PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ωμους



skuzka
22-03-12, 16:56
Καλησπέρα, εδώ και πολύ καιρό έχω ρήξη τενοντιου πετάλου και στους 2 ώμους με πιο σοβαρή κατάσταση του δεξιού. Το θετικό είναι ότι δεν παθαίνω εξαρθρώσεις αλλά υπεξαρθρωσεις. Λόγω στρατού σταμάτησα βάρη-kung fu και κάθε είδος γυμναστικής. Λόγω της εξαιρετικής κατάστασης στην οποία βρίσκονται τα ελληνικά νοσοκομεία δεν μπορώ να χειρουργηθώ άμεσα, οπότε στο διάστημα μέχρι τις εγχειρήσεις (επειδή δεν μπορώ να μην αθλούμαι) σκεφτόμουν το εξής πρόγραμμα: Τρίτη κοιλιακούς- ραχιαίους - σκοινάκι και λιγα πουσαπς μεχρι να νιωσω ενόχληση
Πέμπτη δικέφαλα - τρικέφαλα - σκοινάκι - κοιλιακούς - ραχιαίους
Κυριακή σκοινάκι-κοιλιακούς-ραχιαίους και ασκήσεις φυσιοθεραπείας για ώμους (στον αριστερό μόνο).

Σαν πρόγραμμα πως σας φαίνεται? Θα κάνω δουλειά η θα διαλύσω περισσότερο τους ώμους?

Εχετε να προτείνετε τίποτα άλλο?

sifounas1
22-03-12, 17:01
προσοχη με τους ωμους γιατι ειναι οι ενωσεις των χεριων και του σωματος.....αρχικα πιστευω πως πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου για σιγουρι απαντηση αλλα εγω με την μικρη μου εμπειρια [2 θλασεις στον δεξι ωμο και μια φορα μου εχει βγει οχι απο τα βαρη αλλα απο τραβηγμα] σου λεω αν προκειται να εγχειριστης [και ας μην ειναι συντομα] να μην κανεις τιποτα που θα σου επιβαρυνει τους ωμους σου γιατι θα εχεις προβληματα μετα χωρις λογο.....αποψη μου μην τους πιεσεις καθολου και ρωτα καποιον αθλιατρο ......περαστικα και σιδερενιος