PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω 6pack! SOS! Αναζητώ συμβουλές από ειδικούς και κατέχοντες!



Lomyrion
25-03-12, 12:35
Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά πιστεύω ότι θα πάρω καλύτερη απάντηση έτσι. Έχουμε και λέμε, ασχολούμαι με γυμναστική 3-4 χρόνια και είμαι 21 ετών. Από τον αύγουστο του 2011 είπα να αρχίσω λίγο πιό σοβαρά βάρη με καλύτερο εξοπλισμό στο σπίτι και να μπω σε πρόγραμμα "ογκου" και επίσης άρχισα να παίρνω 1 scoop την ημέρα από την whey gold standard της ON. Αφού λοιπόν έφτασα πριν 2 μήνες στα 75 κιλά με ύψος 1.78-180 περίπου είπα να αρχίσω την γράμμωση μιας και πλησιάζει το καλοκαίρι. Συνεχίζω τα βάρη και κάνω λίγη δίαιτα προσέχοντας τι τρώω και αυτή τη στιγμή είμαι στα 71,5 κιλά. Όμως (!), μαζί με τα 71,5 κιλά η ζυγαριά που κάνει και ψευτο-λιπομέτριση έβγαλε ότι έχω 15% λίπος, κάτι που δεν μου άρεσε. Οπότε άμα συνεχίσω να χάνω κιλά δεν θα χάσω και μυς στην πορεία μέχρι να βγουν επιτέλους τα 6pack? Δεν θέλω να φτάσω και 60 κιλά και να είμαι φτερό στον άνεμο. Ποστάρω και μια φωτο με το πως είμαι τώρα. Περιμένω συμβουλές!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

42295

Fylpa17
25-03-12, 14:32
το 6 pack ειναι και θεμα bf οσο ποιο χαμηλο εχεις τοσο το καλυτερο.
Στο 12-13 γενικά αρχίζουν να φενονται οι πανω ορθοι κοιλιακοί (2 ειναι αλλα λαικα ας πουμε οι πρωτες 4 φετες)
όσο κατεβενεις τοσο θα γραμμωνεις.Εχω διαβασει απειρα αρθρα μιας που ειμαι και φυσιοθεραπευτης και μ αρεσει να ψαχνω περι σωματος
τα οποια ορθα υποστιριζουν οτι ενα πιεστικο προγραμμα με ελευθερα κυριως βαρυ αυξανει το after burn δηλαδη το λυπος που καις μετα την γυμναστικη για 24-48 ωρες μαλιστα η αυξηση ηταν μεγαλυτερη κατα ΠΟΛΥ απο προγράμματα κοιλιακων και αερόβιας απαραιτιτο ομως ειναι να κανεις 6 μικρα γευματα καθε μερα και να αποτουνται απο τροφες που διεγιρουν το μεταβολισμο σου μιας που αυτος ειναι ο βασικος στοχςς.
αυτα ελπιζω να βοηθησα.

sorry για τα ορθογραφικά βαριεμε να γράφω hahahaha

sifounas1
25-03-12, 14:47
πρεπει να πεσεις σε λιπος ..........πρωινο αεροβιο προσοχη στην διατροφη σου να μην τρως μεγαλες ποσοτητες που θολωνουν τους κοιλιακους σου ...π.χ. απο οσο ξερω εγω που πινω 2-3 ποτηρια γαλα +γιαουρτι +cottage cheese θα πρεπει να μειωσω τις ποσοτητες για να βοηθησω να φυγει το λιπος απο κοιλια...........επισης διατροφη υποθερμιδικη αντε ισοθερμιδικη για να πεσεις και λιγο στα κιλα να στεγνωσεις ......και τελος συμβουλη μου να κανεις κοιλιακους 2 αντε 3 φορες την εβδομαδα και να κανεις 4-5 ασκησεις μην το παρακανεις σαν και αυτους που κανουν 100 ασκησεις των 5 σετ των 200 κοιλιακων......

sifounas1
25-03-12, 14:52
θες και αυτο το αρθρο για κοιλακους που βρηκα που τα λεει καλυτερα απο εμενα.................Ένα 6-pack έχει να κάνει, καθαρά, με τις ασκήσεις που κάνεις. Θα πρέπει να κάνεις δύο διαφορετικές ασκήσεις, τη μία πίσω από την άλλη, κάνοντας μικρά διαλείμματα ή και καθόλου. Τα πάντα είναι θέμα ρυθμού. Το ανέβασμα θα πρέπει να είναι γρήγορο και το κατέβασμα πολύ αργό. Η άσκηση των κοιλιακών μόνο έτσι γίνεται σωστά, ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνεις ένα λεπτό για να τελειώσεις το σετ.

