PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαν συμπληρωματων...



sobral
29-03-12, 08:35
Να η ειδοποιηση που εστειλαν πριν λιγο καιρο απο γνωστο site της Αγγλιας :



Important Message from P..... N......


We have been informed by the MHRA that we need to go through our entire product catalogue and delist many products.



We will be able to fulfil all orders that come in but once products are delisted it will not be possible to buy them. We are taking legal advice on this but for now we must comply with the law even if we disagree with it.



Here is the list of ingredients we have to date which are hit. Products containing these will be removed.



Where products are known by more than one name you can assume it applies to each name. For instance 1,3 dimethylamylamine, DMAA, Methylhexaneamine etc are all names they know for the same nutrient.

Ephedra
Yohimbe
Sida Cordifolia
Milk Thistle
Coleus Forskolii
Carulluma
Evodia
Gugglesterones
Tribulus (καλά έκαναν μην το ξαναδώ πουθενά παρακαλώ χαχα:green: )
Uva Ursi
Valerian
Hoodia
White Willow
Rauwolfia
1,3 Dimethylamylamine
Synephrine
Salix Alba
GABA
Melatonin
DHEA
Tongkat Ali
Horny Goat Weed
Epimedium
Eurycoma Longifolia

We are in the process of identifying each and every product in our warehouse and removing them from sale. If you cannot find a particular product it is because we have removed it.

έχω μείνει για μερικά (αυτά με κόκκινο).:unsure: γιατί να απαγορευτούν όοολα αυτά? και άντε gaba, μελατονίνη κτλ παίζουν με διάφορες ορμόνες και θεωρούν ότι θα πρέπει να προτείνονται σε περιπτώσεις προβλημάτων κ δεν είναι συμπληρώματα. Τα υπόλοιπα το ίδιο?χμμ....και ήθελα να δοκιμάσω κάποια συμπληρώματα με Epimedium και Eurycoma Longifolia.

sobral
29-03-12, 09:02
...για τα υπόλοιπα (συνέχεια από το προηγούμενο ποστ) μάλλον σουτάρουν οτιδήποτε προέρχεται από herbal πηγές. Σχεδόν όλα είναι προερχόμενα από διάφορα φυτά της Ασίας, της Αφρικής κτλ. και η δράση τους είναι αμφιλεγόμενη. Όπως επίσης και τα side effects. Σε αυτό το σημείο δεν έχουν άδικο αλλά μου φαίνεται υπερβολική η οριστική απομάκρυνση τους από τα ράφια της Ευρώπης.

hunteranimator
29-03-12, 11:15
Επομενο σταδιο να καταργησουμε απο τα ραφια της ευρωπης και το nesquik, για τις μαρμελαδες θα το σκεφτουμε. Μ@λ@κιες, παιζονται πιο χοντρα πραγματα πιο χοντρο σχεδιο υπαρχει και το κανουν αυτο, ολα αυτα μονο κερδοι αποφερουν γιατι να τα καταργησουν; να μοιραζουν εμβολια μπορουν, να εχουνε βαλει παντου την ασπαρταμη μπορουν που ειναι ενα αποτυχημενο εντομοκτονο και προκαλει αυτοανοσες αρρωστιες, μειωση ΙQ κτλ μπορουν, και ξαφνηκα για το καλο μας καταργουν φυτικες ουσιες.

ΓΕΝΙΚΑ ολα αυτα τα εκατομυρια χρονια εξελιξης ο ανθρωπος μεσα απο τις 10000αδες φυτοχυμικες ουσιες που εχει φαει μεσα απο την φυση εχουν καταγραφτει στον οργανισμο του και δεν του προκαλουν σχεδον καθολου ζημιες σε συγκρηση με τα διαφορα design που φτιαχνει ο ανθρωπος, λογικα για να μας τα καταργουν κατι αλλο θα θελουν να πλασαρουν δεν βγαζει νοημα.

COBRA_STYLE
29-03-12, 11:40
έχω μείνει για μερικά (αυτά με κόκκινο).:unsure: γιατί να απαγορευτούν όοολα αυτά? και άντε gaba, μελατονίνη κτλ παίζουν με διάφορες ορμόνες και θεωρούν ότι θα πρέπει να προτείνονται σε περιπτώσεις προβλημάτων κ δεν είναι συμπληρώματα. Τα υπόλοιπα το ίδιο?χμμ....και ήθελα να δοκιμάσω κάποια συμπληρώματα με Epimedium και Eurycoma Longifolia.


...για τα υπόλοιπα (συνέχεια από το προηγούμενο ποστ) μάλλον σουτάρουν οτιδήποτε προέρχεται από herbal πηγές. Σχεδόν όλα είναι προερχόμενα από διάφορα φυτά της Ασίας, της Αφρικής κτλ. και η δράση τους είναι αμφιλεγόμενη. Όπως επίσης και τα side effects. Σε αυτό το σημείο δεν έχουν άδικο αλλά μου φαίνεται υπερβολική η οριστική απομάκρυνση τους από τα ράφια της Ευρώπης.

Δεν εχει να κανει με την αμφιλεγομενη δραση τους οπως λες,η οποια δεν ειναι κιολας αμφιλεγομενη....ισχυει αυτο που λεει ο hunter απο κατω...το ειχα αναφερει και γω σε καποιο thread.

Mε το καιρο και αθορυβα,θα απαγορευουν ο,τιδηποτε εχει να κανει με βοτανα οπως επισης δε θα σε αφηνουν να εχεις δικα σου σπαρτά-βοτανα στον κηπο σου κτλ και ολα αυτα με την εξης χαζη προφαση...οτι εσυ δεν γνωριζεις πιθανον παρενεργειες και λουτσες μπλε και οτι μπορεις απο την "αμαθεια" σου να προκαλεσεις αρρωστιες στους γυρω σου κτλ.Ετσι,πρεπει να τα παιρνεις μονο απο "ελεγμενα" μερη,οπως supermarket τα οποια δεν χρειαζεται να αναφερω τι γινεται.

sobral
29-03-12, 16:15
Δεν εχει να κανει με την αμφιλεγομενη δραση τους οπως λες,η οποια δεν ειναι κιολας αμφιλεγομενη....ισχυει αυτο που λεει ο hunter απο κατω...το ειχα αναφερει και γω σε καποιο thread.

Mε το καιρο και αθορυβα,θα απαγορευουν ο,τιδηποτε εχει να κανει με βοτανα οπως επισης δε θα σε αφηνουν να εχεις δικα σου σπαρτά-βοτανα στον κηπο σου κτλ και ολα αυτα με την εξης χαζη προφαση...οτι εσυ δεν γνωριζεις πιθανον παρενεργειες και λουτσες μπλε και οτι μπορεις απο την "αμαθεια" σου να προκαλεσεις αρρωστιες στους γυρω σου κτλ.Ετσι,πρεπει να τα παιρνεις μονο απο "ελεγμενα" μερη,οπως supermarket τα οποια δεν χρειαζεται να αναφερω τι γινεται.

"...για τα υπόλοιπα (συνέχεια από το προηγούμενο ποστ) μάλλον σουτάρουν οτιδήποτε προέρχεται από herbal πηγές." αυτό το ανέφερα κι εγώ. Και νομίζω ότι ξέρεις κ εσύ ότι πολλά βότανα δεν έχουν ερευνηθεί για την δράση τους εκτενώς ως προς την επί-δραση τους στους ανθρώπους και τα αποτελέσματα (όσον αφορά παρενέργειες, αποτελεσματικότητα κτλ) είναι αμφιλεγόμενα λόγω ελλιπής έρευνας. Αυτό βέβαια δεν οδηγεί και στην κατάργηση τους, μεγάλη βλακεία.

sofos
29-03-12, 16:52
το epimedium και το τριβολι εχουν καποια sides,αλλα πρεπει να σαι πολυ γκαντεμης..

kad
29-03-12, 21:07
Επομενο σταδιο να καταργησουμε απο τα ραφια της ευρωπης και το nesquik, για τις μαρμελαδες θα το σκεφτουμε. Μ@λ@κιες, παιζονται πιο χοντρα πραγματα πιο χοντρο σχεδιο υπαρχει και το κανουν αυτο, ολα αυτα μονο κερδοι αποφερουν γιατι να τα καταργησουν; να μοιραζουν εμβολια μπορουν, να εχουνε βαλει παντου την ασπαρταμη μπορουν που ειναι ενα αποτυχημενο εντομοκτονο και προκαλει αυτοανοσες αρρωστιες, μειωση ΙQ κτλ μπορουν, και ξαφνηκα για το καλο μας καταργουν φυτικες ουσιες.

ΓΕΝΙΚΑ ολα αυτα τα εκατομυρια χρονια εξελιξης ο ανθρωπος μεσα απο τις 10000αδες φυτοχυμικες ουσιες που εχει φαει μεσα απο την φυση εχουν καταγραφτει στον οργανισμο του και δεν του προκαλουν σχεδον καθολου ζημιες σε συγκρηση με τα διαφορα design που φτιαχνει ο ανθρωπος, λογικα για να μας τα καταργουν κατι αλλο θα θελουν να πλασαρουν δεν βγαζει νοημα.








CODEX ALIMENTARIUS - ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ


( http://tsopanis.wordpress.com/2011/02/23/codex-alimentarius%E2%80%A6%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-the-greek-way/ )

.................." Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

Η ιστορία του κώδικα alimentariusαρχίζει το 1893 στην Αυστροουγγαρία. Αιτία ήταν τα προβληματα που είχαν προκύψει κατά την εκδίκαση υποθέσεων για θέματα διατροφής και τροφίμων τα οποία έκαναν επιτακτική την ανάγκη να υπάρξει ένας κοινός κανονισμός. Ο κανονισμός αυτός, εφαρμόστηκε επιτυχώς έως το 1918, όταν διαλύθηκε η Αυστροουγγαρία.

Ο κώδικας όμως δεν ξεχάστηκε. Χρόνια αργότερα έκανε και πάλι την εμφάνισή του σε ένα εντελώς διαφορετικό πνεύμα του ελέγχου του πληθυσμού μέσα από τη διατροφή. Ιθύνων νους της νέας ιδέας ήταν ο Fritz derMeer. Πρόεδρος της εταιρίας I.G.FARBEN. Η εταιρία I.G.FARBEN κατασκεύαζε όπλα, πυρομαχικά για το ναζιστικό στρατό καθώς και ειδικό το αέριο μαζικής εξόντωσης των κρατούμενων. Ο Fritz derMeer καταδικάστηκε στη δίκη της Νυρεμβέργης για πολλαπλά εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας αλλά λίγα χρόνια μετά αποφυλακίστηκε. Λίγους μήνες μετά πρότεινε την επαναφορά του κώδικα Alimentarius ως μέσο ελέγχου του πληθυσμού μέσω της τροφής. Ο ΟΗΕ με απόφαση του, το 1962 ενεργοποιεί ξανά τον κώδικα με το επιχείρημα της προστασίας των καταναλωτών. Η “φονική” εταιρία του δεν εξαφανίστηκε, αλλά διασπάστηκε σε τρεις νέες μεγάλες εταιρείες φαρμάκων: τις πολύ γνωστές Bayer, Hoechst και Basf! "...............

Devil
29-03-12, 21:27
μεταφορα απο το θεμα του OEP...

Lao
30-03-12, 01:26
Καλά, με το γαϊδουράγκαθο τι έχουν;:unsure:

Keirox
30-03-12, 12:16
Εκτός απο δυο τρία όλα τα αλλα απο αυτήν την λίστα είναι μούφα (Horny Goat Weed και tribulus χαχαχαχαχαχα :turtle::turtle:). Μάλον προσπαθούν να αποτρέψουν τον κόσμο να δίνει τα λεφτά του σε χαζαμάρες.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον νέο direction όπου οι παραγωγοί συμπληρωμάτων θα πρέπει να περνάνε απο πολούς ελέγχους (σχεδόν ίδιους με τα φάρματα) και θα πρέπει να αποδυκνίουν την ασφάλεια και την λειτουργία του συμπληρώματος πρίν κάνουν οποιοδήποτε claim (ακα - may increase testosterone). Όχι όπως τώρα που, όχι μόνο λένε ότι νανε αλλά και αυτά που πουλάνε πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλο (1).

1) http://www.consumerreports.org/cro/magazine-archive/2010/july/food/protein-drinks/overview/index.htm

Konstantinos!
30-03-12, 14:22
Εκτός απο δυο τρία όλα τα αλλα απο αυτήν την λίστα είναι μούφα (Horny Goat Weed και tribulus χαχαχαχαχαχα :turtle::turtle:). Μάλον προσπαθούν να αποτρέψουν τον κόσμο να δίνει τα λεφτά του σε χαζαμάρες.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον νέο direction όπου οι παραγωγοί συμπληρωμάτων θα πρέπει να περνάνε απο πολούς ελέγχους (σχεδόν ίδιους με τα φάρματα) και θα πρέπει να αποδυκνίουν την ασφάλεια και την λειτουργία του συμπληρώματος πρίν κάνουν οποιοδήποτε claim (ακα - may increase testosterone). Όχι όπως τώρα που, όχι μόνο λένε ότι νανε αλλά και αυτά που πουλάνε πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλο (1).

1) http://www.consumerreports.org/cro/magazine-archive/2010/july/food/protein-drinks/overview/index.htm


Καημένη muscletech... :(

Keirox
30-03-12, 14:39
Καημένη muscletech... :(

Η muscletech έπρεπε να είχε κλείσει από καιρό.. ειδικά με τους θανάτους του hydroxycut..

http://www.reuters.com/article/2009/05/01/us-supplements-hydroxycut-idUSTRE5404NW20090501

s0k0s
30-03-12, 14:41
Η muscletech έπρεπε να είχε κλείσει από καιρό.. ειδικά με τους θανάτους του hydroxycut..

http://www.reuters.com/article/2009/05/01/us-supplements-hydroxycut-idUSTRE5404NW20090501

ΘΑΝΑΤΟΥΣ???
Μπορεις να κανεις μια προχειρη περιληψη στα ελληνικα;

Keirox
30-03-12, 14:45
ΘΑΝΑΤΟΥΣ???
Μπορεις να κανεις μια προχειρη περιληψη στα ελληνικα;

Με λίγα λόγια είχαν ανακαλέσει το hydroxycut το 2009 (και μετά αλλάξανε την συνταγή) επειδή επειδή Α) Πεθάνανε μερικά άτομα και Β) δημιουργούσε πρόβλημα στο συκώτι (από μικρά μέχρι ολική ρήξη - που χρειάζονταν μεταμόσχευση).

Konstantinos!
30-03-12, 14:47
Η muscletech έπρεπε να είχε κλείσει από καιρό.. ειδικά με τους θανάτους του hydroxycut..

http://www.reuters.com/article/2009/05/01/us-supplements-hydroxycut-idUSTRE5404NW20090501


Εννοείται κατάλαβες πως το είπα σαρκαστικά αυτό παραπάνω ;)

aepiskeptis
30-03-12, 18:31
δε ξερω τι λενε αυτοι, αλλα

το εκχυλισμα εφεδρας δεν ειναι απαγορευμενη ουσια, η εφεδρινη ειναι.

δεν ειναι το ιδιο δεν ειναι το ιδιο

Devil
30-03-12, 19:27
επιτελους ξεβρομησαμε....:green::turtle: λολ....

νταξ διωξανε πολλες @@κιες.... αλλα φυγαν και κανα 4-5 καλα ματζουνια....

sofos
30-03-12, 22:16
δε ξερω τι λενε αυτοι, αλλα

το εκχυλισμα εφεδρας δεν ειναι απαγορευμενη ουσια, η εφεδρινη ειναι.

δεν ειναι το ιδιο δεν ειναι το ιδιο

σιγουρα δεν ειναι το ιδιο,αλλα καλα κανανε και το μπαναρανε,γιατι τζαμπα πεταξα τα λεφτα μου και σ αυτο και στο σιντα :green::turtle::P
και να πω και κατι σ αυτο,το αστειο θα ναι να τους στειλει κανενας email για τους λογους που τα απαγορευουν και να αναιρεσουν την απαγορευση,οπως κανανε και με το 7keto στην αγγλια :rolf::rolf:

Mcstefan7
30-03-12, 22:28
Τα πιο πολλα απο αυτά είναι ΜΑΠΑ!! Καλά κάνουν

poison1
30-03-12, 23:43
δε ξέρω μάγκες αλλά έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά πριν από κάποια ολυμπιάδα μπναροντε κάποιες ουσίες και αυτό γίνετε από το 2004 και μετά.αν δε με απαταει η μνήμη μου πάντα κάτι τέτοιο γίνετε.

Devil
30-03-12, 23:44
δε ξέρω μάγκες αλλά έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά πριν από κάποια ολυμπιάδα μπναροντε κάποιες ουσίες και αυτό γίνετε από το 2004 και μετά.αν δε με απαταει η μνήμη μου πάντα κάτι τέτοιο γίνετε.

σαν να χεις δικιο....

το μεγαλο μπαν με τις ph τοτε δεν ειχε γινει?:unsure:

Keirox
30-03-12, 23:46
σαν να χεις δικιο....

το μεγαλο μπαν με τις ph τοτε δεν ειχε γινει?:unsure:

Ναι. Έχω την εντύπωση οτι ο poison έχει δίκιο γύρω απο της ολυμπιάδες τα ρίχνουνε ban.

Devil
30-03-12, 23:51
Ναι. Έχω την εντύπωση οτι ο poison έχει δίκιο γύρω απο της ολυμπιάδες τα ρίχνουνε ban.

τους πιανει ο πονος να κανουν καλες πραξεις....:green:

μη φτασουμε στο τελος να αγοραζουμε πρωτεινες απο underground lab....:turtle:

poison1
30-03-12, 23:52
ναι τότε είχε γίνει το μπαμ και απαγορευτηκαν όλα.
βέβαια πολλά από αυτά ξαναβγηκαν λίγο διαφορετικά μεν αλλά ξαναβγηκαν.

beefmeup
31-03-12, 00:05
το περιεργο ειναι οτι απεσυραν τα φυτικα ματζουνια κ πουλανε κανονικα προορμονες κ ds..
go figure..:turtle:

Devil
31-03-12, 00:07
το περιεργο ειναι οτι απεσυραν τα φυτικα ματζουνια κ πουλανε κανονικα προορμονες κ ds..
go figure..:turtle:

καλα περιμενε μεχρι το 2016....:green::turtle:

sofos
31-03-12, 00:16
το περιεργο ειναι οτι απεσυραν τα φυτικα ματζουνια κ πουλανε κανονικα προορμονες κ ds..
go figure..:turtle:

καθολου περιεργο αυτος ειναι ο σκοπος τους κιολας :green::turtle: (τον devil τον συμφερει αυτο ομως :green::turtle::P)

oxandroloni
31-03-12, 00:20
Εκτός απο δυο τρία όλα τα αλλα απο αυτήν την λίστα είναι μούφα (Horny Goat Weed και tribulus χαχαχαχαχαχα :turtle::turtle:). Μάλον προσπαθούν να αποτρέψουν τον κόσμο να δίνει τα λεφτά του σε χαζαμάρες.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον νέο direction όπου οι παραγωγοί συμπληρωμάτων θα πρέπει να περνάνε απο πολούς ελέγχους (σχεδόν ίδιους με τα φάρματα) και θα πρέπει να αποδυκνίουν την ασφάλεια και την λειτουργία του συμπληρώματος πρίν κάνουν οποιοδήποτε claim (ακα - may increase testosterone). Όχι όπως τώρα που, όχι μόνο λένε ότι νανε αλλά και αυτά που πουλάνε πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλο (1).

