PDA

Επιστροφή στο Forum : 17χρονος, Πρωτεϊνη, Όγκος!



Anjelo17
21-03-12, 16:28
Καλησπέρα! Είμαι ο Άγγελος, έχω ύψος 1.84 και ζυγίζω 76 κιλά.
Είμαι σε περίοδο όγκου, θέλω να φτάσω περίπου τα 81-82, ώστε μετά να αρχίσω γράμμωση.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συμπλήρωμα πρωτεϊνης το οποίο να βοηθά στην αύξηση όγκου;
Ο χρόνος με πιέζει και θέλω μέσα σε ένα-ενάμισι μήνα να πάρω όγκο, αφού θέλω να ξεκινήσω γράμμωση για να είμαι κομμάτια το καλοκαίρι:bodybuilder2: !

ΥΓ: Σε συζήτηση που είχα με ένα συνομήλικό μου στο γυμναστήριο, μου είπε πως οι λιποδιαλύτες και τα νιτρικά του παρουσίασαν πρόβλημα στο συκώτι... Πρέπει να φοβάμαι και εγώ εάν πάρω κάποια πρωτεϊνη? Όποιος γνωρίζει, ας με βοηθήσει !

Ηλαπ
21-03-12, 16:34
1)Ο μονος τροπος για να παρεις τοσα κιλα σε ενα μηνα ειναι να βαλεις και λιπος μαζι......
2)Απο την πωτεινη δεν εχεις να φοβασαι τπτ....
3)Κανενα συπληρωμα δεν ειναι τοσο δυνατο οσο το φαγητο....
4)Μαθε να εχεις υπομονη.....Το σωμα για να φτιαξει θελει χρονο,κοπο και επιμονη!!
5)Αρχισε να διαβαζεις το φορουμ γιατι ακομα εισαι στην αρχη και εχεις πολλαααααααααααααααααααα πραγματα να μαθεις...

billys15
21-03-12, 17:05
Οσο για το τελευταιο,οι λιποδιαλυτες και τα νιτρικα δεν γινεται να σου παρουσιασουν προβλημα στο συκωτι.Μαλλον ο φιλος σου νομιζει οτι εχει καποιο προβλημα ή αν οντως εχει,δεν φταινε τα συμπληρωματα.Το μονο που μπορω να φανταστω οτι επιβαρυνει το συκωτι ειναι η κρεατινη απο τα παραπανω,αλλα για να παθεις κατι πρεπει να παιρνεις με το κιλο.

beefmeup
21-03-12, 17:50
Το μονο που μπορω να φανταστω οτι επιβαρυνει το συκωτι ειναι η κρεατινη απο τα παραπανω,αλλα για να παθεις κατι πρεπει να παιρνεις με το κιλο.

μπα οχι..ουτε καν..


Ο χρόνος με πιέζει και θέλω μέσα σε ένα-ενάμισι μήνα να πάρω όγκο, αφού θέλω να ξεκινήσω γράμμωση για να είμαι κομμάτια το καλοκαίρι

:green:
φιλε θαυματα δεν γινονται να ξερεις..

BlooDdeaD_MefiSt
21-03-12, 18:22
Καλησπέρα! Είμαι ο Άγγελος, έχω ύψος 1.84 και ζυγίζω 76 κιλά.
Είμαι σε περίοδο όγκου, θέλω να φτάσω περίπου τα 81-82, ώστε μετά να αρχίσω γράμμωση.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συμπλήρωμα πρωτεϊνης το οποίο να βοηθά στην αύξηση όγκου;
Ο χρόνος με πιέζει και θέλω μέσα σε ένα-ενάμισι μήνα να πάρω όγκο, αφού θέλω να ξεκινήσω γράμμωση για να είμαι κομμάτια το καλοκαίρι:bodybuilder2: !

ΥΓ: Σε συζήτηση που είχα με ένα συνομήλικό μου στο γυμναστήριο, μου είπε πως οι λιποδιαλύτες και τα νιτρικά του παρουσίασαν πρόβλημα στο συκώτι... Πρέπει να φοβάμαι και εγώ εάν πάρω κάποια πρωτεϊνη? Όποιος γνωρίζει, ας με βοηθήσει !

Kαλά άμα ήταν έτσι σε 1 μήνα να βάζεις 5-6 κιλά μυς καλά θα ταν...:green: Αυτό που λες δεν γίνεται..Τα 81-82 να τα φτάσεις μπορείς αλλά ένα μεγάλο μέρος θα είναι αναγκαστικά λίπος και νερά...Οπότε το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις πιο δύσκολη την γραμμωσή σου...Το να πάρεις μόνο μυς είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία όχι του τύπου θα πάρω μια πρωτεΐνη και σε ένα μήνα πήρα 6 κιλά μυς..Τώρα και ον-τοπικ η πρωτεΐνη κακό δεν θα σου κάνει άμα θες πάρε απλά μην περιμένεις θαύματα.;)

chro
21-03-12, 20:11
2)Απο την πωτεινη δεν εχεις να φοβασαι τπτ....
Ακριβώς, μπορούμε να ζήσουμε και με ένα νεφρό.

