PDA

Επιστροφή στο Forum : σμικρυνση στηθους



alexandros.r
27-03-12, 16:14
γεια σας , εχς ενα σημαντικο θεμα που με απασχολει καιρο τωρα αλλα κανεις δε γνωριζει να μου απαντησει.
Γυμναζομαι με βαρη καπου στα 2 χρονια περιστασιακα αλλα απο πολυ μικρος ειμαι στον αθλητισμο.για τριτη φορα μεσα σε 2 χρονια και κατι ξαφνικα ξυπναω η παρατηρω το σωμα μου στον καθρεφτη και βλεπω οτι ξαφνικα το δεξι μου στηθος εχει γινει αισθητικα μικρο απο το αλλο και σε σχεση με αυτο που ηταν πριν.Δεν αντιμετωπιζω κανενα πονο και ουτε
αλλαξε κατι στην προπονηση μου:unsure:
Σας παρακαλω οποιος εχει καποια ιδεα να με διαφωτισει

Konstantinos!
30-03-12, 12:32
δείξε μας φωτογραφία αν δε ντρέπεσαι. Χωρίς αυτή δε μπορούμε να κρίνουμε. Μπορεί να είναι και ιδέα σου.:welcome:

Stamer
30-03-12, 12:36
:welcome::welcome:

alexandros.r
30-03-12, 15:24
nomizw fainetai h diafora

Galthazar
30-03-12, 15:31
οκ σου φαινεται. τιποτα δεν ειναι φιλε μην ανησυχεις ιδεα σου. Εξαλλου ειναι λογικο να υπαρχει μια ψιλοδιαφορα δεν ειμαστε απολυτα συμμετρικοι.μη σου πω εισαι και καλυτερα απο αλλους (σε θεμα συμμετριας παντα). Και να υπηρχε κατι αποκλειεται να εμφανιζοταν ξαφνικα σε ενα βραδυ αλλα με αργους ρυθμους.

Mcstefan7
30-03-12, 16:51
Μια χαρά είσαι στο μυαλό σου είναι ;)

TRIANTAFYLLOU
30-03-12, 16:58
διαφορες και ασυμετρίες υπάρχουν σε όλους τούς ανθρώπους δεν βγαίνουμε και σε καλούπι να είμαστε ακριβώς συμμετρικοί , σε άλλους είναι πιο εμφανής σε άλλους λιγότερο .

απο κεί και πέρα ενας λόγος να χάσει η μια πλευρα εμφανως σε μαζα είναι η περίπτωση κάποιου τραυματισμού , η κάποιου ερεθισμού στην άρθρωση και εμποδίζει την κίνηση να γίνετε με την ίδια άνεση λόγω ενοχλήσεων , οπότε εκεί υποσυνείδητα δεν συμμετέχουν και οι δύο πλευρές το ίδιο στην άσκηση , η συμμετέχουν παράπλευροι μυς περισσότερο απο όσο πρίν με αποτέλεσμα να υπάρχει μια μικρή ατροφία .

εκτός των περιπτώσεων που είναι εκ γεννετής η διαφορα , αλλα με χρόνο προπόνησης μειώνετε η διαφορα και έρχετε πιο κοντα η μια με την άλλη πλευρά

vagg
30-03-12, 19:02
στο στρατο θυμαμαι συζηταγαμε με ενα τυπο και μου ελεγε οτι τοι ενα του στη8ος ειναι μεγαλυτερο απο το αλλο και οτι πηγε σε γιατρο να το κοιταξει.μου το εδειξε και οντως αφου μου το ειπε το εβλεπα και εγω.παω σπιτι και κοιτιεμε στον καθρεφτη και τοτε βλεπω οτι το εχω και εγω:green: αυτο ηταν..ενω για 20 χρονια δεν το ειχα προσεξει απο τοτε πεφτει το ματι μου συνεχεια

Konstantinos!
31-03-12, 02:25
στο στρατο θυμαμαι συζηταγαμε με ενα τυπο και μου ελεγε οτι τοι ενα του στη8ος ειναι μεγαλυτερο απο το αλλο και οτι πηγε σε γιατρο να το κοιταξει.μου το εδειξε και οντως αφου μου το ειπε το εβλεπα και εγω.παω σπιτι και κοιτιεμε στον καθρεφτη και τοτε βλεπω οτι το εχω και εγω:green: αυτο ηταν..ενω για 20 χρονια δεν το ειχα προσεξει απο τοτε πεφτει το ματι μου συνεχεια


:1laugh: Και εγώ τέτοια κολλήματα βαράω ώρες ώρες και ρωτάω 3ους και με κοροιδεύουν...

Εγώ νομίζω ότι το ένα μου χέρι είναι μεγαλύτερο και πιο γραμμωμένο από το άλλο, και το παρατηρώ μόνο εγώ.



Αλέξανδρε , αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις πιέσεις στήθους μόνο με αλτήρες και να μη χρησιμοποιείς μπάρα, έτσι θα απομονώνεται καλύτερα η κάθε πλευρά...Κατά τα άλλα , όπως παρατήρησες , όλοι μας πιστεύουμε και όντως συμβαίνει να παρατηρούμε τη μια πλεύρα μας μεγαλύτερη από την άλλη.

vagg
31-03-12, 13:04
re δεν το ειχα προσεξει ποτε και απο οταν μου εβαλε μπριζες ο αλλος και το παρατηρησα,πεφτει το ματι μου συνεχεια:green:

alexandros.r
31-03-12, 13:30
σιγουρα κατανοω οτι δεν μπορουμε να μαστε απολυτα συμμετρικοι ,ομως ηταν ιδιο σε μεγεθος το στηθος μου και ξαφνικα ειδα τη νεα διαφορα.οπως προανεφερα αυτο συμβαινει για τριτη φορα και μετα απο σκεψη συνηδειτοποησα οτι την πρωτη φορα το χα παθει υστερα απο υψηλο πυρετο και ενω επαιρνα ανιβιοτικα , 2η φορα ενω νοσηλευομουν γιατι μου εκανε ζημεια ενα λιποτροπικο και παλι επαιρνα αντιβιοτικο και τριτη φορα τωρα που "συμπτωματικα" κανω παλι καποια θεραπεια με αντιβιωση ...

Konstantinos!
31-03-12, 20:14
σιγουρα κατανοω οτι δεν μπορουμε να μαστε απολυτα συμμετρικοι ,ομως ηταν ιδιο σε μεγεθος το στηθος μου και ξαφνικα ειδα τη νεα διαφορα.οπως προανεφερα αυτο συμβαινει για τριτη φορα και μετα απο σκεψη συνηδειτοποησα οτι την πρωτη φορα το χα παθει υστερα απο υψηλο πυρετο και ενω επαιρνα ανιβιοτικα , 2η φορα ενω νοσηλευομουν γιατι μου εκανε ζημεια ενα λιποτροπικο και παλι επαιρνα αντιβιοτικο και τριτη φορα τωρα που "συμπτωματικα" κανω παλι καποια θεραπεια με αντιβιωση ...


λιποτροπικό ποιο; νόμιμο;

TRIANTAFYLLOU
31-03-12, 22:35
σιγουρα κατανοω οτι δεν μπορουμε να μαστε απολυτα συμμετρικοι ,ομως ηταν ιδιο σε μεγεθος το στηθος μου και ξαφνικα ειδα τη νεα διαφορα.οπως προανεφερα αυτο συμβαινει για τριτη φορα και μετα απο σκεψη συνηδειτοποησα οτι την πρωτη φορα το χα παθει υστερα απο υψηλο πυρετο και ενω επαιρνα ανιβιοτικα , 2η φορα ενω νοσηλευομουν γιατι μου εκανε ζημεια ενα λιποτροπικο και παλι επαιρνα αντιβιοτικο και τριτη φορα τωρα που "συμπτωματικα" κανω παλι καποια θεραπεια με αντιβιωση ...

δεν ξαναδιάβασα το προηγούμενο πόστ μου αλλα νομίζω το είχα πεί ότι μια φλεγμονή η οτηδήποτε που μπορεί να φανταζει ασήμαντο μπορεί να κάνει μια ατροφία και μείωση μάζας , ενα νεύρο να πιαστεί πάλι μπορεί να το πάθουμε

η χρήση μπάρας ελεύθερων βαρών γενικότερα βοηθάει ώστε και οι 2 πλευρες να εχουν ίδια επιβάρυνση , η μπάρα είναι ελεύθερα βαρη , δεν είναι όμως τα μηχανήματα για στήθος , όπου εκεί μπορεί η μια πλευρα να βάζει περισσότερη δύναμη και η άλλη να ατροφήσει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα .

το θέμα είναι να είσαι καλά και υγιής και με την προπόνηση όσο είναι δυνατόν αυτα φτιάχνουν , αλλα πάντα μια ασυμετρία υπάρχει σε όλους τούς ανθρώπους , άλλους περισσότερο άλλους λιγότερο , αυτα δεν είναι προβλήματα

alexandros.r
01-04-12, 00:55
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

alexandros.r
01-04-12, 00:56
λιποτροπικό ποιο; νόμιμο;
νομιμοτατο , το στακερ 4