PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονάνε τα γόνατα



kostaras123
04-04-12, 00:11
Γειά σας είμαι 15 χρονών και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου τα γόνατα μου πονάνε όταν ανεβαίνω σκάλες, τρέχω, κάνω ποδήλατο (με μεγάλη αντίσταση), κάνω squats, ή γενικώς ασκήσεις για πόδια.

Είμαι 1,87 και 101 κιλά.
Όταν έφτασα 87 το καλοκαίρι δεν είδα κάποια αλλαγή οπότε πιστεύω πως δεν είναι θέμα τα κιλά.

Ο πόνος είναι περίεργος συνήθως στο πάνω μέρος του kneecap
Καμιά φορά μπορώ να τρέξω και 3 λεπτά αρχικά και μετά σιγά σιγά να με πιάνει ο πόνος, ή να πάω να τρέξω και αμέσως να νιώθω πως πάνε να σπάσουν τα γόνατα.

Ενώ μαρέσει πολύ το τρέξιμο, και δεν κουράζομαι, και είναι και ότι καλύτερο για τώρα που θέλω να χάσω λίπος δεν μπορώ!!

help!!!

gym
04-04-12, 02:13
γεια σου ρε κωσταρα!:welcome::welcome:

τσεκαρε λιγο και αυτα τα θεματα...

δεν ειναι δυσκολο και μονος σου να τα βρεις αν πας δεξια ψηλα στην εξελιγμενη αναζητηση και ως γονατο για κλειδι σου βγαζει αυτα

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6738-%CE%A0%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%93%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Sumo-Squat&highlight=%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B1

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11712-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82&highlight=%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B1

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10766-%CE%A9%CE%BC%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7&highlight=%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B1

απο εδω δεν μπορουμε να σου κανουμε διαγνωση

1.πας σε γιατρο να σε εξετασει
2 για προληψη σταματα βαθυ καθισμα και οτι κινηση εχει εντονη καμψη του γονατος
3.ξεκινα καμια εναλλαγη ζεστου-κρυου οταν κανεις μπανιο

4 δεν ξεχνας τον γιατρο
5 μαθε να κανεις αναζητηση

kostaras123
04-04-12, 02:44
δε με κάλυψαν τα ποστς, εγώ έχω διαφορετική περίσταση.

Μάλλον πάω γιατρό. Ίσως είναι ανατομικό πρόβλημα, δεν ξέρω πάντως "την βρίσκω" με το τρέξιμο αν δεν με πονούσαν τα γόνατα μόνο θα έτρεχα και ώρες στον διάδρομο

johny_8
04-04-12, 13:06
αν έχεις ασφάλεια πάνε σε γιατρο. Γ χονδροπαθεια μου ακουγεται αλλα εικασιες μονο..

Keirox
04-04-12, 18:03
Έχω την εντύπωση ότι δεν τρέχεις σωστά. Πρέπει να έχεις αδύναμο hamstring ή άλλους αδύναμους μύς στο πόδι και τραβάνε το knee προς τα μέσα όταν τρέχεις (πολύ χονδρικά).

Δες αυτό αν τα αγγλικά σου είναι καλά http://saveyourself.ca/articles/diagnose-runners-knee.php και διάβασε online για το runners knee. Νομίζω ότι αυτό έχεις..

Δεν νομίζω να είναι τίποτα πιο σοβαρό αλλά για καλό και για κακό πήγαινε σε έναν αθλητίατρο ή γιατρό που έχει σχέσει με αθλητές να σε δει.. μην πας σε ότι νάνε γιατρό γιατί θα σου πει ότι νάνε..

kostaras123
05-04-12, 16:08
Έχω την εντύπωση ότι δεν τρέχεις σωστά. Πρέπει να έχεις αδύναμο hamstring ή άλλους αδύναμους μύς στο πόδι και τραβάνε το knee προς τα μέσα όταν τρέχεις (πολύ χονδρικά).

