PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην επιλογή συμπληρώματος για όγκο!



ntragas
13-03-12, 23:23
Κατ αρχήν να ξεκινήσω από το ότι κάνω γυμναστική ένα χρόνο τώρα.Έχω πετύχει καλή γράμμωση αλλά θέλω να βάλω
και λίγο όγκο πάνω μου καθώς είμαι 1,85 και 71 κιλά..Δεν έχω πάρει ποτέ συμπληρώματα το πρόργαμμα γυμναστικής που κάνω
είναι καθαρά όγκου τρώω σαν ΤΡΕΛΟΣ το τελευταίο δίμηνο αλλά δεν ανεβαίνω κιλά με τίποτα.Σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο gainer
αλλά με ότι άκουσα στο φόρουμ άλλαξα γνώμη και τελικά μάλλον θα αγοράσω καθαρή προτείνη...


Αν ξεκινήσω και παίρνω πρωτείνη θα δω κάποια διαφορά ή θα χρειαστώ και κάτι παραπάνω?
Έχω ακούσει καλά λόγια από φίλους για την myofusion της gaspari και την 100% whey gold της optimum nutrution,
αν θα πάρω μία από τις δύο πριν και μετά την προπόνηση είναι καλά?
Δώστε μου τα φώτα σας γιατί με τόση πληροφορία εδώ μέσα έχω χαθεί :unsure:

s0k0s
13-03-12, 23:28
Whey + Dextroze (για εξτρα υδατανθρακα).

ntragas
13-03-12, 23:41
Και πριν και μετά την προπόνηση τον υδατάνθρακα?Μηπως μπορείς να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα ή δεν επιτρέπεται?
Και τα προιόντα που ανέφερα πια πάνω είναι καλά?

Devil
14-03-12, 01:20
Και πριν και μετά την προπόνηση τον υδατάνθρακα?Μηπως μπορείς να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα ή δεν επιτρέπεται?
Και τα προιόντα που ανέφερα πια πάνω είναι καλά?

οχι πριν.....

2-3 ωρες πριν την προπονηση φαε κανονικα....

μετα την προπονηση παρε προτεινη + υδατανθρακα....

απο μαρκες οποια εμπιστευεσαι...

s0k0s
14-03-12, 16:16
οχι πριν.....

2-3 ωρες πριν την προπονηση φαε κανονικα....

μετα την προπονηση παρε προτεινη + υδατανθρακα....

απο μαρκες οποια εμπιστευεσαι...

Προσωπικα φιλε μου τρωω 1 ωρα πριν την προπονηση 3-4 ασπραδια. Με αδειο στομαχι εχω ακουσει δεν κανει να κανεις βαρη (δεν ξερω αμα αληθευει αλλα με την πεινα εχω κακες σχεσης :P )

Επεισης μπορει να παρει κρεατινη θα τον βοηθησει στην αυξηση βαρους.. ενα καλο πακετακι που το εχουν δοκιμασει αρκετα ατομα που γνωριζω και τους εβαλε αρκετα κιλα ειναι η Πρωτεϊνη ογκου MUTANT MASS 15LB + Κρεατίνη MUTANT CRE – X 12 10lbs, απο το bbclub.

Αμα παρεις καθαρη προσωπικα σου προτινω μια καλη της MUTANT WHEY 2270gr. 43ευρο, παρα πολυ καλη τιμη κ μια χαρα πρωτεινουλα, και συνδιασε την με δεξτροζυ.

Devil
14-03-12, 18:18
Προσωπικα φιλε μου τρωω 1 ωρα πριν την προπονηση 3-4 ασπραδια. Με αδειο στομαχι εχω ακουσει δεν κανει να κανεις βαρη (δεν ξερω αμα αληθευει αλλα με την πεινα εχω κακες σχεσης :P )

Επεισης μπορει να παρει κρεατινη θα τον βοηθησει στην αυξηση βαρους.. ενα καλο πακετακι που το εχουν δοκιμασει αρκετα ατομα που γνωριζω και τους εβαλε αρκετα κιλα ειναι η Πρωτεϊνη ογκου MUTANT MASS 15LB + Κρεατίνη MUTANT CRE – X 12 10lbs, απο το bbclub.

Αμα παρεις καθαρη προσωπικα σου προτινω μια καλη της MUTANT WHEY 2270gr. 43ευρο, παρα πολυ καλη τιμη κ μια χαρα πρωτεινουλα, και συνδιασε την με δεξτροζυ.

σε πληρωνει η PVL η' το μαγαζι?:green:

τα gainer οπως και να το κανεις ειναι @@κια πληρωνεις ακριβα τον υδατανθρακα.... και η κρεατινη τους επεισης.... αν για 12γρ κρεατινης πρεπει να παρεις και 77γρ υδατανθρκα ειναι @@κια....

