PDA

Επιστροφή στο Forum : ψαχνω πολυβιταμινη χωρις ιωδιο και γνωμες για πρωτεινη



PCycho
02-04-12, 14:10
χαιρετω το αξιολογο φορουμ σας. Εψαξα οσο μπορουσα στο φορουμ και θα ζητησω μια αποψη σχετικα με αυτα που βρηκα.

εδω μπορειτε να βρειτε, ας πουμε το ιστορικο μου, http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20223-%CE_%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF_%CE%B1-%CF_%CE%B1%CF_&p=547623#post547623 για να κρινετε.

Να τα πω λιγο με συντομια.. με δουλεια εχω αρκετη κοπωση για να δωσω το κατι παραπανω στο γυμναστηριο, αρρωσταινω ευκολα, δεν θελω να παρω βαρος. Ψαχνω πρωτεινη για να βοηθησω τη διατροφη μου, αφου προσπαθω να την καλυπτω με 6 ασπραδια αυγου σε ροφημα με γαλα και μια κουταλια σοκολατας μεταπροπονητικα. Φοβαμαι για σαλμονελα και θα ηθελα καλυτερη απορροφηση.

Το πρωι τρωω βρωμη με γαλα, αμυγδαλα, σταφιδες, κουταλια μελι, μπανανα, αναλογα τα κεφια ομελετα με 4 ασπραδια αυγου, χυμο απο καροτο, πορτοκαλι, μηλο. Δεκατιανο, ενα τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και τυρι Light. Ενα γευμα την ημερα (μονο!!), προσπαθω να ειναι σωστο διατροφικα (κοτοπουλο, μοσχαρι με λαχανικα ή ρυζι, ή καποιο γευμα στον χωρο εργασιας μου οχι πολυ παχυντικο). Πια με το γυμναστηριο οταν γυρναω απο δουλεια πειναω πολυ και απλα προσπαθω να καλυψω ελαφρια την πεινα μου για να παω γυμναστηριο με οχι τοσο καλα αποτελεσματα.. Μετα το γυμναστηριο πινω το παραπανω ροφημα και μετα απο καμια ωρα κλπ. πεφτω για υπνο..

Απο συμπληρωματα δεν εχω παρει τιποτα ποτε, εκτος απο πολυβιταμινες της lanes multies classic με q10. χωρις αυτες νιωθω καποια αδυναμια και οταν τις αλλαζω με αλλες φαρμακευτικες δεν βλεπω τοσο καλα αποτελεσματα, εχω δοκιμασει ginseng, guarana, Ιπποφαες, σπιρουλινα. Πιστευω οτι το Q10 κανει την διαφορα για να εχω ενεργεια ολη τη μερα. Η αυξημενη ποσοτητα ginseng ή καφεινης σε αλλες βιταμινες ισως να με πειραζει με ταχυπαλμιες ( σε περιοδους χωρις εντονη γυμναστικη) και πονοκεφαλους. Εχω θεμα με τον θυροειδη και δεν μπορω να παρω καποιες απο τις αθλητικες βιταμινες, λογω ιωδιου. Επειδη αρρωσταινω ευκολα, απο το φορουμ σας βλεπω οτι οι ποσοτητες σε βιταμινες για καποιον που αθλειται εντατικα ειναι πολυ μεγαλυτερες απο την συνιστωμενη ποσοτητα.

Ετσι, ερχομαστε στο θεμα μας, ψαχνω πολυβιταμινη για την περιπτωση μου, χωρις να κανω καποιο κακο στην υγεια μου με καποια υπερβολη στα συστατικα της, οποτε κυριως χωρις ιωδιο. Η μονη που καταφερα να βρω στο φορουμ ειναι η nexgen της reflex. Ποια ειναι η γνωμη σας για την περιπτωση μου? Καποιο αλλο συστατικο που μπορει να επηρρεασει τον θυροειδη? καποια αλλη προταση?

Επισης, λεω να ξεκινησω την πρωτεινη, αφου ολοι μου υποσχονται καλυτερα αποτελεσματα και θα εχω καλυψει ετσι ενα μερος της διατροφης χωρις ασπραδια κλπ. Μου προτεινουν την gold 100% whey της on. Μετα απο ψαξιμο εδω βρηκα και την reflex instant whey σαν καλη προταση. Λεω σαν πρωτη αποπειρα να παω για την On και βλεπουμε. Τι προτεινετε? Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχουν διαφορες στις "καλες" πρωτεινες whey. Μηπως επιβαρυνω το συστημα μου με κατι ομως?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Lao
02-04-12, 14:16
Hello man.:toast:

Για να καταλάβω, πρέπει να αποφεύγεις τελείως το ιώδιο, σωστά;

Επίσης, αυτή η Lamberts που λες, είσαι σίγουρος ότι δεν έχει καθόλου;

PCycho
02-04-12, 15:15
ο γιατρος μου ειπε προσεχε το ιωδιο, κοφτα, ειτε απο βιταμινες, ειτε σαν σκευασμα για πληγες κλπ. απο οτι εχω δει ειναι συχνη πρακτικη για ατομα με καποιο προβλημα στον θυροειδη. Το ιδιο βλεπω και σε σκευασματα που αναγραφουν χωρις ιωδιο, καταλληλα για παθησεις στον θυροειδη. Βασικα πιστευω οτι ο γιατρος τονισε να μην το παιρνω επιπλεον και να αρκεστω στην οποια ποσοτητα θα παρω απο τη διατροφη, πχ απο θαλασσινα. Ακομα δεν παιρνω καποια θεραπεια για τον θυροειδη και θα ηθελα να το διατηρησω ετσι, και να μην επιβαρυνω το θεμα με οτιδηποτε.

Πιστευω εννοεις την lanes και οχι την lamberts, η multies classic που παιρνω ειναι απο τις ελαχιστες που το αναφερει, χωρις ιωδιο, πραγματικα ειναι μετρημενες αυτες που δεν εχουν ιωδιο. Πχ. η advance της ιδιας σειρας που ειναι πχ για αυξημενη αθλητικη δραστηριοτητα εχει ιωδιο.

Απο τις πολυβιταμινες που προτεινεται εδω η μονη που βρηκα ηταν η reflex nexgen που δεν αναφερει ιωδιο. Ισως , να εκανα καποια μιξη απο συμπληρωματα αλλα δεν θα ηθελα να μπλεξω τοσο πολυ.

Lao
02-04-12, 15:26
ο γιατρος μου ειπε προσεχε το ιωδιο, κοφτα, ειτε απο βιταμινες, ειτε σαν σκευασμα για πληγες κλπ. απο οτι εχω δει ειναι συχνη πρακτικη για ατομα με καποιο προβλημα στον θυροειδη. Το ιδιο βλεπω και σε σκευασματα που αναγραφουν χωρις ιωδιο, καταλληλα για παθησεις στον θυροειδη. Βασικα πιστευω οτι ο γιατρος τονισε να μην το παιρνω επιπλεον και να αρκεστω στην οποια ποσοτητα θα παρω απο τη διατροφη, πχ απο θαλασσινα. Ακομα δεν παιρνω καποια θεραπεια για τον θυροειδη και θα ηθελα να το διατηρησω ετσι, και να μην επιβαρυνω το θεμα με οτιδηποτε.

Πιστευω εννοεις την lanes και οχι την lamberts, η multies classic που παιρνω ειναι απο τις ελαχιστες που το αναφερει, χωρις ιωδιο, πραγματικα ειναι μετρημενες αυτες που δεν εχουν ιωδιο. Πχ. η advance της ιδιας σειρας που ειναι πχ για αυξημενη αθλητικη δραστηριοτητα εχει ιωδιο.

Απο τις πολυβιταμινες που προτεινεται εδω η μονη που βρηκα ηταν η reflex nexgen που δεν αναφερει ιωδιο. Ισως , να εκανα καποια μιξη απο συμπληρωματα αλλα δεν θα ηθελα να μπλεξω τοσο πολυ.

OK, σου βρήκα μια αρκετά καλή, χωρίς ιώδιο.

http://images.iherb.com/m/RLT-11222-1.jpg





Supplement Facts
Serving Size: 3 Tablets
Amount Per Serving %DV
Vitamin A (as 50% Beta-Carotene, 50% Palmitate) 10,000 IU 200%
Vitamin C (as 50% Calcium Ascorbate, 50% Ascorbic Acid) 1,000 mg 1667%
Vitamin D (as D3 Cholecalciferol) 400 IU 100%
Vitamin E (as d-alpha Tocopheryl Succinate) 200 IU 667%
Vitamin B-1 (as Thiamin Mononitrate) 30 mg 2000%
Riboflavin (Vitamin B-2) 34 mg 2000%
Niacin: Niacinamide 1:1 60 mg 300%
Vitamin B-6 (as Pyridoxine) 40 mg 2000%
Folic Acid 400 mcg 100%
Vitamin B-12 (as Cyanocobalamin) 200 mcg 3333%
Biotin 100 mcg 33%
Vitamin B-5 (as Calcium Pantothenate) 60 mg 600%
Calcium (as Carbonate, Ascorbate, Amino Acid Chelate) 250 mg 25%
Magnesium (as Oxide, Amino Acid Chelate) 125 mg 31%
Zinc (as Amino Acid Chelate) 15 mg 100%
Selenium (as Selenomethionine) 100 mcg 143%
Manganese (as Amino Acid Chelate) 2.5 mg 125%
Chromium (as Amino Nicotinate) 100 mcg 83%
Potassium (as Citrate) 40 mg 1%
Citrus Bioflavonoids 100 mg *
Rutin 50 mg *
Hesperidin 10 mg *
Choline (as Bitartrate) 30 mg *
Inositol 50 mg *
Protective Phyto-Nutrient Foods
Organic Spirulina, Chlorella, Chlorophyll, Octacosanol (from spinach 1,127mg *
4:1 Vegetable Juice Extract (equivalent to 264 mg of vegetable powder) kale, spinach, dandelion, greens, beet, alfalfa 66 mg *
Broccoli Powder 50 mg *
Sulforaphane 50 mcg *
4:1 Antioxidant Fruit Blend (equivalent to 240 mg of fruit powder) elderberry, bilberry, blueberry, grape, rose hip, acerola, cranberry 60 mg *
4:1 Energizing Herbal Blend (equivalent to 420 mg of herbal powder) codonopsis [root], Fo-Ti [root], Fennel [seed], Stinging Nettle [tops], Schisandra [fruit] 105 mg *
Digestive Support Complex
Protease (1,804 HUT*), Amylase (141 DU*), Lipase (2 LU*), Cellulase (2 CU*), Papain (90,000 PU*), Betaine HCl (60 mg*)
* Daily Value (DV) not established.

Other Ingredients

Natural mineral or vegetable source microcrystalline cellulose, stearic acid (vegetable), modified cellulose, magnesium stearate, silica.

Coating: vegetable food glaze. Contains soy lecithin in vegetable glaze.

Guarantee: 100% Natural - Free of artificial colors, flavors, sweeteners, preservatives and other objectionable additives often found in vitamin products.

Contains no sugar, lactose/dairy, wheat, gluten or yeast. SafeGuard screened for common nutrient contraindications: no added iron for most men and post-menopausal women, PABA for sulfa medication, vitamin K for blood thinning medication, iodine for thyroid concerns and copper contraindicated for cancer patients and survivors.

PCycho
02-04-12, 15:40
lao σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου. χαιρομαι που εχει μεγαλη ποσοτητα βιταμινης C που θα τη χρειαστω. Τη reflex δεν την σχολιασες καθολου, λογω σιδηρου? τεινω να σε εμπιστευτω με κλειστα ματια αφου δεν εχω ξαναδει τη συγκεκριμενη εταιρεια. Μηπως ξερεις ομως που μπορω να την βρω ελλαδα (με πμ) γιατι μονο στο εξωτερικο τη βρηκα απο μια προχειρη αναζητηση. Ευχαριστω και παλι.

Για πρωτεινη ειμαι οκ με την On?

Lao
02-04-12, 16:00
lao σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου. χαιρομαι που εχει μεγαλη ποσοτητα βιταμινης C που θα τη χρειαστω. Τη reflex δεν την σχολιασες καθολου, λογω σιδηρου? τεινω να σε εμπιστευτω με κλειστα ματια αφου δεν εχω ξαναδει τη συγκεκριμενη εταιρεια. Μηπως ξερεις ομως που μπορω να την βρω ελλαδα (με πμ) γιατι μονο στο εξωτερικο τη βρηκα απο μια προχειρη αναζητηση. Ευχαριστω και παλι.

Για πρωτεινη ειμαι οκ με την On?

Ρίξε μια ματιά εδώ:


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Μέσα σε αυτό το θέμα, θα δεις και για την Nexgen.

Υπόψιν, σου βρήκα απλά μία αρκετά multi χωρίς ιώδιο. Δεν έκατσα να ψάξω αναλυτικά, καθώς δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή. Αν πάρεις αυτή, γνώμη μου είναι να προσθέσεις και άλλα 1.000 IU D3.

Ψάξου να την πάρεις απ'έξω.