Δες αυτό αν τα αγγλικά σου είναι καλά http://saveyourself.ca/articles/diagnose-runners-knee.php και διάβασε online για το runners knee. Νομίζω ότι αυτό έχεις..

Δεν νομίζω να είναι τίποτα πιο σοβαρό αλλά για καλό και για κακό πήγαινε σε έναν αθλητίατρο ή γιατρό που έχει σχέσει με αθλητές να σε δει.. μην πας σε ότι νάνε γιατρό γιατί θα σου πει ότι νάνε..

Όπως είπα πονάνε τα γόνατα και στις σκάλες (και δεν μιλάμε για τρέξιμο-γρήγορο ρυθμό)
Δεν ξέρω το runners knee to εχω ξανακουσει δεν νομιζω να ειναι αυτο

Σήμερα θα δοκιμάσω να κάνω υπομονή μπορεί να το συνηθίσω θα βάλω και μουσική.

Δεν είναι ακριβώς πόνος σαν "κούραση" είναι δηλαδή μετά πρέπει να τα τεντώσω λίγο να χαλαρώσουν

s0k0s
05-04-12, 16:43
Για χονδρο που ειχα αλλα μου περασε κατα καποιο τροπο, με βοηθησε πολυ η γλυκοζαμινη.

katerina.
05-04-12, 23:34
Για χονδρο που ειχα αλλα μου περασε κατα καποιο τροπο, με βοηθησε πολυ η γλυκοζαμινη.


εχω χονδροπαθεια .πριν ενα χρονο εκανα αθροσκοπηση πλαγιο προσθιο χιαστο και μηνισκο....θα με βοηθησει σε τιποτα η γλυκοζαμινη να μην νιωθω αυτο το μάγκωμα και καψιμο ειδικα μετα απο εντονη σωματικη δραστηριοτητα???

s0k0s
05-04-12, 23:47
εχω χονδροπαθεια .πριν ενα χρονο εκανα αθροσκοπηση πλαγιο προσθιο χιαστο και μηνισκο....θα με βοηθησει σε τιποτα η γλυκοζαμινη να μην νιωθω αυτο το μάγκωμα και καψιμο ειδικα μετα απο εντονη σωματικη δραστηριοτητα???

Τι να σε πω, γιατρος δεν ειμαι, αλλα θα δοκιμαζα, (εμενα με βοηθησε, ενω ειχα τρομερους πονους.. τωρα πλεον νιωθω σαν να μην ειχα τιποτα ποτε μου)

katerina.
05-04-12, 23:51
Τι να σε πω, γιατρος δεν ειμαι, αλλα θα δοκιμαζα, (εμενα με βοηθησε, ενω ειχα τρομερους πονους.. τωρα πλεον νιωθω σαν να μην ειχα τιποτα ποτε μου)



απο που την αγοραζω φαρμακειο???εχεις να μου προτεινεις καποια???και για ποσο διαστημα την παιρνω???:unsure:

marvin
05-04-12, 23:54
εχω χονδροπαθεια .πριν ενα χρονο εκανα αθροσκοπηση πλαγιο προσθιο χιαστο και μηνισκο....θα με βοηθησει σε τιποτα η γλυκοζαμινη να μην νιωθω αυτο το μάγκωμα και καψιμο ειδικα μετα απο εντονη σωματικη δραστηριοτητα???