Ηλαπ
21-03-12, 20:20
Ακριβώς, μπορούμε να ζήσουμε και με ένα νεφρό.

:doh::doh:

beefmeup
21-03-12, 20:27
:doh::doh:

+1

μια διαιτα υψηλη σε πρωτεινη,μπορει να σου επιδεινωσει προβλημα στα νεφρα μονο αν εχεις ηδη..
αυτα που λεγανε καποτε για πολλες πρωτεινες κ νεφρα,εχουν παλιωσει πια κ δεν φτουρανε..
μελετες υπαρχουν.

απο κει κ περα,ο Ηλαπ,οταν εγραψε αυτο


2)Απο την πωτεινη δεν εχεις να φοβασαι τπτ....



προφανως εννουσε οταν περνεις αυτη που σου αναλογει..δεν διαβασα πουθενα,για υπερκαταναλωσεις κλπ..
οποτε το σχολιο του chro ειναι μαλλον ατοπο κατα την γνωμη μου..
να χαμε να λεγαμε..

Tesla
21-03-12, 20:44
Προσωπικά πιστεύω ότι οι πρωτεΐνες όγκου είναι απ'τις μεγαλύτερες κοροϊδίες στον χώρο των συμπληρωμάτων. Απλά σου πετάνε την πρωτεΐνη μαζί με ένα υδατάνθρακα και ασε που αρκετές φορές είναι τίγκα και στη ζάχαρη, που δεν είναι και το καλύτερο. Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια κανονική Whey και υδατάνθρακα(δεξτροζη ή μαλτοδεξτρίνη), τον οποίο θα συνδυάζεις με την πρωτεϊνη αμέσως μετά τη προπόνηση

s0k0s
21-03-12, 21:35
Προσωπικά πιστεύω ότι οι πρωτεΐνες όγκου είναι απ'τις μεγαλύτερες κοροϊδίες στον χώρο των συμπληρωμάτων. Απλά σου πετάνε την πρωτεΐνη μαζί με ένα υδατάνθρακα και ασε που αρκετές φορές είναι τίγκα και στη ζάχαρη, που δεν είναι και το καλύτερο. Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια κανονική Whey και υδατάνθρακα(δεξτροζη ή μαλτοδεξτρίνη), τον οποίο θα συνδυάζεις με την πρωτεϊνη αμέσως μετά τη προπόνηση

Σωστος και επισης ειχα διαβασει καπου εδω στο φορουμ και με βρωμη μπορεις να την συνδιασεις.

η μαλτοδεξ. δεν ειναι μεσης απορρόφησης; και ταχειας δεν ειναι η δεξτροζυ και waxy?

Anjelo17
21-03-12, 21:55
Εσείς τι μου προτείνετε; Να συνεχίσω όγκο για 1 μήνα και να πάρω 1-2 κιλά, ώστε μετά να αρχίσω γράμμωση...ή να συνεχίσω όγκο μέχρι τα 81kg και όσο πάρει;

ΥΓ: Πρωτεϊνη απ' όσα γνωρίζω πρέπει να παίρνω τα διπλάσια των κιλών μου (76x2=152), εγώ καθημερινώς είμαι περίπου στις 100... με ένα συμπλήρωμα θα είμαι μπόμπα; Όταν λέτε whey τι εννοούμε; :unsure:

s0k0s
21-03-12, 21:57
Διξε και καμια φωτο ;)

Kagias
21-03-12, 22:13
Καλυτερο συμπληρωμα απο το φαι της μαμας δεν υπαρχει !!
Παρ' ολα αυτα αμα δε προλαβαινεις να τρως το συμπληρωμα δε θα σου κανει κακο.
Τοσο το αν θα πρεπει να παρεις πρωτεινη οσο και η δοσολογια ειναι υποκειμενικο θεμα. Ουτε πρεπει ουτε δε πρεπει.
Στο θεμα της προπονησης που πιστευω ειναι πιο ουσιωδες να τρως καλα και να αρχισεις να βαζεις 1-2 φορες την εβδομαδα σταδιακα λιγο διαδρομο αν το χρειαζεσαι. Προσωπικα να χωσω 5 και 6 κιλα χωρις να ξερω πως θα αντιδρασει το σωμα μου τελη μαρτιου δε θα το εκανα.