τωρα για την δεξτροζι που λες..... δεν ειναι και η αγαπημενη μου... αλλα νταξ μπει δεν μπει διαφορα δεν κανει υδατανθρακας ειναι....

s0k0s
14-03-12, 18:22
Χα χα χα!
Απλα τσεκαρα για τιμες, ψαχνω τωρα για whey αλλα με δεξτροζυ για εξτρα υδαταν. οπως το παιδι που ανοιξε το post και αυτη που αξιζει πιο πολυ απο μαγαζια οπου εχω να ψωνισω τριγυρο μου ειναι απο τα bbclub η mutant whey στα 43ευρο 2μισα κιλι, οπου θα με κρατησει 1 μηνα (2 φορες την ημερα).
Εχει και της muscletech whey αλλα περιεχει λιγο κρεατινη μεσα, οποτε καλυτερα της mutant.

Devil
14-03-12, 18:25
Χα χα χα!
Απλα τσεκαρα για τιμες, ψαχνω τωρα για whey αλλα με δεξτροζυ για εξτρα υδαταν. οπως το παιδι που ανοιξε το post και αυτη που αξιζει πιο πολυ απο μαγαζια οπου εχω να ψωνισω τριγυρο μου ειναι απο τα bbclub η mutant whey στα 43ευρο 2μισα κιλι, οπου θα με κρατησει 1 μηνα (2 φορες την ημερα).
Εχει και της muscletech whey αλλα περιεχει λιγο κρεατινη μεσα, οποτε καλυτερα της mutant.

καλα αναλογα πως σε βολευει...

εγω παλι θα προτιμουσα πρωτεινη και απο υδατανθρακα οτι να ναι... βρομη,ψωμι κτλ κτλ...:green:

s0k0s
14-03-12, 18:27
Οποτε whey πρωτεινη, και επειτα ο υδατανθρακας απο την τροφη που τρωμε, μαλιστα.
Οκ ευχαριστω πολυ. :)

ntragas
15-03-12, 12:25
Devil μιας και φαίνεται να ξέρεις αρκετά μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποια συγκεκριμένη λύση?

mitsoulas
15-03-12, 13:04
Μιση ωρα πρυν την προπονηση πρωτεινη με γαλα αρκει η θερμιδες να μην ξεπερνανε τις 200 ο λογος να μπορεις να γυμναστεις κανονικα χωρις να αισθανεσαι το στομαχι σου βαρυ εγω για παραδειγμα εχω καταφερει να παιρνω και 260 θερμιδες πρυν την προπονηση και να αισθανομαι ελαφρυς σαν πουλακι :) και μετα την προπονηση σου παλι πρωτεινη με νερο εκτος αν κουβαλας και γαλα στο γυμναστηριο. Στο πρωινο σου παλι πρωτεινη με λιγα λογια τρεις φορες την ημερα πρωτεινη σε σκονη και φυσικα τα υπολοιπα γραμμαρια πρωτεινης που θες για να καλυψεις την ημερισια ποσοτητα με ΦΑΓΗΤΟΟΟ.

ntragas
15-03-12, 19:50
Μιση ωρα πρυν την προπονηση πρωτεινη με γαλα αρκει η θερμιδες να μην ξεπερνανε τις 200 ο λογος να μπορεις να γυμναστεις κανονικα χωρις να αισθανεσαι το στομαχι σου βαρυ εγω για παραδειγμα εχω καταφερει να παιρνω και 260 θερμιδες πρυν την προπονηση και να αισθανομαι ελαφρυς σαν πουλακι :) και μετα την προπονηση σου παλι πρωτεινη με νερο εκτος αν κουβαλας και γαλα στο γυμναστηριο. Στο πρωινο σου παλι πρωτεινη με λιγα λογια τρεις φορες την ημερα πρωτεινη σε σκονη και φυσικα τα υπολοιπα γραμμαρια πρωτεινης που θες για να καλυψεις την ημερισια ποσοτητα με ΦΑΓΗΤΟΟΟ.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν ξέρω ποια πρωτείνη να διαλέξω... σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ανοίξω θέμα
για το ποια είναι η καλύτερη απλά θέλω σαν πιο παλιοί να μου προτείνετε μερικά καλά σκευάσματα.

BlooDdeaD_MefiSt
15-03-12, 23:19
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν ξέρω ποια πρωτείνη να διαλέξω... σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ανοίξω θέμα
για το ποια είναι η καλύτερη απλά θέλω σαν πιο παλιοί να μου προτείνετε μερικά καλά σκευάσματα.

