PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στο ώμο



Zoubas
12-03-12, 21:48
Καλησπέρα εχώ ένα προβληματάκι με τον αριστερό μου τον ώμο όταν βάζω πολλά κιλά και κάνω οπίσθιες εκτάσεις στο μηχάνημα για ώμους ή pec dec(όχι πεταλούδα αυτό που είναι με μαξιλαράκια) με πονάει ο ώμος.Μπορείτε να πείτε τι μπορώ να κάνω?

johny_8
12-03-12, 22:46
1.Μην κάνεις τη αυγκεκριμένη άσκηση
2.Άστο να ξεκουραστεί και ξαναδοκίμε με λίγο βάρος
3.Πάνε σε γιατρό μια βολτούλα

Svein
11-04-12, 11:18
παιδιά πριν 16 μέρες μετά την προπόνηση και το πρωί όταν ξύπνησα με πόναγε ο δεξής όμως μου αρκετά...αμέσως σταμάτησα τις προπονήσεις πήρα μια εβδομάδα βολταρέν μου έκανε και 2 ενέσεις βολταρέν ο ορθοπεδικός και πήγα χτες για πρωτη φωρα ξανα προπόνηση στήθος πλάτη ! και σήμερα το πρωί πάλι με ενοχλεί ο όμως μου...τι άλλο να κάνω... ?

morgoth
11-04-12, 11:21
ο ωμος ειναι ατιμο πραγμα. παιζουν χιλια δυο. απο τενοντιτιδες μεχρι απλή ασταθεια στη κλειδωση. μονο ενας καλος ορθοπεδικος ή και φυσιοθεραπευτης μπορει να σου πει.

Svein
11-04-12, 12:53
ο ωμος ειναι ατιμο πραγμα. παιζουν χιλια δυο. απο τενοντιτιδες μεχρι απλή ασταθεια στη κλειδωση. μονο ενας καλος ορθοπεδικος ή και φυσιοθεραπευτης μπορει να σου πει.

ΤΟ ξέρω ότι οι ώμοι είναι πολύ ύπουλοι...θα δω τώρα τι θα κάνω...άμα κάποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ας την μοιραστεί μαζί μας

Lucif3r
11-04-12, 13:16
ΤΟ ξέρω ότι οι ώμοι είναι πολύ ύπουλοι...θα δω τώρα τι θα κάνω...άμα κάποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ας την μοιραστεί μαζί μας

ξεκουραση, παγο για 20 λεπτα 2-3 φορες τη μερα και αντιφλεγμονωδη φαρμακα (αν σου δωσει ο γιατρος)
και καλο ζεσταμα πριν την προπονηση οταν με το καλο σου περασει
ψαξε και ασκησεις που θα σε βοηθησουν στην θεραπεια

Svein
11-04-12, 13:19
ξεκουραση, παγο για 20 λεπτα 2-3 φορες τη μερα και αντιφλεγμονωδη φαρμακα (αν σου δωσει ο γιατρος)
και καλο ζεσταμα πριν την προπονηση οταν με το καλο σου περασει
ψαξε και ασκησεις που θα σε βοηθησουν στην θεραπεια

Τα έκανα όλα αυτά...ξεκούραση 15 μέρες , 7 μέρες βολταρέν και τοπικές βολταρέν από τον γιατρό...αλλα με ενοχλεί ακόμα...

Lucif3r
11-04-12, 13:23
Τα έκανα όλα αυτά...ξεκούραση 15 μέρες , 7 μέρες βολταρέν και τοπικές βολταρέν από τον γιατρό...αλλα με ενοχλεί ακόμα...

το μονο σιγουρα ειναι οτι χρειαζεσαι περισσοτερες μερες....συνεχισε τον παγο και καμια ασκησουλα

DimitrisT
11-04-12, 17:54
παιδιά πριν 16 μέρες μετά την προπόνηση και το πρωί όταν ξύπνησα με πόναγε ο δεξής όμως μου αρκετά...αμέσως σταμάτησα τις προπονήσεις πήρα μια εβδομάδα βολταρέν μου έκανε και 2 ενέσεις βολταρέν ο ορθοπεδικός και πήγα χτες για πρωτη φωρα ξανα προπόνηση στήθος πλάτη ! και σήμερα το πρωί πάλι με ενοχλεί ο όμως μου...τι άλλο να κάνω... ?

Ωμους γυμναζεις γενικα;
Οταν δεν γυμναζα ωμους ξεχωριστα (μαλλον ηταν πισω σε σχεση με το στηθος) ειχα ενοχλησεις σχεδον καθε μερα, ειδικα μετα απο προπονηση στηθους.
Βεβαια οτι και να πουμε εμεις, ακους παντα τον ορθοπεδικο..

Roid Rage
11-04-12, 21:05
παιδιά πριν 16 μέρες μετά την προπόνηση και το πρωί όταν ξύπνησα με πόναγε ο δεξής όμως μου αρκετά...αμέσως σταμάτησα τις προπονήσεις πήρα μια εβδομάδα βολταρέν μου έκανε και 2 ενέσεις βολταρέν ο ορθοπεδικός και πήγα χτες για πρωτη φωρα ξανα προπόνηση στήθος πλάτη ! και σήμερα το πρωί πάλι με ενοχλεί ο όμως μου...τι άλλο να κάνω... ?

