PDA

Επιστροφή στο Forum : gymnastikh sto spiti help ligo ean boreite



unc0ntr0lled
15-03-12, 01:06
kalhspera paidia.. :)arxhsa gymnastikh sto spiti bas k kanw tpt(palia phgaina gym alla oxi pathiasmena).Apofasisa na asxolithw me to swma m..3erete oloi oti sto spiti ta pragmata einai ligo dyskola apo apopsh mhxanhmatwn k askhsewn..den me ptoise auto ..arxhsa edw k 2 vdomades na kanw kathe mera giro stis 100 kampseis k askhseis me varakia..ta varakia einai giro sta 10 kg to kathena k kanw pieses dikefalwn ..autosigedrwsh..3aplwnw katw k kanw pieseis stithous..paratirisa oti ta 10kg pleon m fenode poly liga k den vgazw ts askhseis me 'zori'..tha ithela na mou peite ean olo auto p kanw tha exei kapoio apotelesma..kapoioi apo esas tha peite re file oti kaneis gia kalo einai..nai dikaio exete.:green:.alla ean phgaina gym tha voithouse pio poly?exw thema m ta xrhmata auton tn kairo k giauto den 3erw ti na kanw..krathsa kapoia lefta gia na agorasw k alla varakia alla phga sto magazi k m eipan 10 euro ta 5kg :O:unsure:

unc0ntr0lled
15-03-12, 01:09
πρεπει να εκανα μια πατατα :P δεν τα εγραψα στα ελληνικα..εαν υπαρχει προβλημα να τα ξανα γραψω :)

ares
15-03-12, 01:10
Ασε τα βαρακια τοτε (την αγορα) κ παρε ενα μονοζυγο. Πλακωσου να κανεις, κανε κ πουσαπς, κοιλιακους, τρεξιματακι για αρχη ολα αυτα κ θα δεις πως θα αλλαξει το σωμα σου. Μετα βλεπεις για κατι παραπανω αν βαλεις κ κανενα φραγκο στην ακρη.

unc0ntr0lled
15-03-12, 01:21
Ασε τα βαρακια τοτε (την αγορα) κ παρε ενα μονοζυγο. Πλακωσου να κανεις, κανε κ πουσαπς, κοιλιακους, τρεξιματακι για αρχη ολα αυτα κ θα δεις πως θα αλλαξει το σωμα σου. Μετα βλεπεις για κατι παραπανω αν βαλεις κ κανενα φραγκο στην ακρη.

τι παραπανω εχεις να μου προτεινεις; μπορω να κρατησω καποια χρηματα για να ακολουθησω ενα σωστο πλανο.ειμαι 1.88 86 kg..εχω λιγη κοιλια μονο κ καταταλλα ειμαι αδυνατος..δεν μπορω να καταλαβω που ειναι ολο αυτο το βαρος :green:τα χερια μου ειναι σ καλο σημειο(για εμενα)αλλα πχ το στηθος κ η πλατη θελουν δουλεια...το αλλο που παρατηρησα με τις καμψεις ειναι οτι λες κ χανετε ολο το αποτελσμα μετα απο μια παυση στην γυμναστικη μιας εβδομαδας :unsure: να σου πω ενδεικτικα οτι στα χερια μπορω να βγαλω 4 σετ των 10 με 13 kg..αλλα εαν συνεχισω ετσι θα εχω πρησμενα χερια κ καθολου στηθος γιατι οπως ειπα πιο πριν τα αποτελεσματα απο τις καμψεις χανονται οπως ερχονται...

ares
15-03-12, 01:30
το αλλο που παρατηρησα με τις καμψεις ειναι οτι λες κ χανετε ολο το αποτελσμα μετα απο μια παυση στην γυμναστικη μιας εβδομαδας

Το αποτελεσμα απο την ασκηση χανεται γρηγορα αν δεν υπαρχει καταρχην καλη διατροφη και τις μερες που δε γυμναζεσαι. Τωρα για τα πουσαπς, βγαζεις αρκετα (100 ειπες). Δοκιμασε να βαλεις ενα σακιδιο στην πλατη με βαρος μεσα κ κανε οσα μπορεις.
Προσπαθησε να κανεις με το ενα χερι επισης. Υπαρχουν παραλλαγες, ψαξτο λιγο στο youtube για ασκησεις στο σπιτι κ θα βγαλεις ακρη.
Οσο για την πλατη παρε το μονοζυγο κ θα δεις καλη διαφορα.

