PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτελέσματα καρδιοσυχνόμετρου



ggeorge
13-03-12, 17:16
καλησπερα

Εδω και 5-6 μέρες εχω αγοράσει ενα ρολογακι που μετραει τους παλμους της καρδιάς και αρκετά ακομα πραγματακια
Ειπα να γραψω τα πρωτα συμπερασματα απο το σημερινο μου τρεξιμο.

Διάρκεια 35 λεπτα
Παλμοί καρδιάς γύρω στο 70% (130 περίπου), εκτος απο τα πρωτα 2-3 λεπτα που ηταν πιο χαμηλά.
καμμένες Θερμίδες 313
Καμμένο Λίπος 40γραμμάρια

Στα πρωτα 5 λεπτά το καμμενο λίπος ήταν 4 γραμμαρια. Απο εκει και μετα καθε 45-50 δευτερόλεπτα καιγόταν ενα επιπλέον γραμμάριο.

Δηλαδή υπηρχε το ιδιο καψιμο λίπους τόσο στο 10ο όσο και στο 35ο λεπτο.
Αυτο εδειχνε δηλαδή το ρολόι. Δε ξερω βεβαια αν μπορει να "καταλαβει" τι συμβαίνει στον οργανισμό με γλυκογόνα κλπ ή απλα κανει υπολογισμους απο βαρος υψος παλμους κλπ... Θεωρητικά το λογικό θα ήταν στο τελος να καις περισσοτερο λιπος, Ετσι δεν είναι;

Να σας πω οτι πριν το τρεξιμο εκανα 20 λεπτακια ωμους, αρκετα χαλαρα όμως (ισως να είχε πεσει το γλυκογόνο) Φαγητο, ενα τοστ 1 ωρα πριν τους ωμους , ενα σκουπ whey μετα τα βαρη και πριν το τρεξιμο. Υδατανθρακα κανενα μισαωρο μετα το τρεξιμο (οποτε λογικα θα ήμουν χαμηλα στο γλυκογόνο)

Λοιπον, περιμενω σχολια και τι θελετε να δω στην επομενη προπόνηση μου. Εννοειται εκτος απο το τι λιπος καις στο 200ο λεπτο κλπ... Δεν εχω σκοπο να τρεξω πανω απο 40-45 λεπτα...

caterpillar
13-03-12, 20:19
Ετρεξες σε διαδρομο?Αν ναι τι κλιση ειχε και με τι ταχυτητα ετρεχες οταν οι παλμοι ηταν στο 70% ?



Αν μπορεις κοιτα στο 200ο λεπτο τι θερμιδες εχεις καψει :wcourt::shock::green:.Πλακα κανω :)

ggeorge
13-03-12, 22:56
κλιση στις 8 μοιρες και ταχυτητα στο 5,5 χλμ/ωρα. Βεβαια εχει να κανει και με την ηλικια
Ειμαι 36...

Ikos
15-03-12, 01:14
καλησπερα

Εδω και 5-6 μέρες εχω αγοράσει ενα ρολογακι που μετραει τους παλμους της καρδιάς και αρκετά ακομα πραγματακια
Ειπα να γραψω τα πρωτα συμπερασματα απο το σημερινο μου τρεξιμο.


Λοιπον, περιμενω σχολια και τι θελετε να δω στην επομενη προπόνηση μου. Εννοειται εκτος απο το τι λιπος καις στο 200ο λεπτο κλπ... Δεν εχω σκοπο να τρεξω πανω απο 40-45 λεπτα...


Με χτυπους καρδιας στο 70% ΜΚΣ, είσαι στο επίπεδο όπου χάνεις περισσοτερο λίπος και λιγότερο υδατάνθρακες, μια χαρά. Πανω απο 70%, θα ξοδευεις λιγοτερο λιπος / παραπανω υδατανθρακα, αλλα θα γυμναζεις παραπανω καρδια/πνευμονες, και συνολικα θα ξοδευεις περισοτερες θερμιδες.

Να σε ρωτήσω...?

1. Γιατί γράφεις για το γλυκογόνο και 'αραγε ποσο χαμηλα ειναι το γλυκογονο..' κτλ? Εισαι σε πολυ υψηλο επιπεδο αεροβιας ασκησης και κοιτας λεπτομερειες? Αν εχω καταλαβει σωστα, για να πετυχεις χαμηλο γλυκογονο πρεπει να τρεξεις περιπου 'πεινασμενος'?

2. Γραφεις για ταχυτητα 5,5. Αυτο ειναι περπάτημα ...?

Θα προτεινα να τρεξεις ενα 20λεπτο με ταχυτητα 8 και πανω χωρις κλιση και να παρακολουθησεις καρδιακους σφυγμους.

Γιάννηςς
16-03-12, 00:01
Στο 63% έχεις την μέγιστη δυνατή καύση λίπους νομίζω.Και το γλυκογόνο επειδή τον τελευταίο καιρό το ψάχνω,δεν εξαντλείτε για να αρχίσεις να καις λίπος.Το γλυκογόνο για να εξαντληθεί(δεν εξαντελίτε απλά μειώνεται το μεγαλύτερο ποσοστό) θέλει περίπου 90 λεπτά άσκησης....το γλυκογόνο έχει αποθηκευμένη ενέρει 1500-1900 θερμιδών αν δεν κάνω λάθος.Άρα είναι δύσκολο να το εξαντλήσεις.Και όταν εξαντληθεί το γλυκογόνο δεν μπορείς να συνεχίσεις...κλατάρεις.
Για να τρέξεις με χαμηλό γλυκογονο(που αν είναι πολυ χαμηλο δεν μπορεις) πρεπει να μην παιρνεις επαρκεις ποσοτητες υδατανθρακα,ετσι ωστε μετα απο της προποησεις σιγα σιγα σιγα να εξαντελιτε.Το παθαινω καθε παρασκευη :( Και κλατάρεις,ειδικα σε ασκησεις με βαρη δεν την παλευεις.Γενικα πρεπει αναμεσα στις προπονησεις να ξεκουραζεσαι για να αναπληρωνεται το γλυκογονο.Σε μια μερα δεν προλαβαινει να αναπληρωθει ολο.Νομιζω καπως ετσι παει..

caterpillar
16-03-12, 22:17
κλιση στις 8 μοιρες και ταχυτητα στο 5,5 χλμ/ωρα. Βεβαια εχει να κανει και με την ηλικια
Ειμαι 36...



Εχει να κανει και με την ηλικια οπως επισης και με το επιπεδο του καθε αθλουμενου,απλως ηθελα να δω για να συγκρινω με τα δικα μου,βεβαια εγω μεχρι τωρα το εχω τσεκαρει το καρδιοσυχνομετρο μονο στο στατικο ποδηλατο,θα το δοκιμασω σε διαδρομο αλλα και σε ελλειπτικο.

dorita
17-03-12, 01:23
Στο 63% έχεις την μέγιστη δυνατή καύση λίπους νομίζω

αυτο όντως ισχυει;;;;εχω παρει τελευταια ενα καρδ. κ θελω να δω τι γινεται;;;

Γιάννηςς
17-03-12, 01:49
Τι να σου πω,εγω ετσι εχω διαβασει.Παντος γενικα λεγεται οτι ειναι 65%.Εεε τωρα ποση διαφορα να εχει το 63 με το 65%...googlαρέ το και βγαλε συμπερασμα :Ρ

ggeorge
17-03-12, 18:33
καλησπερα
Ημουν χωρίς ιντερνετ γιαυτο και η καθηστερηση...

Αναφερω το γλυκογόνο γιατί νομιζω οτι οταν πεφτει καις περισσότερο λιπος. Ετσι δεν είναι ; Γιαυτο και τρεχω μετα την προπόνηση ή το πρωι...
Δεν είμαι σε υψηλο επιπεδο αεροβιας, αλλα εχω σχετικα λιγο λιπος. Οχι πολυ λιγο... Γυρω στο 10 είμαι και δεν προσεχ διατροφή πολυ. Γενικα δυσκολευομαι να παρω κιλα όχι να χασω... Απλα αφου κανω την αεροβια (την οποια βαριεμαι απιστευτα) λεω να την κανω οσο πιο σωστα μπορω

Το 5,5 είναι σχετικα γρηγορο περπατημα...
Δεν εχω δολιμασει τρεξιμο στο 8. Αλλα αφου μετα το 5λεπτο είμαι στο 65-70% λογικα θα ανεβει πολυ παραπανω. Οποτε μαλλον δε συμφερει. Ετσι δεν είναι;
Ελπιζω να απαντησα σε ολους . Αν ξεχασα καποιον πειτε μου...

Εdit
Ξεχασα να σας πω οτι απο αυριο ξεκιναω διατροφή με λίγους υδατάνθρακες, κατί σαν κετο...

Ikos
20-03-12, 04:43
καλησπερα
Ημουν χωρίς ιντερνετ γιαυτο και η καθηστερηση...