Ειχες τραυματιστει παλιοτερα; πριν μηνες;
Κανε καλο ζεσταμα καθε φορα πριν απο ωμους και στηθος και voltaren στην προπονηση και παγο αμα μπορεις οπως ειπωθηκε. Θα περασει με τον καιρο μαλλον..

leftis
11-04-12, 21:23
χαχαχαχαχαχαχ ο τίτλος μου θύμισε


http://www.youtube.com/watch?v=fCUU3cHyQXA&oref=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fresults%3Fsearch_query%3Dpoios%2Bto%2Bkanei%2Bto%2Bkamos%26oq%3Dpoios%2Bto%2Bkanei%2Bto%2Bkamos%26aq%3Df%26aqi%3D%26aql%3D%26gs_nf%3D1%26gs_l%3Dyoutube.3...953.959.0.1089.2.2.0.0.0.0.0.0..0.0.


Για να μην βγαίνω off, θα σου πρότεινα να αλλάξεις άσκηση και αν δείς ότι συνεχίζει να σε ενοχλεί και σε άλλες ασκήσεις τότε άσε τον ώμο σου να ξεκουραστεί.

Svein
12-04-12, 07:57
Ωμους γυμναζεις γενικα;
Οταν δεν γυμναζα ωμους ξεχωριστα (μαλλον ηταν πισω σε σχεση με το στηθος) ειχα ενοχλησεις σχεδον καθε μερα, ειδικα μετα απο προπονηση στηθους.
Βεβαια οτι και να πουμε εμεις, ακους παντα τον ορθοπεδικο..
ναι έκανα full ωμους προπόνηση και έχουν μεγαλώσει αρκετά οι άτιμοι ! το στήθος μου είναι πάντως αρκετά πιω γυμνασμένο είναι το "δυνατό" μου σημείο...!

Ειχες τραυματιστει παλιοτερα; πριν μηνες;
Κανε καλο ζεσταμα καθε φορα πριν απο ωμους και στηθος και voltaren στην προπονηση και παγο αμα μπορεις οπως ειπωθηκε. Θα περασει με τον καιρο μαλλον..

Ναι είχα ξανατραυματιστεί το 2009 που κολυμπούσα αγωνιστικά...ο όμως του κολυμβητή που λένε...αλλα όχι κάτι πολύ έντονο από όσο θυμάμαι συνέχιζα κανονικά προπονήσεις !αυτό θα κάνω φιλε...και θα δω πως θα πάει !

skel
13-04-12, 15:07
δεν έπρεπε να βάλεις πολλά κιλά στους ώμους
μόνο όταν νιώθεις οτί μπορείς περισσότερα κιλά θα βάζεις αλλά όχι μεγάλη διαφορά π.χ αν έκανες 10 θα πας στα 11 κιλά

προς το παρών ξεκουράσου μην κάνεις ασκήσεις για ώμους μέχρι να περάσει
αν περάσει πολύς καιρός κάνε με λίγα κιλά 4-5-6 αλλά αργές κινήσεις

Svein
13-04-12, 15:58
δεν έπρεπε να βάλεις πολλά κιλά στους ώμους
μόνο όταν νιώθεις οτί μπορείς περισσότερα κιλά θα βάζεις αλλά όχι μεγάλη διαφορά π.χ αν έκανες 10 θα πας στα 11 κιλά

προς το παρών ξεκουράσου μην κάνεις ασκήσεις για ώμους μέχρι να περάσει
αν περάσει πολύς καιρός κάνε με λίγα κιλά 4-5-6 αλλά αργές κινήσεις

Προς το παρόν κρεμούλα βολταρέν , έμπλαστρα και ξεκούραση μια βδομάδα ακόμα...άντε να δούμε...!

Svein
15-04-12, 11:38
Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι...ο ώμος δεν περνάει και οι καρποί μου ακόμα με ενοχλούν και δεν με αφήνουν να κάνω προπόνηση δικεφάλων/τρικεφάλων ...οι τραυματισμοί του 2009-2010 δεν λένε να με αφήσουν...!

skel
15-04-12, 12:45
Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι...ο ώμος δεν περνάει και οι καρποί μου ακόμα με ενοχλούν και δεν με αφήνουν να κάνω προπόνηση δικεφάλων/τρικεφάλων ...οι τραυματισμοί του 2009-2010 δεν λένε να με αφήσουν...!

μου φαίνεται σοβαρό έτσι όπως το λες
πρέπει να πας στο γιατρό πάλι μήπως χρειαστεί καμία ακτινογραφία

Svein
15-04-12, 12:56
μου φαίνεται σοβαρό έτσι όπως το λες
πρέπει να πας στο γιατρό πάλι μήπως χρειαστεί καμία ακτινογραφία

Σε γιατρό πήγα , θεραπείες με ενέσεις βολταρέν μου έκανε...δεν πονάει όταν κάθομαι χαλαρά αλλα με που τον κουράσω με ενοχλεί...όσο για τους καρπούς έχουμε και λέμε 2 ορθοπεδικούς 1 αθλητίατρος...2 φορες φυσικοθεραπείες και αρκετές με ενέσεις βολταρέν.. 2 φορες ακτινογραφίες μια μαγνητικοί...όλοι μου είπαν δεν είναι κάτι ανησυχητικό να τους δυναμώσω αλλα πως να τους δυναμώσω όταν με ενοχλούν...?

DimitrisT
15-04-12, 12:57
Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι...ο ώμος δεν περνάει και οι καρποί μου ακόμα με ενοχλούν και δεν με αφήνουν να κάνω προπόνηση δικεφάλων/τρικεφάλων ...οι τραυματισμοί του 2009-2010 δεν λένε να με αφήσουν...!

Δε χρειαζεται να απελπιζεσαι. Ισως το καλυτερο που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να πας σε καποιο διαφορετικο γιατρο να παρεις μια δευτερη γνωμη..