BlooDdeaD_MefiSt
21-03-12, 22:19
Εσείς τι μου προτείνετε; Να συνεχίσω όγκο για 1 μήνα και να πάρω 1-2 κιλά, ώστε μετά να αρχίσω γράμμωση...ή να συνεχίσω όγκο μέχρι τα 81kg και όσο πάρει;

ΥΓ: Πρωτεϊνη απ' όσα γνωρίζω πρέπει να παίρνω τα διπλάσια των κιλών μου (76x2=152), εγώ καθημερινώς είμαι περίπου στις 100... με ένα συμπλήρωμα θα είμαι μπόμπα; Όταν λέτε whey τι εννοούμε; :unsure:

To λιγότερο 2γρ ανα κιλό να πέρνεις και ειδικά όταν προσπαθείς να βάλεις μυς ακόμα και 3γρ/κιλό αν μπορείς. whey είναι πρωτεΐνη ορού γάλακτος και είναι γρήγορης απορρόφησης. Για μετά την προπόνηση κυρίως χρησιμοποιείται, αλλά μπορείς και κατα την διάρκεια της ημέρας..
Τώρα για το τι να κάνεις..κάνε ότι νομίζεις καλύτερο για σενα..Αν θες όγκο κάνε όγκο, αν θες το καλοκαίρι να είσαι φέτες κάνε γράμμωση απλά πράγματα..

ΠανοςΒ
21-03-12, 22:42
Απο τις αναλογίες σου δε φαινεται να εχεις και πολυ λιπος. Το καλύτερο για σενα ειναι να κανεις μια ελαφρα υποθερμιδικη διατροφη (σχεδον ισοθερμιδικη) με 2-2,5γρ πρωτεινη /κιλο βαρους και να προπονεισαι δυνατα.

Βαλε και 2-3 φορες αεροβιο τη βδομαδα. Κανε μια ερευνα για reconditioning.

Ετσι μεχρι το καλοκαίρι θα εχεις χασει λιγο λιπος και (αν κανεις και ολα τα υπολοιπα σωστα) θα εχεις βαλει κανα κιλακι μυικο παραπανω.

Παρε μια whey οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω και συνδυασε την σωστα συμφωνα με τα αρθρα της διατροφης που θα βρεις εδω μεσα. Παντως μπορεις να το κανεις εξαιρετικα και με φαγητο μονο.

Απο Οκτωβρη μπαινεις σε ενα προγραμμα προσανατολισμενο σε ογκο για να εχεις 3-5 μηνες μπροστα σου να δουλεψεις σωστα.

sifounas1
21-03-12, 23:01
γεια σου φιλε μου.....και εγω συμφωνω πως να παρεις τοσα κιλα σε τοσο λιγο χρονο δεν ειναι και πολυ υγιεινο αλλα και σιγουρα το 80% θα ειναι λιπος και νερα.....μια πρωτεινη μπορεις να βρεις για τα μετρα αν ψαξεις στα συμπληρωματα....εγω θα σου προτεινα μια σαν την myofusion και προς θεου μην παρεις πρωτεινη ογκου γιατι οι πιο πολλες ειναι αντιοικονομικες και με πολλες θερμιδες απο υδατανθρακα που δεν ξερω αν μπορει να αξιοποιηθει π.χ. mass impact που η συνιστωμενη δοσολογια 5 scoop συνολο εχει 200γρ υδατανθρακα......απλα υπομονη-γερες προπονησεις- εισαι ακομα 17 τι της θες της πρωτεινες......φαε οσπρια-ψαρια-κρεατα.....καλη συνεχεια και ξαναθεσε λιγο πιο σωστους στοχους...[παρε πρωτεινη σε 1-2 χρονια]

lazarosT
21-03-12, 23:08
συμφωνω και εγω με τους παραπανω .

Jimy
22-03-12, 02:32
Καθε τετοια περιοδο που ανοιγει ο καιρος,θυμουνται ολοι οτι πρεπει το καλοκαιρι στην θαλασσα να ειναι φετες.Φυσικα και δεν το λεω για σενα μονο φιλε μου και ουτε ειναι ειρωνικος ο τονος μου,απλα η γυμναστικη ειναι κατι που θελει επιμονη,κοπο,θεληση και χρονο.Αυτα που ελεγε παλια σε μια διαφημιση η γυμναστρια Γιαννα Νταριλη "Δεν θελει κοπο θελει τροπο" ειναι για αφελεις!Απο μια αποψη εισαι τυχερος γιατι θα μπορουσες να ετρεχες τωρα να χανεις κιλα αντι να ηθελες να παρεις.Κανε αυτα που σου λενε τα παιδια πιο πανω καθως και καθε πιο εμπειρος απο μενα και θα τα καταφερεις.
Βαλε και καμια φωτο!Καλη συνεχεια φιλε μου και σου ευχομαι οτι καλυτερο!

