PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS συσχετιση πονου στο καλαμι με ενοχληση στην μεση



razor023
30-03-12, 12:21
εδω και 2 μηνες περιπου εχω ενα τρελο καψιμο στην αριστερη κνημη(μπροστα στο καλαμι,το δεξι ποδι ειναι το δυνατο μου και εχουνε μια μικρη διαφορα σε μυικοτητα)που με εμποδιζει να τρεξω συνεχομενα για πανω απο 10 λεπτα,αλλες φορες το καψιμο μπορει να με πιασει στους αστραγαλους ή ακομα και στους αχιλειους τενοντες και στα 2 ποδια.στην συνεχεια αν το ζορισω η περιοχη αυτη καιγεται και νιωθω πολυ βαρυ το συγκεκριμενο σημειο.επισης εχω μια ενοχληση στην μεση,σαν να νιωθω τους ραχιαιους μου.δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω.ακομα κ οταν περπαταω νιωθω τους ραχιαιους μου και γενικοτερα την ολη περιοχη λιγο βαρια.συζητησα το προβλημα μου σχετικα με την μεση με εναν γυμναστη και μου συνεστησε να κανω ραχιαιους και κοιλιακους τους οποιους ειχα να γυμνασω απο τελη αυγουστου.(θεωρουσα (λανθασμενα?) οτι αρκουν αρσεις θανατου και squat για την εκγυμναση τους.εδω και 20 μερες παιρνω καποια αντιφλεγμονωδη αναλγητικα (biofenac και norgestic)τα οποια μου συνεστησε ο γιατρος που επισκεφτηκα.επισης εκανα ακτινογραφιες σε κνημη και μεση χωρις να φαινεται κατι ανησυχητικο.πραγματικα εχω αρχισει να ανησυχω.εκανα 10 μερες αποχη απο βαρη και αεροβια αλλα το προβλημα μου δεν διορθωθηκε.μονο με το περπατημα ενιωθα οτι επιβαρυνα την μεση μου.να αναφερω οτι δεν ποναω,δεν εχω νιωσει κανεναν πονο στην μεση.απλα αισ8ανομαι εντονα τους ραχιαιους μου. κοιταξα στο ιντερνετ για περιοστιτιδα και τενοντιτιδα και εχω ακριβως τα συμπτωματα που περιγραφει.παρολ'αυτα σημερα ο γιατρος μου ειπε πως η μεση ειναι υπευθυνη για τον πονο στην κνημη.δεν μου εξηγησε γιατι και νομιζω οτι βαριοτανε να ασχοληθει. τελικα θα κανω μαγνητικη σε λιγο καιρο να δω τι ακριβως παιζει.με τα αντιφλεγμονωδη που παιρνω παω καλυτερα αλλα παλι σημερα στην προπονηση οι ραχιαιοι μου πρηστικαν επικινδυνα μετα απο squat και αρσεις θανατου.το γεγονος οτι ειχα να κανω ραχιαιους απομονωτικα μπορει να οδηγησε στην αποδυναμωση τους?παρολο που εκανα squat και deadlifts?

ares
30-03-12, 13:38
To μονο που εχω να σχολιασω εδω ειναι τα αντιφλεγμονωδη κ οι 20 μερες που τα παιρνεις. Νομιζω οτι τα παιρνεις για μεγαλο χρονικο διαστημα οποτε κανε offγιατι δεν ειναι ασφαλης η μακροχρονια χρηση τους. Αφου μαλιστα σε λιγο καιρο πας για μαγνητικη, ξεκουρασου κ περιμενε να δεις τα αποτελεσματα.
Περαστικα