EDIT :



Σε γιατρό πήγα , θεραπείες με ενέσεις βολταρέν μου έκανε...δεν πονάει όταν κάθομαι χαλαρά αλλα με που τον κουράσω με ενοχλεί...όσο για τους καρπούς έχουμε και λέμε 2 ορθοπεδικούς 1 αθλητίατρος...2 φορες φυσικοθεραπείες και αρκετές με ενέσεις βολταρέν.. 2 φορες ακτινογραφίες μια μαγνητικοί...όλοι μου είπαν δεν είναι κάτι ανησυχητικό να τους δυναμώσω αλλα πως να τους δυναμώσω όταν με ενοχλούν...?

Να ξεκουραστεις μεχρι να σε αφησει τελειως και μετα αρχιζεις ωμους μετα απο ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ καλο ζεσταμα. ΞΕρεις με τους ροζ αλτηρες για αρχη..

Svein
15-04-12, 13:11
Δε χρειαζεται να απελπιζεσαι. Ισως το καλυτερο που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να πας σε καποιο διαφορετικο γιατρο να παρεις μια δευτερη γνωμη..

EDIT :




Να ξεκουραστεις μεχρι να σε αφησει τελειως και μετα αρχιζεις ωμους μετα απο ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ καλο ζεσταμα. ΞΕρεις με τους ροζ αλτηρες για αρχη..

τι ζέσταμα να κάνω ωμους και καρπούς ? από τις 25.3-1.4 πήρα βολταρέν χάπια 25mg x 3 ...μήπως να δοκιμάσω και κανένα άλλο αντιφλεγμονώδες γιατί διαφορα δεν είδα...?

DimitrisT
15-04-12, 13:28
τι ζέσταμα να κάνω ωμους και καρπούς ?
Εγω κανω εκτασεις και πιεσεις με μικρο βαρος (καθε φορα που εχω προπονηση εκτος της ημερας που εχω ποδια), διατασεις και μετα αρχιζω την προπονηση.
Για τους καρπους επειδη ειχα ενα θεματακι απλα με τους πιο μικρους αλτηρες στο χερι κανω κυκλικες κινησεις.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο να φορτωνομαστε με αντιφλεγμονωδη.. Νομιζω οτι τα χαπια και ηα λοιφη ειναι αρκετα..

Svein
15-04-12, 16:58
Εγω κανω εκτασεις και πιεσεις με μικρο βαρος (καθε φορα που εχω προπονηση εκτος της ημερας που εχω ποδια), διατασεις και μετα αρχιζω την προπονηση.
Για τους καρπους επειδη ειχα ενα θεματακι απλα με τους πιο μικρους αλτηρες στο χερι κανω κυκλικες κινησεις.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο να φορτωνομαστε με αντιφλεγμονωδη.. Νομιζω οτι τα χαπια και ηα λοιφη ειναι αρκετα..

θα τα δοκιμάσω φιλε μου ! thanks !

Svein
20-04-12, 13:03
Έκανα χτες προπόνηση κανονικά ( σχεδόν μετά από 1μηνα) και με ενόχλησε στην μπάρα ( στήθος ) αλλα όχι τρελα...σήμερα επίσης με ψιλό ενοχλεί ο δεξής μου ώμος...

Roid Rage
27-04-12, 22:17
Μετα απο διακοπη εχεις ενοχλησεις μονο και μονο απο αυτο (διακοπη). Κανε καλο ζεσταμα στους ωμους με ενα τετοιο προγραμμα


http://www.youtube.com/watch?v=EhAPCPAskJU
μολις μπεις στο χωρο, μαζι με voltaren αλοιφη. Κανε ασκησεις απο πολλες γωνιες του ωμου, χωρις υπερβολες και...δοκιμασε κανενα joint force της E-pharm να μας κανεις review :)

Lucif3r
27-04-12, 22:37
Έκανα χτες προπόνηση κανονικά ( σχεδόν μετά από 1μηνα) και με ενόχλησε στην μπάρα ( στήθος ) αλλα όχι τρελα...σήμερα επίσης με ψιλό ενοχλεί ο δεξής μου ώμος...

Σε μερικες βδομαδες δε θα το νιωθεις σχεδον καθολου απλα μην το πιεσεις

+1 Roid rage

johny_8
28-04-12, 00:43
στο βίντεο η 1 άσκηση δεν λέει πολλά γιατι κατουσίαν με τον τρόπο που τιν κάνει η βαρύτητα είναι προς τα κατω αν με πιάνεις. Η δευτερη είναι οκ. ο ποιο σωστός τρόπος είναι ο εξής http://www.youtube.com/watch?v=y86TYYpaMoA στο 0:44

Roid Rage
28-04-12, 00:51
Ενταξει, σκοπος δεν ειναι να σε πιασει, αλλα να ζεστανεις. Ασε που η μια συνιστωσα του βαρους ειναι ικανη για αυτο που τη θες. Και μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερο κιλο, πχ. οχι 2,5 αλλα 5..

johny_8
28-04-12, 00:59
ναι καθαρά για ζέσταμα και εγώ με 2,5 κιλα κάνω αυτή για το στροφικο πέταλο

Svein
05-05-12, 14:52
Ευχάριστο πολύ παιδιά...έχω παρατηρησει βελτίωση στον ωμο μου τελευταία !

skel
05-05-12, 19:17
Ευχάριστο πολύ παιδιά...έχω παρατηρησει βελτίωση στον ωμο μου τελευταία !

ωραίος συνέχισε έτσι σίγα σιγά :thumbup:

sticky fingaz
07-05-12, 10:38
Εγω ειχα ενα θεμα με τον αριστερο μου ωμο......εδω κ παρα πολλους μηνες.....ειχα καποιες ενοχλησεις αλλα ηταν υποφερτος ο πονος κ γυμναζομουν κανονικα.Χτες που εκανα στηθος εβαλα παραπανω κιλα απ οτι επρεπε κ διελυσα τον δεξιο μου ωμο.Ουσιαστικα ειμαι κουλός τωρα κ εχω στενοχωρηθει γιατι δεν ξερω σε ποσες μερες παλι θα εχω την δυνατοτητα να ξανακανω βάρη.Εχω βαλει βολταρεν κ το εχω ακινητο το χερι οσο μπορω και ευελπιστω να περασει σε 2-3 μερες τουλαχιστον ο πονος. Για να οδηγησω ουτε λογος........

