PDA

Επιστροφή στο Forum : καφεινη



gas
25-03-12, 11:05
Για σας παιδια :welcome:

εχω ενα προβλημα απο την πεμπτη το βραδυ πηρα το liquid shock της scitec 200mg καφεινης και απο την μερα εκεινη δεν ειμαι καθολου καλα εχω ζαλαδες ανορεξια κουραση και ωρες ωρες εχω και τρεμουλο
δεν ηταν η πρωτη φορα που πηρα καφεινη γυρω κανα μηνα επερνα αλλα απο τοτε που πηρα 2-3 δοσεις απο το liquid shock με τιναξε.Εχει κανεις καποια αναλογη εμπειρια ;
Επεισης ειναι ανυσηχητηκο; γιατι εχουν περαση σχεδον 3 μερες και δεν εχει περαση:unsure:

Ευχαριστο.

metalwar
25-03-12, 11:59
Καλημέρα, είναι πολλοί παράγοντες που μπορεί να στο προκάλεσαν αυτό φίλε μου, κατ'αρχήν ίσως η ποσότητα καφεΐνης.
Καθένας έχει την ανοχή του στη καφεΐνη, για μένα τα 200mg ειναι ΠΑΡΑ πολλα.
Κοιμάσαι καλα; όχι μόνο τις ώρες που χρειάζεσαι αλλα κάνεις καλή ποιότητα ύπνου;
Κι επίσης κατα τη διάρκεια της υπόλοιπης μέρας κάνεις κι αλλες λήψεις καφεΐνης ή διεγερτικών; (καφές - τσάι- μπορεί και μήλο.. κλπ)
Τέλος, αν το παίρνεις τελείως νηστικός δοκίμασε να μην είναι τελείως άδειο το στομάχι σου.
Αν πάντως έχεις 3 μέρες αυτό, καλό θα ήταν να το κόψεις μέχρι να ηρεμήσεις λίγο.

gas
25-03-12, 13:07
Καλημέρα, είναι πολλοί παράγοντες που μπορεί να στο προκάλεσαν αυτό φίλε μου, κατ'αρχήν ίσως η ποσότητα καφεΐνης.
Καθένας έχει την ανοχή του στη καφεΐνη, για μένα τα 200mg ειναι ΠΑΡΑ πολλα.
Κοιμάσαι καλα; όχι μόνο τις ώρες που χρειάζεσαι αλλα κάνεις καλή ποιότητα ύπνου;
Κι επίσης κατα τη διάρκεια της υπόλοιπης μέρας κάνεις κι αλλες λήψεις καφεΐνης ή διεγερτικών; (καφές - τσάι- μπορεί και μήλο.. κλπ)
Τέλος, αν το παίρνεις τελείως νηστικός δοκίμασε να μην είναι τελείως άδειο το στομάχι σου.
Αν πάντως έχεις 3 μέρες αυτό, καλό θα ήταν να το κόψεις μέχρι να ηρεμήσεις λίγο.

την εχω κοψη τωρα αν και 1 μηνα επερνα καφεινη πριν την προπονιση γυρω στα 100-150mg και ειπα να αυξησω και πηγα στα 200mg γτ δεν με εφτανε
αυτην την στιγμη κοιμαμαι καλα ναι ενοοειτε οτι την εκοψα αλλα εχω ζαλαδες τρεμουλο κυριος της ωρες που την επερνα και εχω και λιγη κοπωση

και τελος οχι δεν πινω αλλα διεγερτηκα μεσα στην μερα και να συμιωσο οτι ειμαι ευαισθητος στην καφεινη

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 15:44
Προσοχή στα παράγωγα των μεθυλοξανθίνων,καθότι ανήκουν στα αδρενεργικά συμπαθητικομιμητικά διεγερτικά του κεντρικού νευρικού συστήματος,με επίδραση στο μυοκάρδιο (θετική χρονότροπο,ινότροπο δράση).Ο ιδιότητες της,η φαρμακοκινητική της και οι ανεπιθύμητες ενέργειες περιγράφονται αναλυτικά κάτωθι:

http://gtoul.com/?p=3785