Konstantinos!
22-03-12, 03:19
Φίλε τα περισσότερα παιδιά παραπάνω δίκιο έχουν. Απλά έχουν ξεχάσει να σου αναφέρουν κάτι. Εαν είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε αγύμναστος, οι πιθανότητες να γίνεις όπως φαντάζεσαι μέχρι το καλοκαίρι αντιστοιχούν στο 0% . Η γυμναστική είναι τρόπος ζωής και συστηματική ενασχόληση. Με 1-2 μήνες ενασχόληση το χρόνο...δεν κάνεις απολύτως τίποτα.

Anjelo17
22-03-12, 18:48
Ξέχασα να σας πω ότι κάνω περίπου 10 μήνες γυμναστήριο... Τέλος πάντων σε λίγες ημέρες θα ανεβάσω 2-3 φωτογραφίες να με δείτε!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!

chro
22-03-12, 20:45
προφανως εννουσε οταν περνεις αυτη που σου αναλογει..δεν διαβασα πουθενα,για υπερκαταναλωσεις κλπ..
οποτε το σχολιο του chro ειναι μαλλον ατοπο κατα την γνωμη μου..
να χαμε να λεγαμε..Αυτό που για εσένα είναι προφανές, για εμένα έβγαλε το αντίθετο νόημα και ειδικά η λέξη τίποτα. Δεν είδα να λέει στον ανήλικο χρήστη, κάνε εξετάσεις αίματος και αν οι τιμές σου επιτρέπουν, βάλε στη διατροφή σου και περισσότερη πρωτεΐνη, ανάλογα με την πρόταση κάποιου γιατρού ή διατροφολόγου. Ας μη ξεχνάμε ότι δεν μελετάμε μόνο τις άμεσες επιπτώσεις. Γενικά ένας γιατρός δεν προτείνει να φτάνουμε στα όρια κάποιες τιμές, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί αν χρειαστεί να πάρουμε κάποιο φάρμακο για κάποια θεραπεία, θα πρέπει να μην έχουμε υψηλές τιμές αν το φάρμακο τις ανεβάζει.
Καλή η κονόμα από τα συμπληρώματα, που υπερκαταναλώνονται στα γυμναστήρια, είτε τα έχει πραγματικά ανάγκη κάποιος είτε όχι, αλλά να μη λέμε ότι δεν παθαίνουμε και τίποτα. Ρωτήστε και κανένα πιο παλιό.....

beefmeup
23-03-12, 16:41
Αυτό που για εσένα είναι προφανές, για εμένα έβγαλε το αντίθετο νόημα και ειδικά η λέξη τίποτα. Δεν είδα να λέει στον ανήλικο χρήστη, κάνε εξετάσεις αίματος και αν οι τιμές σου επιτρέπουν, βάλε στη διατροφή σου και περισσότερη πρωτεΐνη, ανάλογα με την πρόταση κάποιου γιατρού ή διατροφολόγου. Ας μη ξεχνάμε ότι δεν μελετάμε μόνο τις άμεσες επιπτώσεις. Γενικά ένας γιατρός δεν προτείνει να φτάνουμε στα όρια κάποιες τιμές, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί αν χρειαστεί να πάρουμε κάποιο φάρμακο για κάποια θεραπεία, θα πρέπει να μην έχουμε υψηλές τιμές αν το φάρμακο τις ανεβάζει.

ο ανθρωπος απαντησε πως ενα συμπληρωμα πρωτεινης,δεν ειναι επιφοβο..
προφανως,οταν το περνεις οπως πρεπει,κ οχι οταν παρεις ολο τον κουβα μαζι..
τωρα τι καταλαβε ο καθενας ειναι αλλου παππα ευαγγελιο..;)
απο κει κ περα,επιπτωσεις δεν υπαρχουν στο εγραψα κ απο πανω..
αν τωρα θες να νομιζεις διαφορετικα δικαιωμα σου..:toast:



Καλή η κονόμα από τα συμπληρώματα, που υπερκαταναλώνονται στα γυμναστήρια, είτε τα έχει πραγματικά ανάγκη κάποιος είτε όχι, αλλά να μη λέμε ότι δεν παθαίνουμε και τίποτα. Ρωτήστε και κανένα πιο παλιό.....

ναι φιλε,ειχα ρωτησει παλιους οταν ειμουν καινουριος κ μου απαντουσαν τα ιδια με σενα εδω..κ για τις κρεατινες κ νεφρα κλπ..
αυτο που δεν μου ελεγαν ομως,ειναι κ τα υπολοιπα που επερναν μαζι κ διελυσαν τα παντα..βεβαια αυτα τα εμαθα στην πορεια..;)

κατα τα αλλα η πρωτεινη εφταιξε..