ο αριστερος μου ωμος εχει καποιες ενοχλησεις αλλα τις αντεχω.......

skel
07-05-12, 15:34
Εγω ειχα ενα θεμα με τον αριστερο μου ωμο......εδω κ παρα πολλους μηνες.....ειχα καποιες ενοχλησεις αλλα ηταν υποφερτος ο πονος κ γυμναζομουν κανονικα.Χτες που εκανα στηθος εβαλα παραπανω κιλα απ οτι επρεπε κ διελυσα τον δεξιο μου ωμο.Ουσιαστικα ειμαι κουλός τωρα κ εχω στενοχωρηθει γιατι δεν ξερω σε ποσες μερες παλι θα εχω την δυνατοτητα να ξανακανω βάρη.Εχω βαλει βολταρεν κ το εχω ακινητο το χερι οσο μπορω και ευελπιστω να περασει σε 2-3 μερες τουλαχιστον ο πονος. Για να οδηγησω ουτε λογος........

ο αριστερος μου ωμος εχει καποιες ενοχλησεις αλλα τις αντεχω.......

φίλε μου πρέπει να ξεκουραστείς τελείως
δεν νομίζω να περάσει σε 2-3 μέρες (μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια )
δοκίμασε κάποιες διατάσεις να κάνεις αν δεν πονάς
και ξεκούραση
μακάρι να γίνεις καλά γρήγορα

sticky fingaz
07-05-12, 18:48
φίλε μου πρέπει να ξεκουραστείς τελείως
δεν νομίζω να περάσει σε 2-3 μέρες (μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια )
δοκίμασε κάποιες διατάσεις να κάνεις αν δεν πονάς
και ξεκούραση
μακάρι να γίνεις καλά γρήγορα

Kαι εγω δυσκολο το κοβω σε 2-3 μερες να ειναι οκ.....γτ ποναει πολύ οταν το κουνάω!Το πηρα αποφαση τωρα τερμα τα βάρη μέχρι να γίνουν οκ και οι 2 ωμοι μου γιατι ετσι δουλεια δεν γινεται! Μεχρι τοτε θα πηγαινω κολυμπι πολυ χαλαρα ετσι για να μην σκουριασω!

s0k0s
07-05-12, 18:50
Kαι εγω δυσκολο το κοβω σε 2-3 μερες να ειναι οκ.....γτ ποναει πολύ οταν το κουνάω!Το πηρα αποφαση τωρα τερμα τα βάρη μέχρι να γίνουν οκ και οι 2 ωμοι μου γιατι ετσι δουλεια δεν γινεται! Μεχρι τοτε θα πηγαινω κολυμπι πολυ χαλαρα ετσι για να μην σκουριασω!

Μιπως παιζει κατι κ με κανα τραβιγμα; Τενοντας κ ετσι;

sticky fingaz
08-05-12, 11:45
Μιπως παιζει κατι κ με κανα τραβιγμα; Τενοντας κ ετσι;

Φιλε δεν εχω ιδεα........δεν εχω και ιατρικες γνωσεις.....πιθανο να ειναι κατι τετοιο. Παντως σημερα ειναι ενα κλικ καλυτερα.Το εχω σε ακινησια κ βαζω παγο και βολταρεν.Πιστευω σε κανα 2 μερες να μπορω να το κουναω ανετα τουλαχιστον γτ τωρα οταν το κουναω ποναει αρκετα!

s0k0s
08-05-12, 15:25
Φιλε δεν εχω ιδεα........δεν εχω και ιατρικες γνωσεις.....πιθανο να ειναι κατι τετοιο. Παντως σημερα ειναι ενα κλικ καλυτερα.Το εχω σε ακινησια κ βαζω παγο και βολταρεν.Πιστευω σε κανα 2 μερες να μπορω να το κουναω ανετα τουλαχιστον γτ τωρα οταν το κουναω ποναει αρκετα!

Oταν βαζεις βολταρεν αμα μπορει καποιος να σου κανει ενα ελαφρος μασαζακι θα βοηθησει.
Γενικα οταν γινεις καλα προσπαθησε να αποφυγεις την ασκηση που σε φερνει πονο και αντικατεστησε την με καποια αλλη, ολο και καποια θα βρεις ;)

sticky fingaz
09-05-12, 11:32
Oταν βαζεις βολταρεν αμα μπορει καποιος να σου κανει ενα ελαφρος μασαζακι θα βοηθησει.
Γενικα οταν γινεις καλα προσπαθησε να αποφυγεις την ασκηση που σε φερνει πονο και αντικατεστησε την με καποια αλλη, ολο και καποια θα βρεις ;)

Σήμερα είμαι πολύ καλά! Σχεδόν κουναω κανονικά το χέρι μου......δόξα τον θεό!!!

βαρη θα ξανακανω σε κανα 2 εβδομάδες.....δεν θέλω να το ρισκάρω πιο νωρίς.....απο εβδομαδα θα ξεκινήσω χαλαρό κολύμπι και να δω αν έχω και τίποτα ενοχλήσεις!

s0k0s
09-05-12, 14:08
Σήμερα είμαι πολύ καλά! Σχεδόν κουναω κανονικά το χέρι μου......δόξα τον θεό!!!

βαρη θα ξανακανω σε κανα 2 εβδομάδες.....δεν θέλω να το ρισκάρω πιο νωρίς.....απο εβδομαδα θα ξεκινήσω χαλαρό κολύμπι και να δω αν έχω και τίποτα ενοχλήσεις!

Και μην ξανα κανεις τις ασκησεις που σε ενοχλουν. Αντικατεστησετες με αλλες ;)

sticky fingaz
10-05-12, 15:34
Και μην ξανα κανεις τις ασκησεις που σε ενοχλουν. Αντικατεστησετες με αλλες ;)

δυσκολο αυτό γιατι την ζημιά την επαθα με πιεσεις στηθους σε πάγκο...........με τι αλλη ασκηση να την αντικαταστησω??? :(

s0k0s
10-05-12, 16:22
δυσκολο αυτό γιατι την ζημιά την επαθα με πιεσεις στηθους σε πάγκο...........με τι αλλη ασκηση να την αντικαταστησω??? :(

:unsure: πιεσεις με αλτηρες μιπως; αλλα τι να πω εδω δν ξερω... :unsure:

eli_din3
12-05-12, 17:58
οταν κανω τις πισω εκτασεις σκυφτη... ακουω συνεχεια κρακ κρακ κρακ.. κ το θεμα ειναι οτι ειναι 3η ασκηση οποτε ειναι ηδη ζεστοι οι ωμοι :S

billys15
12-05-12, 18:53
Δοκιμασε 1-2 κιλα στο καθε χερι στην αρχη της προπονησης και ζεστανε καλα τους ωμους σου.Κανε 2-3 λεπτα πιεσεις,εκτασεις,προτασεις κλπ μερχι να κυκλοφορησει καλα το αιμα.

s0k0s
12-05-12, 18:55
λιγο οφφ αλλα το κρακ κρακ οταν ακουγεται τι σημαινει;

johny_8
12-05-12, 19:32
δυσκολο αυτό γιατι την ζημιά την επαθα με πιεσεις στηθους σε πάγκο...........με τι αλλη ασκηση να την αντικαταστησω??? :(


πιέσεις με αλτήρες αλλά οι αγκώνε να είναι κοντά στ σώμα σου. αυτό θα επιφέρει μια μικρή περιστροφή του αλτήρα απο την κλασσική θέση αν με πιάνεις..... θα συμμετέχουν περσσότρο τρικ και στηθος και λιγότερο ώμοι

magavaTOUT
12-05-12, 21:05
οταν κανω τις πισω εκτασεις σκυφτη... ακουω συνεχεια κρακ κρακ κρακ.. κ το θεμα ειναι οτι ειναι 3η ασκηση οποτε ειναι ηδη ζεστοι οι ωμοι :S
αν με καλο ζεσταμα παλι νιωθεις ενοχληση αποψη μου ειναι να σταματησεις τιν ασκηση αφου σε ενοχλει. Μπορεις να γυμνασεις κι αλλιως τους πισω δελτοειδεις. Με συζητησεις που εχω κανει και με αλλα ατομα εχω καταλαβει οτι μπορει το καθενα να τον "πειραζει" διαφορετικα καθε ασκηση. Εγω π.χ. ενιωθα ενοχλησεις στους ωμους μετα την προπονηση ωμων, και απο τοτε που εκοψα τις οπισθολαιμιες πιεσεις βρηκα την υγεια μου.
Επισης μπορεις να δοκιμασεις να κανεις πολυ καλες διατασεις για καμποσο καιρο και να δοκιμασεις παλι μετα.

eli_din3
12-05-12, 21:05
αν με καλο ζεσταμα παλι νιωθεις ενοχληση αποψη μου ειναι να σταματησεις τιν ασκηση αφου σε ενοχλει. Μπορεις να γυμνασεις κι αλλιως τους πισω δελτοειδεις. Με συζητησεις που εχω κανει και με αλλα ατομα εχω καταλαβει οτι μπορει το καθενα να τον "πειραζει" διαφορετικα καθε ασκηση. Εγω π.χ. ενιωθα ενοχλησεις στους ωμους μετα την προπονηση ωμων, και απο τοτε που εκοψα τις οπισθολαιμιες πιεσεις βρηκα την υγεια μου.
Επισης μπορεις να δοκιμασεις να κανεις πολυ καλες διατασεις για καμποσο καιρο και να δοκιμασεις παλι μετα.

με τι αλλες ασκησεις γυμναζονται οι πισω δελτοειδεις??

magavaTOUT
12-05-12, 21:14
ανοιγματα με σχοινι σε τροχαλια, αναποδα ανοιγματα σε επικλινη παγκο μπρουμιτα. Δεν ξερω πως κανεις την ασκηση σκυφτη αλλα μπορεις να δοκιμασεις να εχεις τις παλαμες παραλληλα ή καθετα με το εδαφος, αναλογα πως την κανεις τωρα. Ενα απο τα δυο μπορει να μην σ ενοχλει. Επισης ωραια παραλαγη που με επιανε πολυ ήταν αυτη http://www.youtube.com/watch?v=sfdFnJwV7Cw

eli_din3
12-05-12, 21:21
ανοιγματα με σχοινι σε τροχαλια, αναποδα ανοιγματα σε επικλινη παγκο μπρουμιτα. Δεν ξερω πως κανεις την ασκηση σκυφτη αλλα μπορεις να δοκιμασεις να εχεις τις παλαμες παραλληλα ή καθετα με το εδαφος, αναλογα πως την κανεις τωρα. Ενα απο τα δυο μπορει να μην σ ενοχλει. Επισης ωραια παραλαγη που με επιανε πολυ ήταν αυτη http://www.youtube.com/watch?v=sfdFnJwV7Cw

ευχαριστω πολυ φιλε μου!! η πλατη του δεν μου φαινεται και πολυ ισια.. και γενικα φοβαμαι ορθια λογω μεσης..

magavaTOUT
12-05-12, 21:27
δοκιμαζεις και βλεπεις οτι σου ταιριαζει και οτι σε πιανει καλυτερα :P

Svein
12-05-12, 22:49
λιγο οφφ αλλα το κρακ κρακ οταν ακουγεται τι σημαινει;

αλατα?

s0k0s
12-05-12, 22:56
αλατα?