Τα λαχανικά είναι οι νέοι σου φίλοι. Αν έχεις την εντύπωση ότι ο δρόμος για το 6-pack είναι στρωμένος με καθίσματα και τεντώματα και κοιλιακούς, ήρθε μάλλον η στιγμή να μάθεις και κάτι άλλο: τη μεγαλύτερη δουλειά θα την κάνει το πιρούνι σου. «Αν η διατροφή σου δεν είναι σωστή, δε θα μπορέσεις να καταφέρεις κάτι».Το πράγμα έχει ως εξής: πρέπει να τρως τέσσερα με πέντε γεύματα την ημέρα, τα οποία θα περιλαμβάνουν μόνο υγιεινές τροφές και καθόλου υγρά συμπληρώματα και μπάρες πρωτεϊνών. «Στόχος σου είναι να νιώθεις πλήρης. Χρειάζεται να κάψεις περισσότερες θερμίδες και να χωνέψεις το φαγητό»
Το μπρόκολο, τα μανιτάρια, τα κρεμμύδια, οι τομάτες, τα αγγούρια και όλες οι πιπεριές είναι ιδανικά, πολύ περισσότερο αν τα συνδυάσεις με πρωτεΐνες, όπως κοτόπουλο, ψάρι, φιλέτο μοσχαριού, μπριζόλα και αυγά. «Αν δεν τρέχει, πετάει ή κολυμπάει και δεν είναι πράσινο, τότε δεν το τρως». Μια μερίδα πρωτεΐνης συνδυασμένη με τρία διαφορετικά είδη λαχανικών και λίγο αναποφλοίωτο ρύζι είναι ό,τι πρέπει.

aprosektos
26-03-12, 12:17
θες και αυτο το αρθρο για κοιλακους που βρηκα που τα λεει καλυτερα απο εμενα.................Ένα 6-pack Χρειάζεται...................... ρύζι είναι ό,τι πρέπει.

μπορεις να μας δωσεις την πηγη του αρθρου?

giannis64
26-03-12, 15:54
το 6 pack ειναι και θεμα bf οσο ποιο χαμηλο εχεις τοσο το καλυτερο.
Στο 12-13 γενικά αρχίζουν να φενονται οι πανω ορθοι κοιλιακοί (2 ειναι αλλα λαικα ας πουμε οι πρωτες 4 φετες)
όσο κατεβενεις τοσο θα γραμμωνεις.Εχω διαβασει απειρα αρθρα μιας που ειμαι και φυσιοθεραπευτης και μ αρεσει να ψαχνω περι σωματος
τα οποια ορθα υποστιριζουν οτι ενα πιεστικο προγραμμα με ελευθερα κυριως βαρυ αυξανει το after burn δηλαδη το λυπος που καις μετα την γυμναστικη για 24-48 ωρες μαλιστα η αυξηση ηταν μεγαλυτερη κατα ΠΟΛΥ απο προγράμματα κοιλιακων και αερόβιας απαραιτιτο ομως ειναι να κανεις 6 μικρα γευματα καθε μερα και να αποτουνται απο τροφες που διεγιρουν το μεταβολισμο σου μιας που αυτος ειναι ο βασικος στοχςς.
αυτα ελπιζω να βοηθησα.

sorry για τα ορθογραφικά βαριεμε να γράφω hahahaha


θες και αυτο το αρθρο για κοιλακους που βρηκα που τα λεει καλυτερα απο εμενα.................Ένα 6-pack έχει να κάνει, καθαρά, με τις ασκήσεις που κάνεις. Θα πρέπει να κάνεις δύο διαφορετικές ασκήσεις, τη μία πίσω από την άλλη, κάνοντας μικρά διαλείμματα ή και καθόλου. Τα πάντα είναι θέμα ρυθμού. Το ανέβασμα θα πρέπει να είναι γρήγορο και το κατέβασμα πολύ αργό. Η άσκηση των κοιλιακών μόνο έτσι γίνεται σωστά, ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνεις ένα λεπτό για να τελειώσεις το σετ.