Αναφερω το γλυκογόνο γιατί νομιζω οτι οταν πεφτει καις περισσότερο λιπος. Ετσι δεν είναι ; Γιαυτο και τρεχω μετα την προπόνηση ή το πρωι...
Δεν είμαι σε υψηλο επιπεδο αεροβιας, αλλα εχω σχετικα λιγο λιπος. Οχι πολυ λιγο... Γυρω στο 10 είμαι και δεν προσεχ διατροφή πολυ. Γενικα δυσκολευομαι να παρω κιλα όχι να χασω... Απλα αφου κανω την αεροβια Mεχρι 70% δεν ειναι αεροβια (την οποια βαριεμαι απιστευτα) λεω να την κανω οσο πιο σωστα μπορω

Το 5,5 είναι σχετικα γρηγορο περπατημα...
Δεν εχω δολιμασει τρεξιμο στο 8. Αλλα αφου μετα το 5λεπτο είμαι στο 65-70% λογικα θα ανεβει πολυ παραπανω. Οποτε μαλλον δε συμφερει.Τι εννοεις,μηπως επιβαρυνση χωρις λογο? Ετσι δεν είναι;
Ελπιζω να απαντησα σε ολους . Αν ξεχασα καποιον πειτε μου...

Εdit
Ξεχασα να σας πω οτι απο αυριο ξεκιναω διατροφή με λίγους υδατάνθρακες, κατί σαν κετο...

Μεταξυ 50-70% εισαι στο σταδιο οπου χανεις το μεγαλυτερο ποσοστο λιπους κατα τη διαρκεια της ασκησης, γυρω στο 85%. Αλλα αυτο δεν ειναι αεροβιο.

Μεταξυ 70-80% ειναι η αεροβια ασκηση. Και απο συνολο θερμιδων το 50% ειναι απο τα λιπη. Ποια ειναι τα οφελη?

Σε αυτο το σταδιο βελτιωνεις το καρδιαναπνευστικο σου συστημα ( δυναμωνει). Η καρδια σου, σαν μυς που ειναι, εξασκειται και καπως μεγαλωνει, τηρουμενων των αναλογιων. Γινεται αυτο που λεμε οτι αυξανονται οι αντοχες σου. Παραλληλα, γυμναζεις ποδια, γαμπες και κοιλιακους, αφου τρεχεις.

Τους 70-80% ΜΚΣ τους πετυχαινεις με ελαφρυ-κανονικο τρεξιμο. Αφου τρεχεις, πχ. στο διαδρομο, η προσοχη σου ειναι αυξημενη (προσεχεις τη ταχτυτητα σου, κοιτας μη φυγεις απο διαδρομο κτλ.) Εννοω οτι ενω τρεχεις δε προκειται να χασμουρηθεις. Ενω με το περπατημα....

Το τρεξιμο εχει και τα μειονεκτηματα του οπως καταπονηση αρθρωσεων.

Για το γλυκογονο: Εχω διαβασει για ατομα που ριχνουν πολυ το γλυκογονο και μετα νιωθουν αδυναμια να τρεξουν η να κανουν προπονηση με βαρη.

Ειναι καλο αυτο? Στοχος ειναι να νιωθεις ευεξια, δυναμη, και με ορεξη να γυμναστεις δυνατα.

Αλλωστε μεταξυ 50-70% χανεις 85% λιπος. Δε φτανει?

dimit
20-03-12, 13:17
Τι να σου πω,εγω ετσι εχω διαβασει.Παντος γενικα λεγεται οτι ειναι 65%.Εεε τωρα ποση διαφορα να εχει το 63 με το 65%...googlαρέ το και βγαλε συμπερασμα :Ρ

Είναι πολύ γενικά όλα αυτά. Υπάρχει σφάλμα τόσο στα καρδιοσυχνόμετρα αλλά υπάρχουν και διαφορές από άτομο σε άτομο. Μόνο σαν γενικό κανόνα μπορούν να ληφθούν υπόψη. Άλλωστε είναι δύσκολο να ρυθμίσεις την εκγύμναση με ακρίβεια 2-3 παλμών (63%->119,7 64%->121.6 65%->123,5 π.χ. για ΜΚΣ 190) και για αρκετή ώρα. Επίσης προσωπικά στους 120 παλμούς την ώρα, δεν νοιώθω πως κάνω κάτι (ποδήλατο). Μπορεί η καύση λίπους να είναι μέγιστη, αλλά μπορεί να είναι μικρή. Επίσης ανεβάζοντας ρυθμούς, όχι μόνο καταναλώνεις περισσότερη ενέργεια, άρα και λίπος και ας είναι σε μικρότερο ποσοστό, αλλά το σώμα συνεχίζει και καταναλώνει και όταν σταματήσει κανείς την άσκηση.
Αυτά από τα λίγα που ξέρω και τη μικρή εμπειρία μου.

Γιάννηςς
20-03-12, 16:06
Ναι...αυτο που λες ξερω οτι ειναι το effect της αναερβοβιας.Οτι καις δηλαδη και μετα την ασκηση.Ναι και εγω στους 120 ουτε καν κουραζομαι.160 κανω αεροβιο συμφωνα με τον διαδρομο(με κατι χειρολαβες) αλλα δεν ξερω κατ αποσο εμπιστο ειναι.