Τα δαχτυλα του ποδιου μου -> τα γονατα -> ακομα κ στο πωπω κανω :P -> στην μεση -> στηθος -> σβερκο -> καρπος -> σβερκος. Που τα βρηκα τα αλατα; :green:

eli_din3
23-06-12, 09:33
τις τελευταιες δυο φορες που ειχα στηθος ειπα να κανω το peck deck με αυτον τον τροπο http://www.youtube.com/watch?v=qbGXQszurJs
και οχι ακουμποντας το χερι κανονικα οπως δειχνει τ μηχανημα...
αλλα..ο ενας ο ωμος και τις 2 φορες ενοχλει..ενοχλει πολυ...τι λετε να ναι? την δευτερη φορα το σταματησα γιατι δεν γινοταν.. μηπως να μην την κανω καθολου μαυτον τον τροπο?? αλλα με πιανει καλυτερα ετσι γμτ.

katerina.
23-06-12, 13:10
σημερα εκανα ωμους και στο χερι που ειχα παθει την τενοντιτιδα αισθανομαι ...τον μυ σαν να χτυπαει απο μεσα. σαν να τιναζεται μονο του..φαινεται και στο δερμα εξωτερικα...γιατι συμβαινει αυτο:unsure:

TRIANTAFYLLOU
23-06-12, 15:43
τις τελευταιες δυο φορες που ειχα στηθος ειπα να κανω το peck deck με αυτον τον τροπο http://www.youtube.com/watch?v=qbGXQszurJs
και οχι ακουμποντας το χερι κανονικα οπως δειχνει τ μηχανημα...
αλλα..ο ενας ο ωμος και τις 2 φορες ενοχλει..ενοχλει πολυ...τι λετε να ναι? την δευτερη φορα το σταματησα γιατι δεν γινοταν.. μηπως να μην την κανω καθολου μαυτον τον τροπο?? αλλα με πιανει καλυτερα ετσι γμτ.

αυτη η κίνηση όπως φαίνετε στο βίντεο παρομοιάζετε σαν την άσκηση ανοίγματα αλτήρων στον πάγκο , ακουμπώντας τα χέρια, τους πήχεις εικότερα στο μαξιλάρι του μηχανήματος αλλάζει η γωνία εξάσκησης και πιάνει διαφορετικά , γι αυτο την κάνουμε αυτη την άσκηση γι αυτή την διαφορετικότητα

αλλα όταν με τον τρόπο που κάνεις μιλάμε για πόνο και όχι για μια μικροενόχληση ,εφόσον βέβαια έχουν προηγηθεί άλλες ασκήσεις και θεωρητικά είσαι ζεστή, σημαίνει πώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα η στην κλείδωση που έχει να κάνει με σύνδεσμο η τένοντα , η στο μυ , που παρουσιάζετε όταν γυμνάζεσαι σ αυτη την εξασκητική γωνία .

οπότε αλλαζοντας και κάνοντας κανονικά την άσκηση , ακουμπώντας στα μαξιλάρια αν δεν πονάς την κάνεις κανονικά , αν δείς ότι και εκεί πονάει , τότε μην πας γυρεύοντας και άφησέ την αυτη την άσκηση για κάποιο διάστημα .

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις μια λεπτομέρεια να ανεβάσεις λίγο το κάθισμα η πιο χαμηλά , μήπως βρείς σημείο που να μην ενεργοποιεί το σημείο εκείνο που σε πονάει
αλλα κάνε και λίγο καλό ζέσταμα όταν ξεκινάς χωρίς βάρη με περιστροφές των ώμων και λίγο διατάσεις , θα βοηθήσει κι αυτό , αλλα αν πονάς σε μια άσκηση μην το παρατραβάς

TRIANTAFYLLOU
23-06-12, 16:04
σημερα εκανα ωμους και στο χερι που ειχα παθει την τενοντιτιδα αισθανομαι ...τον μυ σαν να χτυπαει απο μεσα. σαν να τιναζεται μονο του..φαινεται και στο δερμα εξωτερικα...γιατι συμβαινει αυτο:unsure:

αυτο μπορεί να σημβεί στον καθένα και χωρίς να υπάρχει τενοντίτιδα και το περιστατικό αυτό ερμηνεύετε ανάλογα με τα συμπτώματα , αν δηλαδή δεν υπάρχει πόνος αλλα ένα τρέμουλο μόνο σπασμωδικα , έχει να κάνει με τα νεύρα γιατι εκτός των μυών όταν γυμναζόμαστε επιβαρύνετε και το νευρικό σύστημα , αν πονάει κιόλας και έντονα τότε μπορεί να είναι και κάποια υποτροπή απο την τενοντίτιδα και θέλει λίγο αποφόρτηση ξεκούραση και μετα πιο ελαφρυα προπόνηση

αν όμως δεν πονάει παρα μόνο αυτή η σύσπαση που φαίνετε με το μάτι έχει να κάνει και με κούραση , ακόμη και αν πάμε για τζόκινκ προηγουμένως η την προηγούμενη μέρα που ώς γνωστο στο τζόκινκ δουλεύουν και οι ώμοι , σε συνδιασμό με ζέστη και πιθανή απώλεια ηλεκτρολυτών μέσω του υδρώτα οι μυς παθαίνουν τέτοια συμπτώματα σαν να είναι ενας προάγγελος απο κράμπα , βέβαια στην κράμπα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράματα και χειρότερα

γιατι όσο νερό και να πίνουμε οι ηλεκτρολύτες δεν αναπληρώνονται αν δεν πάρουμε έξτρα απο διατροφή με φρούτα λαχανικά η σε μορφή ροφήματος και ανάλογα με την κατάσταση που βρισκόμαστε την ζέστη , την διατροφή την απώλεια υδρώτα λόγω ζέστης και παρουσιάζονται αυτες οι συσπάσεις που συνήθως παρουσιάζονται σε μικρότερους μυς και αδύναμους

και αν υπάρχει ιστορικό με τενοντίτιδα αλλα και πονος σαν κάψιμο στο σημείο τότε προκλήθηκε ερέθισμα στο σημείο και ακόμα και πάγος μετα την προπόνηση , μόνο σε περίπτωση που πονάει θα βοηθούσε

αλλα καλό είναι για να αποκλείουμε περιπτώσεις να είμαστε ενυδατωμένοι και να παίρνουμε σε περιόδους έντονης προπόνησης με ζέστη μέταλα και ηλεκτρολύτες και τα συμπτώματα υποχωρούν

katerina.
23-06-12, 16:08
αυτο μπορεί να σημβεί στον καθένα και χωρίς να υπάρχει τενοντίτιδα και το περιστατικό αυτό ερμηνεύετε ανάλογα με τα συμπτώματα , αν δηλαδή δεν υπάρχει πόνος αλλα ένα τρέμουλο μόνο σπασμωδικα , έχει να κάνει με τα νεύρα γιατι εκτός των μυών όταν γυμναζόμαστε επιβαρύνετε και το νευρικό σύστημα , αν πονάει κιόλας και έντονα τότε μπορεί να είναι και κάποια υποτροπή απο την τενοντίτιδα και θέλει λίγο αποφόρτηση ξεκούραση και μετα πιο ελαφρυα προπόνηση

αν όμως δεν πονάει παρα μόνο αυτή η σύσπαση που φαίνετε με το μάτι έχει να κάνει και με κούραση , ακόμη και αν πάμε για τζόκινκ προηγουμένως η την προηγούμενη μέρα που ώς γνωστο στο τζόκινκ δουλεύουν και οι ώμοι , σε συνδιασμό με ζέστη και πιθανή απώλεια ηλεκτρολυτών μέσω του υδρώτα οι μυς παθαίνουν τέτοια συμπτώματα σαν να είναι ενας προάγγελος απο κράμπα , βέβαια στην κράμπα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράματα και χειρότερα

γιατι όσο νερό και να πίνουμε οι ηλεκτρολύτες δεν αναπληρώνονται αν δεν πάρουμε έξτρα απο διατροφή με φρούτα λαχανικά η σε μορφή ροφήματος και ανάλογα με την κατάσταση που βρισκόμαστε την ζέστη , την διατροφή την απώλεια υδρώτα λόγω ζέστης και παρουσιάζονται αυτες οι συσπάσεις που συνήθως παρουσιάζονται σε μικρότερους μυς και αδύναμους

και αν υπάρχει ιστορικό με τενοντίτιδα αλλα και πονος σαν κάψιμο στο σημείο τότε προκλήθηκε ερέθισμα στο σημείο και ακόμα και πάγος μετα την προπόνηση , μόνο σε περίπτωση που πονάει θα βοηθούσε

αλλα καλό είναι για να αποκλείουμε περιπτώσεις να είμαστε ενυδατωμένοι και να παίρνουμε σε περιόδους έντονης προπόνησης με ζέστη μέταλα και ηλεκτρολύτες και τα συμπτώματα υποχωρούν



πονος υπαρχει ...οχι ομως εκει που ειχα το προβλημα ....με χτυπαει στην κλειδα..και στη πισω πλευρα ...

TRIANTAFYLLOU
23-06-12, 16:28
πονος υπαρχει ...οχι ομως εκει που ειχα το προβλημα ....με χτυπαει στην κλειδα..και στη πισω πλευρα ...

τότε είναι άλλου παπα ευαγγέλιο , απλα αλλάζεις λίγο τον τρόπο εκγύμνασης και κάνεις όταν έχεις να γυμνάσεις ώμους μπροστινούς και πλάγιους μια διαδικασία πολύ απλη και εύκολη
ξεκίνα μετα το ζέσταμα με περιστροφες χωρίς βάρη και διατάσεις και κάνε με ελαφρυα αλτηράκια σκυφτη πίσω ώμους 2-3 σετ αλλα ελαφρυα καμια 15 και πάνω επαναλήψεις , θα νιώσεις ενα ελαφρο κάψιμο , μετα συνεχησε πάλι ελαφρυα πλάγια ανοίγματα και μετα μπές στο πρόγραμμα κανονικα αλλα και εδω ισχύουν αυτα που είπα πιο πάνω , με τους ηλεκτρολύτες για να είσαι καλυμένη σ αυτο τον τομέα και να μειώνονται οι περιπτώσεις διάγνωσης του προβλήματος .