Πάρε μια whey όπως της optimum nutrition ή της reflex

s0k0s
16-03-12, 00:01
Για βραδυ αμα παρει μια καζεινουλα; ;)

lonsdale
16-03-12, 00:03
ντραγκα ακυρο αλλα για πες και τι τρως γιατι δεν γινετε να τρως πολυ να σαι 185 71 κιλα και να μην παχαινεις να σε βοηθησουμε λιγο

spartan77
16-03-12, 00:07
καλα αναλογα πως σε βολευει...

εγω παλι θα προτιμουσα πρωτεινη και απο υδατανθρακα οτι να ναι... βρομη,ψωμι κτλ κτλ...:green:



αυτο κανω οταν θελω να κανω (gainer) την πρωτεινη μου
την πινω με βρωμη μετα την προπονηση!!! και δουλευει σε περιοδο ογκου

συμφωνω με τον φιλο που εδωσε αυτην την απαντηση! μια απλη whey protein και στο σεικερ βρωμη ;)

s0k0s
16-03-12, 00:08
μια απλη whey protein και στο σεικερ βρωμη ;)

ποση βρωμη βαζεις φιλε μου;

spartan77
16-03-12, 00:10
ενα σκουπ πρωτεινη whey και 3 με 4 κουταλιες της σουπας βρωμη!

s0k0s
16-03-12, 00:32
ενα σκουπ πρωτεινη whey και 3 με 4 κουταλιες της σουπας βρωμη!

:thumbup: Eυχαριστώ! :)

exkaliber
16-03-12, 00:34
ποση βρωμη βαζεις φιλε μου;

το ενα σκουπ πρωτεινης κραταει 48γρ βρωμη
υπολογισε ποσο θες

s0k0s
16-03-12, 00:35
το ενα σκουπ πρωτεινης κραταει 48γρ βρωμη
υπολογισε ποσο θες

Ναι σωστο και αυτο, να σε καλα ;)

mitsoulas
16-03-12, 12:34
ntragas ntragas
Πηγαινε σε ενα μαγαζι που πουλαει συμπληρωματα διατροφης οι πωλητες θα χαρουν να σε εξηπηρετισουν εξηγησε τους τι θες οτι δεν παχαινεις και τα σχετικα και
αυτοι θα σου προτεινουν τι ειναι καλο για την περιπτωση σου σε μενα ετσι εκαναν με βοηθησαν να διαλεξω ποια πρωτεινη να παρω. Eδω μεσα τα παιδια θα σου πουν να αγορασεις 100 πρωτεινες και θα μπερδευτεις αλλη περνει ο ενας αλλη ο αλλος υπαρχει ενα θεμα εδω με αξιολογηση συμπληρωματων παρε μια ιδεα ποια εχει καλη γευση , ποια καλη διαλυτοτητα , τιμη κ.τ.λ. συγκρινε αποφασισε και τελος εχοντας μια ιδεα πηγαινε σε ενα μαγαζι οπου εκει θα σε βοηθησουν να διαλεξεις την σωστη. Παρε μεγαλη ποσοτητα γιατι θα σου ερθει πιο οικονομικα μονο μην παρεις γευση που δεν σου αρεσει και κλαις τα λεφτα σου αν την πεταξεις.

ntragas
16-03-12, 17:46
07:00 δημητριακά με γάλα και 2 αυγά
10;00 σάντουιτς η κρουασάν η τοστ...
12:00 μια σοκολάτα σίγουρα
14:00 ότι έχει για μεσημέρι η μάνα καλή μερίδα
17:0 με18:30 γυμναστική
20:30 βραδινό
Αυτά τρώω παρά πάνω δεν μπορώ θα σκάσω και οι μερίδες που τρώω είναι μεγάλες ψωμί μαζί! ! !
Συν ότι τρώω και 2 φορές την βδομάδα 2 γύρους απ ...

ntragas
16-03-12, 17:48
ntragas ntragas
Πηγαινε σε ενα μαγαζι που πουλαει συμπληρωματα διατροφης οι πωλητες θα χαρουν να σε εξηπηρετισουν εξηγησε τους τι θες οτι δεν παχαινεις και τα σχετικα και
αυτοι θα σου προτεινουν τι ειναι καλο για την περιπτωση σου σε μενα ετσι εκαναν με βοηθησαν να διαλεξω ποια πρωτεινη να παρω. Eδω μεσα τα παιδια θα σου πουν να αγορασεις 100 πρωτεινες και θα μπερδευτεις αλλη περνει ο ενας αλλη ο αλλος υπαρχει ενα θεμα εδω με αξιολογηση συμπληρωματων παρε μια ιδεα ποια εχει καλη γευση , ποια καλη διαλυτοτητα , τιμη κ.τ.λ. συγκρινε αποφασισε και τελος εχοντας μια ιδεα πηγαινε σε ενα μαγαζι οπου εκει θα σε βοηθησουν να διαλεξεις την σωστη. Παρε μεγαλη ποσοτητα γιατι θα σου ερθει πιο οικονομικα μονο μην παρεις γευση που δεν σου αρεσει και κλαις τα λεφτα σου αν την πεταξεις.

