PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσομορφος και προβλημα στους ωμους;



crucified
25-03-12, 17:26
Παιδια καλησπερα.

Απο τοτε που ξεκινησα να γυμναζομαι στις ασκησεις στηθους (οποια και αν ηταν αυτη) πχ peck deck,chest press,πιεσεις παγκου με μπαρα κλπ νιωθω το στηθος να μην δουλευει καθολου παρα μονο οι ωμοι,εξου και ο πονος εκει.

Το προβλημα μου ειναι δηλαδη οτι στις ασκησεις στηθους με ποναει στους ωμους και δεν νιωθω να δουλευω στηθος.Δοκιμασα τα παντα,ζεσταμα κλπ,αλλαγη λαβης αλλα παλι τιποτα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως οι ωμοι μου ειναι πολυ ψηλα απο το στηθος .Κοιταξα και γυρω μου στο γυμναστηριο και οντως! ολοι ειχαν ωμους σε μικρη αποσταση απο το στηθος εκτος απο μενα.Απο οτι καταλαβα εχω ωμους μεσομορφου και οι ωμοι μου ειναι το δυνατο μου σημειο,φενονται τερατα και χερομαι που ανηκω σε αυτη την κατηγορια,αλλα με το στηθος τι κανω; πως το αντιμετωπιζω; ειχε κανεις το ιδιο προβλημα;

leftis
25-03-12, 17:47
Παιδια καλησπερα.

Απο τοτε που ξεκινησα να γυμναζομαι στις ασκησεις στηθους (οποια και αν ηταν αυτη) πχ peck deck,chest press,πιεσεις παγκου με μπαρα κλπ νιωθω το στηθος να μην δουλευει καθολου παρα μονο οι ωμοι,εξου και ο πονος εκει.

Το προβλημα μου ειναι δηλαδη οτι στις ασκησεις στηθους με ποναει στους ωμους και δεν νιωθω να δουλευω στηθος.Δοκιμασα τα παντα,ζεσταμα κλπ,αλλαγη λαβης αλλα παλι τιποτα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως οι ωμοι μου ειναι πολυ ψηλα απο το στηθος .Κοιταξα και γυρω μου στο γυμναστηριο και οντως! ολοι ειχαν ωμους σε μικρη αποσταση απο το στηθος εκτος απο μενα.Απο οτι καταλαβα εχω ωμους μεσομορφου και οι ωμοι μου ειναι το δυνατο μου σημειο,φενονται τερατα και χερομαι που ανηκω σε αυτη την κατηγορια,αλλα με το στηθος τι κανω; πως το αντιμετωπιζω; ειχε κανεις το ιδιο προβλημα;

Χωρίς να είμαι σίγουρος, πιστεύω πως είτε οι ώμοι σου είναι πιο αγύμναστοι από το στήθος οπότε κουράζονται πιο εύκολα ή δεν κάνεις καλά τις ασκήσεις. Εγώ θα σου πρότεινα κατ'αρχάς να αλλάξεις ασκήσεις. Να βάλεις πιέσεις με αλτήρες (σε ίσιο και επικληνή πάγκο) καθώς οι αλτήρες βοηθάνε στην απομώνοση του στήθους.

crucified
25-03-12, 17:55
Οι ωμοι μου ειναι κατα πολυ πιο δυνατοι απο το στηθος εγγυημενα! με πιεσεις με αλτηρες που ειπες δεν εχω τετοιο προβλημα.Ξεχασα να το αναφερω.

http://www.musclebomb.com/mesomorph.JPG δειτε εδω διαφορα ωμου στο υψος τον ωμων του μεσομορφου σε σχεση με του ενδομορφου (ολοι στο γυμναστηριο που παω εχουν ωμους ενδομορφων).

johny_8
25-03-12, 18:39
δες μηπως σε βοηθησει αυτό http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18446-%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%80o%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B7

crucified
25-03-12, 18:57
Αυτο ακριβως το προβλημα εχω φιλε και σε ευχαριστω!

τις πιεσεις παγκου με μπαρα πως τις κανεις ; τα χερια στο τερμα της μπαρας,λιγο πιο κατω απο το στηθος και οι αγκωνες σε ευθεια με το στηθος;

τα ανοιγματα με αλτηρες πως ειναι;

ανοιχτη λαβη μιαμιση φορα των χεριων τι εννοει;

johny_8
25-03-12, 19:20
αν αναφέρεσαι στο ποστ που είχε κάνει ο κ .Τριανταφύλλου γράφει ότι αν μπορεί να ωφείλεται στην αδυναμία των θωρακικών σε ένα αρχάριο ή στο σωματότυπο. Πόσο καιρο γυμνάζεσαι?
Στη μπάρα ανοιχτή λαβή. όχι τέρμα ανοιχτά. μιαμοιση φορά που λέει εννοεί ανοιχτότερα απο το ύψος των ώμων αλλά πιο κλειστά απο τέρμα ανοιχτά. Συνήθως οι μπάρες έχουν μια εγκοπή.βάλε εκει τον παράμεσο. ανοίγματα αλτήρων είναι αυτή http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/dumbbell-flyes

crucified
25-03-12, 19:26
Γυμναζομαι 2 μηνες αλλα φιλος μου που γυμναζεται το ιδιο δεν εχει προβλημα.Πιστευω πως ειναι επειδη οι ωμοι μου ειναι πολυ ψηλα.

Στην πιεση παγκου οι αγκωνες πως πρεπει να ειναι; τα χερια δηλαδη να ειναι καπου στην μεση απο το τελος την μπαρας και απο την αρχη;

swimmer_90
02-04-12, 18:14
Παιδια καλησπερα.

Απο τοτε που ξεκινησα να γυμναζομαι στις ασκησεις στηθους (οποια και αν ηταν αυτη) πχ peck deck,chest press,πιεσεις παγκου με μπαρα κλπ νιωθω το στηθος να μην δουλευει καθολου παρα μονο οι ωμοι,εξου και ο πονος εκει.

Το προβλημα μου ειναι δηλαδη οτι στις ασκησεις στηθους με ποναει στους ωμους και δεν νιωθω να δουλευω στηθος.Δοκιμασα τα παντα,ζεσταμα κλπ,αλλαγη λαβης αλλα παλι τιποτα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως οι ωμοι μου ειναι πολυ ψηλα απο το στηθος .Κοιταξα και γυρω μου στο γυμναστηριο και οντως! ολοι ειχαν ωμους σε μικρη αποσταση απο το στηθος εκτος απο μενα.Απο οτι καταλαβα εχω ωμους μεσομορφου και οι ωμοι μου ειναι το δυνατο μου σημειο,φενονται τερατα και χερομαι που ανηκω σε αυτη την κατηγορια,αλλα με το στηθος τι κανω; πως το αντιμετωπιζω; ειχε κανεις το ιδιο προβλημα;Σε καταλαβαινω απολυτα...κολυμβητης ειμαι και ξερω...ομως η θεση των ωμων ΔΕΝ εχει να κανει...εγω 2 πραγματα πιστευω οτι μπορει να συμβαινουν...1ον δεν κανεις της ασκησεις με τη σωστη τεχνικη και/η 2ον οι ωμοι σου ειναι πιο αδυναμοι απ'το στηθος σου οποτε κουραζονται πρωτα...αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι αφενως να δινεις τεραστια σημασια στην τεχνικη ωστε να ειναι τελεια και οχι τοσο στα κιλα στην αρχη...να κατεβαζεις τη μπαρα η τους αλτηρες οχι στο υψος των ωμων αλλα περιπου στις ρωγες σου ωστε να πεφτει η επιβαρυνση στο στηθος...