Τα λαχανικά είναι οι νέοι σου φίλοι. Αν έχεις την εντύπωση ότι ο δρόμος για το 6-pack είναι στρωμένος με καθίσματα και τεντώματα και κοιλιακούς, ήρθε μάλλον η στιγμή να μάθεις και κάτι άλλο: τη μεγαλύτερη δουλειά θα την κάνει το πιρούνι σου. «Αν η διατροφή σου δεν είναι σωστή, δε θα μπορέσεις να καταφέρεις κάτι».Το πράγμα έχει ως εξής: πρέπει να τρως τέσσερα με πέντε γεύματα την ημέρα, τα οποία θα περιλαμβάνουν μόνο υγιεινές τροφές και καθόλου υγρά συμπληρώματα και μπάρες πρωτεϊνών. «Στόχος σου είναι να νιώθεις πλήρης. Χρειάζεται να κάψεις περισσότερες θερμίδες και να χωνέψεις το φαγητό»
Το μπρόκολο, τα μανιτάρια, τα κρεμμύδια, οι τομάτες, τα αγγούρια και όλες οι πιπεριές είναι ιδανικά, πολύ περισσότερο αν τα συνδυάσεις με πρωτεΐνες, όπως κοτόπουλο, ψάρι, φιλέτο μοσχαριού, μπριζόλα και αυγά. «Αν δεν τρέχει, πετάει ή κολυμπάει και δεν είναι πράσινο, τότε δεν το τρως». Μια μερίδα πρωτεΐνης συνδυασμένη με τρία διαφορετικά είδη λαχανικών και λίγο αναποφλοίωτο ρύζι είναι ό,τι πρέπει.

καλα και τα δυο αρθρα ειναι σχεδον για :spank:


Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά πιστεύω ότι θα πάρω καλύτερη απάντηση έτσι. Έχουμε και λέμε, ασχολούμαι με γυμναστική 3-4 χρόνια και είμαι 21 ετών. Από τον αύγουστο του 2011 είπα να αρχίσω λίγο πιό σοβαρά βάρη με καλύτερο εξοπλισμό στο σπίτι και να μπω σε πρόγραμμα "ογκου" και επίσης άρχισα να παίρνω 1 scoop την ημέρα από την whey gold standard της ON. Αφού λοιπόν έφτασα πριν 2 μήνες στα 75 κιλά με ύψος 1.78-180 περίπου είπα να αρχίσω την γράμμωση μιας και πλησιάζει το καλοκαίρι. Συνεχίζω τα βάρη και κάνω λίγη δίαιτα προσέχοντας τι τρώω και αυτή τη στιγμή είμαι στα 71,5 κιλά. Όμως (!), μαζί με τα 71,5 κιλά η ζυγαριά που κάνει και ψευτο-λιπομέτριση έβγαλε ότι έχω 15% λίπος, κάτι που δεν μου άρεσε. Οπότε άμα συνεχίσω να χάνω κιλά δεν θα χάσω και μυς στην πορεία μέχρι να βγουν επιτέλους τα 6pack? Δεν θέλω να φτάσω και 60 κιλά και να είμαι φτερό στον άνεμο. Ποστάρω και μια φωτο με το πως είμαι τώρα. Περιμένω συμβουλές!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



αποτι φαινεται δεν εχεις πολυ λιπος επανω σου. ελατωσε οσο μπορεις τους υδατανθρακες σου σταδιακα. κοψε καθε ειδους χυμους και προιοντα που περιεχουν ζαχαρα. κοψε την πρωτεινη και βαλε κανα τονο κοτοπουλο και αυγα απο πρωτεινη. κοψε το αλατι και πινε 3-4 λιτρα νερο. βαλε μεσα στην διατροφη σου αρκετο αγγουρι, μην τρως ντοματες και εχε οσο το δυνατων σαλατες πρασινες για υδατανθρακα.

αν η ηλικια σου ειναι μικρη τοτε καλυτερα να εισαι πολυ προσεκτικος. αν εισαι ανηλικος αυτα που σου ειπα δεν πρεπει να τα ακολουθησεις. να εχεις οπως δηποτε μια πολυβιταμινη.

κανε αρκετο αεροβιο αν μπορεις το πρωι χωρις να φας και μετα τα βαρη. κοιτα να εισαι ψηλα σε πρωτεινη για να μην πεσεις κατω απο τις θερμιδες συντηρησης. κρατησου καμαι 100στη θερμιδες πανω.

σε εναν μηνα θα πρεπει να ξανα ανεβασεις φωτο σου.

edit: εχε τον νου σου πως κανονηκα δεν εισαι ετοιμος για να δεις κοιλακους και να μην πεσεις σε κιλα. ο λογος ειναι πως δεν εχεις αρκετο κρεας επανω σου.

sifounas1
26-03-12, 16:04
το αρθρο το ειχα διαβασει εδω http://www.menslounge.gr/ygeia__fitness/fitness/apoktise_grammomenous_koiliakous_se_6_ebdomades.html δεν ξερω το σιτε αυτο ουτε το πολυσυμβουλευομαι αλλα μου το ειχε κανει ενας γνωστος λινκ στο skype το ειχα διαβασει το ειχα αποθηκευσει και τσουπ το εκανα λινκ μολις χρειαστηκε........εχω αλλα 50-60 τετοια[οχι για 6-pack αλλα γενικα για bbing]

Lomyrion
26-03-12, 17:31
@giannis64

Φίλε μου είμαι 21 χρονών και παίρνω ένα centrum και 3000mcg βιοτίνης την ημέρα. Αλλά γιατί να κόψω την πρωτεΐνη? Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορώ να φάω μετά από προπόνηση. Τώρα για την αερόβια που λες είναι αδύνατο να γίνεται το πρωί. Από αερόβια κάνω 3 φορές τη βδομάδα kick boxing σε έντονο ρυθμο οπότε αυτο με καλύπτει. Εσύ πιστεύεις πως άμα πέσω από τα 71,5 στα 68 κιλά θα είμαι καλα με τουσ κοιλιακούς? Άντε και ένα 4pack μου φτάνει χαχαχαχα

giannis64
26-03-12, 17:53
3 κιλα κατω για σενα ειναι πολλα. αν κατεβεις 1.5-2 κιλα σωστα θα εισαι οκ.

tolis93
26-03-12, 18:27
φιλε μου ο γιαννης με καλυψε σιγουρα.απλα να σ πω μια εναλλακτικη.
αν πας καταρχας 60 κιλα αστο θα μηνει η ιδεα σου.δεν ειναι το θεμα τα κιλα αλλα το τι κιλα ειναι. εχεις καλες βασεις αλλα μη βιαζεσαι. κοιτα να εχεις ψιλα τη πρωτεινη σου. χαμηλα σχετικα τον υδατανθρακα και μετρια τα λιπαρα σου.ετσι θα χασεις κ υγρα κ θα δεις καλα αποτελεσματα. τωρα αν κανεις 3-4-5 γευματα δεν ειναι εκει το θεμα.το θεμα ειναι να προσεχεις τι τρως.ουτε πχ 1 ντοματα θα σε χαλασει η αν φας πχ και κανα οσπριο μεσα στη βδομαδα. μη πας για χασιμο βαρους πηγαινε για γραμμωση.π σημαινει απο τις θερμιδες συντηρησης σου 200-300 κατω. κ οπως ειπα.ψιλα πρωτεινη χαμηλα υδατανθρακας μετρια λιπαρα. τωρα αν δεν ξερεις απο θερμιδες κτλπ. νομιζω οτι αυτο (http://www.myfitnesspal.com) το σαιτ θα σε βοηθησει αρκει να ξερεις αγγλικα.καλη αρχη κ μη τρελενεσαι. σε κανα 2 μηνο θα εχεις φτασει το στοχο σ αν παιξεις σωστα.λιπος πανω σ δεν εχεις
και οπως ειπες.ψευτολιπομετρηση κανει η ζυγαρια σ.μη κολλας....

Lomyrion
26-03-12, 18:31
Παίδες ευχαριστώ πολύ για το θετικό feedback :weights:

Lomyrion
04-04-12, 10:33
Κααααααπως καλύτερα και συνεχίζω :weights:42720