Δεν θα πάρω από μαγαζί αλλά από το ίντερνετ μάλλον από το ε σοπ του σαιτ

s0k0s
16-03-12, 19:28
07:00 δημητριακά με γάλα και 2 αυγά
10;00 σάντουιτς η κρουασάν η τοστ...
12:00 μια σοκολάτα σίγουρα
14:00 ότι έχει για μεσημέρι η μάνα καλή μερίδα
17:0 με18:30 γυμναστική
20:30 βραδινό
Αυτά τρώω παρά πάνω δεν μπορώ θα σκάσω και οι μερίδες που τρώω είναι μεγάλες ψωμί μαζί! ! !
Συν ότι τρώω και 2 φορές την βδομάδα 2 γύρους απ ...

Στα δημητριακα προσθεσε βρωμη.
Στης 12:00 οπου εχεις την σοκολατα, πιστευω μπορεις να την αντικαταστασεις με κατι αλλο οπως μια μπανανα.
Μετα το γυμναστηριο υποθετω πως σιγουρα τρως απλα δεν το ανεφερες........ ?

ntragas
17-03-12, 14:39
Στα δημητριακα προσθεσε βρωμη.
Στης 12:00 οπου εχεις την σοκολατα, πιστευω μπορεις να την αντικαταστασεις με κατι αλλο οπως μια μπανανα.
Μετα το γυμναστηριο υποθετω πως σιγουρα τρως απλα δεν το ανεφερες........ ?


Τα δημητριακά που τρώω έχουν βρώμη μέσα.Και ναι τρώω μετά το γυμναστήριο αλλά λίγα πράγματα(τοστ ή κάτι τέτοιο ) γιατί τρώω βραδινό αργότερα.
+ ότι στην διάρκεια της μέρας τρώω και 1-2 μπανάνες!

s0k0s
17-03-12, 14:41
Τα δημητριακά που τρώω έχουν βρώμη μέσα.Και ναι τρώω μετά το γυμναστήριο αλλά λίγα πράγματα(τοστ ή κάτι τέτοιο ) γιατί τρώω βραδινό αργότερα.
+ ότι στην διάρκεια της μέρας τρώω και 1-2 μπανάνες!

Φιλε μου μετα το γυμν. πρεπει να φας οσο πιο καλα γινεται απο πρωτεινη και υδατανθρακα.

mitsoulas
19-03-12, 16:39
Φιλε μου μετα το γυμν. πρεπει να φας οσο πιο καλα γινεται απο πρωτεινη και υδατανθρακα.

:thumbup: Oπωσδηποτε πρεπει να φας εκτος και αν τελιωσεις την γυμναστικη στις 12:00 τα μεσανυχτα οποτε εκει το προγραμμα αλλαζει γιατι μεσολαβει ο υπνος.
Και εκτος του γευματος που ακολουθει θελει και ΑΜΕΣΩΣ μετα την γυμναστικη και ενα ροφημα πρωτεινης αν δεν παιρνεις συμπληρωμα προχωρα στο γευμα οσο
γινεται πιο γρηγορα. Αυτα ειναι τα απλα βηματα που πρεπει να κανεις δεν μιλαω για κρεατινες , γλουταμινες , γλυκοζη , δεξτροζη κ.τ.λ. που εγω δεν τα παιρνω
και νομιζω οτι ειναι και ασημαντα αλλα τελοσπαντον κομματια να γινει μην ανοιξουμε θεμα.

ntragas
26-03-12, 12:05
Και μια απορία που έχω ακόμα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...επειδή είμαι οδηγός και οδηγώ περίπου 6 με 8 ώρες την μέρα κουράζομαι και καμιά φορά πηγαίνω νυσταγμένος στο γυμναστήριο μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για να έχω περισσότερη ενάργεια και διάθεση? Αν πάρω πολύβιταμινες θα δω διάφορα? Και τι ώρα να τις παίρνω?

s0k0s
26-03-12, 13:45
Πολυβιταμηνες για να σε τσιτωσουν;
Σε τετοιες περιπτωσεις κανα νιτρικο, β-αλανινη ή το πολυ πολυ pre work..

exkaliber
26-03-12, 13:47
καφεινη σε ταμπλετες απο τα στορες