PDA

Επιστροφή στο Forum : Aerovikh k ydrogonanthrakes



Gasturb
23-07-06, 07:04
Mhpws xerei kaneis posa grammaria dextrose xreiazomai kata thn diarkeia ths aerovikhs gia 1 wra k gia 88 kila?

Gia metaproponhtiko rofhma ematha oti einai 10 me 20 gr dextrozh me 40 gr peripou prwteinh. :wink:

By the way h maltodextinh den xrhsimopoieite katholou :shock: :???:

Albert_Wesker
23-07-06, 17:27
Έλα μεγάλε τι κάνεις?κοίτα έχω έναν μετρητή εδώ που δείχνει πόσες θερμίδες καις ανάλογα με την ένταση και τα κιλά και την ώρα. εσύ περίπου καις την ώρα 450 με 500 θερμίδες συνολικά απο όλα (γλυκόζη αμινοξέα λίπος). προσάρμοσε το εσυ. πχ εγώ θα έτρωγα στα διάλυμα 300 θερμίδες γλυκόζη και αμινοξέα και το άλλο απο το λίπος του σώματος... κι όωπς είπαμε, μετά τα 50 λεπτά...άντε ελπίζω να σε βοηθήσα.

Gasturb
23-07-06, 19:25
Έλα μεγάλε τι κάνεις?κοίτα έχω έναν μετρητή εδώ που δείχνει πόσες θερμίδες καις ανάλογα με την ένταση και τα κιλά και την ώρα. εσύ περίπου καις την ώρα 450 με 500 θερμίδες συνολικά απο όλα (γλυκόζη αμινοξέα λίπος). προσάρμοσε το εσυ. πχ εγώ θα έτρωγα στα διάλυμα 300 θερμίδες γλυκόζη και αμινοξέα και το άλλο απο το λίπος του σώματος... κι όωπς είπαμε, μετά τα 50 λεπτά...άντε ελπίζω να σε βοηθήσα.

Ela kollhte! Ola kala. Euxaristw gia thn plhroforia apooti vlepw

Dextrose/glucose 184 kcal / 46 gr
Maltodextin 174 kcal / 46 gr
1 amino acid 10 cal / xapi

Opote pernwntas ws dedomeno tis 300 kcal vazoume peripou thn idia posothta me to metaproponhtiko rofhma se periodou ogkou h an theloume mono glycose 92 gr dextrosh (!) an fysika mas meinei kanena donti me tosh zaxarh ana proponhsh :lol:

Prepei twra na psaxoume na vroume h an xerei kanenas ton xreiazomaste amesa (!) gia to posa grammaria glucose katanalwnoume me 1 wra aerovikh xm

Albert_Wesker
24-07-06, 15:52
Έλα αξεκόλλητε μου εσύ!Κοίτα δεν νομίζω να βρείς ποτέ απάντησε ακριβής σε αυτό. Εγώ πάντως θα έκανα το εξής:οπως πολύ σωστά είπες οι ποσότητες μοιάζουμε με αυτές του μεταπροπονητικού ροφήματος...
Αρα θα έφτιαχνα ενα 3/4 αυτού του ροφήματος και θα το έπινα κυρίως στην αρχή της ασκήσης και μετά σιγά σιγά θα το μείωνα αφού όσο πιο πολύ περνάει ο χρόνος τόσο πιο πολύ λίπος χρησιμ για ενέργεια αρα και λιγότερη ενέργεια απο πρωτεινες και υδατάνθαρακες.σωστά?δεν ξέρω ίσως και να κάνω λάθος προσπαθώ με την κοινή λογική να βγάλω μια άκρη :roll: αλλά αν κάποιος ξέρει να μας απαντήσει θα ήτανε πολύ καλύτερα...

Βέβαια μπορείς να κάνουμε το εξής:να πίνουμε μια καλή ποσότητα whey πριν το τζίμ και νομίζω ότι απο άποψη αμινοξέων είμαστε καλλυμένοι(και θα αφαιρέσεις θερμίδες απο τις συνολικές του προγράμματος σου)-είπαμε το τάιμινγκ παίζει σημαντικό ρόλο. το διάλυμα θα έχει μόνο γλυκόζη. και μετά την προπόνηση πινουμε το ρόφημα για να σταματήσουμε τον καταβολισμό τον επιπλέον. τι λες?καλύτερα δεν είναι έτσι? :army2:

Albert_Wesker
24-07-06, 15:57
Όσο για τα γραμμάριο γλυκόζης ας πάρουμε λίγο ένα powerade(που γλυκόζη έχει κι αυτό μέσα) κι ας κοιτάξουμε να δούμε πόσο έχει. Βλέπω ανα 100 ml 25 θερμίδες δηλαδή /4=6, 25 γραμμάριο ανα 100 ml. άρα επι 5 επειδή στο μικρό μπουκαλάκι το βάζουμε τότε βγαίνει 31, 25 γραμμάρια γλυκόζης. 31 με 32 γραμμάρια λοιπόν. ορίστε η απάντηση σου...σε κάλυψα????????

Gasturb
25-07-06, 07:19
Όσο για τα γραμμάριο γλυκόζης ας πάρουμε λίγο ένα powerade(που γλυκόζη έχει κι αυτό μέσα) κι ας κοιτάξουμε να δούμε πόσο έχει. Βλέπω ανα 100 ml 25 θερμίδες δηλαδή /4=6, 25 γραμμάριο ανα 100 ml. άρα επι 5 επειδή στο μικρό μπουκαλάκι το βάζουμε τότε βγαίνει 31, 25 γραμμάρια γλυκόζης. 31 με 32 γραμμάρια λοιπόν. ορίστε η απάντηση σου...σε κάλυψα????????
An k me tous ypologismous den katalava ti akrivws ekanes to teliko apotelesma metraei euxaristw poly :wink:

Xm to thema einia twra oti kapou o muscleboss mou eipe gia 10 me 20 gr hc sto metaproponitiko rofhma to opoio metraei athroistika sta 30 gr pou anaferes?! :?