1) http://www.consumerreports.org/cro/magazine-archive/2010/july/food/protein-drinks/overview/index.htm

Μάλλον δεν ξέρετε να δουλεύεται τα συμπληρώματα και μάλλον το μόνο που δουλεύει είναι το Tribulus και το Testofen.

Πήρε κανείς συνεχόμενα Tribulus για 3 μήνες ασταμάτητα? Αν πήρε θα κατάλαβε αν δουλεύει ή όχι, πέρνετε μια φορά ή όποτε θυμάστε και περιμένετε να δουλέψει λες και είναι νιτρικό, κοιτιέστε όλη την ώρα στο καθρέφτη όταν το πέρνετε είμαι σίγουρος.. απογοητεύεστε και το παρατάτε και γράφετε αυτά τα σχόλια.

Keirox
31-03-12, 00:21
Μάλλον δεν ξέρετε να δουλεύεται τα συμπληρώματα και μάλλον το μόνο που δουλεύει είναι το Tribulus και το Testofen.

Πήρε κανείς συνεχόμενα Tribulus για 3 μήνες ασταμάτητα? Αν πήρε θα κατάλαβε αν δουλεύει ή όχι, πέρνετε μια φορά ή όποτε θυμάστε και περιμένετε να δουλέψει λες και είναι νιτρικό, κοιτιέστε όλη την ώρα στο καθρέφτη όταν το πέρνετε είμαι σίγουρος.. απογοητεύεστε και το παρατάτε και γράφετε αυτά τα σχόλια.
Νομίζω ότι λές λίγο broφιλοσοφίες. Διάβασε εδώ της μελέτες που έχουν γίνει για το tribulus και μετά λες για αποτελέσματα. http://examine.com/supplements/Tribulus+Terrestris/

beefmeup
31-03-12, 00:22
oxandroloni μαν εισαι εκτος θεματος..

εχω παρει για 2 μηνες κ κατι τριμπ,απο 3-4 γρ καθε μερα..
δεν ειδα τπτ..
κ το εχω δοκιμασει 2 φορες στην ζωη μου,με διαφορα 5-6 ετων αναμεσα τους..

aepiskeptis
03-04-12, 15:34
σχετικα με τα τριβολια και ζμα κτλ κτλ νομιζω οτι


αν εισαι λιγο πιο κατω σε πανε λιγο παραπανω και νοιωθεις κατι

αν εισαι οκ, δε σου κανουν τιποτα και τσαμπα τα παιρνεις


θυμαμαι μια ερευνα με το τριβολι οι πλασιμπο ομαδα ειχε αυξηση της τεστο ή τριβολι ομαδα ειχε πτωση, χαχαχα go figure

Devil
03-04-12, 18:35
σχετικα με τα τριβολια και ζμα κτλ κτλ νομιζω οτι


αν εισαι λιγο πιο κατω σε πανε λιγο παραπανω και νοιωθεις κατι

αν εισαι οκ, δε σου κανουν τιποτα και τσαμπα τα παιρνεις


θυμαμαι μια ερευνα με το τριβολι οι πλασιμπο ομαδα ειχε αυξηση της τεστο ή τριβολι ομαδα ειχε πτωση, χαχαχα go figure

true story....

τα συγκεκριμενα 2 δεν εκαναν βεβαια ποτε τιποτα....

μονο ο beef τα αγοραζει ακομα...:green::turtle:

Mcstefan7
03-04-12, 19:14
το περιεργο ειναι οτι απεσυραν τα φυτικα ματζουνια κ πουλανε κανονικα προορμονες κ ds..
go figure..:turtle:

Αφου τα φυτικά δν κάνουν τπτ...Οι προο κάνουν τουλ κάτι..δν πάνε τσαμπα τα λεφτά ;)