αν δείς ότι μετα απο κάποιο διάστημα αρχίζει και πονάει σημαίνει ότι είναι στα όρια και αρχίζει το ερεθισμα στο πρόβλημα , αμ πονάει απο την αρχή ενω έχεις κάνει αυτη την διαδικασία και δεν είναι ενόχληση αλλα πόνος τότε θέλει ξεκούραση σε πρώτη φάση και ενεργητική ξεκούραση σε δεύτερη φαση δηλαδή ενεργητική ενοώ να τους γυμνάζεις με λιγότερη επιβάρυσνση και όγκο προπόνησης , έτσι δεν χάνουν την φόρμα τους και δίνετε η ευκαιρία για ανάρωση

ακόμα και στήθος να έχεις να κάνεις η πλάτη καλό είναι να ζεσταίνεις πρώτα τούς ώμους , με περιστροφες και λίγες διατασεις , γιατι οι ώμοι συμμετέχουν σε ότι και αν κάνουμε , γι αυτο την πατάμε , λέμε ελα μωρε στήθος θα κάνω αλλα όλο το ζόρι η κλείδωση των ώμων το τραβάει

katerina.
23-06-12, 16:32
τότε είναι άλλου παπα ευαγγέλιο , απλα αλλάζεις λίγο τον τρόπο εκγύμνασης και κάνεις όταν έχεις να γυμνάσεις ώμους μπροστινούς και πλάγιους μια διαδικασία πολύ απλη και εύκολη
ξεκίνα μετα το ζέσταμα με περιστροφες χωρίς βάρη και διατάσεις και κάνε με ελαφρυα αλτηράκια σκυφτη πίσω ώμους 2-3 σετ αλλα ελαφρυα καμια 15 και πάνω επαναλήψεις , θα νιώσεις ενα ελαφρο κάψιμο , μετα συνεχησε πάλι ελαφρυα πλάγια ανοίγματα και μετα μπές στο πρόγραμμα κανονικα αλλα και εδω ισχύουν αυτα που είπα πιο πάνω , με τους ηλεκτρολύτες για να είσαι καλυμένη σ αυτο τον τομέα και να μειώνονται οι περιπτώσεις διάγνωσης του προβλήματος .

αν δείς ότι μετα απο κάποιο διάστημα αρχίζει και πονάει σημαίνει ότι είναι στα όρια και αρχίζει το ερεθισμα στο πρόβλημα , αμ πονάει απο την αρχή ενω έχεις κάνει αυτη την διαδικασία και δεν είναι ενόχληση αλλα πόνος τότε θέλει ξεκούραση σε πρώτη φάση και ενεργητική ξεκούραση σε δεύτερη φαση δηλαδή ενεργητική ενοώ να τους γυμνάζεις με λιγότερη επιβάρυσνση και όγκο προπόνησης , έτσι δεν χάνουν την φόρμα τους και δίνετε η ευκαιρία για ανάρωση

ακόμα και στήθος να έχεις να κάνεις η πλάτη καλό είναι να ζεσταίνεις πρώτα τούς ώμους , με περιστροφες και λίγες διατασεις , γιατι οι ώμοι συμμετέχουν σε ότι και αν κάνουμε , γι αυτο την πατάμε , λέμε ελα μωρε στήθος θα κάνω αλλα όλο το ζόρι η κλείδωση των ώμων το τραβάει


ηλια ,ευχαριστω για τις συμβουλες ...παω να βαλω λιγο παγο να το ηρεμησω λιγο...:(.και θα κανω αυτα που μου ειπες:welcome::welcome::welcome:;)

TRIANTAFYLLOU
23-06-12, 16:36
ηλια ,ευχαριστω για τις συμβουλες ...παω να βαλω λιγο παγο να το ηρεμησω λιγο...:(.και θα κανω αυτα που μου ειπες:welcome::welcome::welcome:;)

ηρεμησέ το και αν δεν κάθετε φρόνημα πές θα φωνάξω τον Ηλία και θα σε βάλει τις φωνές :P:P:P:P

Avatar X
28-08-13, 22:53
κατά την διάρκεια τους τρεξίματος σε αρκετά έντονο ρυθμό , στο 1.5 μίλι συγκεκριμενα με έπιασε ένα πόνος στον δεξί ώμο . Όπως είναι ο ώμος από την μεριά του στήθους μπροστά , κάπως εσωτερικός πόνος και αρκετά δυνατός . Το έχω ξανα πάθει σε τρέξιμο μετά από ένα σημείο αλλά μετά από λίγο είναι μιά χαρά , μετά έκανα κανονικά κάμψεις δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα απολύτως
Το μόνο "ιστορικό" που έχω με αυτόν τον ώμο είναι το κάνει κρατσ όταν σηκώνω το χέρι από τα πλάγια μέχρι πάνω , μάλιστα παλιά είχα πάει σε γιατρό και μου είπε όταν κλείσεις τα 18 ξανα έλα , η αλήθεια είναι ότι ωρίμασα :P και δεν το κάνω πλέον αυτό το κρατσ επίτιδες και σε όλες τις ασκήσεις είμαι οκ μόνο στο τρέξιμο βγαίνει αυτός ο πόνος και όχι πάντα , για την ακρίβεια θα έλεγα ότι βγαίνει σπάνια

Τι λέτε να είναι ;

Bill21
03-07-14, 08:56
Γεια σας, πριν απο τρεις-τεσσερις εβδομαδες ειπα να κανω μια ασκηση στο στηθος,εκανα εκτασεις σε επικλινη παγκο με μηχανημα με πολλα κιλα και στην 8η επαναληψη ενιωσα οτι ο ωμος η καποιο κοκαλο πηγε να βγει και το αφησα αμεσως, απο τοτε ενιωθα στον ωμο μου ενοχλησεις αλλα με τον καιρο τις ενιωθα ολο και λιγοτερο, απο μια εβδομαδα και μετα μεχρι και σημερα νιωθω ενοχλησεις στον ωμο σε καποιοες συγκεκριμενες ασκησεις ωμου,στηθους και πλατης.

morgoth
03-07-14, 09:01
μη το ζορισεις καθολου. ο πονος σου λεει μη με ζοριζεις. αστο να ξεκουραστει και αμα συνεχισει τοτε γιατρο.

Mikekan
03-07-14, 12:24
Yπάρχει θέμα παιδιά, μην ανοίγεται καινούργιο.