα ηταν ετσι θα εχανε και το κρεας επειδη το ψηνουμε και τα ασπραδια επειδη τα βραζουμε και η σκονη γιατι και αυτη την παστεριωνουν και θα ημασταν ολοι ρεγγες και τα μωρα που απο μια ηλικια και μετα πινουν αποκλειστικα γαλα παστεριωμενο δεν θα αναπτυσσονταν

Το ενδεχομενο να μην χρειαζεται δηλαδη καποιος ασκουμενος 300γρ πρωτεινη πχ αλλα 100-150 για να αυξησει τη μυικη του μαζα δε το υπολογιζεις?Εγω γι αυτο τρωω τοση πρωτεινη,για να ειμαι σιγουρα καλυμενος..χαχα :P

Επισης δεν ειπα οτι δεν εχει το γαλα πρωτεινη..απλα πιστευω πως εχει λιγοτερη απ οσο αναγραφεται.Γνωστος μου που δουλευει σε γαλακτοβιομηχανια μου ειπε οτι μερικα γαλατα απλα δεν ειναι κανα γαλατα,αλλα ετοιμη σκονη που αναδευεται με νερο..τωρα κατα ποσο αληθευει ενας θεος ξερει.

Andrikos
14-03-12, 22:18
Έχω περάσει περίοδο που δεν έτρωγα καθόλου κρέας και μόνο γαλακτοκομικά και δεν είχα καμία αλλαγή σε απόδοση ή εμφάνιση. Οι λόγοι που δεν έτρωγα κρέας ήταν το κλιμα και η χρονική συγκυρία, που ήταν ένας συνδυασμός ζέστης, υγρασίας και εξεταστικής.Σχεδόν δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου που δεν ήθελα να φάω κρέας αλλά ούτε είχα χρόνο να το ετοιμάζω ούτε διάθεση κυρίως, οπότε έτρωγα μόνο αυγά, τυρί, γιαούρτι και σκόνη.

My 2 cents

vaggan
14-03-12, 22:20
το γαλα ειναι 86% νερο 4-5% λιπος,5% σακχαρα (λακτοζη)και 3-4%λιπος το γαλα στην πραγματικοτητα ειναι μια τροφη υψηλη σε λιπη και σακχαρα που βεβαια η γαλακτοβιομηχανια δεν θελει να το ξερεις αυτο.συμφωνω με eddie εν μερη πανω στα στερεα γευματα τα οποια σιγουρα και εγω θεωρω αναντικαταστατα αλλα απο εμπειρικη αποψη καθαρα πιστευω οτι καλο ειναι να παρεμβαλουμε και καμια πρωτεινουλα για να μειωνουμε το γαστρικο φορτο εχω παρατηρησει οτι οταν το κανω αυτο χωνευω καλυτερα τις τροφες αι δεν εχω αυτο το αισθημα του φουσκωματος.

Eddie
14-03-12, 22:24
Έχω περάσει περίοδο που δεν έτρωγα καθόλου κρέας και μόνο γαλακτοκομικά και δεν είχα καμία αλλαγή σε απόδοση ή εμφάνιση. Οι λόγοι που δεν έτρωγα κρέας ήταν το κλιμα και η χρονική συγκυρία, που ήταν ένας συνδυασμός ζέστης, υγρασίας και εξεταστικής.Σχεδόν δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου που δεν ήθελα να φάω κρέας αλλά ούτε είχα χρόνο να το ετοιμάζω ούτε διάθεση κυρίως, οπότε έτρωγα μόνο αυγά, γαλακτοκομικά, τυρί, γιαούρτι και σκόνη.

My 2 cents

Ε μα λογικο ειναι.Και διαφορα να εβλεπες (αν εβλεπες) αυτη θα φαινοταν μακροπροθεσμα,ισως πολυ μακροπροθεσμα :green:

Νομιζω οτι ειναι ανουσιο να ψαχνει καποιος διαφορα σωματικη η διαφορα επιδοσεων μεταξυ πρωτεινων με διαφορετικη βιολογικη αξια.Γνωμη μου οπως παντα,stay to basics...ολα τα χε η μαριωρη,ο φερετζες της ελειπε..:green:

Andrikos
14-03-12, 22:35
Ε μα λογικο ειναι.Και διαφορα να εβλεπες (αν εβλεπες) αυτη θα φαινοταν μακροπροθεσμα,ισως πολυ μακροπροθεσμα :green:

Νομιζω οτι ειναι ανουσιο να ψαχνει καποιος διαφορα σωματικη η διαφορα επιδοσεων μεταξυ πρωτεινων με διαφορετικη βιολογικη αξια.Γνωμη μου οπως παντα,stay to basics...ολα τα χε η μαριωρη,ο φερετζες της ελειπε..:green:

Αν έτρωγα κρέας εκείνη τη χρονική περίοδο θα με επηρέαζε αρνητικά, είχα αρκετή πίεση (στο μικροκοσμό μου φυσικά) και το τελευταίο που ήθελα είναι να ετοιμάζω μπριζόλες και μπιφτέκια. Το φαγητό, όπως και η γυμναστική, ήταν τελείως δευτερεύοντα πράγματα. Πάντα ήταν δηλαδή απλά τότε απλά τα διεκπεραίωνα.8-)

vaggan
14-03-12, 23:03
διολου απιθανο αυτο που λες αντρικο,το εχω διαπιστωσει απο πρωτο χερι επειδη παλια δεν ειχα την πολυτελεια του χρονου με το μαγειρεμα κρεατος εκανα και εγω μια τετοιου ειδους διατροφη σαν την δικη σου + συμπληρωματα και ημουν μια χαρα θεωρω τα αυγα σαν την πληρεστερη τροφη στο πλανητη εγω προσωπικα τρωω παντα δυο βραστα αυγα την μερα με κροκο εννοειται.ακομα και αργοτερα που η διατροφη μου απεκτησε περισσοτερο κρεας δεν μπορω να πω οτι ειδα αξιοσημειωτες αλλαγες σε βαθος χρονου.τις ιδιες ισως που θα ειχα αν τρωγα ακομα αυγα γιαουρτι και σκονες πρωτεινης:green: