PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος και *** στον πηχη σε ασκησεις με πολλα κιλα..τι ειναι?



tiesto
29-03-12, 03:46
Καλησπερα σας, παντα σχεδον οποτε γυμναζα δικεφαλα ειχα και μια ενοχληση στον αριστερο πηχη που ποτε δεν εδινα σημασια.. τον τελευταιο καιρο ομως που εχω αυξησει τα κιλα στις προπονησεις μου παρατηρησα και κατι ακομα, στα 3-4 εκατοστα απο των αγκωνα εκει που ειναι και ο ελαφρης πονος(ενοχληση θα το ελεγα) να γινετε ενα εξωγκομα μικρο σαν να εχω μια φακη κατω απο τη πετσα. Η ενοχληση που εχω την νιωθω πιο εντονη κυριος οταν αφηνω την στραβομπαρα κατω απο ορθια θεση και οι πηχης μου ειναι πολυ σφυκτοι και σιγα σιγα αφηνω απο τις παλαμες μου την μπαρα και πανε να χαλαρωσουν.. Να αναφερω βεβαια οτι εχω ραγησει 2 φορες το σιγκεκριμενο χερι και ειχα βαλει γυψο σε παιδικη ηλικεια βεβαια. Υπαρχει περιπτωση να ειναι λυπομα?(δεν ξερω τι ειναι απλος αυτο μου ειπε ο γυμναστης και να μην ανυσηχω..) Μηπως οι πηχοις μου δεν μπορουν να ακολουθησουν τις βαριες προπονησεις των δικεφαλων? Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος και ζητω συγνωωμη για την περιγραφη που εδωσα αλλα δεν ηξερα πως αλλιως να το περιγραψω.

billys15
29-03-12, 04:12
Φιλε ετσι απ'το net δυσκολα να σου πει καποιος ακριβως τι ειναι.Βρες εναν καλο ορθοπεδικο και πηγαινε να σου πει τι γινεται!

niksamaras
29-03-12, 12:11
Παρε ενα κομματι παγου (κομματι, οχι παγοκυστη) και πατα το με δυναμη εκει που σε ποναει ο πηχυς. Βρες ακριβως σε πιο σημειο ειναι πιο σφυχτος και εκεινο τον κομπο προσπαθησε να τον λυσεις, πατωντας τον δυνατα με τον παγο. Θα ποναει, αλλα μην δινεις σημασια. Καντο αυτο καθε βραδυ. Απο την πρωτη φορα, θα δεις τεραστια διαφορα. Στις 3-4, θα σου περασει κιολας.

johny_8
29-03-12, 13:06
βγάλε τη στραβόμπαρα και κάνε ίσια. Εμένα με ενοχλει κοντα στον αγκώνα -μεχρι και πήχη- λόγω περσινής τενοντιτδας στη στραβομπαρα αλλα στην ίσια όχι.Δοκίμασε

tiesto
29-03-12, 15:07
Θα δοκιμασω και τον παγο και την ισια μπαρα, θα παω και σε ορθοπαιδικο, αλλα αυτο μπορει να αργησει καμια βδομαδα και μεχρι τοτε κατι θα επρεπε να κανω. Ευχαριστω.