Ikos
15-03-12, 01:36
kalhspera paidia.. :)arxhsa gymnastikh sto spiti bas k kanw tpt(palia phgaina gym alla oxi pathiasmena).Apofasisa na asxolithw me to swma m..3erete oloi oti sto spiti ta pragmata einai ligo dyskola apo apopsh mhxanhmatwn k askhsewn..den me ptoise auto ..arxhsa edw k 2 vdomades na kanw kathe mera giro stis 100 kampseis k askhseis me varakia..ta varakia einai giro sta 10 kg to kathena k kanw pieses dikefalwn ..autosigedrwsh....paratirisa oti ta 10kg pleon m fenode poly liga k den vgazw ts askhseis me 'zori'..tha ithela na mou peite ean olo auto p kanw tha exei kapoio apotelesma..kapoioi apo esas tha peite re file oti kaneis gia kalo einai..nai dikaio exete.:green:.alla ean phgaina gym tha voithouse pio poly?exw thema m ta xrhmata auton tn kairo k giauto den 3erw ti na kanw..krathsa kapoia lefta gia na agorasw k alla varakia alla phga sto magazi k m eipan 10 euro ta 5kg :O:unsure:

Ιδέες για διαφορετικες καμψεις, που ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις:


http://www.youtube.com/watch?v=J8OdgXIbliI

Κανε τις
1,
4 ( για τρικεφαλο),
5,
7 (πολύ καλή),
30 ( αν εχεις μπαλα μπασκετ),
37 (οχι απαραιτητο τοσο μπροστα τα ποδια, δυσκολουτσικη),
45 (αργα, οχι βιαστικα).

Το τρεξιμο εξω ειναι καλη αεροβια ασκηση, γυμναζεις ποδια και κορμο / κοιλιακους.

Το μονοζυγο ειναι πολυ καλο οργανο, αλλα θελει προσοχη οταν πρωτοξεκινας / εισαι αρχαριος..

unc0ntr0lled
15-03-12, 01:47
ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια!!!!!το μονοζυγο λιγο δυσκολο γιατι εχω την μανα μου να μου λεει οτι θα ξηλωσω την κασα :green: :bowdown: θα κανω τις καμψεις μου κ οπου βγει :)κατι αλλο ηθελα να ρωτησω..μπορω να κανω καθε μερα καμψεις?γιατι εχω ακουσει πολλα γιαυτο...πχ δεν αφηνω του μυς μου να αναπτυχθουν κ να σχηματιστουν σωστα.. (θελω να κανω ογκο).ωραιο το βινετακι να σ καλα!!!

Ikos
15-03-12, 03:56
ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια!!!!!το μονοζυγο λιγο δυσκολο γιατι εχω την μανα μου να μου λεει οτι θα ξηλωσω την κασα :green: :bowdown: θα κανω τις καμψεις μου κ οπου βγει :)κατι αλλο ηθελα να ρωτησω..μπορω να κανω καθε μερα καμψεις?γιατι εχω ακουσει πολλα γιαυτο...πχ δεν αφηνω του μυς μου να αναπτυχθουν κ να σχηματιστουν σωστα.. (θελω να κανω ογκο).ωραιο το βινετακι να σ καλα!!!

Οι καμψεις ειναι μια πολυ καλη ασκηση, που την κανεις χωρις κανενα οργανο.
Περα απο το στηθος που αναμφισβητητα γυμναζεις, παραλληλα γυμναζονται οι ωμοι, τα χερια, αλλα και ο υπολοιπος κορμος.
Το πολυ καλο ειναι οτι το σωμα σου γυμναζεται ομοιομορφα και ετσι γινεται καλοσχηματισμενο.

Για τις μερες, θα σου προτεινα μερα παρα μερα. Αφηνε μια μερα να ξεκουραστει το στηθος και ξανακανεις. Οι μυες σου χτιζονται οταν ξεκουραζεσαι.

Σημαντικο ειναι να τις κανεις με σωστο τροπο.
Τι εννοω?
Να γινονται με ενα σταθερο ρυθμο και να γινεται ολοκληρη η κινηση. Ουτε γρηγορα, ουτε μισες για να κανεις παραπανω.
Αν πχ. κανεις 70 (τυχαιο νουμερο) καμψεις με χιλια ζορια, το βρισκω καλυτερα να κανεις 65 αλλα σωστες, ολοκληρωμενες
Και εννοειται σε σετ ας πουμε των 10 ή 15 ή 16 ή οσων θες.


Και μη φτανεις στο απολυτο σημειο να διαλυεσαι και μετα για 3 μερες να μη μπορεις να κουνηθεις. Να φτανεις σε σενα σημειο κοπωσης , αλλα να μπορεις να επαναλαβεις προπονηση την παραεπομενη μερα.

Και κανε και λιγο ζεσταμα πριν ξεκινας, τους καρπους σου, ωμους, διατασεις κτλ.

Για το στομαχι που ειπες οτι θελεις να χασεις, αυτο γινεται με σωστη διατροφη και βοηθαει αρκετα η αεροβια γυμναστικη οπως το τρεξιμο ( που γυμναζει και αυτο το σωμα).

:welcome: