PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτείνη, Αμινοξεά, Υδατάνθρακες ανάμεσα στην Αερόβια..Κέρδος;



alexx
03-04-12, 01:12
Γενικοτερα σαν πιο καταλληλη ωρα βαζω την αεροβια μετα την προπονηση περιπου 40 λεπτων αφου εχω κανει 1μιση ωρα προπονησης.
Οταν λεμε θα φαω πρωτεινη και υδατανθρακες υψηλου γλυ. δεικτη μετα την προπονηση εννοουμε μετα τα βαρη ή μετα την αεροβια;

Βλεπω μερικους να πηγαινουν πρωτα στα αποδυτηρια και να πίνουν το σείκερ τους η τα αμινοξεα και μετα να πηγαινουν στον διαδρομο.
Αν καταναλωσεις πρωτεινη μετα τα βαρη και μετα πας για αεροβια..τι θα κερδισεις; Με την whey θα αναιβει το γλυκογονο κατι που δεν θελουμε αν παμε για αεροβια;
Εχω δει και ατομα να βαζουν dextrose + whey μετα βαρη και να πηγαινουν για αεροβια..
Αλλοι προτεινουν ακομη και μετα το διαδρομο να μην φας για μια ωρα για να καψεις περισσοτερο λιπος.

SHRED
03-04-12, 01:54
προσωπικά δε νομίζω να έχει καμια διαφορά στα αποτελέσματα που θες να δεις αν τα παρεις πριν την αερόβια η μετά το γυμναστήριο γενικά. Σημασία έχει πως νιώθεις. Αν πχ μετά απο μιάμιση ώρα βάρη είσαι πτώμα και με το ζόρι σου βγαίνει η αερόβια τότε πάρτο ενδιάμεσα και ίσως σου δώσει ένα extra boost

gym
03-04-12, 02:11
Γενικοτερα σαν πιο καταλληλη ωρα βαζω την αεροβια μετα την προπονηση περιπου 40 λεπτων αφου εχω κανει 1μιση ωρα προπονησης.
Οταν λεμε θα φαω πρωτεινη και υδατανθρακες υψηλου γλυ. δεικτη μετα την προπονηση εννοουμε μετα τα βαρη ή μετα την αεροβια;

Βλεπω μερικους να πηγαινουν πρωτα στα αποδυτηρια και να πίνουν το σείκερ τους η τα αμινοξεα και μετα να πηγαινουν στον διαδρομο.
Αν καταναλωσεις πρωτεινη μετα τα βαρη και μετα πας για αεροβια..τι θα κερδισεις; Με την whey θα αναιβει το γλυκογονο κατι που δεν θελουμε αν παμε για αεροβια;
Εχω δει και ατομα να βαζουν dextrose + whey μετα βαρη και να πηγαινουν για αεροβια..
Αλλοι προτεινουν ακομη και μετα το διαδρομο να μην φας για μια ωρα για να καψεις περισσοτερο λιπος.

αναλογα τον στοχο σου

κατ αρχας προπονηση με βαρη και μιαμιση ωρα μου μυριζει ψιλοχαβαλες κατασταση αλλα δεν θα εξετασουμε αυτο

αν στοχος σου ειναι η μεγιστη απωελια λιπους πας κανεις αεροβιο μετα τα βαρη καπακι και μετα πας σπιτι κ τρως

αν στοχος σου ειναι απλα μυικη αναπτυξη κ το αεροβιο το εχεις μετα τα βαρη πιο πολυ για να γυμνασεις την καρδια σου κ να διατηρηθεις γενικα σε νορμαλ ποσοστα λιπους,τοτε δεν σε πειραζει να πιεις μετα τα βαρη σου την πρωτεινη η τα αμινο σου(προτιμω το δευτερο)και να συνεχισεις...
κ καλα το κανουν για καταβολισμο...λες κ εχουν τοσους μυς που θα τους χασουν εαν κανουν κανα 20λεπτο αεροβιο...

εκτος κ αν πανε για κανεναν μαραθωνιο κ τρεχουν κανα διωρο τι να σου πω...



το ξεκαθαρισαμε λιγο το θεμα αεροβιο κ φαγακι κ ρπωτεινη ναι?

μετα και παλι αν θες να καψεις λιπος κ κανεις αεροβιο ειδικα HIIT καλο ειναι να καθυστερησεις να φας λιγακι γιατι ο οργανισμος σου συνεχιζει να καιει ακομα κ μετα το περας της αεροβιας σου...ε δεν σου λεω να φας μετα απο κανα διωρο θα πεσεις κατω αν εχεις κανει και σωστα την χιτ αλλα μετα απο καμια ωρα κ κατι προσπαθησε να το καθυστερησεις...

αν παλι κανεις σταθερο τεμπο,πηγαινε κ φαε...οτι εκαψες ,το καψες την ωρα που εκτελουσες το αεροβιο σου κ μετα παπαλααααα


σαν μια γενικη συμβουλη σου λεω...μετα τα αεροβια σου καθυστερησε το οσο μπορεις ΕΑΝ ειναι μονο αεροβιο η προπονηση σου
εαν εχουν προηγηθει και βαρη πηγαινε φαε Εαν στοχος σου ειναι η μεγιστη απωλεια λιπους

ΕΑΝ θες μυικη αναπτυξη κ εισαι φοβιτσιαρης οτι θα χασεις μυς πιες αναμεσα απο βαρη κ αεροβιο αμινοξεα κ πηγαινε τρεξε


αυτααααααααα!:green:

TheWorst
03-04-12, 11:14
Γενικοτερα σαν πιο καταλληλη ωρα βαζω την αεροβια μετα την προπονηση περιπου 40 λεπτων αφου εχω κανει 1μιση ωρα προπονησης.
Οταν λεμε θα φαω πρωτεινη και υδατανθρακες υψηλου γλυ. δεικτη μετα την προπονηση εννοουμε μετα τα βαρη ή μετα την αεροβια;

Βλεπω μερικους να πηγαινουν πρωτα στα αποδυτηρια και να πίνουν το σείκερ τους η τα αμινοξεα και μετα να πηγαινουν στον διαδρομο.
Αν καταναλωσεις πρωτεινη μετα τα βαρη και μετα πας για αεροβια..τι θα κερδισεις; Με την whey θα αναιβει το γλυκογονο κατι που δεν θελουμε αν παμε για αεροβια;
Εχω δει και ατομα να βαζουν dextrose + whey μετα βαρη και να πηγαινουν για αεροβια..
Αλλοι προτεινουν ακομη και μετα το διαδρομο να μην φας για μια ωρα για να καψεις περισσοτερο λιπος.

Γνωμη μου παντα , οτι ειναι βλακεις και ψιλοπραγματα αυτα.Σιγα για μιση μια ωρα μη χασεις και τον μυικο σου ιστο..

Αλλα αν παρουμε τις περιπτωσεις που λες,η καλυτερη ειναι μονο αμινοξεα (αν εχεις σκοπο να κανεις τετοιο) αναμεσα στα βαρη και στον αεροβιο και μετα απο αεροβιο πρωτεινη και δεξτροζη.Αυτα που σου λεν για υ/ες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ειναι η δεξτροζη , που δε πρεπει να την παιρνεις μετα τα βαρη γιατι με τα βαρη εξαντλεις τα αποθεματα γλυκογονου , ωστε με την αεροβιο να μην παιρνεις ενεργεια απτο γλυκογονο , αλλα απτο λιπος (σειρα με την οποια το σωμα παιρνει ενεργεια γλυκογονο --> λιπος --> μυς (το ειχε και σε ενα αρθρο εδω για την λιποδιαλυση))

giannis64
04-04-12, 17:47
Γενικοτερα σαν πιο καταλληλη ωρα βαζω την αεροβια μετα την προπονηση περιπου 40 λεπτων αφου εχω κανει 1μιση ωρα προπονησης.
Οταν λεμε θα φαω πρωτεινη και υδατανθρακες υψηλου γλυ. δεικτη μετα την προπονηση εννοουμε μετα τα βαρη ή μετα την αεροβια;

Βλεπω μερικους να πηγαινουν πρωτα στα αποδυτηρια και να πίνουν το σείκερ τους η τα αμινοξεα και μετα να πηγαινουν στον διαδρομο.
Αν καταναλωσεις πρωτεινη μετα τα βαρη και μετα πας για αεροβια..τι θα κερδισεις; Με την whey θα αναιβει το γλυκογονο κατι που δεν θελουμε αν παμε για αεροβια;
Εχω δει και ατομα να βαζουν dextrose + whey μετα βαρη και να πηγαινουν για αεροβια..
Αλλοι προτεινουν ακομη και μετα το διαδρομο να μην φας για μια ωρα για να καψεις περισσοτερο λιπος.


το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να λαβεις το ροφημα σου μετα την αεροβια σου. εκτος και αν θελεις να παρεις μια μικρη δοση bcaa. η σε γραμμωση εισαι η σε ογκο κοιτα να κανεις γευμα αμεσως , την ωρα που θα πας στο σπιτι σου.

εχε στο μυαλο σου η αεροβια που θα κανεις μετα τα βαρει να ειναι σε τεμπο των 120-140 παλμων, και οχι σε δυνατη ενταση.

margarita02
07-04-12, 00:21
Διάβασα σε άλλο φόρουμ ό,τι πριν την αερόβια άσκηση καλύτερα όχι πρωτεϊνη, καλύτερα μετά. Έχω την εξής απορία. Εάν το πρωί δεν έχει κανείς τη δυνατότητα να κάνει αερόβια εντελώς νηστικός, εαν όχι κάτι πρωτεϊνούχο, τότε τί μπορεί να φάει για πρωινό; Γιατί όχι πρωτεϊνη; Είναι καλύτερα να προτιμήσει κάτι μικρό με υδατάνθρακα; π.χ. μισό φρούτο;

beefmeup
07-04-12, 00:23
αυτο για την πρωτεινη που διαβασες ειναι σωστο..
για τα αλλα που ρωτας ριξε μια ματια εδω μηπως σου λυθουν καποιες απορειες..

Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.)

Devil
07-04-12, 00:26
Διάβασα σε άλλο φόρουμ ό,τι πριν την αερόβια άσκηση καλύτερα όχι πρωτεϊνη, καλύτερα μετά. Έχω την εξής απορία. Εάν το πρωί δεν έχει κανείς τη δυνατότητα να κάνει αερόβια εντελώς νηστικός, εαν όχι κάτι πρωτεϊνούχο, τότε τί μπορεί να φάει για πρωινό; Γιατί όχι πρωτεϊνη; Είναι καλύτερα να προτιμήσει κάτι μικρό με υδατάνθρακα; π.χ. μισό φρούτο;

εξαρταται απο το ποσο πριν....

βασικα εγω θα σου προτεινα να φας κανονικα πρωινο αμα δεν μπορεις.... και να κανεις την αεροβια αργοτερα.... δεν χαθηκε ο κοσμος αν θα την κανεις το πρωι με αδειο στομαχι η' το μεσημερι 2-3+ ωρες μετα απο γευμα...

margarita02
07-04-12, 00:36
Ευχαριστώ για το λινκ αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όχι πρωτεϊνη πριν. Το ξέρω ότι μάλλον είναι ψιλά γράμματα αλλά να υποθέσω ότι καίγεται για ενέργεια και πάει χαμένη; Προλαβαίνει τόσο γρήγορα να αφομειωθεί και να περάσει στο αίμα και να καεί;

Devil
07-04-12, 00:49
Ευχαριστώ για το λινκ αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όχι πρωτεϊνη πριν. Το ξέρω ότι μάλλον είναι ψιλά γράμματα αλλά να υποθέσω ότι καίγεται για ενέργεια και πάει χαμένη; Προλαβαίνει τόσο γρήγορα να αφομειωθεί και να περάσει στο αίμα και να καεί;

για ποσο πριν μιλαμε? 5'? 30'? 3 ωρες?

beefmeup
07-04-12, 11:04
Ευχαριστώ για το λινκ αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όχι πρωτεϊνη πριν. Το ξέρω ότι μάλλον είναι ψιλά γράμματα αλλά να υποθέσω ότι καίγεται για ενέργεια και πάει χαμένη; Προλαβαίνει τόσο γρήγορα να αφομειωθεί και να περάσει στο αίμα και να καεί;

αρχικα ο ντεβιλ απο πανω καλα κανει κ σε ρωταει "ποσο πριν"..
στην συνεχεια,αυτο που θα σου πω για να σου απαντησω ειναι το εξης απλο..
με το σωμα σου,που βρισκεσαι αυτη την στιγμη?
αν εισαι σε ενα σημειο που θες να κυνηγησεις την λεπτομερεια για να δεις διαφορα,δεν περνεις πρωτεινη πριν..πας με αδειο στομαχι αν την κανεις το πρωι.
αν την κανεις μετα τα βαρη,ουτε εκει..θα τα παρεις ολα μετα.

ο λογος ειναι απλος..καλυτερα λιπος καις απουσια ινσουλινης..τα αμινο απο την whey θα στην ανεβασουν σε αυτη την φαση,αν την παρεις πολυ κολητα με την πρωινη αεροβια,η αν την παρεις μετα τα βαρη..
μετα παιζει κ αυτο που εγραψες..οτι μαλλον το σωμα θα προτιμησει να καψει τα αμινο που θα του δωσεις απο την πρωτεινη..
κ στις 2 περιπτωσεις το εργο που θα παραγεις στην αεροβια χαμενο δεν θα παει..θα καψεις..αλλα το θεμα ειναι τι,κ ποιο ειναι το ιδανικο..

το ιδανικο λοιπον ειναι με αδειο στομαχι,εκτος αν την παρεις αρκετη ωρα πριν κ πας πιο μετα οπως σου εγραψε κ ο ντεβιλ σε ενα απο πανω ποστ.

margarita02
07-04-12, 16:05
Παιδιά ευχαριστώ και τους δυο σας. Συνήθως θα φάω κάτι μικρό π.χ. ένα γιαούρτι και μετά πηγαίνω γυμναστήριο. Εάν μπω σε τμήμα με βαράκια, αερόβια θα κάνω μετά διαφορετικά κάνω κατευθείαν και πάω μετά μόνη μου και κάνω λίγα βάρη ή κάποιες φορές που δεν έχω δουλειά μπορεί να πάω και το απόγευμα.

Ρωτάω γιατί πέρισσυ τέτοιον καιρό έκανα εξετάσεις και τα λευκώματά μου βγήκαν χαμηλά. Που σημαίνει κάτι βλακεία έκανα. Έτρωγα όμως όταν γυρνούσα και τα ψάρια μου και τα κοτόπουλά μου, τα ασπράδια μου κτλ. αλλά ο γιατρός που είδε τις εξετάσεις μου είπε να προσθέσω ασπράδια αυγού στο πρωινό μου. Το έκανα και ευτυχώς τον οκτώβριο που ξανα έκανα εξετάσεις είχαν ανέβει. Τώρα δεν ξέρω τί γίνεται απλά εξακολουθώ να την έχω αυτήν την απορία με την πρωτεϊνη το πρωί. Δηλαδή τόσα γιαούρτια, ψάρια, κοτόπουλα κτλ. ο οργανισμός εν τέλει μόνο από ασπράδι αυγού καταλαβαίνει; Το τί καίει αυτός ο οργανισμός πάντως δεν μπορώ να το καταλάβω; Δηλ. αν φάω ασπράδια αυγού και πάω και τρέξω μετά τί θα κάψει; Ελπίζω όχι λεύκωμα πάλι. Και αν φάω γιαούρτι πριν ή τίποτα ή ένα πορτοκάλι;

beefmeup
07-04-12, 16:16
μμμ,στο εγραψα απο πανω καπως αλλα δεν το πολυκαταλαβες μαλλον..
ας δοκιμασουμε πιο απλα..

οσο εισαι νηστικη,το σωμα καιει απο τα αποθεματα που εχεις..υ/ες-λιπος-πρωτεινη(μυς)
αν φας κατι,οτιδηποτε,θα καψει αυτο που θα του δωσεις εκεινη την στιγμη γιατι ετσι λειτουργει..
αν παρεις αμινο θα καψει τα αμινο πρωτα..
αν παρεις υ/ες,θα καψεις πρωτα αυτους που θα παρεις απο την τροφη κ μετα τα αποθεματα στο σωμα..

καλυτερα ετσι?:)

margarita02
07-04-12, 16:39
Ναι έτσι είναι μια χαρά. Αυτά που τρώμε καίει. Και άν φάω λάδι θα κάψει λάδι; Ούτως ή άλλως υποτίθεται πως το γλυκογόνο του οργανισμού μπορεί να μας κρατήσει χωρίς φαγητό για περίπου τρεις μέρες. Δεν είναι απαραίτητο το πρωινό, το ξέρω, απλά για ψυχολογικούς λόγους πιο πολύ, για να μην πέσεις με τα μούτρα μετά, οι ορμόνες κτλ. εκτός και το κάνεις ρουτίνα κάθε πρωί οπότε οκ. Απλά με τα λευκώματα τότε λιγάκι τρόμαξα.

beefmeup
07-04-12, 16:46
χοντρα χοντρα το λαδι,διασπαται σε τριγλυκεριδια κ μετα σε chylomicrons (http://en.wikipedia.org/wiki/Chylomicron) κ μετα γινεται ενεργεια.

margarita02
07-04-12, 23:34
Ευχαριστώ, δεν θα το προτιμήσω ούτως ή άλλως το πρωί αλλά κάπου διάβασα πως αυτή η διαδικασία δεν χρειάζεται για το λάδι καρύδας και γι αυτό έχουν αρχήσει και το χρησιμοποιούν κάποιοι από τους μαραθωνοδρόμους. Βασικά ούτε και αυτό θα το προτιμήσω για άλλους λόγους αλλά ότι μαθαίνουμε καλό είναι.

beefmeup
08-04-12, 11:49
το λαδι καρυδας ειναι mct (http://en.wikipedia.org/wiki/Medium-chain_triglycerides)..το διαχειριζεται λιγο διαφορετικα το σωμα οσον αφορα την πεψη του..παλι χοντρα χοντρα,η διαδικασια εδω γινεται περιπου οπως με τους υ/ες,κ οχι τα κλασσικα λιπαρα..
εχουμε κ θεμα στο φορουμ,κ στην αξιολογηση συμπληρωματων..

margarita02
09-04-12, 00:35
το λαδι καρυδας ειναι mct (http://en.wikipedia.org/wiki/Medium-chain_triglycerides)..το διαχειριζεται λιγο διαφορετικα το σωμα οσον αφορα την πεψη του..παλι χοντρα χοντρα,η διαδικασια εδω γινεται περιπου οπως με τους υ/ες,κ οχι τα κλασσικα λιπαρα..
εχουμε κ θεμα στο φορουμ,κ στην αξιολογηση συμπληρωματων..

Beefmeup σε ευχαριστώ. Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου. Θα μπω στην αξιολόγηση να δω τί λέει και εκεί.

tsergos629
14-04-12, 13:17
παιδια μετα τα βαροι αν θελει καποιοσ να κανει αεροβια ειναι καλυτερο να παρει αμινοξεα η οχι για να μην καταβολυσει πολυ μθικη μαζα (για περοοδο γραμμωσης)

tsergos629
16-04-12, 13:47
κανεισ?

traffic
16-04-12, 14:05
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20240-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AC-%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1..%CE%9A%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82


Μολις 9 θεματα πιο κατω απ το δικο σου υπαρχει απαντηση!!:welcome:

beefmeup
16-04-12, 18:02
σωστος ο τραφικ..

tsergos629,ψαχνουμε κ λιγο..:thumbup:

laptom
01-07-14, 19:12
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Είμαι σε περίοδο γραμμωσης κ κάνω 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση με βάρη κ αερόβια 45' (140-150 σφυγμούς).

Το δίλημμα μου ειναι αν πρέπει να περνώ την πρωτεΐνη μετα τα βάρη κ πριν την αερόβια η μια και καλή όταν τελειώσω την προπόνηση..

Το προγραμμα συνολικά ειναι 1 ωρα κ 45' περίπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

beefmeup
01-07-14, 19:25
περνεις το ροφημα πρωτεινης οταν τελειωσεις απο ολα..
διαβασε κ πιο πισω αν θες..

Gamatos
02-07-14, 00:51
Μια ερωτηση... Επειδη κανω προγραμμα ογκου και κοιταω οσο μπορω να πηγαινω καθε μερα στο γυμναστηριο και μετα τα βαρη να κανω αεροβια και κοιλιακους. Οποτε τελειωνω την προπονηση παιρνω whey+ δεξτροζη αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να την παιρνω μετα τα βαρη. Εσεις τι μου προτεινετε; Να την παιρνω μετα τα βαρη και μετα να συνεχιζω με αεροβια ή αφου τελειωσω και την αεροβια ασκηση;