Κατρινα μου οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες.Η γλουκοζαμινη λενε οτι εχει αποτελεσματα μετα τους 3 μηνες!!!

s0k0s
05-04-12, 23:55
απο που την αγοραζω φαρμακειο???εχεις να μου προτεινεις καποια???και για ποσο διαστημα την παιρνω???:unsure:

Ειχα παρει απο φαρμακειο μια δν θυμαμαι μαρκα τωρα :( ηταν σαν σκονη μικρα μπιλακια δεν μου εκαναν τιποτα. Πηγα μετα στα xtr και πηρα τα εξης http://www.xtr.gr/eidika_proionta/568 (δοσεις παλι δεν θυμαμαι) αλλα αυτα με βοηθησανε. Οτι κ να παρεις ευχομαι να σ περασει... ;)

marvin
06-04-12, 00:00
Απο εξωτερικο ειναι πιο φθηνες Κατρινα!!
Δες εδω..http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8049-O-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD(%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B7)

katerina.
06-04-12, 00:00
Ειχα παρει απο φαρμακειο μια δν θυμαμαι μαρκα τωρα :( ηταν σαν σκονη μικρα μπιλακια δεν μου εκαναν τιποτα. Πηγα μετα στα xtr και πηρα τα εξης http://www.xtr.gr/eidika_proionta/568 (δοσεις παλι δεν θυμαμαι) αλλα αυτα με βοηθησανε. Οτι κ να παρεις ευχομαι να σ περασει... ;)


ευχαριστω !!!!!!:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
06-04-12, 00:42
η γλυκοσαμίνη το θετικό είναι ότι δεν έχει παρενέργειες ακόμα σε πειραματικό στάδιο μου την είχε αναφέρει ο γιατρός που είχε χειρουργήσει απο το ατύχημα στο γόνατο και μου είχε πεί είναι σε φακελάκια σκόνη που το διαλύεις σε νερο και το πίνεις με τα γεύματα αν θυμάμε καλά και όπως είπε η μαρβην (νικη) θέλει τουλάχιστον 3 μήνες για ενα κύκλο θεραπείας και να φανούν τα αποτελέσματα και εξαρτάτε απο τον βαθμό της ζημιάς που έχει ο καθένας
υπάρχει και σε φαρμακεία και σε συμπληρωματάδικα αλλα θυμάμε στην αγγλία που είχα δεί και πήρα ήταν πάρα πολύ φτηνα σε σχέση με ελλάδα .

απο κεί και πέρα υπάρχουν και άλλα θεραπευτικα μέσα για τα γόνατα και τούς χόνδρους , ένζυμα ενέσιμα που κάνουν ανάπλαση και λειτουργούν σαν γράσο μέσα στην άρθρωση , αλλα και θεραπεία με βλαστοκύταρα

Polyneikos
06-04-12, 08:14
εχω χονδροπαθεια .πριν ενα χρονο εκανα αθροσκοπηση πλαγιο προσθιο χιαστο και μηνισκο....θα με βοηθησει σε τιποτα η γλυκοζαμινη να μην νιωθω αυτο το μάγκωμα και καψιμο ειδικα μετα απο εντονη σωματικη δραστηριοτητα???


απο που την αγοραζω φαρμακειο???εχεις να μου προτεινεις καποια???και για ποσο διαστημα την παιρνω???:unsure:

Παρομοια προβληματα στα γονατα,κομμενοι 2 χιαστοι,εγχειρισμενος ο 1 ενας,μετα και μηνισκους και ξανα αρθροσκοπησεις,κτλ κτλ..
Τοτε ο γιατρος μου ειχε συστησει το donarot (γλυκοζαμίνη -χονδροιτινη),αν θυμαμαι καλα το καθε κουτι είχε 20 ή 30 φακελακια,θεωρητικα για την αναπλαση του χόνδρου (δεν το πολυπιστεψα) αλλα κυριως για να καθυστερησει το φαινομενο της χονδροπαθειας που μαλλον ειναι αναποφευκτο ότι θα ερθει στις πιο μεγαλες ηλικιες.
Τοτε μου το εγραφε ο γιατρος του ταμείου μου,τωρα με όλες αυτες τις αλλαγες με τα φαρμακα,δεν ξερω.Το πρωτοκολλο που προτείνουν ειναι 3 Μηνες On,1-2 μηνες off.Θα πρεπει να κανεις συνεχεια αυτο τον κύκλο για πρόληψη.